Jump to content

Αμμος για Αμαζονιο!!!


Recommended Posts

Καλησπερα!!!

Εχω αρχισει την διαδικασια στεισηματος του νεου ενυδρειου μου!Θα γινει βιοτοπικο Αμαζονιου και εχω καποιες αποριες!!!Το ενυδρειο ειναι Rio 240 και θα εχει σκαλαρια, bleeding heart,cory και pleco L168 και θα ειναι φυτεμενο!

Ο προβληματισμος μου ειναι το τι θα γινει με την αμμο?Εκτος απ'το οτι δεν μπορω να βρω εδω περα (μαλλον θα παραγγειλω απο Αθηνα), δεν ξερω πως θα την καθαριζω!!!

α)Αν βαζω σκουπα βυθου θα τραβαω μαζι και κοκους αμμου!

β)Αν τραβαω νερο απο πιο ψηλα δεν θα καθαριζω το βυθο!

Στο πετσοπ μου ειπαν μαλλον για λαμπα UV!Αν πρεπει να βαλω UV ξερει κανεις ποσο εχει περιπου?

Μπορει καποιος που εχει κιχλιδες αφρικης η εχει βιοτοπικο αμαζονιου με ασπρη λεπτοκοκκη αμμο να μου πει πως την καθαριζει?

Link to comment
Share on other sites

Νομός: Λέσβου και δεν μπορεις να βρεις αμμο απο παραλια? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος απο θάλασσα έχω ακούσει οτι κάνει μόνο για κιχλίδες γιατί ανεβάζει την σκληρότητα του νερου φίλε sarevock.Οσο για εσένα φίλε Vogias εποικινώνησε με τα καταστήματα στην Αθήνα να δεις αμα μπορούν να στην στείλουν!

Link to comment
Share on other sites

Πωωωωωωωωωωωωωωωωω χιλια συγγνωμη παιδες, ειδα βιοτοπικο και ηρθε στο μυαλο ΜΟΝΟ αφρικανικο!!!

Αμα δεν εχει πιει καφε ο ανθρωπΑς πρωι πρωι ετσι ειναι... :rasp:

Και παλι sorry!

Link to comment
Share on other sites

Νομός: Λέσβου και δεν μπορεις να βρεις αμμο απο παραλια? :rasp:

O κύριος μολάει για Αμαζόνιο οπότε θέλει χαλαζία. :P

Καλησπερα!!!

Εχω αρχισει την διαδικασια στεισηματος του νεου ενυδρειου μου!Θα γινει βιοτοπικο Αμαζονιου και εχω καποιες αποριες!!!Το ενυδρειο ειναι Rio 240 και θα εχει σκαλαρια, bleeding heart,cory και pleco L168 και θα ειναι φυτεμενο!

Ο προβληματισμος μου ειναι το τι θα γινει με την αμμο?Εκτος απ'το οτι δεν μπορω να βρω εδω περα (μαλλον θα παραγγειλω απο Αθηνα), δεν ξερω πως θα την καθαριζω!!!

α)Αν βαζω σκουπα βυθου θα τραβαω μαζι και κοκους αμμου!

β)Αν τραβαω νερο απο πιο ψηλα δεν θα καθαριζω το βυθο!

Στο πετσοπ μου ειπαν μαλλον για λαμπα UV!Αν πρεπει να βαλω UV ξερει κανεις ποσο εχει περιπου?

Μπορει καποιος που εχει κιχλιδες αφρικης η εχει βιοτοπικο αμαζονιου με ασπρη λεπτοκοκκη αμμο να μου πει πως την καθαριζει?

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ακούγεται καλή λύση, δένεις πάνω στη σκούπα καλαμάκια από σουβλάκι (καθαρά) και ανακατέβεις με αυτά την άμμο για να σηκώνονται μόνο οι βρωμιές και όχι η άμμος.

UV δεν χρειάζεεσαι.

(με προλάβατε και οι 2... :rasp:)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι πιο απλός...

ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΚΟΥΠΑ ΒΥΘΟΥ!!! ΑΣΕ ΤΗΝ ΑΜΜΟ ΣΟΥ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΒΙΟΛΟΓΙΑ :rasp:

Πραγματικά τώρα, η σκούπα είναι περιττή! Το μόνο που πρέπει να προσέξεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ είναι τον πρώτο καιρό (3-4 μήνες) να τρυπάς και να ανακατέβεις την άμμο σου ελαφριά ώστε να φεύγουν πιθανές εγκλοβισμένες περιοχές αναερόβιων περιοχών. Μετά από λίγο καιρό κι εφόσον αποκτίσει βιολογία η άμμος θα είσαι ok. Επίσης καλό θα ήταν να μην ξεπεράσεις τους 3-4 πόντους άμμου!

Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι πιο απλός...

ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΚΟΥΠΑ ΒΥΘΟΥ!!! ΑΣΕ ΤΗΝ ΑΜΜΟ ΣΟΥ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΒΙΟΛΟΓΙΑ :rasp:

Πραγματικά τώρα, η σκούπα είναι περιττή! Το μόνο που πρέπει να προσέξεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ είναι τον πρώτο καιρό (3-4 μήνες) να τρυπάς και να ανακατέβεις την άμμο σου ελαφριά ώστε να φεύγουν πιθανές εγκλοβισμένες περιοχές αναερόβιων περιοχών. Μετά από λίγο καιρό κι εφόσον αποκτίσει βιολογία η άμμος θα είσαι ok. Επίσης καλό θα ήταν να μην ξεπεράσεις τους 3-4 πόντους άμμου!

Το ξερω για τις αναεροβιες περιοχες!Το εχω διαβασει ευχαριστω! Νικο εσυ με τους πλεκο που βγαζουν και πολλα περιττωματα δεν καθαριζεις την αμμο καθολου?

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω για τις αναεροβιες περιοχες!Το εχω διαβασει ευχαριστω! Νικο εσυ με τους πλεκο που βγαζουν και πολλα περιττωματα δεν καθαριζεις την αμμο καθολου?

ΚΑΘΟΛΟΥ! :rasp:

Τσέκαρε στο youtube βιντεάκια περί Αμαζονίου και δες πως είναι ο βιότοπος! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΘΟΛΟΥ! :rasp:

Τσέκαρε στο youtube βιντεάκια περί Αμαζονίου και δες πως είναι ο βιότοπος! :P

Οκ εχω δει!Εννοεις οτι πρεπει να γινει απο ασπρη καφε απο την βρωμα :rasp::rasp: !!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ εχω δει!Εννοεις οτι πρεπει να γινει απο ασπρη καφε απο την βρωμα :rasp::rasp: !!!

Δεν θα γίνει καφέ... Το άσπρο ή κρεμ (όπως το δει κανείς) θα παραμείνει στην απόχρωσή του, αλλά θα έχει πάνω του... διάφορα άλλα "στοιχεία"... τα οπόια δεν θα είναι "κακάκια"! Άμμος ή χαλίκι με ανεπτυγμένη βιολογία "τρώει" τις ακαθαρσίες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γίνει καφέ... Το άσπρο ή κρεμ (όπως το δει κανείς) θα παραμείνει στην απόχρωσή του, αλλά θα έχει πάνω του... διάφορα άλλα "στοιχεία"... τα οπόια δεν θα είναι "κακάκια"! Άμμος ή χαλίκι με ανεπτυγμένη βιολογία "τρώει" τις ακαθαρσίες!

Βασικα σκεφτομαι στις ακρες να μπει ενα κεχριμπαρενιο (μπεζοκαφε) χαλικι (νομιζω 1-3mm) πολυ ψιλο και πανεμορφο αλλα στο μεσον η ασπρη αμμος θα ειναι σε μεγαλυτερη ανολογια σιγουρα!Υπολογιζω 1,5-2 5κιλα τσουβαλακια για το χαλικακι και 3 5κιλα αμμο λευκη!Ετσι λετε να χρειαστει σκουπα μονο για τα σημεια που θα εχει το ψιλο χαλικακι η και παλι δεν θα χρειαστει???

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν αναμιγνίουμε άμμο με χαλίκι!

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν αναμιγνίουμε άμμο με χαλίκι!

Ο λογος ειναι οτι σιγα-σιγα θα κατσει η αμμος κατω απο το χαλικι,οποτε παλι χαλικι θα βλεπεις!

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν αναμιγνίουμε άμμο με χαλίκι!

οκ καταλαβα!!!Ακυρο αυτο που σκεφτομουν!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος ειναι οτι σιγα-σιγα θα κατσει η αμμος κατω απο το χαλικι,οποτε παλι χαλικι θα βλεπεις!

Μα δεν θα τα βαλω ανακατεμενα αλλα στις ακρες μονο χαλικι και στον υπολοιπο χωρο μονο αμμο!Το εχω δει σε προτυπα φυτεμενα στο ιντερνετ!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θα τα βαλω ανακατεμενα αλλα στις ακρες μονο χαλικι και στον υπολοιπο χωρο μονο αμμο!Το εχω δει σε προτυπα φυτεμενα στο ιντερνετ!

Π.Χ αυτο:

http://4.bp.blogspot.com/_cwbt2D65i9k/RxNu...600/2007_10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τρόποι να "μπλέξεις" χαλίκι και άμμο με χωρίσματα στα τζάμια πριν τα τοποθετήσεις. Ότι και να κάνεις πάνω σε αυτό τον τομέα, είναι θέμα δικής σου αισθητικής. Αλλά όπως και να έχει φρόντισε ΝΑ ΜΗΝ βάζεις σκούπα! Γενικώς η σκούπα καταστρέφει την βιολογία!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θα τα βαλω ανακατεμενα αλλα στις ακρες μονο χαλικι και στον υπολοιπο χωρο μονο αμμο!Το εχω δει σε προτυπα φυτεμενα στο ιντερνετ!

εσύ δεν θα τα βάλεις ανακατεμένα αλλά θα ανακατευτούν μόνα τους από την ροή του νερού και τα ψάρια!!

Link to comment
Share on other sites

εσύ δεν θα τα βάλεις ανακατεμένα αλλά θα ανακατευτούν μόνα τους από την ροή του νερού και τα ψάρια!!

Πολύ σωστά βέβαια ότι θέλεις εσύ κάνεις εμείς σε συμβουλέυουμε!

Link to comment
Share on other sites

το μαγκάκι ο πλέκο θα κάανει την ζημιά!!!

Αυτος θα αναλάβει την ανάμηξη και θα την κάνει ΤΕΛΕΙΑ...

χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Nα πω κατι κατι; Βιοτοπος αμαζονιου και φυτεμενο δεν παει :rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε Πάνο, δεν πάει;

Δεν λέμε για Rio Negro ή Rio Araca π.χ. αλλά για γενικότερα.

Υπάρχουν πολλές περιοχές στον Αμαζόνιο (σε παραπόταμους και μη) όπου υπάρχει βλάστηση (π.χ. εχινόδωροι, sagittaria κλπ).

Δεν είναι όλος ο Αμαζόνιος, ξεραΐλα και μαυρίλα (καλά θα ήταν :rasp::rasp: )

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε Πάνο, δεν πάει;

Δεν λέμε για Rio Negro ή Rio Araca π.χ. αλλά για γενικότερα.

Υπάρχουν πολλές περιοχές στον Αμαζόνιο (σε παραπόταμους και μη) όπου υπάρχει βλάστηση (π.χ. εχινόδωροι, sagittaria κλπ).

Δεν είναι όλος ο Αμαζόνιος, ξεραΐλα και μαυρίλα (καλά θα ήταν :rasp::rasp: )

Ενταξει, φυτεμενο οπως το 80λτ μου, οχι ομως απο το 125λτ μου :P

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν κομματια στον Αμαζονιο που εχουν φυτα!Αυτα τα κομματια ειναι αυτα που τα βλεπει ο ηλιος :rasp: !

Link to comment
Share on other sites

Παντως για το θεμα μας σκεφτηκα μια λυση!Να βαλω φελιζολ στις δυο ακριες (παραλληλα με τις πλευρες) και ετσι να χωρισω το ενυδρειο σε τρια μερη!Δυο μικρα που θα εχει χαλικι και ενα μεγαλο που θα εχει την αμμο.Θα δουμε...θα το σκεφτω λιγο ακομα,θα ψαξω και στο τελος θα πραξω!

Παντως αν σας ερθει καμια ιδεα εδω ειμαστε... :rasp: !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...