Jump to content

Νεο Reef 250 Mp Scubaline 120


PanosSudan

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

μετα απο καταδιωξη συνεληφθει ενας καβουρας, τον εβαλα προσωρινα στο refugium, στελνω φωτο, παρακαλω πειτε μου αν ειναι χρησιμος ή οχι. Απο οτι εχω αντιληφθει τον τελευταιο καιρο ειχε κανει το ενυδρειο ανακατα, το βραδυ ακουγα και τις δαγκανες του. Τι τον κανω?

post-11779-1240589264_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιπροσθετα βρηκα αυτο το σκουληκι θαμμενο στην αμμο, πρεπει να με προβληματισει?

post-11779-1240589468_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άστον στο refugium.

Τα σκουλήκια που παρατηρείς στην άμμο, αποτελούν το κύριο εργατικό δυναμικό για την βιολογική της αποστολή.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε ευχαριστώ,

κάτι ακόμα, δυο βράχοι από την αρχή της αγοράς τους, είναι γεμάτοι με αυτό που βλεπετε στην φωτογραφια. Ειναι πολυ μικρά και δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι απταισία. Μπορει καποιος να μου πει αν ειναι οντως? Dias, επειδη πρωτος το ανεφερες, μπορεις να το επιβεβαιωσεις?

post-11779-1240762007_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τρίψεις το βράχο με μια σκληρή βούρτσα.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε ευχαριστώ,

κάτι ακόμα, δυο βράχοι από την αρχή της αγοράς τους, είναι γεμάτοι με αυτό που βλεπετε στην φωτογραφια. Ειναι πολυ μικρά και δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι απταισία. Μπορει καποιος να μου πει αν ειναι οντως? Dias, επειδη πρωτος το ανεφερες, μπορεις να το επιβεβαιωσεις?

Tην επιβεβαιωση θα την κανουν πιο εμπειρα ματια απο τα δικα μου.Παντως ειτε aptaisia ειναι ειτε hydroids κατι κατι οσο ειναι νωρις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιο είδος hydroids.Θα πρέπει να απομακρύνεις τα βράχια που τα έχουν πάνω τους και έκτος ενυδρείου με μια βούρτσα να τα ξυσεις.Καλο ξέπλυμα μετά με νερό από το ενυδρείο και τοποθέτηση τους πίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα σε ολη την καλη παρεα,

λοιπον τα νεωτερα μετα απο 2 μηνες λειτοτργιας στρωσιματος του ενυδρειου ειναι τα ακολουθα.

-Απο μηχανολογικο εξοπλισμο ειμαι πληρης , εχω μια εκκρεμοτητα με τον φωτισμο, επιλυεται λιαν συντομως. :D

-Τοποθετησα ενα πινακα με ασφαλειες, ο οποιος μου ελυσε τα χερια σε πολλα θεματα. Βοηθησε και ενας καλος συναδελφος στην εγκατασταση αυτη ;) .

-Εβγαλα τους βραχους και τους καθαρισα απο τα hydroid! :thumbup: Δεν βλεπω να εχουν αναπτυχθει ξανα.

-Αυτα ηταν τα καλα νεα. Τα ασχημα νεα ειναι οτι πριν απο 5 ημερες εβαλα τα πρωτα ψαρακια μεσα, 2 Amphiprion Percula, και 1 salarias fasciatus. Μετα απο μια εβδομαδα και με την χημεια του νερου καλη, τα 2 πρωτα πεθαναν. Η σαλιαρα συνεχιζει και ζει, οπως και πολλα καβουρια που εχω μεσα και κατι σαλιγκαρια-ολα αυτα απο τον ζωντανο βραχο. Το πρωτο percula σχεδον αμεσα πεθανε, αντεξε 2 ημερες, το βρηκα να αργοπεθαινει χωρις εμφανη σημαδια, ενω το δευτερο μετα απο 5 ημερες και με ενα ματι θολωμενο, το βρηκα τελικα κολλημενο μεσα στο φιλτρο του overflow-απορω πως πηδηξε μεσα, νεκροτομη δεν εκανα σαν το CSI για να δω αν ο θανατος επηλθε ενεκα του φιλτρου ή πριν απο αυτο. Σας παρακαλω οποιαδηποτε προταση θα κριθει ως θετικη καθοτι προβληματιζομαι εντονως τι συμβαινει! Ανοικτη προσκληση στην οικια μου, για εξεταση απο κοντα της καταστασης.

post-11779-1243146941_thumb.jpg

post-11779-1243146960_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - PanosSudan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...