Jump to content

μετρήσεις


Recommended Posts

Γεια σας!

Έχω ένα καινούργιο φυτεμένο ενυδρείο γλυκού νερού, με διαστάσεις (60*35*30). Τον πρώτο μήνα το άφησα να λειτουργεί, μέχρι να στρώσει το νερο, την προηγούμενη βδομάδα έβαλα μέσα το πρώτο ψάρι, έναν botia Macracanthus. (υπόσχομαι να τον μετακομίσω σε μεγαλύτερο ενυδρείο άμεσα). Προς το παρόν είναι μόνος του μέσα και περνάει μια χαρά , τρώει, ξαπλώνει στο πλάι και ανάποδα, μόλις ξημερώσει βγαίνει από τη ρίζα με την όπισθεν και ξεκινάει να τρώει ότι βρει κάνοντας ήχους. Μυστήριο Ψάρι, αν ήξερα από την αρχή ότι το συλλαμβάνουν ελεύθερο και καταλήγει στο ενυδρείο δεν θα το έπαιρνα.

Παρακάτω σας δίνω τιμές από μετρήσεις του ενυδρείου, αυτή τη βδομάδα

1η. pH : 7,3

NH4: 0

NO2:0

NO3:20

pO4: 0,25

2η. pH: 7,6

KH:6

GH:9

NH4:0

NO2:0,05-0,1

NO3:1-5

3η.pH:7,8

NH4:0

NO2:0-0,025

NO3:1

Μήπως χρειάζεται να βάλω κάποιον Biostarter? Θα έχει πρόβλημα το ψάρι αν το ρίξω αυτό μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Σου ειναι ευκολο να μας πεις τις τελευταιες μετρησεις σου?

Link to comment
Share on other sites

Σε καλό δρόμο είναι το ενυδρείο σου. Φρόντισε όμως να κάνεις τις μετρήσεις πάντα την ίδια ώρα κάθε μέρα π.χ. 18:00 για να έχεις μέτρο σύγκρισης αφού πολλές παράμετροι επηρεάζονται μέσα στην ημέρα.

Το νερό βρύσης το έχεις μετρήσει? Τι τιμές έχει?

Μου κάνει εντύπωση η αύξηση του Ph σου. Τι έχεις βάλει για υπόστρωμα? Τι άλλα διακοσμητικά έχεις βάλει μέσα? Τι χημικό ρίχνεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Η σημερινή μου μέτρηση είναι η τελευταία(3η μέτρηση). Έπεσαν απότομα τα ΝΟ3 από τότε που μπήκε το ψάρι και το ρΗ, αυξήθηκε απότομα. Έχω λίπασμα για τα φυτά(όλα αληθινά), χαλίκι και πετρες αγορασμένα από pet shop, καλά ξεπλυμένα, η ρίζα καλά βρασμένη. Αυτά μόνο.

Το νερό είναι νερό Αθήνας.

Link to comment
Share on other sites

χαλίκι και πετρες αγορασμένα από pet shop, καλά ξεπλυμένα

16168[/snapback]

Χμμ πέτρες ε? Τι πέτρες? Μήπως είναι ασβεστοληθικές? Αν μπορείς βάλε καμία φωτογραφία να δούμε. Οι μόνες ίσως που κυκλοφορούν και δεν είναι ασβεστοληθικές είναι οι πέτρες λάβας.

Όσο για την άμμο τι άμμο έβαλες? Μήπως δεν είναι ουδέτερη?

Ένα πείραμα που μπορείς να κάνεις για να δείς αν η άμμος ή οι πέτρες είναι ασβοστοληθικές είναι να βγάλεις λίγη άμμο και μία πέτρα, να τις αφήσεις να στεγνώσουν καλά και μετά να τους ρίξεις υδροχλωρικό οξύ(aquaforte).

Αν αφρίσουν τότε κλάφτα Χαράλαμπε ή μάλλον κλάφτα Χαρούλα θα έλεγα, εκτός και εάν το ενυδρείο πρόκειτε να φιλοξενήσει κιχλίδες αφρικής.

Link to comment
Share on other sites

Hi!

Εκτος απο την λαβα και η πετρες με την ονομασια ''ουρανιο τοξο'' (Rainbow αν το εγραψα σωστα) δεν ειναι ασβεστοληθικες.

Το ΡΗ μπορει να αυξηθικε λογο της πτωσης του CO2. Το νερο οταν το βαλουμε στο ενυδρειο μερα με την μερα το CO2 καταναλωνετε η χανετε απο την επιφανεια με αποτελεσμα να αυξανετε το ΡΗ, εαν το CO2 ειναι το μονο οξυ που εχουμε στο ενυδρειο γιατι αν βαζουμε αλλα οξεα το ΡΗ δεν ανεβενει αναλογος...

Φιλικα..

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω και γω

με την απαντηση του JDP.η αυξηση του ph ειναι

ανυσυχητικη.για κανει το τεστ με το aquaforte και

πες μας :rockon: .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Έκανα το τεστ με το αquaforte και τα υλικά που έχω μέσα είναι αθώα.Έκανα ξανα σήμερα το PH test, συμβαίνει το εξής: Μέσα στο σετ που αγόρασα εχει ενα τεστ 3-10, και ενα δεύτερο 6-7,8 νομίζω. Στο πρώτο τεστ φαίνεται 7, (ούτε καν 7,5) και στο δευτερο τεστ 7,8. Μπορει να φταιει το τεστ?

Όταν αλλάζω νερό προσθέτω αντιχλώριο stress coat και ενα συντηρητικό νερου stress zyme. Φταιει αυτο?

Τι να φταιει? μαλλον αυτη η ιστορια με το CO2 .

Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μετρας?Στικ ή με σταγονες?

Κοιτα μηπως ειναι τιποτα ληγμενα μια φορα εγω την ειχα πατησει.

Αντιχλωριο ειναι λογικο να ριχνεις αλλα συντηρητικο δεν ξερω γιατι ριχνεις,προσωπικα εγω δεν εχω ριξει ποτε.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Hi, ;)

είμαι και εγώ αρχάριος αλλά πιστεύω πως το αν οι μετρήσεις σου είναι καλές ή όχι εξαρτάτε παντοτε από τα ψαράκια που θα επιλέξεις να τοποθετήσεις μέσα στο ενυδρείο σου. Δηλαδή αν θες για παράδειγμα να βάλεις αφρικανικές κιχλίδες το νερό σου είναι αρκετά μαλακό (Gh/Kh). Όπως κατάλαβες καλό θα ήταν να βάλεις μια φωτογραφία του ενυδρείου σου, να μας πεις τα λίτρα νερού που είναι και να σου πουν τα παιδιά τι συνδυασμούς ψαριών μπορείς να κάνεις στο ενυδρείο σου. Αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσουν οι παλιότεροι και πιο έμπειροι χρήστες.

:thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΛΑΘΟΣ

είμαι και εγώ αρχάριος αλλά πιστεύω πως το αν οι μετρήσεις σου είναι καλές ή όχι εξαρτάτε παντοτε από τα ψαράκια που θα επιλέξεις να τοποθετήσεις μέσα στο ενυδρείο σου. Δηλαδή αν θες για παράδειγμα να βάλεις αφρικανικές κιχλίδες το νερό σου είναι αρκετά μαλακό (Gh/Kh).

16322[/snapback]

Αυτό που γράφεις δεν ισχύει ποτέ. Το νερό το φέρνεις ΕΣΥ στις συνθήκες που χρειάζονται τα ψάρια σου. Ο αριθμός όμως των ψαριών είναι εκείνος που υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει κάποιες παραμέτρους. Δηλαδή αν βάλεις πάρα πολλά ψάρια σε μικρό ενυδρείο τότε κινδυνεύεις να αναίβει η αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά από τις ακαθαρσίες που θα βγάζουν αλλά και από τα υπολοιματα τροφών που θα μένουν αφού θα ταίζεις περισσότερο. Βέβαια και για αυτό υπάρχει λύση αλλά μην τα πιάσουμε αυτά.

Το θέμα είναι ότι ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΟΥΝ. ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΕΜΕΙΣ.

Επίσης οι κιχλίδες αφρικής θέλουν ΣΚΛΗΡΟ ΝΕΡΟ και Ph από 7,8-8,0 και επάνω

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα πως η βαλίτσα με τα τεστ, έχει πολλές πληροφορίες πάνω, εκτός από ημερομηνία λήξης! Βέβαια, η κοπέλα που με εξυπηρέτησε, μου είπε πως ήταν καινούργια παραλαβή και φυσικά δεν έχω λόγους να μην την πιστέψω.

Αυτό το συντηρητικό, έχεις απόλυτο δίκιο, αναρωτιέμαι κι εγώ γιατί μου το έδωσαν. Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Μπορώ να προσθέσω καινούργια άμμο εκ των υστέρων? Πάνω από το χαλίκι.

Βάζω και μια φωτογραφία του ενυδρείου, ακόμα δεν είναι πυκνοφυτεμένο και φυσικά ο σατανάς είναι κρυμμένος!

Χρειάζεται biostarter τελικά ή να

post-713-1143566440_thumb.jpg

post-713-1143566715.jpg

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι να μην κανεις τιποτα τετοιο...

γιατι στο λεω,γιατι η αμμος θα περασει μεσα

στο χαλικι και θα καταληξει στο πατο του ενυδρειο..

το αποτελεσμα δεν θα ειναι αυτο που θα περιμενες......

αν θες να κανεις αλλαγη υποστρωματος,θα κανεις ριζικη..

θα βγαλεις το νερο θα το κρατησεις σε κουβαδες,θα βγαλεις

φυτα-ψαρια κ.τ.λ, θα βγαλεις το χαλικι....θα προσθεσεις την αμμο

και στησιμο παλι απο την αρχη.......

ειναι κοπος......

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρειάκι σου! Αν μπορείς βάλε και άλλες φωτογραφίες.

Έχεις μία λάμπα στο ενυδρείο; Θα μπορούσες να προσθέσεις άλλη μία. Επίσης μπορείς να βάλεις και diy co2 για να βοηθήσεις τα φυτά σου και για να ρίξεις λίγο και το pH.

Προτείνω να βάλεις τα ψηλά φυτά στο πίσω μέρος και να τα συγκεντρώσεις κατά είδος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Γιάννη δεν αμφισβητώ το γεγονός οτι το νερό το φτιάχνουμε εμείς απλά δεν θεωρώ οτι είναι και παράγοντας που πρέπει να μας κάνει να τρελενόμαστε. Στο δικό μου ενυδρείο το οποίο παρεπιπτόντως είναι και αρκετά φορτομένο από διαφορετικά ψαράκια έχω παρατηρήσει ότι έχουν προσαρμωστεί πλήρως και μεγαλώνουν κανονικά κι ας μην είναι το νερό αυτό που θα ήθελαν. Οσο αφορά τις κιχλίδες και η δική μου άποψη είναι οτι το νερό που έχει είναι πολυ μαλακό.

Με εκτίμηση

Χρήστος ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...