Jump to content

Νεο Reef 250 Mp Scubaline 120


PanosSudan

Recommended Posts

Καλησπέρα, σε ολους

μετά από προσεκτική μελέτη και συνεχή παρακολούθηση του aquazone, προχωρησα και εγω στην κατασκευη ενός ενυδρείου οπου "φιλοφοξω" να το κάνω reef tank. Ελπίζω να με βοηθήσετε, καθότι ήδη έχω φάει χόντρές απογοητεύσεις κατά το αρχικό στήσιμο-(διαρροές και τα συναφή). Το ενυδρείο αποτελείται από τα κάτωθι

Ενυδρείο MP (ΕΗΕΙΜ) Scubaline 120, 120x50x40 (επιλογη με βαση διαστάσεις, χρήμα και ασφαλως προτιμήσεις συζύγου-χαχα)- Αποδειχθηκε καλης ποιοτητας, αλλα με παιδεψε ιδιαιτερα να το προσαρμόσω στις προσωπικές μου απαιτήσεις. Απαιτήθηκε τρυπα για το overflow της tunze.

Skimmer Red Sea C SKIM 1200 - υπό αξιολόγηση, μου δημιούργησε προβλημα λόγω του μεγεθους του.

Δυο sump tank, 30 lit, το καθενα, ουσιαστικα προκειται για τα nano cube dennerle, τα οποια τρυπησα και μετετρεψα σε refugium και sump tank.

Αντλίες δυο EHEIM COMPACT + 1000-2000LT

Αντίσταση JAGGER για 300 λιτρα

Αραγονίτης, δυο σακιά , και σαν υπόστρωμα από κάτω έβαλα χαλίκι από το ενυδρειο γλυκού που έχω αρκετά χρόνια -ελπίζω να μην έκανα μλκ!!!- Συνολικά το υπόστρωμα έχει ένα μέσο βάθος περί τα 8-10 cm, από την βάση του ενυδρείου

Κυκλοφορητές δεν έχω πάρει ακομα αλλά μάλλον θα οδηγηθώ στα nanostream της tunze.

έριξα αλάτι red sea, 2 και κάτι σακιά, το sg είναι αυτή την στιγμή 1.020, θερμοκρασία 24-25.

Το θέμα είναι τι κάνω από εδώ και περα. Εδω θέλω την καθοδήγηση σας. Από οτι αντιλαμβάνομαι ειναι ώρα για να βαλω βραχο. Που και ποσο, ζωντανο /νεκρο, κατα το δυνατόν οικονομικά γιατι βρεθηκα εκτός budget ηδη.

Εσωκλείω και καποιες φωτογραφιες και σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα

Έγινε επεξεργασία - PanosSudan
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχως φωτογραφιες δεν μπορω να ανεβασω, Καποιος ας δωσει τα φωτα του!!

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες δεν πρέπει να έχουν υψηλή ανάλυση. Μια καλή ανάλυση είναι περίπου 800Χ600

Link to comment
Share on other sites

φιλε τις τρυπες πως τις εκανες?

μελετημενη κατασκευη παντως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε ολους......καλώς ήρθες στο φόρουμ μας και στην θαλασσινη παρέα

μετά από προσεκτική μελέτη και συνεχή παρακολούθηση του aquazone, ....πολύ καλά εκανες. :D προχωρησα και εγω στην κατασκευη ενός ενυδρείου οπου "φιλοφοξω" να το κάνω reef tank. Ελπίζω να με βοηθήσετε, καθότι ήδη έχω φάει χόντρές απογοητεύσεις κατά το αρχικό στήσιμο-(διαρροές και τα συναφή). ......πριν κάνεις κάτι που έχεις αμφιβολιες καλό θα είναι να ρωτήσεις πρώτα

Το ενυδρείο αποτελείται από τα κάτωθι

Ενυδρείο MP (ΕΗΕΙΜ) Scubaline 120, 120x50x40 (επιλογη με βαση διαστάσεις, χρήμα και ασφαλως προτιμήσεις συζύγου-χαχα)- Αποδειχθηκε καλης ποιοτητας, αλλα με παιδεψε ιδιαιτερα να το προσαρμόσω στις προσωπικές μου απαιτήσεις. Απαιτήθηκε τρυπα για το overflow της tunze.

Skimmer Red Sea C SKIM 1200 - υπό αξιολόγηση, μου δημιούργησε προβλημα λόγω του μεγεθους του.

Δυο sump tank, 30 lit, το καθενα, ουσιαστικα προκειται για τα nano cube dennerle, τα οποια τρυπησα και μετετρεψα σε refugium και sump tank.

Αντλίες δυο EHEIM COMPACT + 1000-2000LT

Αντίσταση JAGGER για 300 λιτρα

Αραγονίτης, δυο σακιά , και σαν υπόστρωμα από κάτω έβαλα χαλίκι από το ενυδρειο γλυκού που έχω αρκετά χρόνια -ελπίζω να μην έκανα μλκ!!!........δεν το νομίζω αλλά καλύτερα να μας πουν και άλλοι την γνώμη τους

- Συνολικά το υπόστρωμα έχει ένα μέσο βάθος περί τα 8-10 cm, από την βάση του ενυδρείου

Κυκλοφορητές δεν έχω πάρει ακομα αλλά μάλλον θα οδηγηθώ στα nanostream της tunze.......με τους 6025 θα κάνεις καλή δουλειά

έριξα αλάτι red sea, 2 και κάτι σακιά, το sg είναι αυτή την στιγμή 1.020,......ανέβασε στα 1024 θερμοκρασία 24-25.......ανέβασε στους 27

Το θέμα είναι τι κάνω από εδώ και περα. Εδω θέλω την καθοδήγηση σας. Από οτι αντιλαμβάνομαι ειναι ώρα για να βαλω βραχο. Που και ποσο, ζωντανο /νεκρο, κατα το δυνατόν οικονομικά γιατι βρεθηκα εκτός budget ηδη......θέλεις 30 κιλά,....εγω θα έβαζα όλο ζωντανο....η τιμή στα καταστήματα είναι 15 ευρώ, αλλά μπορείς να βρείς στις αγγελίες σε χαμηλώτερη τιμή

Εσωκλείω και καποιες φωτογραφιες και σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα

΄καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια κατασκευη φιλε μπραβο.. ποιο ειναι το skimmer αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αραγονίτης, δυο σακιά , και σαν υπόστρωμα από κάτω έβαλα χαλίκι από το ενυδρειο γλυκού που έχω αρκετά χρόνια -ελπίζω να μην έκανα μλκ!!!- Συνολικά το υπόστρωμα έχει ένα μέσο βάθος περί τα 8-10 cm, από την βάση του ενυδρείου

καπετανιο,και εγω ακριβως το ιδιο ειχα κανει πριν τοσους μηνες (βασικα βαριομουν να το βγαλω,και ηταν καλη λυση και οικονομικη για να δωσω υψος για τις ανεμωνες)Παντως οπως σου ειχα πει δουλεψε πολυ καλα,απο την 7 μερα που εβαλα την πρωτη ανεμωνη ζει μεχρι σημερα....

ασχετο,ο καφες που σου εκανα για την κυριακη κρυωσε τωρα.....

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Σε καλωσορίζω αγαπητέ φίλε στην παρέα της θάλασσας!!

Από τις φωτογραφίες και τη σύντομη περιγραφή σου, αντιλαμβάνομαι ότι ξεκινάς με πολύ μεράκι και σωστές βάσεις. Εύχομαι τα καλύτερα για την εξέλιξη του ύφαλού σου.

Οπωσδήποτε πρέπει να ανεβάσεις την αλατότητα στο 1024-1025, πριν προσθέσεις οτιδήποτε ζωντανό.

Ο συνδυασμός νεκρού και ζωντανού βράχου είναι μια οικονομική λύση, αλλά θέλει περισσότερο χρόνο για την ωρίμανσή του. Η λύση αγοράς βράχου από αγγελίες μελών, ίσως είναι επίσης καλή.

Όσον αφορά την ποιότητα της άμμου, ο καθηγητής Shimek στα σεμινάρια που διοργάνοσε το Aquazone το 2007, μεταξύ άλλων ανέφερε ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε οποιοδήποτε υλικό άμμου, ακόμα και από νταμάρι. Σύντομα θα αποικηθεί με οργανισμούς και θα επιτελέσει πολύ καλά το βιολογικό ρόλο της.

Έτσι λοιπόν δεν θα έχεις πρόβλημα με τη λειτουργία του, αλλά, κατά τη γν'ωμη μου, ίσως έχεις παρενέργεις από το υλικό, όπως απελευθέρωση φωσφορικών ή πυριτούχων αλάτων. Θα προτιμούσα για λόγους οικονομίας, θαλασσινή ασβεστολιθική Μεσογειακή άμμο.

Τώρα αναζήτησε τρόπους κατασκευής βάσης για το βράχο για να προχωρήσεις στο επόμενο βήμα, που είναι η αγορά και τοποθέτηση του βράχου.

Καλή συνέχεια και περιμένουμε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

φιλε τις τρυπες πως τις εκανες?

μελετημενη κατασκευη παντως

Καλησπερα σε ολη την καλη παρεα,

λοιπον, οσον αφορα τις τρυπες, πραγματικα εχω γινει expert. Αφου τις εκανα πηγα για να κοψω γυαλια για το sump, για την αεροπαγιδα, και ο τζαμας επαθε πλακα. Δεν το πιστευε. Λοιπον αν και πιανουν γενικα τα χερια μου, ιδεα περι γυαλιων δεν ειχα. Απεκτησα απο το youtube, υπαρχουν αρκετες σελιδες οπου αναφερονται στην κοπη. Παρηγγειλα απο ebay ειδικα διαμαντοποτηροτρυπανα, σε αρκετα καλη τιμη. Στο κυριως ενυδρειο εκανα τρυπα στο 18 mm γυαλι, διαμετρου 43 mm, για το overflow, της tunze, η αγωνια ασφαλως στο κατακορυφο. Ειχα στειλει email στην mp οπου με διαβεβαιωσαν οτι δεν ειναι το γυαλι tempered, οπερ σημαινει οτι μπορει να τρυπηθει. Πολυ πιο ευκολα τρυπησα τα μικρα ενυδρεια της dennerle, που βλεπετε στις φωτογραφιες. Συνολικα εχω κανει αρκετες τρυπες το τελευταιο διαστημα, οποτε εχω αντιληφθει αρκετα την τεχνική, κινδυνοι ομως υπαρχουν, και οι τζαμαδες εκ των υστερων συνειδητοποιησα οτι δεν αναλαμβανουν την ευθυνη για το τρυπημα. Σημαντικο σημειο η συνεχη ψυξη του σημειου επαφης. Το ιδανικοτερο η αγορα απο την αρχη ασφαλως τρυπημενου ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Θαλασσινή παρέα μας.

Το όλο project δείχνει άτομο με μεράκι και αυτό είναι βασικό για το χόμπι μας.

Ανέφερες δυο sump?Θα μπορούσες να αναφέρεις πως τα δουλεύεις διότι μου φαίνεται πολύ ριψοκίνδυνο?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια κατασκευη φιλε μπραβο.. ποιο ειναι το skimmer αυτο?

Το skimmer αυτο ειναι το red sea c skimmer 1200. Ολα τα πραγματα τα παρηγγειλα απο ιστοσελιδες του εξωτερικου, ακομα και με τα μεταφορικα πιο φθηνα -απο οτι εκτιμησα- ηρθαν. Το συγκεκριμενο skimmer, ειναι σχετικα φρεσκο, στην αγορα, και εχει 2-3 σημεια που σου κανουν την ζωη ευκολοτερη. Δυστυχως η εμπειρια μου σε αυτα δεν υφισταται, καθοτι ειναι το πρωτο μου, αλλα στην πορεια του χρονου θα το αξιολογησω και θα σας πω. Δυο ημερες που το εχω βαλει σε λειτουργια, παραγει ηδη αφρο, κανει ομως και εναν υποκουφο θορυβο, ψαχνω τροπο να τον εκμηδενισω. Ειναι τεραστιο σε μεγεθος, πραγματικα τεραστιο. Στα αρνητικα ειναι οτι οταν το παρελαβα ενας συνδεσμος ειχε προβλημα απο την μανα του, οποτε ειχα διαρροη, το ΘΕΤΙΚΟ ομως ειναι οτι η εταιρεια red sea, κατοπιν συνεννοησης απο την ιστοσελιδα αγορας του, μου εστειλε αμεσα στην πορτα του σπιτιου μου καινουργιο συνδεσμο.

Link to comment
Share on other sites

΄καλή συνέχεια

Φιλε NAVY γεια σου, δυο σημεια για αρχη:

α)ειμαι και εγω κατοικος Μοσχατου,

β)μου φαινεται οτι σε ειδα στο WI, την προηγουμενη εβδομαδα, σε αναγνωρισα απο τις φωτογραφιες τις δικιας σου εγκαταστασης- ετσι τουλαχιστον μου φανηκε

γ)δεν ξερω αν εισαι στο navy, παντως εγω ειμαι!!!

λοιπον σας παρακολουθω καιρο, και ξερω οτι ειστε καλη παρεα και οτι προκυψει θα σας εχω διπλα μου, και αυτο ειναι σημαντικο.

Ξεκιναω να ανεβαζω σημερα και θερμοκρασια και sg, στις τιμες που ειπες. Αν εχει κανεις διαφορετικη αποψη να το πει τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Θαλασσινή παρέα μας.

Το όλο project δείχνει άτομο με μεράκι και αυτό είναι βασικό για το χόμπι μας.

Ανέφερες δυο sump?Θα μπορούσες να αναφέρεις πως τα δουλεύεις διότι μου φαίνεται πολύ ριψοκίνδυνο?

Οι φωτογραφιες ειναι με την σειρα που βρισκονται στα τρια ντουλαπια στο επιπλο. Δυστυχως το επιπλο εχει χωρισματα.... Οποτε επρεπε να κανω ξεχωριστα tanks τα οποια να συγκοινωνουν και να μην πλυμμηριζουν σε περιπτωση διακοπης ρευματος. Η κεντρικη δεξαμενη ειναι sump tank, δεχεται το περισσοτερο νερο -καθοριζεται με ενα επιστομιο- ενω η αριστερη δεξαμενη φιλοδοξω να γινει ενα refugium. Σε αυτην στελνω ασφαλως λιγοτερο νερο απο το overflow. Οταν γεμισει αυτη, υπερχειλιζει στην τελικη φαση του sump tank οπου βρισκεται η αντλια που καταθλιβει το νερο πισω στο ενυδρειο. Στην πρωτη φαση του sump tank ερχεται η κυρια ποσοτητα του νερου απο overflow, μια ποσοτητα συνεχιζει μεσω της αεροπαγιδας στην τελικη φαση οπου βρισκεται η αντλια καταθλιψεως, ενω μια αλλη μπαινει στο σκιμμερ, και επιστρεφει παλι στην αρχικη φαση. Μεγαλης σημασιας ηταν να διατηρειται η σταθμη σταθερη, πραγμα που επετευχθει, και να μην πλυμμηριζει στην διακοπη ρευματος, πραγμα που γινεται, καθοτι εχει προσεχτικα εγκατασταθει το overflow, αλλα και το μηκος του σωληνα καταθλιψης εντος του κυριως ενυδρειου. Αντιστοιχα εχει καθοριστει και η σταθμη στα τακακια κατω-χαρτοταινιες. Φαινεται περιπλοκο αλλα δεν ειναι και εσεις που ειστε παλιοι του χωρου, αν και τα ειπα λιγο συντομα ειμαι σιγουρος οτι με καταλαβατε. Καποια προβληματα θορυβου απο το overflow επιλυθηκαν με χρηση υαλοβαμβακα. Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

και αλλες φωτογραφιες απο πισω. Τα πολλα δικτυα κρυβονται, καθοτι πηρα εναν παγκο εργασιας για την συζυγο. :D

post-11779-1239027613_thumb.jpg

post-11779-1239027663_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ανεβαζω sg 1.024 οπως ειπε ο Νικος, θερμοκρασια ομως σε 26, ή 27 βαθμους Κελσιου?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ νοικοκυρεμένη δουλεια!!!

Τα συγχαρητήριά μου!!!!

Ωραίο και το ενυδρείο, το χω δει και απο κοντά!

Συνέχισε έτσι...

Περιμένουμε νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ανεβαζω sg 1.024 οπως ειπε ο Νικος, θερμοκρασια ομως σε 26, ή 27 βαθμους Κελσιου?

26 είναι η ιδανικότερη ιδιαίτερα αυτην την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασα τον θερμοστατη στο 26, αλατι δεν ριχνω αλλο, απο οσο εχω καταλαβει με την ανοδο της θερμοκρασιας θα ανεβει και το sg. Σωστό δεν ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Με την καθημερινή εξάτμιση που έχουμε ανεβαίνει η αλατότητα. Συμπληρώνουμε γλυκό νερό για να κρατήσουμε σταθερή την αλατότητα.

Τώρα εσύ μπορείς να αφήσεις μερικές μέρες χωρίς να συμπληρώσεις και όταν η αλατότητα φτάσει στο 1026 συμπληρώνεις με αλατόνερο 1026 επίσης, που θα έχεις φτιάξει μια-δυο μέρες πιο πριν. Σημείωσε το ύψος που θες να έχει το νερό στο ενυδρείο σου και από την επομένη μέρα συμπληρώνεις κανονικά γλυκό νερό Α/Ο και θα είσαι στο 1026 στάνταρ.

Τώρα αν δεν θες να το κάνεις έτσι για πιο σύντομα μπορείς να φέρεις την αλατότητα στο 1026 ως εξής: φτιάχνεις νερό μεγαλύτερης αλατότητας 1030 τουλάχιστον και προσθαφαιρείς ίσες ποσότητες στο ενυδρείο σου σταδιακά και μετρώντας την αλατότητα μετά από κάθε προσθαφαίρεση περιμένοντας λίγο γιατί όπως καταλαβαίνεις η αλατότητα δεν αλλάζει στιγμιαία.

Link to comment
Share on other sites

Σαφες το τελευταιο, αν και αυτο που εννουσα ειναι οτι επειδη δεν εχω ρεφρακτομετρο, αλλα το απλο hydrometer red sea, καπου διαβασα οτι η ενδειξη που απεικονιζει το οργανο, αποκλινει απο την πραγματικη, και συγκεκριμενα αυξανει οσο αυξανει η τιμη της θερμοκρασιας. Ισχυει αυτο, μπορω να εμπιστευθω το οργανο?

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια 26 βαθμοι προς 27, το αφηνω εκει, το sg δειχνει 1.0225, ριχνω και αλλο αλατι για να αυξησω. Συμφωνειτε ελπίζω!!

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια 26 βαθμοι προς 27, το αφηνω εκει, το sg δειχνει 1.0225, ριχνω και αλλο αλατι για να αυξησω. Συμφωνειτε ελπίζω!!

Σαφώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...