Jump to content

καφέ κηλίδες


Recommended Posts

Έχω ένα μικρό ενυδρείο hailea 20 lt και πριν λίγες μέρες άλλαξα στο φίλτρο το μαύρο σφουγγαράκι και έβαλα καινούργιο και επίσης έβαλα καινούργιο άνθρακα . Τον άνθρακα πριν τον τοποθετήσω τον ξεπλυνα με κρύο νερό της βρύσης. Μετά απο αυτό , το νερό του ενυδρείου έγινε σκούρο και τα τοιχώματα του ενυδρείου γέμισαν με καφέ κηλίδες , όπως επίσης το φίλτρο και ο θερμοστάτης , ένα δε απο τα ψαράκια μου ψόφησε. Κάνω αλλαγές νερού αλλά το πρόβλημα παραμένει. Τι μπορεί να συμβαίνει και τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να φταιει κάτι άλλο για τις κηλίδες ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μαρια.

Για πες μας πρωτα ποσα και τι ψαρια εχεις μεσα???

Αλλα και ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο??

Μετρησεις εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μαρια.

Για πες μας πρωτα ποσα και τι ψαρια εχεις μεσα???

Αλλα και ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο??

Μετρησεις εχεις κανει?

Eίχα 3 μολυ μπαλούν/ Το ενυδρείο τρέχει δύο μήνες. Οι μετρήσεις μου μέχρι τώρα ήταν πολύ καλές.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις χαλικι κατω???

Ζωντανα φυτα?

Πλεκοστομο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μικρό ενυδρείο hailea 20 lt και πριν λίγες μέρες άλλαξα στο φίλτρο το μαύρο σφουγγαράκι και έβαλα καινούργιο και επίσης έβαλα καινούργιο άνθρακα . Τον άνθρακα πριν τον τοποθετήσω τον ξεπλυνα με κρύο νερό της βρύσης. Μετά απο αυτό , το νερό του ενυδρείου έγινε σκούρο και τα τοιχώματα του ενυδρείου γέμισαν με καφέ κηλίδες , όπως επίσης το φίλτρο και ο θερμοστάτης , ένα δε απο τα ψαράκια μου ψόφησε. Κάνω αλλαγές νερού αλλά το πρόβλημα παραμένει. Τι μπορεί να συμβαίνει και τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να φταιει κάτι άλλο για τις κηλίδες ;

το μαυρο σφουγγαρακι δεν υπαρχει λογος να το αλλαξεις.σ αυτο αναπτυσετε η βιολογια του ενυδρειου μας.οταν βλεπεις οτι η ροη του φιλτρου σου χαμηλωνει απλα το ξεπλενεις με νερο του ενυδρειου.τωρα αυτο που σου προτεινω εγω.ριξε αμεσα βακτηρια π.χ. nitrivec και βγαλε τον ανθρακα απ το φιλτρο σου.δεν χρειαζεται να τον εχεις.και μην ξαναλαξεις σφουγγαρακι

Link to comment
Share on other sites

Eίχα 3 μολυ μπαλούν/ Το ενυδρείο τρέχει δύο μήνες. Οι μετρήσεις μου μέχρι τώρα ήταν πολύ καλές.

Γειά χαρά :unsure:

Το ενυδρειάκι σου πρέπει να ξέρεις οτι είναι πολύ μικρό και ακατάλληλο σχεδόν για οποιοδήποτε ψάρι, οι μετρήσεις σου ποιές είναι ακριβώς τώρα και ποιές ήταν πριν το πλύσιμο? Δεν το σκέφτεσαι να πάρεις κάποιο μεγαλύτερο ενυδρειάκι π.χ 60+ λίτρα για να είναι πιό σταθερό και να μην έρθουν όλα τούμπα με το παραμικρό? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...