Jump to content

Υπολογισμος Co2


Recommended Posts

Εδω και δυο μηνες καλως η κακως, χρησιμοποιω την συσκευη της Hagen Nutrafin Carbo Plus.

Διαβαζω για τον υπολογισμο CO2 ποσες φυσαλιδες ανα λεπτο χπησιμωποιει καποιος στο ενυδρειο του (φιαλες).

Θα ηθελα να γνωριζω εαν πρωτα ειναι οντως αβλαβες για τα ψαρια μου, (μου συστηθηκε σαν τελειωτερο)

και σχετικα με τον τροπο υπολογισμου της παροχης, αυτο περαν της φυσαλιδας που παραγει και ειναι

μεγαλη, παραγει και πολλες πολυ μικρες. Αρα δεν ισχυει εδω σαν μετρηση φυσαλιδα-χρονος ακριβως.

Οι μετρησεις μου στην 2η σκαλα (led) εδειχναν co2 μηδεν. Ανεβασα μια ακομη σκαλα την παροχη

και παρακολουθω το ph το οποιο ειναι στο 7.3 και το kh 5. Αναταραξη στην επιφανεια υπαρχει απο

τις αεραντλιες (μια μικρη με τα φωτα και μια για τις υπολοιπες ωρες).

Σχετικα με τον πινακα ειμαι στο 6. Για να φτασω στην πρασινη περιοχη παω σταδιακα.

Στα 145 καθαρα λιτρα νερου κατοικουν 3 δισκοι μικροι και 5 ροδοστομοι.

Νιτρικα, φωσφορικα, αμμωνια ειναι μηδεν.Εχω και μποστανι μεσα.

Ξερει καποιος απο την χρηση ισως μιας ιδιας συσκευης προκειμενου να ριξω και αλλο το ph σε

ποια σκαλα πρεπει να κυμανθω χωρις προβλημα η θα παω ψαχνοντας?

Η μετρηση του ph γινεται ηλεκτρονικα. Τα υγρα τεστ εδειχναν 0,5 κατω!!

Αν κανω καπου λαθος παρακαλω πειτε μου. :D

Link to comment
Share on other sites

...Αν κανω καπου λαθος παρακαλω πειτε μου. :D

1. Στο οτι προσπαθεις να ρυθμισεις pΗ καταλληλο για δισκους με CO2.

2. Στο οτι εχεις μονο 3 δισκους

3. Στο οτι τους εχεις σε 145 λιτρα

4. Στο οτι προσπαθεις να διατηρησεις μποστανι με δισκους.

5. Στο οτι εχεις αεραντλιες μαζι με CO2.

Link to comment
Share on other sites

1. Στο οτι προσπαθεις να ρυθμισεις pΗ καταλληλο για δισκους με CO2.

2. Στο οτι εχεις μονο 3 δισκους

3. Στο οτι τους εχεις σε 145 λιτρα

4. Στο οτι προσπαθεις να διατηρησεις μποστανι με δισκους.

5. Στο οτι εχεις αεραντλιες μαζι με CO2.

1.Υποτιθεται οπως μου ειπαν οτι ειναι εκτροφης συνηθισμενοι σε υψηλο ph κλπ κλπ.

Στον τροπο μειωσης του ph αναφερεται η αυξηση co2, τυρφη κλπ.

Σχετικα με α/ο τωρα μαθαινω-διβαζω διαφρα απο το forum.

2.3.Επειδη ειναι μικροι σκεφτομαι να παρω αλλους 2 και πιστευω μεχρι το καλοκαιρι να παρω 400lt.

4.Το βλεπω και σε πολλους αλλους, αν δεν ειναι σωστο γιατι συμβαινει?

5.Συσταθηκε απο τον pet αλλα διορθωνεται. Δεν χρειαζεται στην τρεχουσα κατασταση ουτε καν

τις ωρες που τα φωτα κλεινουν?(Λογω φυτων).

Η συσκευη οπως λειτουργει ειναι τελικα αβλαβης η εχετε γεια ευροπουλα?(ανντικατασταση).

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

1.Υποτιθεται οπως μου ειπαν οτι ειναι εκτροφης συνηθισμενοι σε υψηλο ph κλπ κλπ.

Στον τροπο μειωσης του ph αναφερεται η αυξηση co2, τυρφη κλπ.

Σχετικα με α/ο τωρα μαθαινω-διβαζω διαφρα απο το forum.

Εν μέρει έχουν δίκαιο

Από την μια τα μεγαλώνουν σε ph πάνω από 7 αλλά δεν τα κρατούν και πολλή μόλις μεγαλώσουν (και τα μεγαλώνουν γρήγορα αυτή) φεύγουν για πούλημα.

Από ότι καταλαβαίνεις βραχυπρόθεσμα τα ψάρια ζουν αλλά μακροπρόθεσμα αμφιβάλω αν σου βγάλουν τα χρόνια που πρέπει να ζήσουν και θα ταλαιπωρείσαι όλο με ασθένειες.

Το CO2 το χρησιμοποιούμε για να ρυθμίσουμε το ph πάντα σε συνδυασμό με το χαμηλό KH. Να προσπαθούμε να ρίξουμε το ph μόνο με το CO2 είναι λάθος και επικίνδυνη τακτική.

2.3.Επειδη ειναι μικροι σκεφτομαι να παρω αλλους 2 και πιστευω μεχρι το καλοκαιρι να παρω 400lt.

Αν είναι έτσι τότε οκ

4.Το βλεπω και σε πολλους αλλους, αν δεν ειναι σωστο γιατι συμβαινει?

Γιατί βάζουμε τα προσωπικά μας γούστα πάνω από της πραγματικές ανάγκες των οργανισμών που φιλοξενούμε.

5.Συσταθηκε απο τον pet αλλα διορθωνεται. Δεν χρειαζεται στην τρεχουσα κατασταση ουτε καν

τις ωρες που τα φωτα κλεινουν?(Λογω φυτων).

Η έντονη ανατάραξη που προκαλούν η μπουρμπουλήθρες διώχνουν το CO2, έστι από την μια βάζεις CO2 και από την άλλοι το διώχνεις.

Η συσκευη οπως λειτουργει ειναι τελικα αβλαβης η εχετε γεια ευροπουλα?(ανντικατασταση).

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θες να μαθεις το ph που ειχαν!!! Ειλικρινα το εννοω.

Σε σχεση με τον πινακα μπορω να ανεβασω λιγο ακομη το co2 λιγο ακομη με στοχο το 7, 0,3 κατω,

μεχρι να οργανοθω σωστα. Τωρα ζουν μαζι μου και θα εχουν αυτο που τους αρμοζει. Ναι η οχι?

Θα γινει το αλμα στα 400. Λιγη πρασιναδα δεν βλαπτει, υπαρχει και στο φυσικο τους περιβαλλον.

Για την συσκευη no coments.

Link to comment
Share on other sites

Το συστηματάκι είναι αυτό?

http://images.google.gr/images?hl=el&c...mp;aq=f&oq=

Έχεις οδηγίες στα ελληνική ή Αγγλικά? Φαίνεται να είναι ένας τρόπος παραγωγής CO2 με ηλεκτρόλυση και θα ενδιέφεραν πιστεύω λεπτομέρειες. :D

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά σε ένα δισκοενυδρείο μόνο καλό κάνουν. Κάποια επιπλέοντα (πχ pistia stratiotes) δημιουργούν ασφαλείς σκιερούς χώρους, ενώ κάποια άλλα (π.χ εχινόδωροι) μπορούν σε συνδυασμό με τις ρίζες να δημιουργήσουν κρυψώνες για τα δισκόπουλα.

Την τελευταία διετία έχει περάσει πολύ το "ξερακιανό-βιοτοπικό" στυλ, κάτι όμως που ΙΜΟ δεν μπορεί να είναι δεσμευτικό και μονόδρομος για τον χομπίστα.

Αν τα φυτά που υπάρχουν σε ένα δισκοενυδρείο, μπορούν να αντέξουν τις ιδιαίτερες συνθήκες (PH, θερμοκρασία κλπ), αν η συντήρησή τους δεν απαιτεί επιπλέον φροντίδα (πχ υψηλό φωτισμό, λίπανση κλπ) και "ενόχληση" των δίσκων, δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην μπορεί ο χομπίστας να έχει φυτά στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

1.Υποτιθεται οπως μου ειπαν οτι ειναι εκτροφης συνηθισμενοι σε υψηλο ph κλπ κλπ.

Στον τροπο μειωσης του ph αναφερεται η αυξηση co2, τυρφη κλπ.

Σχετικα με α/ο τωρα μαθαινω-διβαζω διαφρα απο το forum.

2.3.Επειδη ειναι μικροι σκεφτομαι να παρω αλλους 2 και πιστευω μεχρι το καλοκαιρι να παρω 400lt.

4.Το βλεπω και σε πολλους αλλους, αν δεν ειναι σωστο γιατι συμβαινει?

5.Συσταθηκε απο τον pet αλλα διορθωνεται. Δεν χρειαζεται στην τρεχουσα κατασταση ουτε καν

τις ωρες που τα φωτα κλεινουν?(Λογω φυτων).

Η συσκευη οπως λειτουργει ειναι τελικα αβλαβης η εχετε γεια ευροπουλα?(ανντικατασταση).

Ευχαριστω.

1. Μπες σε κανα-δυο χρονο και γραψε παλι τις αποψεις σου για καλυτερη διατηρηση χωρις προβληματα :rasp:

2.3. Απ'οτι εχω διαβασει, το μεγαλυτερο ποσοστο αναπτυξης το εχουν στον πρωτο χρονο ζωης τους.

Αν δεν τους δωσεις χωρο, αυτον το πρωτο χρονο δεν .....

4. Γιατι δεν διαβαζουν/μαθαινουν ή γιατι δεν τους "βολευει" :D

5. Αν δεν ειναι ρυθμιζεται η παροχη CO2 και συνεχιζει να παρεχει και αφου σβησουν τα φωτα, τοτε ειναι επιτακτικη η αναγκη της χρηση αεραντλιων τη νυχτα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το συστηματάκι είναι αυτό?

http://images.google.gr/images?hl=el&c...mp;aq=f&oq=

Έχεις οδηγίες στα ελληνική ή Αγγλικά? Φαίνεται να είναι ένας τρόπος παραγωγής CO2 με ηλεκτρόλυση και θα ενδιέφεραν πιστεύω λεπτομέρειες. :D

Ναι αυτο. Οδηγιες στα Αγγλικα και συστηνουν 30% αλλαγη νερου καθε εβδομαδα που ουτως η αλλως γινεται.

Περισοτερες λεπτομερειες δεν θυμαμαι ακριβως. Μπορω να τις εχω μαζι μου στην συναντηση.

Τιποτα δεν βλαπτει μεχρι ισως να αποδειχθει το αντιετο.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά σε ένα δισκοενυδρείο μόνο καλό κάνουν. Κάποια επιπλέοντα (πχ pistia stratiotes) δημιουργούν ασφαλείς σκιερούς χώρους, ενώ κάποια άλλα (π.χ εχινόδωροι) μπορούν σε συνδυασμό με τις ρίζες να δημιουργήσουν κρυψώνες για τα δισκόπουλα.

Την τελευταία διετία έχει περάσει πολύ το "ξερακιανό-βιοτοπικό" στυλ, κάτι όμως που ΙΜΟ δεν μπορεί να είναι δεσμευτικό και μονόδρομος για τον χομπίστα.

Αν τα φυτά που υπάρχουν σε ένα δισκοενυδρείο, μπορούν να αντέξουν τις ιδιαίτερες συνθήκες (PH, θερμοκρασία κλπ), αν η συντήρησή τους δεν απαιτεί επιπλέον φροντίδα (πχ υψηλό φωτισμό, λίπανση κλπ) και "ενόχληση" των δίσκων, δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην μπορεί ο χομπίστας να έχει φυτά στο ενυδρείο.

Συμφωνω. Αρα σωστες επιλογες στα φυτα και γενικα οτι απαιτειται για την καλυτερη διαβιωση

των φιλων μας, κατι που εγω δεν εκανα εξ αρχης, αλλα μπορω και θελω να κανω. :D

Link to comment
Share on other sites

1. Μπες σε κανα-δυο χρονο και γραψε παλι τις αποψεις σου για καλυτερη διατηρηση χωρις προβληματα :rasp:

2.3. Απ'οτι εχω διαβασει, το μεγαλυτερο ποσοστο αναπτυξης το εχουν στον πρωτο χρονο ζωης τους.

Αν δεν τους δωσεις χωρο, αυτον το πρωτο χρονο δεν .....

4. Γιατι δεν διαβαζουν/μαθαινουν ή γιατι δεν τους "βολευει" :D

5. Αν δεν ειναι ρυθμιζεται η παροχη CO2 και συνεχιζει να παρεχει και αφου σβησουν τα φωτα, τοτε ειναι επιτακτικη η αναγκη της χρηση αεραντλιων τη νυχτα.

Το co2 ειναι στον ιδιο χρονοδιακοπτη με τα φωτα. Ειπαμε ...

Σε 1-2-3 χρονια ευχομαι μονο να ειμαι με αυτους τους γαληνιους νεους φιλους που απεκτησα

ολοι μαζι και καλα. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Συμπτωματικά φίλα μου και ένας άλλος χομπίστας άνοιξε ένα θεματάκι εχθές για το σύστημα CO2 που λες για πάρε ιδέες: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=25947&hl=

Link to comment
Share on other sites

Συμπτωματικά φίλα μου και ένας άλλος χομπίστας άνοιξε ένα θεματάκι εχθές για το σύστημα CO2 που λες για πάρε ιδέες: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=25947&hl=

:D Συμπτωματικα ο Καρχαριομαχος ειναι φιλος μου και το ειδε σε εμενα. Απλα εγω τοτε

δεν ηξερα καν για το forum. Τα υπολοιπα τα σεβομαστε.

Εχετε γεια γλυκα μου ευρουδακια :rasp:

Link to comment
Share on other sites

1. Τα φυτά σε ένα δισκοενυδρείο μόνο καλό κάνουν. Κάποια επιπλέοντα (πχ pistia stratiotes) δημιουργούν ασφαλείς σκιερούς χώρους, ενώ κάποια άλλα (π.χ εχινόδωροι) μπορούν σε συνδυασμό με τις ρίζες να δημιουργήσουν κρυψώνες για τα δισκόπουλα.

2. Την τελευταία διετία έχει περάσει πολύ το "ξερακιανό-βιοτοπικό" στυλ, κάτι όμως που ΙΜΟ δεν μπορεί να είναι δεσμευτικό και μονόδρομος για τον χομπίστα.

3. Αν τα φυτά που υπάρχουν σε ένα δισκοενυδρείο, μπορούν να αντέξουν τις ιδιαίτερες συνθήκες (PH, θερμοκρασία κλπ), αν η συντήρησή τους δεν απαιτεί επιπλέον φροντίδα (πχ υψηλό φωτισμό, λίπανση κλπ) και "ενόχληση" των δίσκων, δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην μπορεί ο χομπίστας να έχει φυτά στο ενυδρείο.

1. Δεν μιλησα γι'αυτα τα φυτα, που ετσι κι αλλιως αντεχουν και ταιριαζουνε σε δισκοενυδρειο αλλα για το "μποστανι" που θελει να εχει, οπως ειπε ακριβως ο φιλος μας. :D

2. Συμφωνω.

3. Ξανασυμφωνω +1

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/lofiversion/....php/t8584.html

Τελικα η απαντηση ειναι φυσικα σε αυτο το forum φυσικα και απο το 2007!!!!!! :D

Ευχαριστω για ολα ολους σας :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το co2 ειναι στον ιδιο χρονοδιακοπτη με τα φωτα. Ειπαμε ...

Σε 1-2-3 χρονια ευχομαι μονο να ειμαι με αυτους τους γαληνιους νεους φιλους που απεκτησα

ολοι μαζι και καλα. :D

1. Δεν το ανεφερες καπου.

Οσο λειτουργει το CO2 (με τα φωτα αναμμενα λοιπον), ειναι ανωφελο να εχεις ταυτοχρονα και αεραντλιες, αφου "αναιρουν" την παροχη διοξειδιου, απελευθερωνοντας με την αναταραξη της επιφανειας του νερου που προκαλουν και λογω του φαινομενου της εναλλαγης αεριων, το διοξειδιο αυτο στην ατμμοσφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν το ανεφερες καπου.

Οσο λειτουργει το CO2 (με τα φωτα αναμμενα λοιπον), ειναι ανωφελο να εχεις ταυτοχρονα και αεραντλιες, αφου "αναιρουν" την παροχη διοξειδιου, απελευθερωνοντας με την αναταραξη της επιφανειας του νερου που προκαλουν και λογω του φαινομενου της εναλλαγης αεριων, το διοξειδιο αυτο στην ατμμοσφαιρα.

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...