Jump to content

Χρυσόψαρα και γλείφτης


Recommended Posts

Γνωρίζω ότι κανονικά δεν είναι απόλυτα συμβατά τα χρυσόψαρα και οι γλείφτες, αν και ξέρω ότι σε μερικές περιπτώσεις επιβιώνουν μαζί για χρόνια.

Εντούτοις, από επιπολαιότητα μάλλον, αγόρασα έναν γλύφτη και τον έβαλα σε ενυδρείο 60 λίτρων με δύο μικρά χρυσόψαρα (τον προόριζα για ένα μικρό ενυδρείο που έχω με ήμερα γατοψαράκια, αλλά κατόπιν είδα ότι είναι πολύ μεγάλος για αυτό). Είναι αρκετές μέρες μέσα και μέχρι στιγμής δεν διαπίστωσα κανένα απολύτως πρόβλημα στη συμπεριφορά του με τα 2 χρυσόψαρα. Του αρέσει πολύ να προσκολλάται σε ένα στρογγυλό βότσαλο που έχω μέσα. Εχω θερμοστάτη στο ενυδρείο, τον οποίο τώρα, με την υπάρχουσα θερμοκρασία, δεν έχω τοποθετήσει.

Τα ερωτήματά μου είναι:

1. Τον χειμώνα θα επιβιώσει ο γλύφτης, με την πτώση της θερμοκρασίας, αν δεν βάλω θερμοστάτη στο ενυδρείο;(αν υποτεθεί ότι θα ζει μέχρι τότε, βέβαια...);

2. Στην περίπτωση που βάλω τον θερμοστάτη τον χειμώνα, ποιά θα ήταν η κατάλληλη θερμοκρασία ώστε να είναι καλή και για τα χρυσόψαρα, χωρίς ο γλύφτης να...τουρτουρίζει; Να σημειώσω ότι τον χειμώνα η θερμοκρασία στον χώρο όπου βρίσκεται το ενυδρείο δεν πέφτει ποτέ κάτω από τους 18 βαθμούς, γιατί έχω μόνιμα την κεντρική θέρμανση στο on με τον θερμοστάτη στους 18, καμιά φορά και στους 19;

3. Στην περίπτωση που τον απομακρύνω από το 60λιτρο ενυδρείο και τον χαρίσω κάπου, μπορώ να προσθέσω ακίνδυνα ένα 3ο μικρό χρυσόψαρο στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά:

1) Χρυσόψαρα & pleco είναι απαγορευτικός συνδυασμός.

2) 40L περίπου για κάθε χρυσόψαρο μέσα στο κάθε ενυδρείο.

Τα συμπεράσματα δικά σου :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά:

1) Χρυσόψαρα & pleco είναι απαγορευτικός συνδυασμός.

2) 40L περίπου για κάθε χρυσόψαρο μέσα στο κάθε ενυδρείο.

Τα συμπεράσματα δικά σου :unsure:

Eυχαριστώ για την απάντηση. Το ξέρω ότι γενικά δεν θεωρείται καλό να έχεις χρυσόψαρα και γλείφτη μαζί, αν και πάλι λέω ότι έχω ακούσει και περιπτώσεις καλής συμβίωσης. Ίδωμεν...

Αν κατάλαβα καλά μου προτείνεις να τον απομακρύνω τον γλείφτη (το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό, μπορεί να τον επιστρέψω στο μαγαζί). Σε περίπτωση όμως που τον αφήσω (αν, λέμε...), τί γίνεται με τη θερμοκρασία; Δεν μου απάντησες σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

H καταλληλη θερμοκρασια για αυτον ειναι 26-28 βαθμους.Δεν επιβιωνει σε χαμηλες θερμοκρασιες.Καλυτερα να τον δωσεις πισω και μην κανεις πειραματισμους....

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα δεν γινονται "συνταγες" ... ή το ενα ή το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Η απορία που έχω πάντα είναι γιατί όλοι θέλουμε να πειραματιστούμε και να δούμε αν ζουν όταν:

1. ξέρουμε ποιες είναι οι σωστές συνθήκες διαβίωσης

2. υπάρχουν άλλοι που ήδη έχουν πειραματιστεί και είχαν καλά αποτελέσματα

Το ότι υπάρχουν περιπτώσεις που έζησαν ψάρια σε χειρότερες συνθήκες είναι γεγονός, και οι γιαγιάδες και οι παππούδες μας όμως ζούσαν μέχρι τα 70 ενώ τώρα φτάνουν 100. Άρα και να ζήσει το ψαράκι ΣΙΓΟΥΡΑ θα ζήσει λιγότερο!

Link to comment
Share on other sites

δεν συφφωνω φιλε ακορντεον εισαι λαθος. μαλλον θελεις να πεις τοτε ζουσαν μεχρι τα 100 κι τωρα παιθενουν απο τα 70.μην πω πιο κατω. :unsure:

OΚ, με πείσατε! Θα τον πάω πίσω τον γλείφτη και θα αφήσω τα δύο χρυσοψαράκια. Σκέφτομαι να πάρω κανένα φυτό (αν δεχτεί την ανταλλαγή ο ιδιοκτήτης του καταστήματος) για να έχει λίγο πιο ενδιαφέρον το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

....Σκέφτομαι να πάρω κανένα φυτό (αν δεχτεί την ανταλλαγή ο ιδιοκτήτης του καταστήματος) για να έχει λίγο πιο ενδιαφέρον το ενυδρείο.

ΤΑ χρυσοψαρα ειναι φυτοφαγα.

Να διαλεξεις φυτα καταλληλα για ενυδρειο φυτοφαγων ψαριων.

1. Πηγαινε εδω http://www.tropica.com/default.asp?languageguid=en

2. Πανω δεξια γραφει SPECIES LIST και απο κατω σε πρασινο πλαισιο γραφει All plants.

3. Πατα το βελακι διπλα στο πλαισιο και οταν ανοιξει πινακακι επιλογης, επελεξε το "not eaten by herbivorous fish".

Αν επιλεξεις anubias πηγαινε εδω, και κοιτα το βιντεο, στο 2,12" εχει πληροφοριες για το φυτο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ χρυσοψαρα ειναι φυτοφαγα.

Να διαλεξεις φυτα καταλληλα για ενυδρειο φυτοφαγων ψαριων.

1. Πηγαινε εδω http://www.tropica.com/default.asp?languageguid=en

2. Πανω δεξια γραφει SPECIES LIST και απο κατω σε πρασινο πλαισιο γραφει All plants.

3. Πατα το βελακι διπλα στο πλαισιο και οταν ανοιξει πινακακι επιλογης, επελεξε το "not eaten by herbivorous fish".

Αν επιλεξεις anubias πηγαινε εδω, και κοιτα το βιντεο, στο 2,12" εχει πληροφοριες για το φυτο αυτο.

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, θα το κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...