Jump to content

νέα ιδέα για Fish Only


XARAKTIRAS

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σε όλους καλές γιορτές και καλό Πάσχα……

Θέλω να εκφράσω και εγώ με τι σειρά μου το θαυμασμό για το sait . :unsure:

Ψαχνωμε να φτιάξω ένα ενυδρείο που θα φιλοξενεί τσιπούρες (fish only)

Κάπου στα 15 με 20 ψάρια και θα είναι για κατανάλωση .

ρώτησα ένα ιχθυολόγο και μου είπε ότι περίπου 1,5 κυβικά νερό είναι αρκετό για τα ψάρια αυτά.

Και επίσης απευθύνθηκα στην κτηνιατρική υπηρεσία για να μου πουν αν υπάρχει κάποιο νομικό κώλυμα για την ενέργεια μου αυτή (γιατί θα είναι για χώρο εστίασης) όπου μου απάντησαν σε πρώτη φάση προφορικά ότι δεν συντρέχουν κολλήματα.

Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς :

1. πως σας φαίνεται η ιδέα για ένα ενυδρείο που θα διαλέγεις το ψάρι που θα φας ζωντανό?

2. τι πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα για αυτή την κίνηση από τι στιγμή που τα ψάρια θα αλλάζουν συνέχεια ανάλογα την κατανάλωση ?

3. λέω να το φτιάξω μόνος μου τι μου προτείνεται ?

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες στην παρέα μας... :unsure:

Καθώς το φόρουμ μας είναι φιλοζωικό και ο λόγος ύπαρξης του είναι η αγάπη μας για τα ψάρια και τα ενυδρεία εντελώς φιλικά θα σου πρωτινά ναι να φτιάξεις το ενυδρείο που θες άλλα να το έχεις σαν επίδειξη να ομορφαίνει τον χώρο του μαγαζιού σου και όχι προς κατανάλωση. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλέγω για τον σκοπό του sait….

αλλά τι μου προτείνεται για την κατασκευή του??? Και την υγιεινή των ψαριών ???

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω................

φανταζομαι εχεις ψαροταβερνα,, φτιαξε ενα ενυδρειο να κανεις το χωρο σου ποιο ομορφο , και μεχρι εκει.

εξ αλλου δε νομιζω κανενας πελατης να σου πει ''βγαλε και πετα στη σχαρα αυτη την τσιπουρα'', ελεος!

ενας φιλος εδω , εχει ταβερνα και εχει ενα 500 αρι με δυο oscar. πανεμορφο και το ενυδρειο, και τα oscar.

ευχομαι να επιλεξεις το καλυτερο....

Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλέγω για τον σκοπό του sait….

αλλά τι μου προτείνεται για την κατασκευή του??? Και την υγιεινή των ψαριών ???

Φίλε μου δεν αντιλέγεις για το σκοπό του site αλλά επίσης δεν καταλαβαίνεις και αυτό που σου είπε ο Θανάσης με πολύ όμορφο τρόπο προηγουμένως.

Ισως να το πω πιο καθαρά μήπως το καταλάβεις καλύτερα. Εδώ δεν δίνουμε συμβουλές για ενυδρεία σφαγεία ούτε για υγιεινή ψαριών προς κατανάλωση. Αν θες να φτιάξεις ένα ενυδρείο με ψάρια προς επίδειξη για τους πελάτες σου ευχαρίστως να τα ξαναπούμε. Αλλά σίγουρα σε καινούργιο θέμα γιατί αυτό δεν άρχισε καθόλου καλά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν αντιλέγεις για το σκοπό του site αλλά επίσης δεν καταλαβαίνεις και αυτό που σου είπε ο Θανάσης με πολύ όμορφο τρόπο προηγουμένως.

Ισως να το πω πιο καθαρά μήπως το καταλάβεις καλύτερα. Εδώ δεν δίνουμε συμβουλές για ενυδρεία σφαγεία ούτε για υγιεινή ψαριών προς κατανάλωση. Αν θες να φτιάξεις ένα ενυδρείο με ψάρια προς επίδειξη για τους πελάτες σου ευχαρίστως να τα ξαναπούμε. Αλλά σίγουρα σε καινούργιο θέμα γιατί αυτό δεν άρχισε καθόλου καλά.

Ετσι ακριβως ειναι.

Αλλο πραγμα η διατηρηση ζωντανης τροφης και αλλο πραγμα η ασχολια που εχουν τα παιδια εδω στο φορουμ αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Πριν προχωρήσεις πάντως σε κάτι τέτοιο σκέψου οτι αν πιάσει αρρώστια το ενυδρείο και πρέπει να βάλεις αντιβίωση τα ψάρια δεν θα είναι κατάλληλα για φάγωμα.

Επίσης για να καταλάβεις γιατί κάποιοι θα αντιδράσουν στο θέμα που ανοίγεις, είναι σαν να ρωτάς σε φόρουμ "φίλων του αλόγου" για παστουρμά...

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Πάντως άσχετα με το αν βρίσκεσαι στον κατάλληλο χώρο ή όχι, θα ήθελα να σου αναφέρω ότι έχω δει σε πολλές ψαροταβέρνες ενυδρεία που φιλοξενούν ψάρια προς κατανάλλωση.

Ένα σωστά εξοπλισμένο ενυδρείο με τακτικές αλλαγές νερού θα διατηρήσει τα ψάρια σε καλή (τουλάχιστον φαινομενικά) κατάσταση, μέχρι να φτάσουν στο τηγάνι ή στη ψησταριά.

Τον εξοπλισμό που απαιτείται καθώς και τον τρόπο λειτουργίας ενός κλειστού συστήματος, θα τα βρεις εύκολα στα θέματα που βρίσκονται στην ιστοσελίδα μας. Φοβάμαι πως τα μέλη μας δεν θα ασχοληθούν και πολύ για να σου δώσουν πληροφορίες (για λόγους ευνόητους). Οπότε η καλύτερη δουλειά είναι να κάνεις μόνος σου την αναζήτηση.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Πάντως άσχετα με το αν βρίσκεσαι στον κατάλληλο χώρο ή όχι, θα ήθελα να σου αναφέρω ότι έχω δει σε πολλές ψαροταβέρνες ενυδρεία που φιλοξενούν ψάρια προς κατανάλλωση.

Ένα σωστά εξοπλισμένο ενυδρείο με τακτικές αλλαγές νερού θα διατηρήσει τα ψάρια σε καλή (τουλάχιστον φαινομενικά) κατάσταση, μέχρι να φτάσουν στο τηγάνι ή στη ψησταριά.

Τον εξοπλισμό που απαιτείται καθώς και τον τρόπο λειτουργίας ενός κλειστού συστήματος, θα τα βρεις εύκολα στα θέματα που βρίσκονται στην ιστοσελίδα μας. Φοβάμαι πως τα μέλη μας δεν θα ασχοληθούν και πολύ για να σου δώσουν πληροφορίες (για λόγους ευνόητους). Οπότε η καλύτερη δουλειά είναι να κάνεις μόνος σου την αναζήτηση.

Καλή συνέχεια

μπραβο ρε νικολα...μονο εσυ και ο θανασης ειστε που δωσατε συμβουλες,ακομα και αν ειστε αντιθετοι...οχι σαν τουσ υπολοιπους που μολις ακουσαν για σφαγη ψαριων εκαναν σαν να μιλανε για την γενοκτονια των ποντιων...

Link to comment
Share on other sites

εξ αλλου δε νομιζω κανενας πελατης να σου πει ''βγαλε και πετα στη σχαρα αυτη την τσιπουρα'', ελεος!

patera μην το λες αυτο...να ξερεις οτι παντα ετσι γινοτανε στα εστιατορια με ονομα και κυρος...και σαν ποιο απλο παραδειγμα,για να μην σου αναφερω το παραδοσιακο κινεζικο μαγαζι που ειναι ακριβως ετσι,να σου πω οτι στα ακριβα resturanτ τον αστακο τον διαλεγεις εσυ απο ενυδρειο...οπως και σε πολλα mega super market(ονοματα δεν λεμε,διαφημισεις να μην γινοντε...)Φιλοζωοι ολλοι λες και τωρα το πασχα δεν θα φατε αρνι...

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε νικολα...μονο εσυ και ο θανασης ειστε που δωσατε συμβουλες,ακομα και αν ειστε αντιθετοι...οχι σαν τουσ υπολοιπους που μολις ακουσαν για σφαγη ψαριων εκαναν σαν να μιλανε για την γενοκτονια των ποντιων...

O λογος που τους κρινεις ποιος ειναι?γιατι τους προκαλεις?ειπαν την γνωμη τους~!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω................

φανταζομαι εχεις ψαροταβερνα,, φτιαξε ενα ενυδρειο να κανεις το χωρο σου ποιο ομορφο , και μεχρι εκει.

εξ αλλου δε νομιζω κανενας πελατης να σου πει ''βγαλε και πετα στη σχαρα αυτη την τσιπουρα'', ελεος!

ενας φιλος εδω , εχει ταβερνα και εχει ενα 500 αρι με δυο oscar. πανεμορφο και το ενυδρειο, και τα oscar.

ευχομαι να επιλεξεις το καλυτερο....

Το εχω δει σε πολλες τεβερνες σε νησια κι οχι μονο,ζωντανα σε ενα ενυδρειο καβουρια,καραβιδες,αστακοι,τσιπουρες,λαβρακια.Ο πελατης επιλεγει ποιο και στην συνεχεια καταληγει στο τηγανι η στην ψησταρια....

Link to comment
Share on other sites

Mr zoo, καλησπερα, καταρχην δε ξερω τι κανουν οι Κινεζοι και να σου πω την αληθεια δε με νοιαζει κιολας.....αυτοι τηγανιζουν τα ψαρια κατα στο μισο τους σωμα, και τα γαρνιρουν στα πιατα ζωντανα, να κουνανε στομα , βραγχια , ουρα, και τα σερβιρουν οπως ειναι και μαλιστα στα "ακριβα μαγαζια".

οσο για το πασχα και το κατσικι ή το αρνι, δεν εχω σκοπο να παω σε κανα μαντρι και να διαλεξω ποιο κατσικι θα φαω.

δε ξερω τι γινοτανε παλια στα μαγαζια με κυρος που λες, ή στα νησιά, αλλά μερικα πιραγματα ή εθιμα που ειναι καποιας κατακριτεας αισθητικης νομιζω στο χερι μας ειναι να τα αποφυγουμε και να εξαφανιστουν.

δεν ειμαι φιλοζωος με παροπιδες ,αλλα νομιζω και η βιτρινα που εχουν ολες οι ψαροταβερνες με νωπα ψαρια και οστρακοδερμα, κανει τη δουλεια της.

Καλο απογευμα, και καλες γιορτες.

Link to comment
Share on other sites

Mr zoo, καλησπερα, καταρχην δε ξερω τι κανουν οι Κινεζοι και να σου πω την αληθεια δε με νοιαζει κιολας.....αυτοι τηγανιζουν τα ψαρια κατα στο μισο τους σωμα, και τα γαρνιρουν στα πιατα ζωντανα, να κουνανε στομα , βραγχια , ουρα, και τα σερβιρουν οπως ειναι και μαλιστα στα "ακριβα μαγαζια".

οσο για το πασχα και το κατσικι ή το αρνι, δεν εχω σκοπο να παω σε κανα μαντρι και να διαλεξω ποιο κατσικι θα φαω.

δε ξερω τι γινοτανε παλια στα μαγαζια με κυρος που λες, ή στα νησιά, αλλά μερικα πιραγματα ή εθιμα που ειναι καποιας κατακριτεας αισθητικης νομιζω στο χερι μας ειναι να τα αποφυγουμε και να εξαφανιστουν.

δεν ειμαι φιλοζωος με παροπιδες ,αλλα νομιζω και η βιτρινα που εχουν ολες οι ψαροταβερνες με νωπα ψαρια και οστρακοδερμα, κανει τη δουλεια της.

Καλο απογευμα, και καλες γιορτες.

Σωστος!!!

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

οσο για το πασχα και το κατσικι ή το αρνι, δεν εχω σκοπο να παω σε κανα μαντρι και να διαλεξω ποιο κατσικι θα φαω.

δε ξερω τι γινοτανε παλια στα μαγαζια με κυρος που λες, ή στα νησιά, αλλά μερικα πιραγματα ή εθιμα που ειναι καποιας κατακριτεας αισθητικης νομιζω στο χερι μας ειναι να τα αποφυγουμε και να εξαφανιστουν.

δεν ειμαι φιλοζωος με παροπιδες ,αλλα νομιζω και η βιτρινα που εχουν ολες οι ψαροταβερνες με νωπα ψαρια και οστρακοδερμα, κανει τη δουλεια της.

Καλο απογευμα, και καλες γιορτες.

καλη σου μερα φιλε patera,οσον αφορα το αμνοεριφειο αυτο ακριβως θα κανω σαββατο πρωι που θα φτασω στο χωριο της μητερας μου και οχι μονο...εγω θα το σφαξω κιολας για να ειμαι σιγουρος....

οσο για το παλια που λες,δεν ειναι καθολου παλιο εθιμο,γινετε και θα γινετε για παντα,και ισα ισα ο καλοφαγας αυτο θα το κανει με μεγαλη του χαρα....(μην πιαστει και κοροιδο και πληρωσει το κατεψυγμενο για φρεσκο....).επισης ξερεις ποσα ψαρακια εβλεπα στη σχολη μου στα μαθηματα εφηρμοσμενης υδροβιολογιας που τα ξεκοιλιαζαμε ζωντανα,και μετα στεναχωριομουνα που δεν τα επερνα εγω για τηγανισμα αλλα τα επερναν οι καθηγητες???με τα ζωα δεν μπορω να δεθω...ετσι με εχουν μαθει (με μοναδικη εξεραιση τα σκυλια,και αυτα γιατι δεν ειναι ειδος κτηνοτροφικης εκμετακευσης)...γιατι αν ηταν αλλιως,δεν θα μπορουσα να παω σε καμια μοναδα και να κανω την δουλεια μου,και κατ επεκταση να φαμε ολοι οι υπολοιποι

Υ.Γ η δουλεια μου δεν ειναι χασαπης.....

παντα φιλικα Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Παντως στα εκτροφεια πεστροφας εχει τυχει να παω με τους γονεις μου μικρος και θυμαμαι οτι διαλεγεις τις πεστροφες που θα καταναλωσεις, τις βγαζουν με αποχη και μετα κατα τα γνωστα...

Το θεμα της υγειας τον ψαριων στην περιπτωση σου ειναι το σημαντικοτερο γιατι αν παθουν κατι τα ψαρια δεν θα ξερεις ουσιαστικα τι ταϊζεις. Γνωμη μου, κανε ενα ωραιο ενυδρειο με σαργους/τσιπουρες, ψαρια που θα το εχεις να ομορφαινει τον χωρο σου κι οχι για καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

φιλε Mr zoo καλημερα, καταρχην νομιζω οτι εγινε κατι σαν προσωπικη κοντρα και δεν εχω πιστεψε με καμια διαθεση για κατι τετοιο.

οσον αφορα για το οτι δε δενεσαι παρα μονο με σκυλια επειδη δεν τρωγονται, ξερεις βεβαια οτι οι Κινεζοι που τους ειχες φερει για καλο παραδειγμα, , τους εχουν για μεζε. Εκτρεφουν σκυλια μονο για αυτο το σκοπο (βρωση), και τα πουλανε κομματιασμενα σε υπεθριες αγορες. Ειναι ολα τελικα τι κουλτουρα εχει καθε λαος και τι προσβαλει ή οχι την αισθητικη του καθε ενα απο εμας.

επιζω να μην αρχισεις να βλεπεις διαφορετικα τωρα τα σκυλια. (πλακα κανω....)

λοιπον,καλες γιορτες με υγεια....χαιρετω.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, για να αφησουμε τα φιλοζωικά και χασαπικά και να παμε στα φιλανθρωπικα που εχουν σχεση με θεματα υγειας.

Να ρωτησω κατι χωρις να ξερω απο χημεια θαλασσινου και να με συγχωρησετε αν λεω κατι εκτος πραγματικοτητας.

1. Για να "φτιαχτει" και στη συνεχεια να διατηρειται το νερο του ενυδρειου σε σωστες συνθηκες για τα ψαρια, δεν χρειαζεται υγρα προσθετα, ή χημικα κλπ.

Αυτα δεν επιβαρυνουν τα ψαρια με ουσιες ακαταλληλες για βρωση?

2. Επαναφερω και το ερωτημα του viciouscircle, σε περιπτωση ασθενειας τι γινεται?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

φιλε Mr zoo καλημερα, καταρχην νομιζω οτι εγινε κατι σαν προσωπικη κοντρα και δεν εχω πιστεψε με καμια διαθεση για κατι τετοιο.

φιλε pateras,μην ανχονεσαι καθολου,δεν τιθετε κανενα θεμα κοντρας (προσωπικης ή μη)...εδω ειμαστε για να κανουμε μια αντιπαραθεση ιδεων...

οσον αφορα για το οτι δε δενεσαι παρα μονο με σκυλια επειδη δεν τρωγονται, ξερεις βεβαια οτι οι Κινεζοι που τους ειχες φερει για καλο παραδειγμα, , τους εχουν για μεζε. Εκτρεφουν σκυλια μονο για αυτο το σκοπο (βρωση), και τα πουλανε κομματιασμενα σε υπεθριες αγορες. Ειναι ολα τελικα τι κουλτουρα εχει καθε λαος και τι προσβαλει ή οχι την αισθητικη του καθε ενα απο εμας.

επιζω να μην αρχισεις να βλεπεις διαφορετικα τωρα τα σκυλια. (πλακα κανω....)

λοιπον,καλες γιορτες με υγεια....χαιρετω.

οσον αφορα αυτο που λες σε βρισκω παρα πολυ σωστο,ολλα ειναι βαση κουλτουρας και τροπου ζωης...ετσι λοιπον και ο Ελληνας εχει μαθει να εχει παντα διπλα του οικιακα ζωα και να τα αναπαραγει,προσφεροντας του και καποια "συντρωφια",αλλα με αποτερο σκοπο την βρωση...μην ξεχνατε αλλωστε οτι στην τροφικη αλυσιδα ειμαστε ο κορυφαιος καταναλωτης....

επιζω να μην αρχισεις να βλεπεις διαφορετικα τωρα τα σκυλια. (πλακα κανω....)

επειδη ο father ηταν πλοιαρχος,και λατρης της γνωριμιας με νεες γευσης φαγητου,εχει δοκιμασει και αλογο,και φιδι και σκυλο......και μου ειχε πει "σαν το αρνακι μας,τιποτε αλλο..."...(αρα μην ανυσηχεις!!!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...