Jump to content

Ψάρι που να πηγαίνει σε ομάδες


Recommended Posts

Tα καθαρά λίτρα του ενυδρείου τα μέτρησα όταν έβαζα το νερό από την αρχή,είναι μεικτά 60x30x30=54 λίτρα και καθαρά 40 λίτρα νερό.

Σήμερα βρήκα και τα rasbora espei τα οποία είναι αρκετά μικρόσομα και πολύ όμορφα,ο μόνος ενδοιασμός μου είναι η γεωγραφική τους καταγωγή μιας και είναι από Ασία ενώ εγώ θέλω να είμαι "βιοτοπικός" τουλάχιστον στην σύνθεση των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

....Σήμερα βρήκα και τα rasbora espei τα οποία είναι αρκετά μικρόσομα και πολύ όμορφα,ο μόνος ενδοιασμός μου είναι η γεωγραφική τους καταγωγή μιας και είναι από Ασία ενώ εγώ θέλω να είμαι "βιοτοπικός" τουλάχιστον στην σύνθεση των ψαριών.

Οταν αναφερθηκε το θεμα "σουπερ κοπαδοψαρο" θα ελεγα για τα rasbora αλλα δεν το εκανα για τον ιδιο ακριβως λογο.

Και γιατι οπς ειπαμε αυτα τα σπριντερ θελουν μηκος :unsure:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκρυμένα rasbora (espei) είναι ολόιδια με τους αρλεκίνους αλλά είναι πολύ μικρότερα σε μέγεθος και πιο όμορφα σε χρώμα (πιο τονισμένο κίτρινο)...

Επειδή τα είδα για αυτό το λέω μου φάνηκαν πολύ κατάλληλα,πιο κατάλληλα και από τα serpae tetra που είναι και λίγο μεγαλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκρυμένα rasbora (espei) είναι ολόιδια με τους αρλεκίνους αλλά είναι πολύ μικρότερα σε μέγεθος και πιο όμορφα σε χρώμα (πιο τονισμένο κίτρινο)...

Επειδή τα είδα για αυτό το λέω μου φάνηκαν πολύ κατάλληλα,πιο κατάλληλα και από τα serpae tetra που είναι και λίγο μεγαλύτερα.

Τα ειδα κι εγω αυτα σε μεγαλο καταστημα στα ΒΠ!Πολυ ομορφα ειναι αλλα κι εγω ειμαι υπερ της βιοτοπικης συνθεσης των ψαριων και ενας λογος παραπανω οταν μιλαμε για Αμαζονιο :unsure: !

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το ξερατε εω παντος οχι και θελω να το αναφερω εδω και σαν προταση καταθεση και σαν ερωτηση γιατι κολλαει με το θμε του φιλου λιγο.υπαρχουν νεον και αρλεκινοι αδαμαντιους καπως ετσι τα λενε διαμαντενιους νομιζω.

ειναι καλο αυτο σωστο τι παιζεται????

Link to comment
Share on other sites

Tελικά το θέμα θα πάει κάπως πίσω...γιατί σήμερα που γύρισα από τετραήμερο στο χωρίο είδα την θυλικά cacato με ένα τσούρμο πιτσιρίκια δίπλα στην καρύδα.

Σήμερα θα βάλω μέσα στο ενυδρείο 3 κομμάτια ξύλου με moss για να σώσω πολλά apistakia. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

:unsure::unsure::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε μετα απο αυτο ελπιζω να καταλαβες και οτι θα ηταν λαθος (το πιο κλασικο μαλιστα) να βαλεις καποια απο τα ειδη που αναφερθηκαν πιο πανω. Επειδη ειναι σχετικα μικρα σε μεγεθος, δεν σημαινει οτι πρεπει να περιοριζονται σε 40,50,60 λιτρα. :unsure: Να σου ζησουν τα μικρα.- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...