Jump to content

Προσθηκη Bραχου ακουραριστου στο ενυδρειο μου


Recommended Posts

Σε ενα ενυδρειο που λειτουργει 1 μηνα με 4 ψαρια 3 κλοουν και μια πεταλουδα, και με 1 κιλο ζωντανο βραχο εως τωρα, θα προσθεσω 20 κιλα ζωντανου βραχου ακουραριστου. Υπαρχει κυνδινος για τα ψαρια? Αν τα ψαρια τα δωσω να μου τα φιλοξενισουν , σε ποσες μερες θα μπορουν να ξανα μπουν στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα ενυδρειο που λειτουργει 1 μηνα με 4 ψαρια 3 κλοουν και μια πεταλουδα, και με 1 κιλο ζωντανο βραχο εως τωρα, θα προσθεσω 20 κιλα ζωντανου βραχου ακουραριστου. Υπαρχει κυνδινος για τα ψαρια? Αν τα ψαρια τα δωσω να μου τα φιλοξενισουν , σε ποσες μερες θα μπορουν να ξανα μπουν στο ενυδρειο?

μέχρι να τελειώσει το κουράρισμα και να εχεις μηδενικές τιμές στα NH3-NH4, NO2, NO3...

Tωρα με τόσα ψάρια μέσα , κρατάς βιολογία μόνο με 1 κιλό ζωντανο βράχο ???

Link to comment
Share on other sites

Εχω και ενα εξωτερικο φιλτρο eheim με substrat kai σφουγγαρι. Ποσες μερες περιπου θα θελει ο βραχος για να κουραριστει? Γιατι αν θα παρει παραπανω απο 20 μερες τοτε να παρω κουραρισμενο με 14 ευρω το κιλο που βρικα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τωρα το θεμα δεν ειναι γιατι ξεκινησα αναποδα ,τωρα το λαθος εγινε. αν θελετε να βοηθησετε πειτε μου ποσες περιπου μερες θελει για να κουραριστει ο νεος βραχος που θα βαλω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τωρα το θεμα δεν ειναι γιατι ξεκινησα αναποδα ,τωρα το λαθος εγινε. αν θελετε να βοηθησετε πειτε μου ποσες περιπου μερες θελει για να κουραριστει ο νεος βραχος που θα βαλω

Γι'αυτο σε ρωτησα,επειδη το λαθος εγινε,και επειδη μας πιανει ολους βιασυνη καποιες φορες,για να μην κανει το ιδιο λαθος και καποιος αλλος που θα τυχει να διαβασει το ποστ σου.Παντα φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τωρα το θεμα δεν ειναι γιατι ξεκινησα αναποδα ,τωρα το λαθος εγινε. αν θελετε να βοηθησετε πειτε μου ποσες περιπου μερες θελει για να κουραριστει ο νεος βραχος που θα βαλω

Συνηθως ενα μηνα,αν μπορεσεις περισσοτερο ακομα καλυτερα.Σαν αναλογια δεν μπορεις να τον βαλεις στο ενυδρειο σου,καλυτερα βαλτον σε ενα βαρελι με κυκλοφορητη και θερμοστατη,καλο θα ηταν να εβαζες και ενα χημικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και ενα εξωτερικο φιλτρο eheim με substrat kai σφουγγαρι. Ποσες μερες περιπου θα θελει ο βραχος για να κουραριστει? Γιατι αν θα παρει παραπανω απο 20 μερες τοτε να παρω κουραρισμενο με 14 ευρω το κιλο που βρικα

δεν υπάρχει στάνταρ χρονοδιάγραμμα, αυτο θα εξαρτηθέι απο την ποιότητα του βράχου......

στην καλύτερη να υπολογίζεις απο 15 μέρες και πάνω

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες περιπτώσεις ο τυπικός βράχος Ινδονησίας θέλει περίπου ένα μήνα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

και γιατι δεν το κρατας, fish only και βαζεις διακοσμητικο βραχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...