Jump to content

Εμφάνιση σημαδιού σε Gouarami


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους εχτές εμφανίστηκε αυτό το σημάδι μόνο σε αυτό το guarami που εμφανίζεται στη φωτογραφία. Δεν είμαι σίγουρος περί τίνος πρόκειται θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει σχετικά με το είδος της ασθένειας και την πιθανή θεραπεία?

Πρέπει να αναφέρω ότι στην αρχή της εβδομάδας λόγω δυσλειτουργίας στο φίλτρο υπήρξε αύξηση στο ΝΟ3 που έφτασε στα 50, αντιμετωπίστηκε με αλλαγές νερού και προσθήκη ζεολίθου στο φίλτρο.

post-3303-1238957639_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε και ΑΥΤΟ. Κάντο copy/paste σε αυτό το τόπικ!

Επίσης περιέγραψε όσο μπορείς καλύτερα αυτό το σημάδι γιατί η φωτογραφία δεν βοηθάει πολύ. Είναι σαν πληγή? Είναι εσωτερικό ή εξωτερικό? Προεξέχει σαν σπυράκι?

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 125

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εσωτερικό φίλτρο (RIO125), από την είσοδο προς έξοδο filter wool, ζεόλιθος, σφουγγάρι με μεγάλους πόρους, 2 σφουγγάρια με μικρούς πόρους, τύρφη

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Λειτουργία περίπου 3 χρόνια, φυτεμένο με μπουκάλα CO2

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1gouarami, 10 neon tetra, 4 αρλεκίνοι, 2guppies, 2 buenos aires tetra, 1 otto

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):τάισμα 2 φορές την ημέρα, αλλαγή 1/εβδομάδα 15%)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (Μετρήσεις με το επεισόδιο αυξημένων ΝΟ3)

- PH:7

- KH:7

- GH:21

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0,0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):50

- Θερμοκρασία:26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:Nai

-Strips:oxi

-Ηλεκτρονικά:oxi

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Dwarf guarami αρσενικό

- Ιστορικό Ψαριού:4 μήνες στο ενυδρείο χωρίς πρόβλημα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): κόκκινο σημάδι σαν πληγή στην δεξιά και προς την ουρά περιοχή, κίνηση και όρεξη κανονική καθώς και κολύμβηση

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Ασθένια των neon tetra, πριν την εισαγωγή του συγκεκριμένου ψαριού (περίπου 3 μήνες πριν)

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) Καμμία

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

.......

Link to comment
Share on other sites

Μετά το περιστατικό με τα υψηλά ΝΟ3 και με αλλαγές νερού και χρήση ζεόλιθου στο φίλτρο(το γράφω πιο πάνω στα υλικά φίλτρανσης) ΝΟ3=10

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να τρόμαξε από κάτι και να έκανε καμία απότομη κίνηση και να γδάρθηκε σε κανένα αιχμηρό αντικείμενο μέσα στο ενυδρείο?

Αν όχι έχουμε να κάνουμε μάλλον με βακτηριακή μόλυνση!

Link to comment
Share on other sites

Μετά το περιστατικό με τα υψηλά ΝΟ3 και με αλλαγές νερού και χρήση ζεόλιθου στο φίλτρο(το γράφω πιο πάνω στα υλικά φίλτρανσης) ΝΟ3=10

Ποιος σου ειπε να το βαλεις αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να τρόμαξε από κάτι και να έκανε καμία απότομη κίνηση και να γδάρθηκε σε κανένα αιχμηρό αντικείμενο μέσα στο ενυδρείο?

Αν όχι έχουμε να κάνουμε μάλλον με βακτηριακή μόλυνση!

Δεν νομίζω να έγινε κάτι τέτοιο (γδάρσιμο) άλλωστε από εχτές μέχρι σήμερα το σημάδι μοιάζει αλλαγμένο σε σχήμα αν όχι μεγαλύτερο.

Σε περίπτωση βακτηριακής μόλυνσης (είναι μάλλον το ποιο πιθανό ) τι θεραπεία θα πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου ειπε να το βαλεις αυτο;

έχεις δίκιο αφορά την αμμωνία και όχι τα νιτρικά αλλά ήταν συμβολή από τοπικό pet shop (χωρίς την πώληση προϊόντος αφού ούτως ή άλλως είχα ζεόλιθο σπίτι που τοποθέτησα)

Link to comment
Share on other sites

Την πληγή την βλέπεις ανοιχτή ή είναι σαν εσωτερική πληγή?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανασηκωμένα λίγο τα λέπια και φαίνεται ροζ μοιάζει σαν εξωτερική πληγή

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανασηκωμένα λίγο τα λέπια και φαίνεται ροζ μοιάζει σαν εξωτερική πληγή

Σε αυτή τη περίπτωση θα πρότεινα να κάνεις μπάνια στο ψαράκι σου μέσα σε ένα δοχείο με Bactopur direct...

Περίμενε λίγο να ακούσεις κι άλλες γνώμες πριν κάνεις κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το μπάνιο μήπως θα πρέπει να ξεκινήσω θεραπεία και στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που υποψιάζομαι είναι να έχουμε πεσμένο το ανοσοποιητικό του ψαριού και προσβολή απο κάποια ίωση .

Θα πρεπει να κανουμε τις κατάλληλες ενέργειες για να το βελτιώσουμε .

Λόγο του οτι έχουμε και τη πληγη και μπορει να εχουμε προσβολές νέες θα σου ελεγα να βάζεις καθε 2 ημερες για μια εβδομάδα αντιχλωριο το οποιο να περιέχει ουσίες που να βοηθούν στη αποκατάσταση της βλέννας των ψαριών , και Εκτοζόν για παράσιτα και μύκητες .

Λόγω του οτι το ενυδρείο ειναι φυτεμένο δες και εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry210860

Link to comment
Share on other sites

Baktopur direct έχει φίλος μου και μπορώ να ξεκινήσω άμεσα θεραπεία, τώρα για οποιοδήποτε άλλο φάρμακο θα πρέπει να απευθυνθώ σε pet shop το οποίο σημαίνει πως η θεραπεία θα ξεκινήσει αύριο το απόγευμα το νωρίτερο.

Το αντιχλώριο που χρησιμοποιώ είναι της API να βάζω αναλογία για το σύνολο των λίτρων του ενυδρίου?

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το Bactopur direct http://www.sera.de/index.php?id=353&L=14

που λεει ο Νίκος καλό είναι να το έχουμε στο συρτάρι μας , αλλά θα ήθελα να μου πεις μετά απο αυτά που σου συστήνω να μου πεις τι γίνετε και να δούμε τι θα κάνουμε .

Link to comment
Share on other sites

Ναι στα λιτρα του ενυδρείου το αντιχλωριο μας κάνει της ΑΡΙ .

Μην ξεχνας οτι πρέπει να βελτιώσουμε το ανοσοποιητικό του ψαριού .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Σταμάτη, να μην κάνω το μπάνιο με baktopur καθόλου? ή να το κάνω και να ξεκινήσω αύριο με Εκτοζόν για το ενυδρείο?

Αλλαγές νερού να κάνω στο ενδιάμεσο?

συγνώμη που σας ζάλισα αλλά είμαι αναστατωμένος

Link to comment
Share on other sites

Baktopur direct έχει φίλος μου και μπορώ να ξεκινήσω άμεσα θεραπεία, τώρα για οποιοδήποτε άλλο φάρμακο θα πρέπει να απευθυνθώ σε pet shop το οποίο σημαίνει πως η θεραπεία θα ξεκινήσει αύριο το απόγευμα το νωρίτερο.

Το αντιχλώριο που χρησιμοποιώ είναι της API να βάζω αναλογία για το σύνολο των λίτρων του ενυδρίου?

To bactopur direct είναι πολύ ισχυρό φάρμακο και γι'αυτό δεν σου το πρότεινα για όλο το ενυδρείο! Κάνε αυτά που σου λέει ο Σταμάτης και στην πορεία βλέπουμε! Το αντιχλώριο χρησιμοποίησέ το στην κανονική δοσολογία βάση των λίτρων σου... και λίγο παραπάνω να σου "πέσει" δεν θα κάνεις και κανένα κακό!

Το θετικό είναι ότι το ψάρι δεν έχει επηρεαστεί άμεσα... Τρώει, κολυμπάει κλπ. Οπότε ότι κι αν είναι το προλαβαίνουμε σχεδόν στην αρχή.

Επίσης πρέπει να βελτιώσουμε σιγά-σιγά τις συνθήκες του νερού. Το gH=21 είναι πολύ υψηλό! Παράλληλα με την θεραπέια θα πρέπει να κάνουμε κάτι και γι'αυτό. Οπότε δώσε αναλυτικές πληροφορίες για το ενυδρείο (χαλίκι/άμμος, ξύλα, τρόπος προετοιμασίας νερού, τιμές νερού βρύσης) όπως επίσης και μία γενική φωτογραφία του ενυδρείου θα βοηθούσε πολύ!

Ενημέρωνέ μας συνεχώς για την εξέληξη της κατάστασης! :D

Link to comment
Share on other sites

Επίσης....

Για την βελτίωση του ανοσοποιητικού του ψαριού....

Πες μας τί ταϊζεις και κάθε πότε. Βρες και πάρε βιταμίνες! Αυτό θα βοηθήσει πολύ!

Γενικώς να ξέρεις πως πρέπει να ταϊζεις διαφόρων ειδών τροφές ώστε να παίρνουν όλα τα απαραίτητα στοιχεία τα ψάρια σου!

Link to comment
Share on other sites

Για το GH δυστυχώς το νερό της Καλαμάτας είναι πολύ σκληρό, στο φίλτρο έχω βάλει τύρφη για μπορέσω να κάνω κάτι καθώς Α/Ο δεν έχω....

Το ενυδρείο σε αυτή τη μορφή είναι περίπου 3 χρόνια, έχει υπόστρωμα για τα φυτά της sera και πολύ ψιλό χαλίκι αναμεμιγμένο με άμμο.

Αυτή την περίοδο ταΐζω με flakes vipan της sera και mini granules της tetra, επίσης προσθέτω 1 φορά την εβδομάδα fishtamin της sera για βιταμίνες.

Επίσης έχω δύο πέτρες και ένα ξύλο, όλα φυτά χαλικι άμμος, πετρες και ξύλο έχουν παρθεί από ενυδρειακο κατάστημα και είχαν υποστεί την κατάλληλη επεξεργασία πριν τοποθετηθούν στο ενυδρείο 3 χρόνια πριν.

Έγινε επεξεργασία - stsou98
Link to comment
Share on other sites

Για το GH δυστυχώς το νερό της Καλαμάτας είναι πολύ σκληρό, στο φίλτρο έχω βάλει τύρφη για μπορέσω να κάνω κάτι καθώς Α/Ο δεν έχω....

Το ενυδρείο σε αυτή τη μορφή είναι περίπου 3 χρόνια, έχει υπόστρωμα για τα φυτά της sera και πολύ ψιλό χαλίκι αναμεμιγμένο με άμμο.

Αυτή την περίοδο ταΐζω με flakes vipan της sera και mini granules της tetra, επίσης προσθέτω 1 φορά την εβδομάδα fishtamin της sera για βιταμίνες.

Επίσης έχω δύο πέτρες και ένα ξύλο, όλα φυτά χαλικι άμμος, πετρες και ξύλο έχουν παρθεί από ενυδρειακο κατάστημα και είχαν υποστεί την κατάλληλη επεξεργασία πριν τοποθετηθούν στο ενυδρείο 3 χρόνια πριν.

Με την τύρφη μέσα στο φίλτρο αφαενώς δεν κάνεις πολλά πράγματα, όπως επίσης είναι ασύμφορο και κουραστικό! Πήγαινε πάρε ένα δοχείο συντήρησης τροφίμων και ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκι. Εκεί μέσα θα βάζεις το νερό και την τύρφη (μαζί με αντιχλώριο) και θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα!

Πολύ καλή η fishtamin, αλλά αν βρεις και κάποια άλλη μπορείς να ρίχνεις εναλάξ. Ψάξε μπας και βρεις σκεύασμα σπιρουλίνας να την αναμειγνύεις με την τροφή ή σκόρδου!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου....

post-3303-1239041451.jpg

post-3303-1239041513_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stsou98
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος πως πρόκειται για 125 λίτρα??? :D

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια το ενυδρείο είναι το RIO125 της JUWEL και το λειτουργώ με το εσωτερικό φίλτρο με το οποίο έρχεται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...