Jump to content

ΦΙΛΤΡΟ


Recommended Posts

Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει γιατί θεωρώ ότι το φίλτρο είναισ ημαντικό να είναι σωστό και επειδή το προηγούμενο φίλτρο δεν ήταν ίδιο δεν έχω ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει γιατί θεωρώ ότι το φίλτρο είναισ ημαντικό να είναι σωστό και επειδή το προηγούμενο φίλτρο δεν ήταν ίδιο δεν έχω ιδέα.

Ο θερμοστάτης μπαίνει μέσα στο κουτί του εσωτερικού φίλτρου.

Πάνω στο κουτί πρέπει να έχει μία ένδειξη min-max. Αυτό συμβολίζει τη στάθμη του νερού. Στην ουσία πρέπει να είναι όλη η αντλία μέσα στο νερό και να εξέχει ίσα ίσα το κεφαλάκι του θερμοστάτη που ρυθμίζεις την θερμοκρασία.

Δεν μας είπες... Με ποιον τρόπο τελικά έκανες την αλλαγή???

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης μπαίνει μέσα στο κουτί του εσωτερικού φίλτρου.

Πάνω στο κουτί πρέπει να έχει μία ένδειξη min-max. Αυτό συμβολίζει τη στάθμη του νερού. Στην ουσία πρέπει να είναι όλη η αντλία μέσα στο νερό και να εξέχει ίσα ίσα το κεφαλάκι του θερμοστάτη που ρυθμίζεις την θερμοκρασία.

Δεν μας είπες... Με ποιον τρόπο τελικά έκανες την αλλαγή???

Όπως μου είχατε πει. Έβαλα τα ψάρια στη λεκάνη με θερμοστάτη και φίλτρο σε λίγο νερό από το παλιό ενυδρείο και άδειασα το υπόλοιπο νερό και το χαλίκι στο νέο ενυδρείο.Ήταν 3 κιλά χαλίκι και έβαλα άλλα 10 κιλά. Μετά συμπλήρωσα νερό, έβαλα aquatan και και μετά από μια ώρα έβαλα βακτήρια και το φίλτρο(και το παλιό) όπως έγραψα. Σταδιακά μετά έβαλα και τα ψάρια μέσα σε μιάμιση ώρα αφού άδειαζα ένα ποτήρι και έβαζα ένα ποτήρι νερό του νέου ενυδρείου. Το φίλτρο και η αεραντλία είναι εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

Το θερμοστάτη τον έβαλα μέσα στο κουτί αλλά ψιλοακουμπάει το καλώδιο της αντλίας.Λες να έχει κανένα πρόβλημα να το λιώσει?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο και η αεραντλία είναι εντάξει?

Το φίλτρο για την ώρα είναι ok. Σε 2-3 μέρες που θα βγάλεις τον άνθρακα τα ξαναλέμε!

Η αεραντλία επίσης ok!

Link to comment
Share on other sites

Το θερμοστάτη τον έβαλα μέσα στο κουτί αλλά ψιλοακουμπάει το καλώδιο της αντλίας.Λες να έχει κανένα πρόβλημα να το λιώσει?

Προσπάθησε να μην ακουμπάει καθόλου. Χλωμό να στο λιώσει μέσα στο νερό αλλά ας φυλάμε τα νότα μας!

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να μην ακουμπάει καθόλου. Χλωμό να στο λιώσει μέσα στο νερό αλλά ας φυλάμε τα νότα μας!

Οκ!Το φίλτρο εντάξει είναι?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο για την ώρα είναι ok. Σε 2-3 μέρες που θα βγάλεις τον άνθρακα τα ξαναλέμε!

Η αεραντλία επίσης ok!

Link to comment
Share on other sites

Οκ!Το φίλτρο εντάξει είναι?

Sorry δεν είδα ότι είχες απαντήσει ήδη. Το θερμοστάτη τον άφησα τελικά απέξω ακριβώς δίπλα στο κουτί γιατί δε γινόταν να μην ακουμπάει. ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Sorry δεν είδα ότι είχες απαντήσει ήδη. Το θερμοστάτη τον άφησα τελικά απέξω ακριβώς δίπλα στο κουτί γιατί δε γινόταν να μην ακουμπάει. ευχαριστώ.

Φρόντισε μόνο να είναι σε σημείο όπου θα υπάρχει καλή κυκλοφορία νερού ούτως ώστε να ζεσταίνει σωστά το νερό. Επίσης το θερμόμετρο βάλτο απομακρυσμένα από τον θερμοστάτη για να έχεις σωστότερη ένδειξη θερμοκρασίας!

Link to comment
Share on other sites

Όπως μου είχατε πει. Έβαλα τα ψάρια στη λεκάνη με θερμοστάτη και φίλτρο σε λίγο νερό από το παλιό ενυδρείο και άδειασα το υπόλοιπο νερό και το χαλίκι στο νέο ενυδρείο.Ήταν 3 κιλά χαλίκι και έβαλα άλλα 10 κιλά. Μετά συμπλήρωσα νερό, έβαλα aquatan και και μετά από μια ώρα έβαλα βακτήρια και το φίλτρο(και το παλιό) όπως έγραψα. Σταδιακά μετά έβαλα και τα ψάρια μέσα σε μιάμιση ώρα αφού άδειαζα ένα ποτήρι και έβαζα ένα ποτήρι νερό του νέου ενυδρείου. Το φίλτρο και η αεραντλία είναι εντάξει?

1. Διαβασες το #20 και καταλαβες οτι αυτο πρεπει να κανεις; :D

2. Ο θερμαντηρας εχει θεση μεσα στο κουτι του φιλτρου. ΔΕΝ πρεπει να ακουμπαει βεβαια καλωδιο επανω του. Κατι εχεις κανει λαθος για να γινεται αυτο. Κοιτα αυτο:

Link to comment
Share on other sites

1. Διαβασες το #20 και καταλαβες οτι αυτο πρεπει να κανεις; :D

Προφανώς έκανε αυτό που έγραψα εγώ στο #10. Γι'αυτό και ρώτησα για να δω τί τελικά επέλεξε...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτο εκανε!!!! :rasp: Εσενα εγω τι να σου κανω; :D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτο εκανε!!!! :rasp: Εσενα εγω τι να σου κανω; :D

Το ενδεχόμενο να μην έχει 60άρι ή 80άρι δοχείο προετοιμασίας νερού το σκέφτηκες? Αυτός ήταν και ο ΚΥΡΙΟΣ λόγος που πρότεινα αυτό πρότεινα!

Εμένα τί να μου κάνεις??? ΤΣΕΚΟΥΡΩΣΕ ΜΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωρε Νικολα ακομα και σε αυτην την περιπτωση, θα μπορουσε να προσθεσει το νερο κατευθειαν στο ενυδρειο (αφου ειχε μεσα τα ψαρια) ριχνοντας εκει την καταλληλη ποσοτητα αντιχλωριου και σταματωντας το φρεσκο νερο καθε φορα που η θερμοκρασια επεφτε περισσοτερο απο 2 βαθμους, μεχρι να ξαναπαει στη θεση της και να αρχισει να βαζει παλι. Μιαμιση ωρα στον κουβα δεν ειναι και οτι καλυτερο για τα ψαρια. Τσαμπα τοσος κοπος (ποτηρο-ποτηρι) ; :D

Link to comment
Share on other sites

Στο κουτί για να σου εξηγήσω όπως το βλέπουμε από πάνω είναι ως εξής: Είναι με ένα πλαστικό χωρισμένο ως κάτω, αριστερά κάτω είναι η αντλία, δεξιά πάνω αν μπει ο θερμοστάτης ακουμπάει το καλώδιο του φίλτρου γιατί πάει προς τα πάνω. Δεξιά στο κουτί είναι ένα διαφανές πλαστικό με δοντάκι που κρατάει το σφουγγάρι, το βιολογικό υλικό κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Rio 400, οποτε ξερω πως ειναι το φιλτρο (αν και εγω το εχω ξηλωσει). Ας το παρουμε ομως με τη σειρα. Μεσα στο φιλτρο υπαρχει θεση για τον θερμαντηρα. Πιστευεις οτι η εταιρια θα μπορουσε να βγαλει κουτι φιλτρου που το καλωδιο απο την αντλια, θα ακουμπουσε πανω του (στο θερμαντηρα); Κατι δεν μου "καθεται" καλα. Εχεις κοιταξεις το σχεδιο που εβαλα; Το ενυδρειο σου ειναι αυτο:

http://www.juwel-aquarium.de/en/rekord.htm?cat=16

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά τελικά και οι μετρήσεις καλές.Τον άνθρακα μπορώ να τον βγάλω αφού πέρασε μια βδομάδα που τον έβαλα ή μπορώ να τον αφήσω μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...