Jump to content

αποριες


Recommended Posts

Λοιπον Καλησπερα σας, μολις εκανα τεστ στο νερακι μου και εχω λιγο τρομοκρατηθει. Ειμαι στην φαση του στρωσηματος, εχω βαλει βακτηρια και πριν 2 μερες εβαλα και φυτακια μπακοπα, 2ανουμπιες νανα, κερατοφυλλο, εγκερια, κρυπτοκορυνα και αλλα 2 που δεν θυμαμαι πως τα λενε. το προβλημα μου ειναι οτι ανεβηκε τοGH μου και το fe . αποτελεσματα: kh: 7, ph: 7,5, gh: 13, nh4: 0, no2: 0, no3:0,5-1, fe: απο 0,1 πριν 3 μερες πηγε σημερα 0,8-1.!!! μηπως εχει σχεση οτι εριξα tetra planta min????? δεν ξερω τι να σκεφτω;;;; επισης με προβληματιζει οτι ανεβηκε και τιο gh οχι πολυ αλλα ανεβηκε. και εγω θελω να βαλω αγγελοψαρα που θελουν gh μεχρι 10!!! τικανουμε στην περιπτωση αυτη;;;;

την προηγουμενη φορα μου ειχε πει καποιος στο φορουμ οτι καποια στιγμη θα ανεβεναν οι μετρησεις μου και αφου θα ειναι nh4:0 και no2:0, θα πρεπει να κανω μια αλλαγη 30% στο νερομου και μετα ειναι ετοιμο να βαλω ψαρακια( λιγα λιγα φυσικα). περιμενω γνωμες.... ευχαριστωωω :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε, πόσες μέρες κάνεις στρώσιμο και με ποιό ακριβώς τρόπο?

Επίσης σημασία έχουν οι μετρήσεις του νερού που βγάζει η βρύση για kH και gH αφού αυτές θα καθορίσουν το πως θα επεξεργαστείς το νερό για να το φέρεις στις τιμές που θες, αρκεί να μην έχεις στο ενυδρείο σου ασβέστιο σε πέτρες ή στο χαλίκι.

...δεν έχει νόημα να μετράς στη φάση στρωσίματος καθώς δεν είναι πάντα αντιπροσωπευτικές οι τιμές.

Επίσης μπορείς να συνεχίσεις σε ένα θέμα όλες σου τις απορίες για να τα έχουν και αυτοί που απαντούν μαζεμένα και να παίρνεις απαντήσεις γρηγορότερα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε, πόσες μέρες κάνεις στρώσιμο και με ποιό ακριβώς τρόπο?

Επίσης σημασία έχουν οι μετρήσεις του νερού που βγάζει η βρύση για kH και gH αφού αυτές θα καθορίσουν το πως θα επεξεργαστείς το νερό για να το φέρεις στις τιμές που θες, αρκεί να μην έχεις στο ενυδρείο σου ασβέστιο σε πέτρες ή στο χαλίκι.

...δεν έχει νόημα να μετράς στη φάση στρωσίματος καθώς δεν είναι πάντα αντιπροσωπευτικές οι τιμές.

Επίσης μπορείς να συνεχίσεις σε ένα θέμα όλες σου τις απορίες για να τα έχουν και αυτοί που απαντούν μαζεμένα και να παίρνεις απαντήσεις γρηγορότερα.

τι να κανω τωρα δηλ.;;;; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

τι να κανω τωρα δηλ.;;;; :unsure:

το νερο το στρωνω τωρα 16 μερες το εβαλa aqua safe και μετα απο μια βδομαδα περιπου εβαλα safe start. δεν εχω πηραξει καθολου το νερρο τοσες μερες. και πριν 2 μερες φυτεψα καποια φυτα. αυτα μεχρι τωρα..

Link to comment
Share on other sites

κανεις αλλος βρε παιδια;;;;καμια ιδεα γιατι ανεβηκε τοσο η fe;;; :unsure:

Ειναι το Fe (Σιδηρο) και ανεβηκε προφανως γιατι ριχνεις tetra plantamin... οπως το περιγραφει αλλωστε και η τετρα : "Iron intensive fertilizer for magnificent and full-green aquatic plants. PlantaMin contains complex-bound iron as well as other valuable trace elements (e.g. manganese), additionally important main nutrients such as potassium. Tetra PlantaMin is nitrate and phosphate-free. The water is not gotten dirty and the alga formation is restrained. Dosage: 5 ml on 10 litres water."

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να ριχνεις λιπασμα τωρα στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

το νερο το στρωνω τωρα 16 μερες το εβαλa aqua safe και μετα απο μια βδομαδα περιπου εβαλα safe start. δεν εχω πηραξει καθολου το νερρο τοσες μερες. και πριν 2 μερες φυτεψα καποια φυτα. αυτα μεχρι τωρα..

Το ενυδρείο από από άποψη χρόνου θα μπορούσε να είναι καλά στρωμένο αλλά λόγω του οτι δεν υπήρχε καμία πηγή αμμωνίας δεν θα είναι λογικό να έχει αναπτυχθεί η απαραίτητη βιολογία που την καταναλλώνει. Αμμωνία και νιτρώδη δεν έχουν εμφανιστεί καθόλου? Αν όχι, θα πρέπει να ρίχνεις τροφή για λίγο καιρό μέχρι να εμφανιστούν και να μηδενιστούν, ή έστω να αυξηθούν τα νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...