Jump to content

Δράμα


TAN

Recommended Posts

Όλοι μας θέλουμε τα ενυδρειακα καταστήματα να φέρνουν ποικιλία από είδη ψαριών ειδικά εμείς που είμαστε λάτρες των ψαριών θηρευτών και δεν μπορούμε να τα βρούμε εύκολα.

Σε μεγάλο κατάστημα του χώρου που δεν θα ονοματίσω μιας και δεν είναι αυτός ο σκοπός στα ματια μου διαδραματίστηκε ένα δράμα που φυσικά συνεχίζεται μιας και η πρόταση-παρατήρηση μου σε υπεύθυνο του μαγαζιού δεν εισακουστικε.Τι μπορεί να συμβεί όταν σε ένα ενυδρείο βάλουμε 2 εντελώς ασύμβατα είδη puffer που ναι μεν είναι στην ίδια οικογένεια άλλα σε καμιά περίπτωση ούτε στο ελάχιστο δεν μπορούν να συνυπάρξουν?

Ένα δράμα αλληλοσκοτωμού μεταξύ δυο ειδών και συγκεκριμένα του είδους Τetraodon Fluviatilus και Tetraodon cutcutia.To δεύτερο είδος αν και κατά πολύ μικρότερο είναι άκρος επιθετικό και δεν μπορεί να συνυπάρξει με κανένα είδος ψαριου..

Τράβηξα μερικές photo και σας ανεβάζω μια.Οπως θα διακρίνεται το θέμα είναι λυπηρό με φαγωμένες ουρές και πληγές των ζωντανών.

post-3-1239186943_thumb.jpg

Μακάρι να μπορούσα να τα σώσω όλα άλλα αυτό είναι αδύνατων μπόρεσα και πείρα μονο ένα tetraodon fluviatilus που τώρα χέρι ακρας υγειάς.

Αν κάποιος έχει ενδιαφέρον και θέλει να σώσει Καπίο από τα ψαράκια μου στέλνει pm να του πω το κατάστημα.....

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μας θέλουμε τα ενυδρειακα καταστήματα να φέρνουν ποικιλία από είδη ψαριών ειδικά εμείς που είμαστε λάτρες των ψαριών θηρευτών και δεν μπορούμε να τα βρούμε εύκολα.

Σε μεγάλο κατάστημα του χώρου που δεν θα ονοματίσω μιας και δεν είναι αυτός ο σκοπός στα ματια μου διαδραματίστηκε ένα δράμα που φυσικά συνεχίζεται μιας και η πρόταση-παρατήρηση μου σε υπεύθυνο του μαγαζιού δεν εισακουστικε.Τι μπορεί να συμβεί όταν σε ένα ενυδρείο βάλουμε 2 εντελώς ασύμβατα είδη puffer που ναι μεν είναι στην ίδια οικογένεια άλλα σε καμιά περίπτωση ούτε στο ελάχιστο δεν μπορούν να συνυπάρξουν?

Ένα δράμα αλληλοσκοτωμού μεταξύ δυο ειδών και συγκεκριμένα του είδους Τetraodon Fluviatilus και Tetraodon cutcutia.To δεύτερο είδος αν και κατά πολύ μικρότερο είναι άκρος επιθετικό και δεν μπορεί να συνυπάρξει με κανένα είδος ψαριου..

Τράβηξα μερικές photo και σας ανεβάζω μια.Οπως θα διακρίνεται το θέμα είναι λυπηρό με φαγωμένες ουρές και πληγές των ζωντανών.

post-3-1239186943_thumb.jpg

Μακάρι να μπορούσα να τα σώσω όλα άλλα αυτό είναι αδύνατων μπόρεσα και πείρα μονο ένα tetraodon fluviatilus που τώρα χέρι ακρας υγειάς.

Αν κάποιος έχει ενδιαφέρον και θέλει να σώσει Καπίο από τα ψαράκια μου στέλνει pm να του πω το κατάστημα.....

αγαπητε φιλε δυστηχως με στεναχωρει και με εκνευριζει το γεγονος αλλα θελω να τονισω με την σειρα οτι και εγω εχω διαπιστωσει σε πολυ μεγαλο καταστημα του ειδους τα εξης:τρομερη αγενεια απο τον προισταμενο(λες και ητανε ο μπραβος του μαγαζιου),τεραστια ελλειψη γνωσεων απο τους υπαλληλους,σε γνωστο μου που του προτεινα το καταστημα ενω πηρε το ενυδρειο και ολο τον εξοπλισμο απο εκει του προτειναν ψαρια τα οποια γινοντουσταν τεραστια για ενυδρειο 80 λιτρων.συγκεκριμενα για 80 λιτρα που ηθελε μικρες κιχλιδες ενω ο υπαλληλος γνωριζε το ενυδρειο του πουλησε aulocarana kai sexfasciatus ή καπως ετσι συγγνωμη αν κανω λαθος τα ονοματα .οταν ειδα τα ψαρια μετα απο 15 μερες ειχαν γινει τεραστια και σκοτωνονταν μεταξυ τους.τα πηρα απο τον φιλο μου με σκοπο να τα δωσω ανταλλαγη στο ιδιο καταστημα και οταν ανεφερα το περιστατικο με ομορφο τροπο στον προϊσταμενο μονο που δεν με εδειρε και μετα απο πολυ ωρα κουβεντα χατηρικα πηρε πισω τα ψαρια με ανταλλαγη στην μιση τιμη περιπου ενω ητανε δικο τους λαθος.κριμα για το χομπυ αλλα να ξερουν καποιοι οτι εχουν γνωση οι φυλακες.Επισης θελω να κανω μια προσωπικη παρατηρηση.ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΧΟΜΠΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ OYTE FACE CONTROL ΟΥΤΕ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΥΣ.ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΕ ΤΟΥς ΧΟΜΠΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΕΣ.ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΛΥΣΗ ΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΖΩΝΤΑΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΥΤΣΟΥΡΑ!!!!

Έγινε επεξεργασία - aquamania
Link to comment
Share on other sites

:D

υπερ στην δημοσιευση του καταστηματος.....

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει έλεος στο εμπόριο.....μόνο ο θεός του χρήματος!!!!

Link to comment
Share on other sites

:D

υπερ στην δημοσιευση του καταστηματος.....

+1

Link to comment
Share on other sites

ΤAN αν θες μπορείς να αναφέρεις μερικά πραγματάκια για τις ανάγκες των ψαριών όπως λίτρα, σύσταση νερού και τελικό μέγεθος ώστε να βρεθούν πιό εύκολα ενδιαφερόμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα χουμε πει αυτά!

Δυστυχώς υπάρχει άσχημη συμπεριφορα και έλειψη γνώσεων στα περισσοτερα των καταστηματων!!!!

Η δικιά μας γνώση ειναι αυτή που μετρά!!!

Όσο για το καταστημα... απλα το αποφευγουμε, ειναι το μονο μας "οπλο"

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν ειναι ουτε τα μοναδικα ψαρια,ουτε το μοναδικο καταστημα............ :D

Link to comment
Share on other sites

:D

υπερ στην δημοσιευση του καταστηματος.....

ελεος πια!!!!!!!!!! :rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το καταστημα... απλα το αποφευγουμε, ειναι το μονο μας "οπλο"

+1000000 :D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά νόμιζα ότι ο "χώρος" έχει μόνο ένα μεγάλο κατάστημα, αλλά αν κρίνω απο την "αντανάκλαση" του καταστήματος στο τζάμι του ενυδρείου δεν είναι αυτό που ξέρω, μου θυμίζει περισσότερο γνωστή αλυσίδα.

Πάντως η αλήθεια είναι, ότι το φαινόμενο των φαγωμένων ουρών στα puffer είναι σύνηθες ακόμα και σε ψάρια του ιδίου είδους και οφείλεται στο ότι στοιβάζονται πολλά ψάρια σε λίγα λίτρα, οπότε δεν με εκπλήσει το γεγονός.

Όσο για τους υπαλλήλους, δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουν τις ιδιαιτερότητες κάθε ψαριού που διαθέτει το κατάστημα, έχουμε και μεις ευθύνη όταν αγοράζουμε οτιδήποτε μας γυαλίσει με την συγκατάθεση του υπαλλήλου. Προσωπικά είχα δει κάποια puffer στην γνωστή αλυσίδα 5-6 εκατοστών, τα οποία δεν είχα ξαναδεί και το αναγραφόμενο όνομα δεν περιείχε καν την λέξη puffer, περιττό να πω ότι οι ουρές τους ήταν πετσοκομμένες. Ρώτησα μια υπάλληλο, η οποία δεν είχε ιδέα και την παρακάλεσα να δεί αν υπήρχε άλλη ονομασία για τα συγκεκριμένα, έψαξε και μου είπε ένα όνομα το οποίο δεν μου έλεγε κάτι, της είπα ότι θα το κοιτάξω και θα ξαναπεράσω άμα είναι. Όταν πήγα σπίτι, το πρώτο που έκανα ηταν να ψάξω να βρω πιο puffer ήταν. Τελικά επρόκειτο για τα άκρως επιθετικά Fahaka puffer με τελικό μέγεθος, σύμφωνα με το index, 43 εκ.!!! Είμαι σίγουρος ότι αυτά κατέληξαν σε κοινωνικά ενυδρεία, χωρίς να μπορώ να φανταστώ τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

ΤAN αν θες μπορείς να αναφέρεις μερικά πραγματάκια για τις ανάγκες των ψαριών όπως λίτρα, σύσταση νερού και τελικό μέγεθος ώστε να βρεθούν πιό εύκολα ενδιαφερόμενοι.

Εδω τα προφιλ τους

Tetraodon fluviatilis

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=229

Tetraodon cutcutia

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=226

Link to comment
Share on other sites

:rasp:

υπερ στην δημοσιευση του καταστηματος.....

:D Για να αποφύγουμε το κατάστημα και να προστατευτούμε πρέπει να ξέρουμε πιο είναι!!!! Δεν καταλαβαίνω από την στιγμή που δεν είναι αυτοί σωστοί γιατί τους προστατεύουμε και δεν αναφέρουμε ονομαστικά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:D Για να αποφύγουμε το κατάστημα και να προστατευτούμε πρέπει να ξέρουμε πιο είναι!!!! Δεν καταλαβαίνω από την στιγμή που δεν είναι αυτοί σωστοί γιατί τους προστατεύουμε και δεν αναφέρουμε ονομαστικά!!!!!

Αληθεια γιατι δεν αναφερεται το ονομα?απο την στιγμη που οπως λετε πρεπει να προσφερουμε στα ψαρια μας το καλυτερο γιατι να ξαναπαμε σ αυτο το καταστημα?Το να λετε στα νεα μελη σωστες συμβουλες και μαλιστα αφιλοκερδως κατι που δεν κανουν τα καταστηματα το θεωρω απιστευτα καλο γιατι γλιτωνουμε και την ταλαιπωρια και τον βασανισμο των ψαριων αλλα και χρηματα απο την τσεπη μας,εαν υπαρχει καποιο συμφερον γι αυτο και δεν αναφερεται το ονομα παρακαλω να το πειτε για να συζητηθει

Link to comment
Share on other sites

εαν υπαρχει καποιο συμφερον γι αυτο και δεν αναφερεται το ονομα παρακαλω να το πειτε για να συζητηθει

Εχει ξανασυζητηθει.

Το προβληματα που βλεπω εγω, ειναι να γινεται μια "καταγγελια" η οποια να μη μπορει να αποδειχθει, και το χειροτερο ειναι να γινεται παραλληλα για λογους δυσφημησης.

Να εχει κανει λαθος ο ιδιος ο χομπυστας και να μη το εχει αντιληφθει ισως απο αγνοια, ριχνωντας ετσι το βαρος στο πετσοπ, χωρις να αναφερει αθελα του ολες τις παραμετρους της περιπτωσης για να βγαλουμε ασφαλη συμερασματα.

Πιο σημαντικο απ'ολα ειναι να μην εχει δυνατοτητα ή και βημα στο φορουμ το πετσοπ για να απαντησει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εχει ξανασυζητηθει.

Το προβληματα που βλεπω εγω, ειναι να γινεται μια "καταγγελια" η οποια να μη μπορει να αποδειχθει, και το χειροτερο ειναι να γινεται παραλληλα για λογους δυσφημησης.

Να εχει κανει λαθος ο ιδιος ο χομπυστας και να μη το εχει αντιληφθει ισως απο αγνοια, ριχνωντας ετσι το βαρος στο πετσοπ, χωρις να αναφερει αθελα του ολες τις παραμετρους της περιπτωσης για να βγαλουμε ασφαλη συμερασματα.

Πιο σημαντικο απ'ολα ειναι να μην εχει δυνατοτητα ή και βημα στο φορουμ το πετσοπ για να απαντησει.

Και οι φωτογραφιες δεν ειναι στοιχεία?

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι ολοι εχουμε δει πως αντιμετωπιζουν τα ζωντανα μας οι αρκετοι επαγγελματιες , απο εκει και περα οταν πας σε μαγαζι βλεπεις καποια πραγματα και συνεχηζεις με το συγκεκριμενο η πας στο επομενο !

Υ.Σ. Θαναση τα ειδα και εγω ειναι δραμα , αλλα εχει πολλα εγκληματα εκει μεσα , τι να πρωτοσοσεις !

Link to comment
Share on other sites

Και οι φωτογραφιες δεν ειναι στοιχεία?

Δεν μιλαω μονο για τη συγκεκριμενη περιπτωση που υπαρχει φωτογραφια.

Αλλα και για να κανω το δικηγορο του διαβολου, ποιος μου λεει οτι δεν τα πηγε πχ καποιος χομπυστας επιστροφη γιατι ειχαν φαγωθει στο ενυδρειο του.

Δεν μπορουμε να κανουμε "δικαστηριο" στο φορουμ και να ειναι δικαιο, ιδιως οταν δεν υπαρχει αντιλογος.

Εκτος αυτου μπορει να προκυψει και νομικο θεμα κατα του φορουμ.

Και γω οταν ειχε πρωτοσυζητηθει το θεμα της δικης σου αποψης ημουν, αλλα το ξανασκεφτηκα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω μονο για τη συγκεκριμενη περιπτωση που υπαρχει φωτογραφια.

Αλλα και για να κανω το δικηγορο του διαβολου, ποιος μου λεει οτι δεν τα πηγε πχ καποιος χομπυστας επιστροφη γιατι ειχαν φαγωθει στο ενυδρειο του.

Δεν μπορουμε να κανουμε "δικαστηριο" στο φορουμ και να ειναι δικαιο, ιδιως οταν δεν υπαρχει αντιλογος.

Εκτος αυτου μπορει να προκυψει και νομικο θεμα κατα του φορουμ.

Και γω οταν ειχε πρωτοσυζητηθει το θεμα της δικης σου αποψης ημουν, αλλα το ξανασκεφτηκα καλυτερα.

Συγνώμη να εξηγησω λιγο το σκεπτικο μου,εαν το καταστημα ειναι μελος στο φορουμ ειναι υποχρεωμενος ο tan να πει το ονομα του μαγαζιου γιατι διαφορετικα εγειρονται πολλα ερωτηματικα καθοτι και administrator,εαν δεν ειναι καλυτερα να σβηστει το θεμα , δηλαδη οταν κανουν μια καλη κινηση να τους λεμε μπραβο και οταν κανουν αυτα να κανουμε τις κοτες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανήκει στα φιλοξενούμενα μαγαζιά για αυτό και δεν είναι σωστό να αναφέρω πιο κατάστημα είναι διότι δε θα υπήρχε αντίλογος και δεν είναι αυτός ο σκοπός μου.Αν άνηκε πίστεψε με το θέμα θα άνοιγε στην κατηγορία του μαγαζιού και όχι εδω.Ο σκοπός είναι να σωθούν κάποια ζωντανά και τίποτα άλλο.....

Πιστεύω να έγινα κατανοητός....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...