Jump to content

συμβιωση με μονομαχους


Recommended Posts

καλησπερα........

εχω εντιπωσιαστει με τους μονομαχους (αρσενικους) και τα χρωματα τους.

στο ενυδρειο μου εχω αυτη τη στιγμη 4 apple snail και ενα πλεκο, ειναι φυτεμενο και το προοριζα για γκαπυς.

το ενυδρειο μου ειναι περιπου 350 lt καθαρα.........μπορω να βαλω μονομαχους? ποσους αρσενικους - θυληκους? ταιριαζουν με αλλα ψαρια?

διαβασα στο tsamisaquarium και απογοητευτικα........καποιος που ξερει για αυτα τα ψαρια?

τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε..

2 αρσενικα δν μπορεις να βαλεις γιατι θα σφαχτουν

μονο αρσενικο με θυληκα

καλυτερα βαλε γκαμπυ αφου σαρεσουν.. :unsure::unsure:

υπαρχουν κιαλλοι συνδιασμοι για τα λιτρα σου.. θα σου πουν τα παιδια καλυτερα

:wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ξεκινάμε με το ότι κάθε ψάρι θέλει συγκεκριμένες συνθήκες νερού για να ζήσει σωστά, οπότε πρέπει να δεις τί νερό βγάζει η βρύση σου, τί νερό θέλουν τα ψάρια που θέλεις να βάλεις και το κατά πόσο είσαι διατεθημένος να "φτιάχνεις" νερό για τα ψάρια σου αν δεν ταιριάζουν οι συνθήκες με αυτές του νερού της βρύσης!

Στα 350L καθαρά μπορείς πιθανόν να διατηρήσεις και 2 αρσενικούς μονομάχους, αλλά θέλει πολύ καλή και "έξυπνη" διακόσμηση, ώστε να μπορεί ο καθένας να βρει το μέρος του. Είναι κάτι δύσκολο και δεν θα το πρότεινα σε αρχάριο καθότι θέλει πειραματισμούς και φυσικά να ξέρεις πότε να αντιδράσεις αν αυτό χρειαστεί!

Μαζί με τους μονομάχους μπορείς σε αυτά τα λίτρα να βάλεις και Corydoras και μικρά πλεκάκια. Γενικά έχεις αρκετές επιλογές. Αυτό όμως που πρέπει να ξέρεις είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να βάλεις ψάρια που κινούνται στο ενδιάμεσο και στον "αφρό" του ενυδρείου μαζί με μονομάχους, καθότι θα υπάρχει πρόβλημα στρεσαρίσματος των μονομάχων!

Αυτές είναι γενικές πληροφορίες! Τα υπόλοιπα και για ειδικές συμβουλές για τη δική σου περίπτωση θα πρέπει να μας δώσεις διάφορα στοιχεία!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις,,

τελικα δε θα το επιχειρησω, δεν ειμαι για πειραματα......

θα ασχοληθω τελικα με γκαπυς μαλλον, μιας και το νερο της βρυσης ειναι μετα απο μετρησεις καταλληλο για αυτα τα ψαρια......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...