Jump to content

ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΜΑΛΛΟΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

Γεια σας εδώ και ενάμιση μήνα έχω 3 γκάπυ και 2 κόκκινα πλάτυ. Χτες έκανα τη μεταφορά από το ενυδρείο 30 λίτρων που ήταν σε ένα ενυδρείο 110 λίτρα. Παρατήρησα από χτες ότι στα πλάτυ κυρίως στο ένα στο κάτω τμήμα του τα πτερύγια και η ουρά ασπρίζουν σαν μια πολύ ψιλή γραμμόύλα φανταστείτε. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα, λέτε να έφταιξε η μεταφορά ή απλά επειδή άλλαξε ο φωτισμός και έχει μαύρο φόντο το ενυδρείο να μου φάνηκε?

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε ΑΥΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε ΑΥΤΟ.

Οκ θα το συμπληρώσω αφού κάνω και μετρήσεις. Πρέπει να είναι ατάιστα τα ψάρια για μετρήσεις ή δεν παίζει ρόλο γιατί έτσι μου είχαν πει. Θα προσπαθήσω και για φωτό. Αν και το μαύρο φόντο πρέπει να φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το συμπληρώσω αφού κάνω και μετρήσεις. Πρέπει να είναι ατάιστα τα ψάρια για μετρήσεις ή δεν παίζει ρόλο γιατί έτσι μου είχαν πει. Θα προσπαθήσω και για φωτό. Αν και το μαύρο φόντο πρέπει να φταίει.

Οι μετρήσεις πρέπει να γίνονται κάτω από φυσιολογικές συνθήκες. Δηλαδή απέφυγε να πάρεις νερό την ώρα του φαγητού και για καμία ώρα μετά. Στο μέσο διάστημα 2 ταϊσμάτων είναι μία χαρά!

Κάνε μετρήσεις, αλλά έχε στα υπόψη σου πως το σημαντικότερο όλων είναι οι καλές φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια σου στρεσαριστηκαν απο τη μεταφορα και γι'αυτο το εβγαλαν. Εφ'οσον η ποιοτητα του νερου σου ειναι καλη και λογω του μεγαλυτερου χωρου, θα φυγει πολυ συντομα. Καθημερινες μετρησεις στο νερο σου. Μια γενικη φωτογραφια του νεου ενυδρειου μπορεις να βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια σου στρεσαριστηκαν απο τη μεταφορα και γι'αυτο το εβγαλαν. Εφ'οσον η ποιοτητα του νερου σου ειναι καλη και λογω του μεγαλυτερου χωρου, θα φυγει πολυ συντομα. Καθημερινες μετρησεις στο νερο σου. Μια γενικη φωτογραφια του νεου ενυδρειου μπορεις να βαλεις;

Oκ θα μετράω και αν δω πρόβλημα θα σας πω. Φωτογραφία θα προσπαθήσω. τα ταίζω μια φορά τη μέρα από 2 περίπου flakes στο καθένα. Πρέπει πιο πολύ ή πιο συχνά?

Link to comment
Share on other sites

Μία προσοχή στο στρώσιμο του νεου ενυδρείου τα ψαράκια δεν παθαίνουν τίποτα να μείνουν και 3 μέρες νηστικά .

Η φωτογραφία είναι απαραίτητη καθώς επίσης και οι μετρήσεις .

Συμφωνώ και εγώ οτι είναι απο τη μεταφορά .

Να προσέξεις με προσεκτική παρακολούθηση μην εξελιχθεί σε κατι ποιο σοβαρό .

Η χρήση Εκτοζόν απαραίτητη .

Link to comment
Share on other sites

Μία προσοχή στο στρώσιμο του νεου ενυδρείου τα ψαράκια δεν παθαίνουν τίποτα να μείνουν και 3 μέρες νηστικά .

Η φωτογραφία είναι απαραίτητη καθώς επίσης και οι μετρήσεις .

Συμφωνώ και εγώ οτι είναι απο τη μεταφορά .

Να προσέξεις με προσεκτική παρακολούθηση μην εξελιχθεί σε κατι ποιο σοβαρό .

Η χρήση Εκτοζόν απαραίτητη .

[/quot

Βρήκα εκτοζόν αλλά σε τι ποσότητα να το πάρω να μη μένει και χαλάει?Επίσης χρειάζεται να πάρω melafix, primafix και βιταμίνες?

Link to comment
Share on other sites

Pimafix λέγεται και όχι Primafix.

Καλό είναι να έχεις πάντα αυτά τα 3 σκευάσματα (ΕΚΤΟΖΟΝ, Pimafix, Melafix) στο συρτάρι σου. Όλα τα σκευάσματα έχουν ημερομηνίες λήξης πάνω τους. Οπότε βάση αυτού μπορείς να κρίνεις!

Link to comment
Share on other sites

Και βιταμινες θα ριχνεις (εγω Fishtamin της Sera) κατα προτιμηση το βραδυ οταν κλεισεις τα φωτα, μετα απο την αλλαγη νερου.-

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:110, 95 καθαρά περίπου

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Όσον αφορά το φίλτρο τώρα έκανα τα εξής. Στο κουτί αυτό που δεν έχει καπάκι στην αριστερή θήκη έχει αυτήν την αντλία και το θερμοστάτη.Δεξιά στην άλλη θήκη έχει ένα πλαστικό όχι κλειστό από πάνω και έχω τα εξής. Κάτω έβαλα το πράσινο σφουγγάρι, μετά τις bio filter pellets micromec mini της JBL που είχα στο παλιό ενυδρείο και το περεχόμενο του υπόλοιπου κουτιού αλλά χωρίς το μαύρο κουτάκι μέσα στο οποίο ήταν συσκευασμένες γιατί δε χώραγε. Μετά έβαλα το μπλε σφουγγάρι και από πάνω το μικρό σφουγγαράκι που είχα παλιά και από πάνω άνθρακα το activated carbon JAD AC-150 όπως ήταν στο διχτάκι του. Και να μην ξεχάσω να πω ότι έβαλα και μια αεραντλία της JAD με σωληνάκι και αερόπετρα για φυσαλίδες.Έχει πλαστικά φυτά (4) και μια καρύδα και πήρα ξύλα και θα πάρω και αληθινά φυτά για τις γέννες.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):λειτουργούσε για λίγο καιρό παλιά για γέννα pleco, ο προηγούμενος το είχε 2 χρόνια, σε μένα λειτουργεί 3 μέρες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):2 κόκκινα πλάτυ και 3 γκάπυ και 3 μωρά γκάπυ (ίσως και παραπάνω)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τάισμα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,5

- KH:7

- GH:11

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0-5 (δεν πορτοκαλίζει ακριβώς)

- Θερμοκρασία:27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:API

-Strips:οχι

-Ηλεκτρονικά:οχι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:πλάτυ και γκάπυ

- Ιστορικό Ψαριού:πριν το ενυδρείο είχε pleco, δεν ξέρω για ασθένειες.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:λίγη ασπρίλα στα κάτω πτερύγια και το πλάτυ λίγο και στην ουρά του

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:δε γνωρίζω

ΘΕΡΑΠΕΙΑ: καμία

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

μια βοήθεια για το πως να τις ανεβάσω

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:εμφανίστηκε κατά τη μεταφορά από 30 λίτρα σε 110.Ήταν σε λεκάνη με φίλτρο και θερμοστάτη μιάμιση ώρα.

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:110, 95 καθαρά περίπου

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Όσον αφορά το φίλτρο τώρα έκανα τα εξής. Στο κουτί αυτό που δεν έχει καπάκι στην αριστερή θήκη έχει αυτήν την αντλία και το θερμοστάτη.Δεξιά στην άλλη θήκη έχει ένα πλαστικό όχι κλειστό από πάνω και έχω τα εξής. Κάτω έβαλα το πράσινο σφουγγάρι, μετά τις bio filter pellets micromec mini της JBL που είχα στο παλιό ενυδρείο και το περεχόμενο του υπόλοιπου κουτιού αλλά χωρίς το μαύρο κουτάκι μέσα στο οποίο ήταν συσκευασμένες γιατί δε χώραγε. Μετά έβαλα το μπλε σφουγγάρι και από πάνω το μικρό σφουγγαράκι που είχα παλιά και από πάνω άνθρακα το activated carbon JAD AC-150 όπως ήταν στο διχτάκι του. Και να μην ξεχάσω να πω ότι έβαλα και μια αεραντλία της JAD με σωληνάκι και αερόπετρα για φυσαλίδες.Έχει πλαστικά φυτά (4) και μια καρύδα και πήρα ξύλα και θα πάρω και αληθινά φυτά για τις γέννες.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):λειτουργούσε για λίγο καιρό παλιά για γέννα pleco, ο προηγούμενος το είχε 2 χρόνια, σε μένα λειτουργεί 3 μέρες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):2 κόκκινα πλάτυ και 3 γκάπυ και 3 μωρά γκάπυ (ίσως και παραπάνω)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τάισμα 2 flakes JBL για κάθε ψάρι μια φορά τη μέρα και 2 μπιλίτσες για τις γαρίδες πάλι jbl κάθε δύο μέρες.Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει. Κάθε 15 μέρες πρέπει?Προετοιμασία μια ώρα με aquatan και nitrivec.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,5

- KH:7

- GH:11

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0-5 (δεν πορτοκαλίζει ακριβώς)

- Θερμοκρασία:27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:API

-Strips:οχι

-Ηλεκτρονικά:οχι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:πλάτυ και γκάπυ

- Ιστορικό Ψαριού:πριν το ενυδρείο είχε pleco, δεν ξέρω για ασθένειες.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:λίγη ασπρίλα στα κάτω πτερύγια και το πλάτυ λίγο και στην ουρά του

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:δε γνωρίζω

ΘΕΡΑΠΕΙΑ: καμία

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

μια βοήθεια για το πως να τις ανεβάσω

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:εμφανίστηκε κατά τη μεταφορά από 30 λίτρα σε 110.Ήταν σε λεκάνη με φίλτρο και θερμοστάτη μιάμιση ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχω μωρά γκάπυ να κάνω χρήση εκτοζόν, θα τα επηρεάσει?

Θετικά ναι !

Link to comment
Share on other sites

Το εκτοζόν που πήρα είναι 500 γρ. σε σκόνη.Να ρίξω 1 κουταλάκι του γλυκού για κάθε 50 λίτρα?Απλά το ρίχνω έτσι ή το διαλύω σε νερό πριν.Πειράζει που υπάρχει ακόμα άνθρακας στο φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Το εκτοζόν που πήρα είναι 500 γρ. σε σκόνη.Να ρίξω 1 κουταλάκι του γλυκού για κάθε 50 λίτρα?Απλά το ρίχνω έτσι ή το διαλύω σε νερό πριν.Πειράζει που υπάρχει ακόμα άνθρακας στο φίλτρο?

Όχι, για το ΕΚΤΟΖΟΝ δεν πειράζει που έχεις άνθρακα! Σε ένα δοχείο/μπουκαλάκι βάζεις νερό ενυδρείου, ρίχνεις την ποσότητα ΕΚΤΟΖΟΝ που θέλεις, το ανακατέβεις και το ρίχνεις στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, για το ΕΚΤΟΖΟΝ δεν πειράζει που έχεις άνθρακα! Σε ένα δοχείο/μπουκαλάκι βάζεις νερό ενυδρείου, ρίχνεις την ποσότητα ΕΚΤΟΖΟΝ που θέλεις, το ανακατέβεις και το ρίχνεις στο ενυδρείο!

Οκ ευχαριστώ, να σε ρωτήσω κάτι κιόλας, πειράζει που έβαλα στη γεννήστρα στις από κάτω τρύπες ζιλοτέιπ γιατί φεύγανε τα μικρα γκάπυ και πήγαν τα ενήλικα να τα φάνε?Θα υπάρξει πρόβλημα στο νερό λόγω ζιλοτέιπ?

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ, να σε ρωτήσω κάτι κιόλας, πειράζει που έβαλα στη γεννήστρα στις από κάτω τρύπες ζιλοτέιπ γιατί φεύγανε τα μικρα γκάπυ και πήγαν τα ενήλικα να τα φάνε?Θα υπάρξει πρόβλημα στο νερό λόγω ζιλοτέιπ?

Δεν το γνωρίζω, αλλά προσωπικά δεν θα το έκανα :D

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ, να σε ρωτήσω κάτι κιόλας, πειράζει που έβαλα στη γεννήστρα στις από κάτω τρύπες ζιλοτέιπ γιατί φεύγανε τα μικρα γκάπυ και πήγαν τα ενήλικα να τα φάνε?Θα υπάρξει πρόβλημα στο νερό λόγω ζιλοτέιπ?

Ναι γιατι δεν κυκλοφορει το νερο και θα μείνουν απο οξυγόνο .

Η δοσολογια του εκτοζον για θεραπεια ειναι μια κουταλια της σουπας στα 50 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι δεν κυκλοφορει το νερο και θα μείνουν απο οξυγόνο .

Η δοσολογια του εκτοζον για θεραπεια ειναι μια κουταλια της σουπας στα 50 λιτρα

Ωραία να βγάλω το ζελοτέιπ και αν φύγουν πάλι?Πώς μπορώ να τα προστατέψω?Έχω ξύλο μέσα στο ενυδρείο, ένα κερατόφυλλο και κάποια ψευτικα (τώρα το μετατρέπω με αληθινά φυτά).Θα έχουν κίνδυνο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία να βγάλω το ζελοτέιπ και αν φύγουν πάλι?Πώς μπορώ να τα προστατέψω?Έχω ξύλο μέσα στο ενυδρείο, ένα κερατόφυλλο και κάποια ψευτικα (τώρα το μετατρέπω με αληθινά φυτά).Θα έχουν κίνδυνο?

Βρες κερατόφυλλο και ρίξτο χύμα πάνω στην επιφάνεια του νερού. Άσε το ψάρι ελέυθερο και όλα τ'άλλα θα γίνουν μόνα τους!

Link to comment
Share on other sites

Βρες κερατόφυλλο και ρίξτο χύμα πάνω στην επιφάνεια του νερού. Άσε το ψάρι ελέυθερο και όλα τ'άλλα θα γίνουν μόνα τους!

το κερατόφυλλο που πήρα το φύτεψα.πρέπει να το αφήσω να επιπλέει?ή απλά να βρω κι άλλο να το ρίξω στην επιφάνεις.Έτσι κι αλλιώς δεν την έβαλα στη γεννήστρα. Μετά βρήκα τα μωρά και τα έβαλα σε γεννήστρα για να μην τα φάνε.

Link to comment
Share on other sites

το κερατόφυλλο που πήρα το φύτεψα.πρέπει να το αφήσω να επιπλέει?ή απλά να βρω κι άλλο να το ρίξω στην επιφάνεις.Έτσι κι αλλιώς δεν την έβαλα στη γεννήστρα. Μετά βρήκα τα μωρά και τα έβαλα σε γεννήστρα για να μην τα φάνε.

Αν έχεις φυτά (πχ κερατόφυλλο) θα επιζήσουν τα δυνατά! Επειδή συνήθως τα ζωοτόκα κινούνται στον "αφρό", καλό είναι να έχεις και αρκετό κερατόφυλλο στην επιφάνεια του νερού!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις φυτά (πχ κερατόφυλλο) θα επιζήσουν τα δυνατά! Επειδή συνήθως τα ζωοτόκα κινούνται στον "αφρό", καλό είναι να έχεις και αρκετό κερατόφυλλο στην επιφάνεια του νερού!

Οκ θα βρω κι άλλο και θα το ρίξω.ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...