Jump to content

Πιρανχας και Οσκαρ??


krisos

Recommended Posts

Σήμερα για πολωστη φορά χάζευα στο utube ...ως συνήθως έριξα και μια ματιά σε χρυσόψαρα αφού στο σπίτι έχω και εγώ ...ξαφνικά έπεσαι το μάτι μου σε ένα βίντεο που έλεγε piranhas ..πατάω πάνω και ξαφνικά βλέπω ένα ενυδρείο και ένα ωραίο χρυσόψαρο ...α λέω θα το δω (είπα από μέσα μου :D ) !! Ξαφνικά σκάνε μύτη πέντε πιράνχας και το καταβροχθίζουν!!! Έλεος ..ποσό μεγάλη είναι η ανθρώπινη βλακεία??? ..δεν είμαι φυσικά κανένας κολλημένος φιλόζωος ...αλλά ήμαρτον ρε παιδιά ποσό ανώμαλος μπορεί είσαι για να κανείς κάτι τέτοιο και να το μαγνητοσκοπείς? :PP ...για άλλη μια φορά έλεος !! ..τέτοια βίντεο υπάρχουν και με οσκαρ καρχαρίες κλπ ΗΜΑΡΤΟΟΟΟΝ!!θα μπορούσα να ποστάρω μερικά να τα δείτε αλλά καταντάει νομίζω νοσηρό! ...δεν πρόκειται να βάλω φυσικά ποτέ σε ενυδρείο πιράνχας και τα συναφή ..θεωρώ ότι τέτοια πλάσματα δεν πρέπει να φυλακίζονται σε ενυδρείο και πως δεν έχει καμιά αξία να τα τους στερείς την φύση τους να τρέφονται με σάρκα αφού είναι κυνηγοί ! :rasp: ..επίσης δεν έχουν καμιά ομορφιά στην κύλιση ώστε να προκαλούν ενδιαφέρον ..ακούω γνώμες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλε μου δυστυχώς εχουμε δει τέτοια πολλα video κατα καιρούς...

...τι να πεις ?!?

Η εγκεφαλική βλάβη είναι εκ γενετής σε κάποιους!

Link to comment
Share on other sites

Καποτε ηθελα να βαλω piranhas :D με το που ειδα στο youtube καποια βιντεο

αλλαξα γνωμη και το ρηξα στα ζωοτοκα :rasp:

Το ενυδρειο το εχω και με ξεκουραζει και οχι για να στρεσαρομε βλεποντας

την αγωνια του θυραματος :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καποτε ηθελα να βαλω piranhas :D με το που ειδα στο youtube καποια βιντεο

αλλαξα γνωμη και το ρηξα στα ζωοτοκα :rasp:

Το ενυδρειο το εχω και με ξεκουραζει και οχι για να στρεσαρομε βλεποντας

την αγωνια του θυραματος :rasp:

Σωστος! :rasp: ..δεν ειναι καπως ματαιοδοξο?? Δηλαδη αυτοι οι τυποι ''γουσταρουν'' βλεποντας ενας τετοιο θεαμα λογικα θα εχουν και τετοια συμεπεριφορα και στην ζωη τους εξω ..δηλαδη το ποιο πιθανο ειναι να ειναι επιπολαιοι και αμυαλοι ..λογικα η εικονα του ενυδρειου ισσως να διχνει και μια εικονα του χαρακτηρα μας

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δυστυχώς εχουμε δει τέτοια πολλα video κατα καιρούς...

...τι να πεις ?!?

Η εγκεφαλική βλάβη είναι εκ γενετής σε κάποιους!

...Σχετικα με αυτο που γραφεις Τριανταφυλλε ειχα ακουσει ιστοριες για πιρανχας ..οτι δηλαδη ηταν κατι ψαρακια στον Αμαζονιο που ''σαρωνουν'' στο περασμα τους οτι βρουν ..δεν ηξερα ομως λεπτομεριες ... εχουν απιστευτα σαγονια αλλα δεν νομιζω οτι κανουν για ενυδριο ...ειναι μονο για εκει που ειναι δηλαδη Αμαζονιο και γενικα μοναχα νοτια Αμερικη ..φανατζεστε να ξαμολισουν μερικα σε μια Ελληνικη λιμνη? ...θα διαταραξουν καθε ισσοροποια ..δεν θα πρεπει κανονικα να τα εισαγουν

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι στους ανθρωπους που τα εχουν και οχι στα ψαρια.Μπορεις να εχεις πιρανχα και να τα ταιζεις κατεψυγμενη τροφη εμποριου.Και εχουν και τη δικη τους ομορφια. :D

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι στους ανθρωπους που τα εχουν και οχι στα ψαρια.Μπορεις να εχεις πιρανχα και να τα ταιζεις κατεψυγμενη τροφη εμποριου.Και εχουν και τη δικη τους ομορφια. :rasp:

Dias ? ..δεν ξερω και το ονομα σου φιλε μου :D ..απ' οτι ειδα στα βιντεο αυτα τα ψαρια πιανουν απιστευτες ταχυτητες και πανε κατα αγελες ..ειμαι νεος στο χωρο ..ποσο μεγαλο ενυδριο να εχει κανεις για να μεγαλωνει πιρανχας ? αυτα τα ψαρια αν καταλαβα καλα θελουν να τους ριχνεις κατι να κολυμπουν και να το καταβροχθιζουν ...αν τα εχεις σε ενα ενυδριο καποια πργματα απο αυτα δεν θα τα συνδιαζουν ητε πχ την αγελη που λεγαμε ποιο πριν ειτε ακομα ακομα και αυτο περι τροφης ζωντανων οργανισμων οποτε εσυ ουσιατσικα στο ενυδριο σου θα εχεις ενα ''πραγμα'' που ναι μεν εμφανισιακα θα μοιαζει με πιρανχας αλλα ουσιαστικα δεν θα εχει συνηθειες πιρανχας ..προσοπικα ξενερωσα με το συγκεκριμενο ψαρι ..εγω δεν θα το εβαζα εκτος και αν ειχα μια μεγαλη δεξαμενη η καποια λιμνη

Link to comment
Share on other sites

Dias ? ..δεν ξερω και το ονομα σου φιλε μου :D ..απ' οτι ειδα στα βιντεο αυτα τα ψαρια πιανουν απιστευτες ταχυτητες και πανε κατα αγελες ..ειμαι νεος στο χωρο ..ποσο μεγαλο ενυδριο να εχει κανεις για να μεγαλωνει πιρανχας ? αυτα τα ψαρια αν καταλαβα καλα θελουν να τους ριχνεις κατι να κολυμπουν και να το καταβροχθιζουν ...αν τα εχεις σε ενα ενυδριο καποια πργματα απο αυτα δεν θα τα συνδιαζουν ητε πχ την αγελη που λεγαμε ποιο πριν ειτε ακομα ακομα και αυτο περι τροφης ζωντανων οργανισμων οποτε εσυ ουσιατσικα στο ενυδριο σου θα εχεις ενα ''πραγμα'' που ναι μεν εμφανισιακα θα μοιαζει με πιρανχας αλλα ουσιαστικα δεν θα εχει συνηθειες πιρανχας ..προσοπικα ξενερωσα με το συγκεκριμενο ψαρι ..εγω δεν θα το εβαζα εκτος και αν ειχα μια μεγαλη δεξαμενη η καποια λιμνη

Ριξε μια ματια στην κατηγορια,και θα σου πουν και παιδια που τα διατηρουν.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στην κατηγορια,και θα σου πουν και παιδια που τα διατηρουν.

μλιαχχχχ! : ) ) ) ) ..εσυ απ' οτι καταλαβα εχεις πισρανχας? :D

Έγινε επεξεργασία - ghalepas
Link to comment
Share on other sites

ακριβως οπως τα λες ειναι φιλε χαλεπα :D:rasp: εχτες συγκεκριμενα εβλεπα ενα βιντεο στο youtube το οποιο ηταν ενα ενυδρειο χομπιστα αποτι καταλαβα.ο τυπος αυτος μαγνητοσκοπουσε στιγμες απο το ενυδρειο του και συγκεκριμενα απο ταισμα ειχε μεσα κατι τεραστια ψαρια γλυκου νερου μαλλον σπανιες κηχλιδες αφρικης η εμφανιση αυτο μου θυμισε και ριχνει μεσα στο ενυδρειο μια λαμπιροχρομι κηχλιδα την κιτρινη.μεχρι να κοιταξει το ψαρι γυρω του το ειχε καταπιει ενας ψαρακας :rasp: το χειροτερο ειναι οτι αυτος που τραβαγε το βιντεο ηταν και πολυ χαρουμενος με το ολο θεαμα!!!!!!!ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει στο ενυδρειο του αλλα να το διμασιοπιεις στο διαδικτυο κατανταει λιγο μ...........α συνωμη για την εκφραση!

Link to comment
Share on other sites

ακριβως οπως τα λες ειναι φιλε χαλεπα :D:rasp: εχτες συγκεκριμενα εβλεπα ενα βιντεο στο youtube το οποιο ηταν ενα ενυδρειο χομπιστα αποτι καταλαβα.ο τυπος αυτος μαγνητοσκοπουσε στιγμες απο το ενυδρειο του και συγκεκριμενα απο ταισμα ειχε μεσα κατι τεραστια ψαρια γλυκου νερου μαλλον σπανιες κηχλιδες αφρικης η εμφανιση αυτο μου θυμισε και ριχνει μεσα στο ενυδρειο μια λαμπιροχρομι κηχλιδα την κιτρινη.μεχρι να κοιταξει το ψαρι γυρω του το ειχε καταπιει ενας ψαρακας :rasp: το χειροτερο ειναι οτι αυτος που τραβαγε το βιντεο ηταν και πολυ χαρουμενος με το ολο θεαμα!!!!!!!ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει στο ενυδρειο του αλλα να το διμασιοπιεις στο διαδικτυο κατανταει λιγο μ...........α συνωμη για την εκφραση!

τι βλακες ειναι αυτοι?? :PP ..μπλιαχ ...γι 'αυτο λεω και εγω οτι καποια ειδη δεν μπορουν να μπουν σε ενα τεχνητο περιβαλλον οπως αυτο του ενυδριου ..τα πιρανχας ειναι απο την φυση τους θυρευτες ...ακομα και κατεψυγμενα να τα ταιζεις τους στερεις την δυνατοτητα να κυνιγουν ...φυσικα δεν κατηγορω τους φιλους που εχουν πιρανχας ...αλλα γενικοτερα το ολο πραγμα με την νομοθεσια ειναι σκ@τ.. ! αυτα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

τι βλακες ειναι αυτοι?? :PP ..μπλιαχ ...γι 'αυτο λεω και εγω οτι καποια ειδη δεν μπορουν να μπουν σε ενα τεχνητο περιβαλλον οπως αυτο του ενυδριου ..τα πιρανχας ειναι απο την φυση τους θυρευτες ...ακομα και κατεψυγμενα να τα ταιζεις τους στερεις την δυνατοτητα να κυνιγουν ...φυσικα δεν κατηγορω τους φιλους που εχουν πιρανχας ...αλλα γενικοτερα το ολο πραγμα με την νομοθεσια ειναι σκ@τ.. ! αυτα :D

Να κατηγορειτε τους ανθρωπους,οχι τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Να κατηγορειτε τους ανθρωπους,οχι τα ψαρια.

+100000000000000000 :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια ενοειται οτι φτεναι οι ανθρωποι τα ψαρια ειναι οι φυση τους να εχουν τετοιες συμπεριφορες αναλογα με το ειδος.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα απο τα ψαρια που φιλοξενουνται στα ενυδρεια μας ειναι σαρκοφαγα.

Διατηρουνται θαυμασια ομως και χωρις ζωντανη τροφη.

Αν δεις τη συνθεση της ξηρας τροφης που ταιζουμε θα βρεις μεγαλο ποσοστο πρωτεινης.

Ετσι και τα πιρανχας διατηρουνται σε ενυδρειο πιο ευκολα απο αλλα που βλεπω απο πολλους στο φορουμ, (τρανο παραδειγμα τα pangasius).

Μαλιστα στο φορουμ υπαρχουν μερικα βιοτοπικα ενυδρεια με πιρανχας πανεμορφα.

Η ζωντανη τροφη δεν ειναι απολυτη αναγκη λοιπον, ουτε για τα σαρκοφαγα ψαρια.

Εξ'αλλου αυτοι που κανουν τη βλακεια και ριχνουν χρυσοψαρα στα πιρανχας κανουν κακο στα ψαρια τους αφου τα χρυσοψαρα κανουν κακο στην υγεια τους και δεν ειναι φυσικη τροφη τους.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πολλα απο τα ψαρια που φιλοξενουνται στα ενυδρεια μας ειναι σαρκοφαγα.

Διατηρουνται θαυμασια ομως και χωρις ζωντανη τροφη.

Αν δεις τη συνθεση της ξηρας τροφης που ταιζουμε θα βρεις μεγαλο ποσοστο πρωτεινης.

Ετσι και τα πιρανχας διατηρουνται σε ενυδρειο πιο ευκολα απο αλλα που βλεπω απο πολλους στο φορουμ, (τρανο παραδειγμα τα pangasius).

Μαλιστα στο φορουμ υπαρχουν μερικα βιοτοπικα ενυδρεια με πιρανχας πανεμορφα.

Η ζωντανη τροφη δεν ειναι απολυτη αναγκη λοιπον, ουτε για τα σαρκοφαγα ψαρια.

Εξ'αλλου αυτοι που κανουν τη βλακεια και ριχνουν χρυσοψαρα στα πιρανχας κανουν κακο στα ψαρια τους αφου τα χρυσοψαρα κανουν κακο στην υγεια τους και δεν ειναι φυσικη τροφη τους.

δεν ξερω εγω χθες περισσοτερο ταραχτηκα! ..ισσως και να εχεις ενα δικιο ..παντως εγω δεν θα επερνα να τα βαλω σπιτι μου

Link to comment
Share on other sites

.... ..παντως εγω δεν θα επερνα να τα βαλω σπιτι μου

Ετσι.

Γουστα ειναι αυτα και συμπαθειες.

Μην απαξιωνεις και βαζεις ολους ομως, σε ενα τσουβαλι :D

Link to comment
Share on other sites

Ετσι.

Γουστα ειναι αυτα και συμπαθειες.

Μην απαξιωνεις και βαζεις ολους ομως, σε ενα τσουβαλι :D

δεν ειπα τπτ ..απλα ειχα αλλη εικονα πριν δω τα βιντεο και μετα καπως σαστισα ..εσυ εχει πιραναχας?

Link to comment
Share on other sites

...δεν πρόκειται να βάλω φυσικά ποτέ σε ενυδρείο πιράνχας και τα συναφή ..θεωρώ ότι τέτοια πλάσματα δεν πρέπει να φυλακίζονται σε ενυδρείο και πως δεν έχει καμιά αξία να τα τους στερείς την φύση τους να τρέφονται με σάρκα αφού είναι κυνηγοί ! :D ..επίσης δεν έχουν καμιά ομορφιά στην κύλιση ώστε να προκαλούν ενδιαφέρον ..ακούω γνώμες

φιλε μου ειμαι καθετα αντιθετος με αυτα που γραφεις και εφοσον δεν εχεις ζησει αυτα τα ψαρια δεν μπορεις να εκφερεις καμια αποψη επι του θεματος εαν ηταν ετσι οπως τα λες δεν θα υπηρχαν τοσα forum αποκλειστικα αφιερωμενο σε αυτα τα καταπληκτικα ψαρια ..."που δεν εχουν καμια ομορφια στη κυλιση" και να σου πω απο πρωσοπικη εμπειρια περασα με τα ενυδρεια μου απο αρκετα σταδια ( ζωοτοκα,κιχλιδες κ.α) και εαν θα δεις το προφιλ μου θα καταλαβεις που κατεληξα...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειμαι καθετα αντιθετος με αυτα που γραφεις και εφοσον δεν εχεις ζησει αυτα τα ψαρια δεν μπορεις να εκφερεις καμια αποψη επι του θεματος εαν ηταν ετσι οπως τα λες δεν θα υπηρχαν τοσα forum αποκλειστικα αφιερωμενο σε αυτα τα καταπληκτικα ψαρια ..."που δεν εχουν καμια ομορφια στη κυλιση" και να σου πω απο πρωσοπικη εμπειρια περασα με τα ενυδρεια μου απο αρκετα σταδια ( ζωοτοκα,κιχλιδες κ.α) και εαν θα δεις το προφιλ μου θα καταλαβεις που κατεληξα...

Αν θες σε παρακαλω ανεβασε καμια φωτοφραφια απο το ενυδριο σου να δω τι ακριβως ενοεις ? :D ..ποσο καιρο τα εχεις? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα τπτ ..απλα ειχα αλλη εικονα πριν δω τα βιντεο και μετα καπως σαστισα ..εσυ εχει πιραναχας?

OK, δικαιολογημενος.

Το περασα και γω καποτε.

Οχι δεν εχω πιρανχας.

Link to comment
Share on other sites

OK, δικαιολογημενος.

Το περασα και γω καποτε.

Οχι δεν εχω πιρανχας.

...περισοτερο ενδιαφερον ειχε ενα βιντεακι στον Αμαζωνιο κατι τυποι ηταν παν σε μια βαρκα και βαζαν ενα νεκρο ζωο μεσα στο νερο ..και πραγματικα παιδια μετα απο λιγη ωρα εμενε μοναχα ο σκελετος μεσα στο νερο στο σημειο που ηταν βουτιγμενο το ζωο ...απιστευτο!!! ..ενας αλλος παλι εναζε ενα υγρο μεσα σε μαι δεξαμενη και εμπενε μαζι με τα ψαρια και επινε ενα κοκτειλ ! : ))

Έγινε επεξεργασία - ghalepas
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια στην κατηγορια των "θηρευτων" οπου θα μεταφερθει το θεμα σου κ θα δεις ομορφα μοναχικα πιρανχα σε ομορφα ενυδρεια ιδανικα στημενα για αυτα.

εχεις παρεξηγησει καποια πραγματα ισως επειδη δεν ετυχε να εχεις καποια τετοια ψαρια.

προσωπικα ειμαι ερωτευμενος με αυτα τα ειδη, εχω αρκετα κ τους προσφερω οτι καλυτερο μπορω.

βεβαια να ξερεις οτι κανενα ψαρι απο την στιγμη που δεν ειναι στο φυσικο του περιβαλλον δεν μπορει να ειναι πραγματικα ευτυχισμενο.

ακομα περισσοτερα ψαρια που ειναι απο τη φυση αγρια πιασμενα κ οχι απο αναπαραγωγες ενυδρειου.

μην ξεχνας οτι πολλα ψαρια οπως clown botia k cardinal ειναι συνηθως αγρια πιασμενα.

δεν θελω να αναφερθω για αυτα που ειναι απο αναπαραγωγες γιατι θα παει αλλου η ιστορια κ δεν θελουμε να ξερουμε τι περναν , που μεγαλωνουν αυτα τα ψαρια κ που καταληγουν πολλα απαυτα...

κ επανερχομαι στο θεμα.

αυτη τη στιγμη εχω:

serrasalmus elongatus

serrasalmus rhombeus X 2

serrasalmus manueli X 2

serrasalmus compressus

pygocentrus naterreri X 5

κ κανενα δεν ταϊζεται με ζωντανες τροφες για πολλους λογους.

θα σου φανει περιεργο αλλα αυτα τα ψαρια εχουν προσωπικοτητα ειδικα τα μοναχικα κ οσοι ειχαν καταλαβαινουν τι λεω.

αυτα που εχω καιρο κ εχουν εξοικιωθει μαζι μου ειναι σαν κουταβια.

το οτι καποιοι τα¨ϊζουν ζωντανες τροφες ή δεν εχουν σωστο ενυδρειο να τους προσφερουν ειναι αλλη ιστορια.

κ το να το κινηματογραφουν επισης αλλη.

εχω τοποθετηθει κ παλαιοτερα.

κ τελος δεν πιστευω οτι παραπανω απο το 10% απο τους χομπιστες προσφερουν μια καλη ζωη στα ψαρια τους κ το 20%-30% προσπαθει αλλα δεν.....

κ βεβαια ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει..............

να μην σας πριζω αλλο...

Υ.Γ.οι εκφρασεις σε ορισμενα σημεια θιγουν ατομα που εχουν τετοια ψαρια κ σας παρακαλω να ειστε πιο προσεχτικοι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...