Jump to content

Θολό ενυδρειο


Recommended Posts

Λογικά φταίνε τα ΝΟ3 τα οποία πρέπει να είναι πολύ πάνω των 100!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτες οι φυσαλιδες δεν μπορει να ειναι απο την αεροπετρα,ειναι υπερβολικα πολλες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι φυσαλιδες δεν μπορει να ειναι απο την αεροπετρα,ειναι υπερβολικα πολλες.

+1

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι φυσαλιδες δεν μπορει να ειναι απο την αεροπετρα,ειναι υπερβολικα πολλες.

Γιγαντιος Μονομαχος :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ρε μπας και εχεις πεταξει κανα δυο μονομαχους μεσα και δεν μας το λες?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά φταίνε τα ΝΟ3 τα οποία πρέπει να είναι πολύ πάνω των 100!

Άφησε το καπάκι του ενυδρείο με κάποιο τρόπο ανοιχτό, έστω και λίγο ώστε να μπαίνει και να αναναιώνεται ο αέρας μεταξύ επιφάνειας νερού και καπακιού. Τα υψηλά ΝΟ3 σε συνδυασμό με τη ζέστη και την μη ανακύκλωση αέρα σε εκείνη τη περιοχή, δημιουργεί αυτό το θέμα.

Δοκίμασέ το και πες μας!

Link to comment
Share on other sites

ρε μπας και εχεις πεταξει κανα δυο μονομαχους μεσα και δεν μας το λες?

Ναι... Ναι... Εχω δημιουργησει αρενα!!!!! :bowdown:

Εχει καμια 20 αρια μεσα και Παιζονται στοιχηματα στον ΟΠΑΠ μαζι με τη Eurovision το ποιος θα κερδισει!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Άφησε το καπάκι του ενυδρείο με κάποιο τρόπο ανοιχτό, έστω και λίγο ώστε να μπαίνει και να αναναιώνεται ο αέρας μεταξύ επιφάνειας νερού και καπακιού. Τα υψηλά ΝΟ3 σε συνδυασμό με τη ζέστη και την μη ανακύκλωση αέρα σε εκείνη τη περιοχή, δημιουργεί αυτό το θέμα.

Δοκίμασέ το και πες μας!

Χθες με μεγαλη μου εκλπηξη παρολο που ο θερμοστατης ειναι στο 24, με αρκετη ζεστη στο δωματιο, το νερο ειχε θερμοκρασια Μ.Ο. 28,4!!!

(Εχω 5 θερμομετρα μεσα, ενα σε καθε γωνια και ενα ηλεκτρονικο στο κεντρο :bowdown:)

Ειναι φυσιολογικο λογο ζεστης εξω??

Φταινε και οι λαμπες??

Τι θα γινει αμα σφιξουν οι ζεστες???

Πρεπει να βαλουμε κανενα ψυκτικο στο τελος?? :bowdown:

Ειναι ευκολο να αφησω το μισο καπακι ανοιχτο ολο το εικοσιτετροωρο.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα γινει αμα σφιξουν οι ζεστες???

Πρεπει να βαλουμε κανενα ψυκτικο στο τελος?? :bowdown:

Ειναι ευκολο να αφησω το μισο καπακι ανοιχτο ολο το εικοσιτετροωρο.

[/qu

Κανε αναζητηση στην λεξη ανεμιστηρακια και θα βρεις την λυση.

Link to comment
Share on other sites

εγω περισυ, ειχα ενα κανονικο ανεμηστηρα πανω σε μια καρεκλα να φυσαει στο ενυδρειο στο σημειο που ηταν το ανοιχτο καπακι του. Μη γελασετε... παντως ειχε αποτελεσμα!! απο 32 επεφτε στους 28 βαθμους...

Link to comment
Share on other sites

εγω περισυ, ειχα ενα κανονικο ανεμηστηρα πανω σε μια καρεκλα να φυσαει στο ενυδρειο στο σημειο που ηταν το ανοιχτο καπακι του. Μη γελασετε... παντως ειχε αποτελεσμα!! απο 32 επεφτε στους 28 βαθμους...

Κανει το ανεμηστηρακι απο PC???

Αν φτιαξω μια κατασευη, ποσα πρεπει να βάλω σε μηκος 80cm?? Ενα για εισοδο και ενα για εξοδο???

Με τις μπουρμπουλιθρες τι να κανω???

Ειπα να ανοιξουν το καπακι απο το πρωι... ελπιζω οταν παω το βραδυ σπιτι να μην εχει τοσο πολλές!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου πω για τις φυσαλιδες αλλα νομιζω πως με 2 ανεμηστηρακια απο υπολογιστη θα εισαι οκ....Την ιδια ερωτηση ειχα κανει και εγω στο παρελθον και οι απαντησεις ηταν να βαλω τα ανεμηστηρια ετσι ωστε να βγαζουν αερα απο μεσα...Πιστευω χωρις να ειμαι σιγουρος πως καλο ειναι να κανεις και μια τρυπα οπου να μπορει να μπει αερας.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου πω για τις φυσαλιδες αλλα νομιζω πως με 2 ανεμηστηρακια απο υπολογιστη θα εισαι οκ....Την ιδια ερωτηση ειχα κανει και εγω στο παρελθον και οι απαντησεις ηταν να βαλω τα ανεμηστηρια ετσι ωστε να βγαζουν αερα απο μεσα...Πιστευω χωρις να ειμαι σιγουρος πως καλο ειναι να κανεις και μια τρυπα οπου να μπορει να μπει αερας.......

Το συγκεκριμενο ενυδρειο εχει το καλό οτι το καπακι σπαει σε 3 κομματια.

Θα αντικαταστισω το ενα κομματι με μια δικη μου κατασκευη για τουσ καλοκαιρινους μηνες και το οποιο του χειμερινους θα το αντικαθιστω με το δικο του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι δικο σου θεμα και το κανεις οπως θες ωστε να σε βολεψει αναλογα.....Αν και δεν νομιζω να υπαρχε προβλημα να μενουν μονιμα τα ανεμηστηρακια πανω στο καπακι.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι δικο σου θεμα και το κανεις οπως θες ωστε να σε βολεψει αναλογα.....Αν και δεν νομιζω να υπαρχε προβλημα να μενουν μονιμα τα ανεμηστηρακια πανω στο καπακι.....

Περιμενω και την αποψη των εμπειρων για να μπω στη διαδικασια της κατασκευης.

Επαναλαμβανω λοιπον... 2 ανεμηστιρες??

Εναν εισοδο και εναν εξοδο??

Υ.Γ.: 'Koing Koing' δε λεω οτι δε με καλυψες εσυ, αλλα νομιζω με καταλαβαινεις απολυτα, σωστα?? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Στο μονο που βοηθησε το καπακι που αφησα ανοιχτο ηταν στη θερμοκρασια.

Αντι για 28 οπως χθες, ειχε 25,2 σημερα Μ.Ο.

Link to comment
Share on other sites

εγω μιλησα για κανονικο ανεμιστηρα και οχι υπολογιστη. αυτους που βαζουμε στη καρεκλα και μας φυσανε. αντι για μενα ηταν το ενυδρειο με ανοιχτο καπακι και φυσαγε στο επανω μερος του ενυδρειου. εγω πιστευω οτι ενα ανεμηστηρακι αρκει. θα φυσαει αερα μεσα στο ενυδρειο, ο οποιος θα βγαινει απο σχισμες που θα εχεις στις απεναντι πλευρες. σκοπος ειναι να κανεις ρευμα αερα. το θεμα ειναι οτι και στις δυο πατεντες εχεις πολλες εξατμισεις και θες συνεχεια συμπληρωμα νερου.

αν θελεις δες στην υπογραφη μου εχω λινκ με δυο αγγελιες που εχω. στο ενα ειναι δυο ενυδρεια, εκ των οποιων το ενα ειναι δικης μου κατασκευης και εχω ανεβασει φωτο. μελετησε τες λιγο. αντι να βγαζω το ζεστο αερα απο την επιφανεια του νερου, βγαζω το ζεστο αερα απο το θαλαμο οπου βρισκονται οι λαμπες. πιστευω οτι η πολυ ζεστη οφειλεται στις λαμπες. εκτος αν εισαι σε ρετιρε και το σπιτι σου φτανει τους 40 βαθμος θερμοκρασια δωματιου. δεν εχω δοκιμασει το συστημα γιατι το αφοπλισα και το δινω, οποτε δεν ξερω τι αποτελεσματα θα εχει. περισυ ειχα προβλημα με τη ζεστη(29-32 βαθμους εφτανε με κλειστο το καπακι) γι'αυτο και του εκανα τη συγκεκριμενη μετατροπη.

Link to comment
Share on other sites

Στο μονο που βοηθησε το καπακι που αφησα ανοιχτο ηταν στη θερμοκρασια.

Αντι για 28 οπως χθες, ειχε 25,2 σημερα Μ.Ο.

ο φωτισμος σου φταιει. αλλιως δεν δικαιολογηται απο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

ο φωτισμος σου φταιει. αλλιως δεν δικαιολογηται απο τωρα.

Το καταλαβαινω οτι φταιει ο φωτισμος και το δωματιο ειναι στον τελευταιο οροφο με ελλειπη μονοση. Σημερα εφτασε 30 αρι. οποτε η μονη λυση ειναι λλιγοτερο φως με ανοιχτο καπακι μεχρι να βαλουμε ανεμηστηρα.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε το όχι και τοσο θολό πλεον ενυδρειο μου!!!!

Μια ελαχιστη θολουρα μη διακριτη απο αυτη τη γωνια υπαρχει ακομα

14052009442.jpg

14052009443.jpg

14052009444.jpg

14052009445.jpg

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΑΚΗ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κρυσταλο ειναι το νερο...:bowdown:

Σου ξανα λεω μην κοιτας το ενυδριο σου κατα μηκος αλλα κατα πλατος...Τι εννοω..Πως ειναι καπως λογικο οταν κοιτα το ενυδριο και το ματι βλεπει 80(η οσους ποντους ενυδριο εχεις) νερο παρα οταν κοιταει το πλατος 40(και οσοι ειναι....)

:bowdown: :bowdown: :bowdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Κρυσταλο ειναι το νερο...:bowdown:

Σου ξανα λεω μην κοιτας το ενυδριο σου κατα μηκος αλλα κατα πλατος...Τι εννοω..Πως ειναι καπως λογικο οταν κοιτα το ενυδριο και το ματι βλεπει 80(η οσους ποντους ενυδριο εχεις) νερο παρα οταν κοιταει το πλατος 40(και οσοι ειναι....)

:bowdown: :bowdown: :bowdown::hysterical:

Eχω δει και μεγαλυτερα ενυδρεια κατα μηκος, 1,50μ και ηταν κρυσταλλο και απο τη μεγαλη διευθυνση!!

Οπως παμε ομως κι εμενα θα καθαρισει!!! :hysterical:

Ανοιχτο το οξυγονο χαμηλα ομως, οπως φαινεται δεν ηταν αυτη η αιτια θολουρας.

Ανοιχτο ομως και το καπακι... και ηη θερμοκρασια παραμενει στους 25!!!

Ερωτηση, οι ανακλαστηρες, κανουν καλό η κακο??

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση, οι ανακλαστηρες, κανουν καλό η κακο??

αν εννοεις για τη θερμοκρασια ή τη θολουρα δεν νομιζω. ισα ισα κανουν καλο για τα φυτα σου.

το καπακι για μενα μην το ανοιγεις οσο δεν εχεις ψαρακια ακομη. αν θελεις ανοιγε το για 2-4 ωρες νωρις το απογευμα μονο. ισα ισα να μην φτανει τους 30. αν τα φυτα σου αντεχουν μην το κανεις καθολου. θα εισαι ολο απο πανω και θα συμπληρωνεις νερο.

το οξυγονο κλεισ' το... δεν μπορω να το βλεπω. ανεβηκες επιπεδο.

και ... ξεκολα με τη θολουρα επιτελους!!!! να αρχισεις να προβληματιζεσαι για το τι ψαρια θα βαλεις!!!! Πλησιαζει ο καιρος τους!!!!!!!!!!! :bowdown::bowdown::bowdown: Μετρησεις?

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις για τη θερμοκρασια ή τη θολουρα δεν νομιζω. ισα ισα κανουν καλο για τα φυτα σου.

το καπακι για μενα μην το ανοιγεις οσο δεν εχεις ψαρακια ακομη. αν θελεις ανοιγε το για 2-4 ωρες νωρις το απογευμα μονο. ισα ισα να μην φτανει τους 30. αν τα φυτα σου αντεχουν μην το κανεις καθολου. θα εισαι ολο απο πανω και θα συμπληρωνεις νερο.

το οξυγονο κλεισ' το... δεν μπορω να το βλεπω. ανεβηκες επιπεδο.

και ... ξεκολα με τη θολουρα επιτελους!!!! να αρχισεις να προβληματιζεσαι για το τι ψαρια θα βαλεις!!!! Πλησιαζει ο καιρος τους!!!!!!!!!!! :bowdown::bowdown::hysterical: Μετρησεις?

Οι μετρησεις αργοτερα.. πρεπει να παμε σπιτι πρωτα!!! :hysterical:

Δεν ξαναα ασχολουμε με τη θολουρα..... αλλα, αληθεια, για ποια θολουρα μου λες??

ΔΕΝ υπαρχει θολουρα!!! :bowdown::bowdown:

Ηδη γυρναω πηγαινοντας σπτι απο πολλα pet σηοπ και κοιταω ψαρακια.... καποιοι εκαναν μεγαλη ποικιλια αφρικανικων εχθες, οποτε, εκει θα παω σημερα!!! :hysterical:

Τα εβγαλαν και στο site τους.

Η ερωτηση για τους ανακλαστηρες ηταν γενικη. Αν δηλαδη επιβαλονται ή αν ειναι προαιρετικοι. Και σε ποιες περιπτωσεις επιβάλλονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...