Jump to content

παράσιτο επιθυμητό ή όχι;


Recommended Posts

Χαζεύοντας το ενυδρείο για νεογνά( ζωοτόκα έχει το ενυδρείο) εντόπισα μέσα στο χαλίκι στο πλάι του ενυδρείου ένα μακρόστενο πλασματάκι κοντά 1 πόντος ίσως λίγο μεγαλύτερο που στην ουρά έχει δυο κεραιούλες και μπροστά έχει τρείς σειρές μικρά ποδαράκια πολύ κοντά στην κορυφή -κεφάλι.

Φαινεται ''κελυφωτο''(σκληρο εξωτερικό περίβλημα)...

Προσπαθώ να βγάλω φωτο να φαίνεται αλλά δεν τα καταφέρνω...

Υπάρχει κάποιο λινκ να το αναγνωρίσω και να μου πείτε τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Μαλον καποιο ειδος σαλιγκαριου ειναι , εχεις φυτα η σαλιγκαρια στο ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορει να είναι σαλιγκάρι αυτο το πραγματάκι(προς γαριδούλα φέρνει), αλλά ναι έχω aple snail & zebra snail και αρκετα φυτά(σχεδόν full planted)....

Μακάρι να φαινόταν η φωτο γιατί δεν ξέρω τι να τοκάνω(από τη μια αν είναι κάτι που δεν ενοχλεί το λυπάμαι να το σκοτώσω από την άλλη αγχώνομαι μήπως είναι κάτι κακό)...

Link to comment
Share on other sites

Μαλον καποιο ειδος σαλιγκαριου ειναι , εχεις φυτα η σαλιγκαρια στο ενυδρειο ?

Σαλιγγαρι .....με τρεις σειρες ποδια; :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβώς stormtrooper.

Το έβγαλα αλλά ήταν νεκρό...

Υπάρχει περιπτωση να έχω και άλλα(επειδή απότι είδα το έχεις ψάξει)?

Το κακό είναι οτί έχω ζωοτόκα και έχω πάντα μικρά από εδώ και από εκεί...

Και το χειρότερο ακόμα οτι κάποια μικρά που εντόπιζα σε συγκεκριμένα σημεία καθημερινά δεν τα βλέπω πια...

Σας παρακαλώ αν υπάρχει κάποια λύση ενημερώστε με επειδή σε περίπτωση που υπάρχουν και άλλα μέσα στο ενυδρείο μου (360λτ) θα έχουν άφθονη τροφή για πολλά χρόνια...

Για την ιστορία είναι το πλασματάκι της φωτο (δεν κατάφερα να βγάλω καλύτερη) το οποίο είναι γύρω στο 1,6 εκατοστά με τα φτερά ίσα να έχουν αρχίσει να σχηματίζονται...

post-10836-1239427711_thumb.jpg

post-10836-1239427727_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οσο μπορω να διακρινω, μου μοιαζει για πολυποδας, και αν ειναι δεν υπαρχει προβλημα για το ενυδρειο σου...

βεβαια δε διακρινεται καλα, οποτε δε μπορω να πω με σιγουρια..

Link to comment
Share on other sites

είναι ακριβώς αυτό που υπάρχει στο πρώτο λινκ του νίκου(stormtrooper)...

προνύμφη λιβελούλας... Απλά περιμένω το νίκο που το έχει ψάξει να μου πεί τι πρέπει να κάνω( υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει και άλλο)...

Link to comment
Share on other sites

είναι ακριβώς αυτό που υπάρχει στο πρώτο λινκ του νίκου(stormtrooper)...

προνύμφη λιβελούλας... Απλά περιμένω το νίκο που το έχει ψάξει να μου πεί τι πρέπει να κάνω( υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει και άλλο)...

Μην κάνεις τίποτα τρελό, όπως πχ να ξηλώσεις το ενυδρείο για να τα βγάλεις.

1) Χρησιμοποιείς κάποιο υπόστρωμα για τα φυτά? Αν ναι, ποιο?

2) Αν είναι προνύμφη λιβελούλας έχει την τάση να τρώει μικρά ψαράκια που να μπορεί να τα πιάσει. Προσωπικά θα σε συμβούλευα ΑΝ μπορέσεις να ψάξεις με το μάτι μπας και βρεις κι άλλα και να τα απομακρύνεις με κάποια απόχη (προσωπικά χρησιμοποιούσα μεγάλη σύριγγα και τα "ρούφαγα"). Αν τώρα δεν μπορείς να τα βγάλεις χαλάρωσε και απόλαυσε το μεγαλείο της φύσης μέσα στο ενυδρείο σου. Ως προνύμφες δεν μπορούν να πολλαπλασιαστούν, οπότε όσες κι αν έχεις κάποια στιγμή θα κάνουν τον κύκλο τους και... θα γεμίσεις λιβελούλες :unsure: Όπως κι αν έχει μη τρομάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις τίποτα τρελό, όπως πχ να ξηλώσεις το ενυδρείο για να τα βγάλεις.

1) Χρησιμοποιείς κάποιο υπόστρωμα για τα φυτά? Αν ναι, ποιο?

2) Αν είναι προνύμφη λιβελούλας έχει την τάση να τρώει μικρά ψαράκια που να μπορεί να τα πιάσει. Προσωπικά θα σε συμβούλευα ΑΝ μπορέσεις να ψάξεις με το μάτι μπας και βρεις κι άλλα και να τα απομακρύνεις με κάποια απόχη (προσωπικά χρησιμοποιούσα μεγάλη σύριγγα και τα "ρούφαγα"). Αν τώρα δεν μπορείς να τα βγάλεις χαλάρωσε και απόλαυσε το μεγαλείο της φύσης μέσα στο ενυδρείο σου. Ως προνύμφες δεν μπορούν να πολλαπλασιαστούν, οπότε όσες κι αν έχεις κάποια στιγμή θα κάνουν τον κύκλο τους και... θα γεμίσεις λιβελούλες :unsure: Όπως κι αν έχει μη τρομάζεις.

1)Καλώς ή κακώς δεν χρησιμοποίησα υπόστρωμα...

2)Είναι ακριβώς αυτό που βρήκες αλλά με προβλημάτισε που ήταν ψόφιο...

Ψαράκια έχασα σίγουρα γιατί είχαν παγιωθεί σε συγκεκριμένες θέσεις κάποια και ως δια μαγείας εξαφανίστηκαν...

Με τρομάζει λίγο η ιδέα του οτί θα έχω αυτά τα πλασματάκια μιας και ο κύκλος τους απότι είδα είναι μεγάλος... Από την άλλη κοιτάω σαν τρελός μήπως δω κάτι γιατί θέλω πίσω το μεγαλείο της φύσης χωρίς λιβελούλες στο ενυδρείο μου :unsure::wacko::wacko:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...