Jump to content

Θολό ενυδρειο


Recommended Posts

ενας λογος ειναι και αυτος επειδη εβαλες πολυ ψιλη αμμο

Δηλαδη μου λες οτι ειναι λαθος η αμμος ??? η κοκκομετρια ειναι 0,2 με 0,8 mm.

Δεν ειναι καλο υποστρωμα η λευκη λεπτοκη αμμος για αφρικανικα ψαρια???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το οξυγωνο δεν χρειαζεται παρολ'αυτα πρεπει πρωτα να ισοροπηθουν τα βακηρια ωστε να κανεις αλλαγη

Μια χαρα ειναι η αμμος..??

Μια ερωτηση γιατι τοσο ανχος με την θολουρα..???

Link to comment
Share on other sites

κλεισε το οξυγονο τελειως, καλα σου λενε. διοξειδιο του ανθρακα χρειαζεσαι αυτη τη στιγμη για τα φυτα σου διοτι δεν εχεις ψαρακια μεσα. Μη ρωτησεις να βαλεις. Οχι. Οξυγονο εχεις.

Επισης κατι που θυμηθηκα. στην αρχη κατι μας ειπες για την ατμοσφαιρα. Εχε υποψη σου οτι αν δεν ειναι καθαρη και εχει ρυπους (οπως καπνα απο τσιγαρα, σκονη απο το δρομο, κτλ) μεταφερονται μεσω της αεραντλιας μεσα στο ενυδρειο σου, γιατι δουλευει οπως ο ναργυλες. κοψε τον αερα τελειως και κανε αυτο που λεει ο Koing Koing με την εξοδο του νερου. Ειναι υπεραρκετο για οξυγωνοση. Αλλαγες μη κανεις για τις επομενες 7 ημερες (ετσι να μη ρωτησεις παλι) :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ακου nikoloutso διαβασε πρωτα αυτα που σε ενδειαφερουν στο forum απαντησε μονος σου τις ερωτησης που εχεις ασε το ενυδρειοσου να κανει τον κυκλοτου και μετα τα ξαναλεμε.φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

Το οξυγωνο δεν χρειαζεται παρολ'αυτα πρεπει πρωτα να ισοροπηθουν τα βακηρια ωστε να κανεις αλλαγη

Μια χαρα ειναι η αμμος..??

Μια ερωτηση γιατι τοσο ανχος με την θολουρα..???

Γιατι κλεισαμε σημερα 4 εβδομαδες ενυδρειο και αυτη παραμενει εκει!!!

και επειδη ειναι κατι που φαινεται!!!!

Εννοω.... η αμμωνια ειτε πανω ειτε κατω δε φαινεται.....

Η θολουρα ειναι εκει... τη βλεπω καθε μερα!!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

H θολουρα δεν θα επειρεασει τα ψαρια σου οσο η αμμωνια..Καλυτερα να ειναι θολο παρα να εχεις λαθος νερο....Σκεψου σαν ψαρι που θα ζησεις εκει μεσα και οχι σαν ανθρωπος που κοιτας μια γυαλα..:bowdown:

Kαληνυχτα

Link to comment
Share on other sites

κανε λιγο ακομα υπομονη τα πας καλα με το ενυδρειο σου και τα παιδια σε κατατοπουν υπεροχα

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειναι οι καλυτεροι και με κατατοπιζουν πολυ καλα, εκτος απο καποιον :bowdown:, αλλα ειμαι καινουργιος και με εκνευριζει να μην κατανοω καποια πραγματα!!!

Θελω οτι γινεται γυρο μου και για μενα να ξερω τι ειναι πως γινεται και πως μπορει να εξελιχτει

Θα κανω λοιπον υπομονη και θα περιμενω να πεσουν οι μετρησεις.

Προσεχως τα υπολοιπα.

Ευχαριστω μαγκες.....

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειναι οι καλυτεροι και με κατατοπιζουν πολυ καλα, εκτος απο καποιον :bowdown:, αλλα ειμαι καινουργιος και με εκνευριζει να μην κατανοω καποια πραγματα!!!

Θελω οτι γινεται γυρο μου και για μενα να ξερω τι ειναι πως γινεται και πως μπορει να εξελιχτει

Θα κανω λοιπον υπομονη και θα περιμενω να πεσουν οι μετρησεις.

Προσεχως τα υπολοιπα.

Ευχαριστω μαγκες.....

Oχι και δεν σε προσεχω..:bowdown: Καθε μερα πρωτα κοιταω το δικο σου τοπκ για πιθανες απαντησεις και μετα το δικο μου..Το μονο σιγουρο ειναι πως δεν εχω εμπεριες απο αυτα τα ψαρια αλλα ουτε και απο αυτα τα ενυδρια...

Οσα ξερω τα λεω...:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Oχι και δεν σε προσεχω..:bowdown: Καθε μερα πρωτα κοιταω το δικο σου τοπκ για πιθανες απαντησεις και μετα το δικο μου..Το μονο σιγουρο ειναι πως δεν εχω εμπεριες απο αυτα τα ψαρια αλλα ουτε και απο αυτα τα ενυδρια...

Οσα ξερω τα λεω...:bowdown:

Γηράσκω αεί διδασκόμενος..... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οι σημερινες μετρησεις ειχαν ως εξης:

ΝΗ3/4: <0,1 mg/ltr Ηταν ελάχιστα κίτρινο

ΝΟ2: >2,0 mg/ltr (Ηταν πολυ σκουρο μωβ, εξω απο τις μετρησεις)

ΝΟ3: >100 mg/ltr (Ηταν πολυ σκουρο μωβ, εξω απο τις μετρησεις)

Eχει ξεθολώσει αλλα όχι τελειως. Εξακολουθουν να φαινονται μερικα μικρα σωματιδια να αιωρουνται.

Παραμενειμια μικρη θολουρα.

Τι κανω τωρα που σχεδον μηδενισε η αμμωνια??

Το οξυγονο ειναι 3 μερες κλειστο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από εμένα.

Παρατήρησα κάτι που μου έκανε εντύπωση. Στο post 138 βλέπω πολύ αφρό στη επιφάνεια του νερού. Ακόμα και με αεραντλία δεν είναι πολύ φυσιολογικό να έχεις τόσο αφρό σε όλη την επιφάνεια του νερού. Εκτός από νερό και αντιχλώριο έχεις ρίξει κάτι άλλο στο νερό σου; Μήπως έχες χρησιμοποιήσει κάποιο σφουγγαρι για καθαρισμό και είχε υπολείμματα καθαριστικου; Το ενυδρείο, την άμμο ή τις πέτρες τα έπλυνες με κάποιο καθαριστικο;

Μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλά 1+ μήνα θολούρα δεν έχω ξαναδεί.

Τι κανω τωρα που σχεδον μηδενισε η αμμωνια??

περιμένεις να μηδενίσουν τα ΝΟ2 και να έχεις μόνο NO3. Κάνεις αλλαγή νερού και βάζεις ψάρια.

Έγινε επεξεργασία - freezer
Link to comment
Share on other sites

Tα ΝΟ2 παντως ηταν παρα πολύ σκουρο μωβ.

Οπως και το ΝΟ3.

Το ενυδρειο, την αμμο και τις πετρες τα επλυνα μονο με νερο.

Τα 2 τελευταια τα εβρασα κι ολας.

Το ιδιο ακριβως εκανα και με τουε σωληνες που εχω για να σχηματιζονται οι φωλιες.

Αλλα δε φαινοντια γιατι τις εκρυψα καλα..... :bowdown:

Πως θα πεσει το ΝΟ2??

Απλα περιμένω??

Υ.Γ.: Χρησιμοποιησα σφουγγαρακι που πλενουν τα πιατα, το κλασσικο κιτρινο-πρασινο, για την αμμο που ειχε κολλησει στο τζαμι. Το σφουγγαρι ομως ηταν του κουτιου. Εγω το ανοιξα, το ξεπλυνα και εκανα απο μεσα τα τζαμια.

ΥΓ2: Οντως εχει πολλες μπουρμπουλιθρες οταν ειναι ανοιχτο το οξυγονο και μονο για οσο ειναι ανοιχτο. Οχι σαπουναδες-αφρο, αλλα τις μπουρμπουλιθρες που βγαζει το οξυγόνο, παραμενουν για λιγο στην επιφανεια. σχεδον σε ολη την επιφανεια του ενυδριου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από εμένα.

Παρατήρησα κάτι που μου έκανε εντύπωση. Στο post 138 βλέπω πολύ αφρό στη επιφάνεια του νερού. Ακόμα και με αεραντλία δεν είναι πολύ φυσιολογικό να έχεις τόσο αφρό σε όλη την επιφάνεια του νερού. .

ισως ειναι απο τη τροφη που ριχνει.

Link to comment
Share on other sites

ισως ειναι απο τη τροφη που ριχνει.

Λες???

Σημερινες μετρησεις:

ΝΗ: <0,2

ΝΟ2: >2,0

ΝΟ3: >100

Link to comment
Share on other sites

πως τα πας?η θολουρα εφυγε καθολου?

To ιδιο με χθες.

Ξεθολώνει σιγά σιγα.

Τα φυτα μου ομως κιτρινιζουν - γινοντια καφε και ειναι σαν να εχει τριχιδια.

Παντως θεωρω οτι δε φταιει το οξυγονο για τη θολουρα.

Θα παραμεινει κλειστο ομως μεχρι να γινει κρυσταλλο το νερο και μετα ανοιγοντας το αν ξαναθολώσει, τοτε θα ξερουμε που οφειλεται. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα παλο το οξυγονο για να σας παραθεσω τις φωτογραφιες με τις μπουρμπουλιθρες της επιφανειας.

Περιμενω τα σχολια σας.

12052009438.jpg

12052009439.jpg

12052009440.jpg

12052009441.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποποπο πολυ πραγμα ρε παιδι μου...Μηπως να το χαμηλωνες...??

Ειναι αρκετα χαμηλο, απλα οι φουσκαλες του δε σκανε αμεσως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...