Jump to content

Εμφάνιση σημαδιού σε Gouarami


Recommended Posts

Βέβαια το ενυδρείο είναι το RIO125 της JUWEL και το λειτουργώ με το εσωτερικό φίλτρο με το οποίο έρχεται...

Ok...

Απλά μου φέρνει σε 60άρι-80άρι... Προφανώς θα με γελάει η φωτογραφία!

Σαλιγκάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από την αρχή του ενυδρείου έχω μικρά σαλιγκάρια τα οποία αυτή την περίοδο είναι αρκετά!!! Τα μαζεύω με το χέρι αλλά......

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από την αρχή του ενυδρείου έχω μικρά σαλιγκάρια τα οποία αυτή την περίοδο είναι αρκετά!!! Τα μαζεύω με το χέρι αλλά......

Ξέρεις... Τα σαλιγκάρια βοηθάνε στην μείωση των σκληροτήτων... Βέβαια για τα 125L πρέπει να έχεις πολλά. Σε μένα κάνανε δουλειά στα ίδια λίτρα, αλλά είναι πάνω από 200 Apple Snails και μερικά άλλα! Όχι βέβαια πως αυτό είναι η λύση στο θέμα σου. Απλά το αναφέρω!

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς έκανα μπάνιο στο guarami με baktopur direct και αύριο θα αρχίσω την θεραπεία που σύστησε ο Σταμάτης. Ελπίζω όλα να πάνε καλά...... Ευχαριστώ για την βοήθεια, νεότερα αύριο το απόγευμα...

Φίλε stormtrooper, θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το σύστημα με την τύρφη στο δοχείο προετοιμασίας, όσο για τα σαλιγκάρια με τα φυτά τι γίνεται??? Εγώ έχω μικρά προβλήματα με μισοφαγωμένα φυτά από τα ίδια μου τα ψάρια (έχω πιάσει τα Μπουένος Άιρες στα πράσα...)

Link to comment
Share on other sites

Κανε οτι λενε τα παιδια απο πανω και καλη τυχη στη θεραπεια.

Να επισημανω και εγω την αναγκαιοτητα του μαλακωματος του νερου.

Ακομα και για τα guppies ειναι σκληρο το νερο.

Πρεπει να το φερεις γυρω στο 10. (τα περισσοτερα ψαρια σου θελουν 5-12)

Οι συνθηκες του νερου ειναι ο πιο σοβαρος παραγοντας για ασθενειες.

Κανε προληψη.

Αλλες παρατηρησεις για διορθωση:

Τα μπουενος ειναι φυτοφαγα.

"4 αρλεκίνοι, 2guppies, 2 buenos aires tetra, 1 otto" ειναι σε λαθος αριθμο και αργα ή γρηγορα θα εχεις προβληματα λογω στρες.

Πρεπει να διατηρουνται σε ομαδες μινιμουμ 6 (και τα guppies ιδιαιτερα σε αναλογια 1 προς 3, αρσ. προς θηλ.)

Και επειδη δεν μπορεις να τα κανεις αυτα για ολα τα ψαρια σε αυτα τα λιτρα, καποια πρεπει να αποχωριστεις.

Τα πιο αταιριαστα ειναι τα guppies τα οποια εκτος τον στανταρ αριθμος τους, θα γεμιζουν το ενυδρειο και με επιπλεον ψαρια απο τις γεννες.

Και μετα τα buenos που τρωνε τα φυτα σου.

Οποτε σου προτεινω να αυξησεις το κοπαδακι των αρλεκινων σε 8 και να δωσεις buenos και guppies.

Αν και εγω θα προτιμουσα ενα μονο ειδος κοπαδοψαρων μεσα για πιο συμπαγη κινηση και ομοιομορφια.

Τα πολλα κοπαδια σπανε το ενα το αλλο και γινεται σκορποχωρι.

Λογω του ειδους του ενυδρειου (φυτεμενο με εντονο φωτισμο) θα προτιμουσα τους αρλεκινους ως πιο συμπαγες κοπαδι, πιο ανθεκτικους και πιο ανεκτικους στο εντονο φως, απο τους καρδιναλιους.

Oto πρεπει να παρεις ακομα 3-4 μινιμουμ.

Επισης ωραια θα ηταν και 5(+) botia sidthimunki σε ενα ενυδρειο που εχει σαλιγγαρακια αλλα ειναι μικρο το ενυδρειο για ολα τα ψαρια.

Οριακα θα εμπαιναν τα 5 botia, 10 harlequin ή cardinal, 5 οτο και το gourami που ευχομαι και παλι καλη θεραπεια.

ΥΓ τα σαλιγγαρακια κατα 99% και υπαρχει μικρο περισσευμα τροφης (συν αλγη και σαπια που κανουν καλη δουλεια), δεν πειραζουν φυτα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τα botia sidthimunki είναι είδος υπό εξαφάνιση και καλό είναι να μην τα έχουμε στα ενυδρεία μας! :D

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=634

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω ektopur οπότε κατέληξα μετά το χτεσινό μπάνιο στο Guarami με baktopur direct να συνεχίσω την θεραπεία πλέον στο ενυδρείο με το ίδιο σκεύασμα για τρεις ημέρες και βλέπουμε, έβγαλα εκτός το CO2 και τον ζεόλιθο και αύξησα αερισμό.

Πάντως σήμερα το σημάδι ήταν λιγότερο κόκκινο αλλά πλέον φαινόταν καθαρά ότι είναι εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε delta66, το ενυδρείο μέχρι τέλος του Δεκέμβρη το ενυδρείο λειτουργούσε στην Αθήνα και ήταν στημένο με ψάρια που θέλουν μαλακό νερό γιατί το νερό της Αθήνας ήταν σχετικό συμβατό, μάλιστα με την τύρφη βελτιωνόταν. Δυστυχώς όταν μετακόμισα στην Καλαμάτα ανακάλυψα ότι το νερό της είναι ιδιαίτερα σκληρό (στο τεστ του νερού βρύσης φτάνει GH 24!!!, δυστυχώς τα οικονομικά δεν επιτρέπουν Α/Ο !!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε delta66, το ενυδρείο μέχρι τέλος του Δεκέμβρη το ενυδρείο λειτουργούσε στην Αθήνα και ήταν στημένο με ψάρια που θέλουν μαλακό νερό γιατί το νερό της Αθήνας ήταν σχετικό συμβατό, μάλιστα με την τύρφη βελτιωνόταν. Δυστυχώς όταν μετακόμισα στην Καλαμάτα ανακάλυψα ότι το νερό της είναι ιδιαίτερα σκληρό (στο τεστ του νερού βρύσης φτάνει GH 24!!!, δυστυχώς τα οικονομικά δεν επιτρέπουν Α/Ο !!!

60€ με τα μεταφορικα απο ebay μια οσμωση 3 σταδιων 100 gpd (γαλονια την ημερα δλδ 378λιτρα την ημερα) ειναι ακριβα για σενα?

Αν οχι πες μου να σου στειλω πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω ektopur οπότε κατέληξα μετά το χτεσινό μπάνιο στο Guarami με baktopur direct να συνεχίσω την θεραπεία πλέον στο ενυδρείο με το ίδιο σκεύασμα για τρεις ημέρες και βλέπουμε, έβγαλα εκτός το CO2 και τον ζεόλιθο και αύξησα αερισμό.

Πάντως σήμερα το σημάδι ήταν λιγότερο κόκκινο αλλά πλέον φαινόταν καθαρά ότι είναι εξωτερικό.

Κακώς μπήκες σε αυτή τη διαδικασία από τώρα και κυρίως από τη στιγμή που είδες πως το μπάνιο βελτίωσε τα πράγματα! Καταστρέφεις την βιολογία του φίλτρου σου χωρίς λόγο!

Επίσης με 3 μέρες δεν κάνεις κάτι. Ακόμα και να γίνει καλά το ψάρι πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγείες για τον πλήρη κύκλο του φαρμάκου!

Link to comment
Share on other sites

Κακώς μπήκες σε αυτή τη διαδικασία από τώρα και κυρίως από τη στιγμή που είδες πως το μπάνιο βελτίωσε τα πράγματα! Καταστρέφεις την βιολογία του φίλτρου σου χωρίς λόγο!

Επίσης με 3 μέρες δεν κάνεις κάτι. Ακόμα και να γίνει καλά το ψάρι πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγείες για τον πλήρη κύκλο του φαρμάκου!

Μα τρεις μέρες είναι ο κύκλος θεραπείας του φαρμάκου

Link to comment
Share on other sites

Μα τρεις μέρες είναι ο κύκλος θεραπείας του φαρμάκου

Ok, έχεις δίκιο... Θυμόμουν πως είναι 7 μέρες ο κύκλος του φαρμάκου, αλλά έκανα λάθος. Στις οδηγίες αναφέρει πως σε τρεις μέρες κάνεις αλλαγή νερού 50%. ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ είναι να χρησιμοποιηθεί άνθρακας μετά από αυτή τη διαδικασία! Επίσης θα πρέπει να κάνεις τακτικές μετρήσεις, καθότι αν καταστρέψει την βιολογία του φίλτρου σου, ξεκινάς πάλι από την αρχή το στρώσιμο! Αυτός είναι και ο λόγος που σου είπα ότι βιάστηκες να μπεις σε αυτή τη διαδικασία. Μπορεί να σώσεις το ψάρι από την ασθένεια, αλλά να χάσεις αυτό ή άλλα από το στρώσιμο... Φρόντισε να είσαι προσεχτικός και τακτικός στις μετρήσεις και στις αλλαγές νερού!

Link to comment
Share on other sites

Ok, έχεις δίκιο... Θυμόμουν πως είναι 7 μέρες ο κύκλος του φαρμάκου, αλλά έκανα λάθος. Στις οδηγίες αναφέρει πως σε τρεις μέρες κάνεις αλλαγή νερού 50%. ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ είναι να χρησιμοποιηθεί άνθρακας μετά από αυτή τη διαδικασία! Επίσης θα πρέπει να κάνεις τακτικές μετρήσεις, καθότι αν καταστρέψει την βιολογία του φίλτρου σου, ξεκινάς πάλι από την αρχή το στρώσιμο! Αυτός είναι και ο λόγος που σου είπα ότι βιάστηκες να μπεις σε αυτή τη διαδικασία. Μπορεί να σώσεις το ψάρι από την ασθένεια, αλλά να χάσεις αυτό ή άλλα από το στρώσιμο... Φρόντισε να είσαι προσεχτικός και τακτικός στις μετρήσεις και στις αλλαγές νερού!

:D Ευχαριστώ για όλη την βοήθεια ελπίζω όλα να πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

60€ με τα μεταφορικα απο ebay μια οσμωση 3 σταδιων 100 gpd (γαλονια την ημερα δλδ 378λιτρα την ημερα) ειναι ακριβα για σενα?

Αν οχι πες μου να σου στειλω πληροφοριες.

Εάν μπορείς δώσε μου περισσότερες πληροφορίες, με ενδιαφέρει, απλώς είμαι αρκετούς μήνες απλήρωτος και με μετακόμιση κλπ. που έχουν συμβεί είμαι λίγο στριμωγμένος. Ελπίζω πριν το Πάσχα να δω επιτέλους το φως του χρήματος για να προχωρήσω σε κάποια αγορά Α/Ο εδώ μου χρειάζεται σίγουρα. :D

Link to comment
Share on other sites

Εάν μπορείς δώσε μου περισσότερες πληροφορίες, με ενδιαφέρει, απλώς είμαι αρκετούς μήνες απλήρωτος και με μετακόμιση κλπ. που έχουν συμβεί είμαι λίγο στριμωγμένος. Ελπίζω πριν το Πάσχα να δω επιτέλους το φως του χρήματος για να προχωρήσω σε κάποια αγορά Α/Ο εδώ μου χρειάζεται σίγουρα. :D

Τωρα που το ξανασκεφτομαι γιατι δε στηνεις ενα αφρικανικο?

Με τετοιες τιμες στο νερο θα κανεις αλλαγες απο τη βρυση :rasp:

Ουτε ΑΟ, ουτε τυρφες ουτε τπτ.

Τωρα αν πανε καλα τα οικονομικα και θελησεις να παρεις ΑΟ:

Λινκ για την ΑΟ http://shop.ebay.co.uk/merchant/waterfiltrationonline

ειναι αυτη που λεει 100 US GPD 3 STAGE AQUARIUM REVERSE OSMOSIS SYSTEM

To site της εταιρεια πρεπει να ειναι αυτο : http://waterfiltrationonline.com/

Μερικες συμβουλες για την αγορα.

1. Ζητα αντικατασταση του "Self Piercing Water Supply Connector" (δες περιγραφη του προιοντος) που τρυπαει το σωληνα παροχης για να παρει νερο, και στη θεση του ζητα "Two-Way Switch" το συνδεεις σε σειρα και καθαρισες.

2. Παρε μαζι και 2-3 σετ προφιλτρα ανταλλακτικα αφου καθε 6 μηνες (αναλογα τη χρηση, αν δεν τη χρησιμοποιεις πολυ, καθε χρονο) πρεπει να αλλαζονται για να μη χαλασει η μεμβρανη της ΑΟ, που αν κρατανε τα προφιλτρα 6 μηνες αυτη κραταει 2-3 χρονια.

Αν τα παρεις πακετο σηκωνει παζαρια (μεσω εμειλ) και θα σου ερθουν και τα μεταφορικα πιο φτηνα.

ΥΓ αν ψαξεις θα βρεις και Ελλαδα πλεον ΑΟ με καπως λογικες τιμες, μετα την κατραπακια που εχουν φαει τα καταστημα απο το ιντερνετ και κατεβασαν τις τιμες.

Link to comment
Share on other sites

2η ημέρα θεραπείας και τα πράγματα φαίνονται αρκετά καλύτερα, το σημάδι-πληγή έχει ξεκοκκινίσει και φαίνεται ότι υπάρχει αργή επούλωση της πληγής.... Η κίνηση των υπόλοιπων ψαριών αλλά και του guarami είναι φυσιολογική καθώς και η όρεξή τους... :D

Link to comment
Share on other sites

2η ημέρα θεραπείας και τα πράγματα φαίνονται αρκετά καλύτερα, το σημάδι-πληγή έχει ξεκοκκινίσει και φαίνεται ότι υπάρχει αργή επούλωση της πληγής.... Η κίνηση των υπόλοιπων ψαριών αλλά και του guarami είναι φυσιολογική καθώς και η όρεξή τους... :D

Επειδή αναφέρεις το τάισμα...

Τάϊζε περιορισμένα αλλά με τροφή ποτισμένη με βιταμίνες πχ Sera Fishtamin. Μετά το τέλος της θεραπείας θα κι εφόσον αλλάξεις νερό και βάλεις άνθρακα, θα μετράς μέρα παρά μέρα αμμωνία και νιτρώδη. Επίσης φρόντισε να έχεις απόθεμα ζωντανών βακτηρίων καθότι είναι βέβαιο πως μετά από όλο αυτό θα χρειαστεί ενίσχυση το βιολογικό σου υλικό!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρεις το τάισμα...

Τάϊζε περιορισμένα αλλά με τροφή ποτισμένη με βιταμίνες πχ Sera Fishtamin. Μετά το τέλος της θεραπείας θα κι εφόσον αλλάξεις νερό και βάλεις άνθρακα, θα μετράς μέρα παρά μέρα αμμωνία και νιτρώδη. Επίσης φρόντισε να έχεις απόθεμα ζωντανών βακτηρίων καθότι είναι βέβαιο πως μετά από όλο αυτό θα χρειαστεί ενίσχυση το βιολογικό σου υλικό!

:D Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...