Jump to content

ΕΗΕΙΜ Βοηθεια


Recommended Posts

Θα ηθελα να μαθω ποιο φυλτρο ειναι καλο της Eheim για ενα ενυδριο RIO 300 :wub:

Αν γινετε να μου πητε το μοντελο και ποσο ειναι η τιμη του

:P

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται αν θα κρατήσεις και το εσωτερικό φίλτρο.

Αν θα το κρατήσεις τότε:

2217 (κλασικό, φτηνό και καλό),

2026 (πιο λειτουργικό) 2028 (πιο μεγάλο και επίσης λειτουργικό),

2073 ή 2075 (πιο μεγάλο) αν θέλεις κάτι καινούργιο.

2076 αν θέλεις και ηλεκτρονικές ευκολίες

Αν δεν θα κρατήσεις το εσωτερικό φίλτρο τότε

δύο φίλτρα απο τα παραπάνω σε συνδυασμούς

(π.χ. ένα 2217 με ένα 2028 ή ένα 2073 με ένα 2028 κλπ).

Πρόσεξε, υπάρχουν συχνά εκδόσεις που περιέχουν υλικά φιλτραρίσματος

και δεν αναφέρομαι σε απλά σφουγγάρια αλλά σε subtrate pro που ειναι το καλό υλικό της EHEIM

και καλό είναι να αγοράσεις τέτοια έκδοση γιατί τα καλά υλικά κοστίζουν αρκετά.

Αν αγοράσεις χωρίς υλικά φιλτραρίσματος να υπολογίζεις και το κόστος για αυτά +50 ευρώ κατά μέσο όρο επιπλέον.

Τώρα για τιμές.... αυτό πρέπει να το ψάξεις από κατάστημα σε κατάστημα

γιατί υπάρχουν διαφοροποιήσεις

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μαθω ποιο φυλτρο ειναι καλο της Eheim για ενα ενυδριο RIO 300 :wub:

Αν γινετε να μου πητε το μοντελο και ποσο ειναι η τιμη του

:P

εγώ θα σου πρότεινα 1 από τα 2

classic 2260

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_27510_ehen

ή

prof 3 2080

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_27575_ehen

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο,

αν στο RIO300 βάζει κανείς το 2260 ή το 2080 τότε τι θα βάλει σε RIO400 ή σε μεγαλύτερα ενυδρεία ?? :wub:

Ας μην υπερβάλουμε....

Ηδη σε κάποιους φίλους φαίνεται υπερβολή η χρήση του 2028 ή του 2075

(ή ακόμη και η χρήση δύο φίλτρων που κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητη)

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο,

αν στο RIO300 βάζει κανείς το 2260 ή το 2080 τότε τι θα βάλει σε RIO400 ή σε μεγαλύτερα ενυδρεία ?? :wub:

Ας μην υπερβάλουμε....

Ηδη σε κάποιους φίλους φαίνεται υπερβολή η χρήση του 2028 ή του 2075

(ή ακόμη και η χρήση δύο φίλτρων που κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητη)

Δεκτή η άποψη σου, αλλά όπως γράφω : προτείνω!

Αυτό σημαίνει με την δική μου κρίση, τσέπη, πρόβλεψη ιχθυοφόρτωσης και με τα δικά μου θέλω.

Προσωπικά αγόρασα το 2080 για το RIO 240. Η διαφορά στα χρήματα (από εκεί που το πήρα) δεν ήταν μεγάλη. Εάν θέλεις να ακολουθήσεις την ''οδηγία'' ότι το φίλτρο πρέπει να γυρίζει 3 φορές τα λίτρα σου και εάν η ιχθυοφόρτωση που έχεις είναι μικρή σίγουρα σου φαίνεται υπερβολή και το καταλαβαίνω.

Εγώ προχώρησα σε αυτή την αγορά διότι :

1. Το φίλτρο το κρατάμε πολλά χρόνια και το βλέπω ως επένδυση για το μέλλον που μπορεί να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο (νομίζω όλοι μας θέλουμε πάντα μεγαλύτερο)

2. Η διαφορά σε χρήματα (από εκεί που το αγόρασα) δεν ήταν μεγάλη (για μένα) περίπου 28% παραπάνω.

3. Όπως μου έχει πει ένας καλός φίλος όσο πιο μεγάλο κάδο και βιολογία έχει το φίλτρο τόσο το καλύτερο για άπειρους λόγους.

4. Θα μου δώσει την δυνατότητα μετά από περίπου 6-8 μήνες που θα είναι εντελώς στρωμένο να μεγαλώσω το διάστημα μεταξυ των αλλαγών νερού από εβδομαδιαία σε μηνιαία.

5. Θα μου δώσει την δυνατότητα να μεγαλώσω λίγο την ιχθυοφόρτωση μου.

6. Σε περίπτωση ασθένειας θα μπορώ να αφαιρέσω μέρος της βιολογίας πριν ρίξω τα φάρμακα ώστε να την προστατέψω.

και πολλά ακόμα ......

τα παραπάνω είναι απλά η γνώμη μου και όσα έχω συμπεράνει από συζητήσεις με άλλους φίλους.

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι έχω το αλλάνθαστο.

πάντα φιλικά!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια εχω παρει εδω και 2 χρονια περιπου το prof 3 2080 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος...οσο για τιμη αφου το ψαξεις παντου παρε και καμεια προσφορα απο το fish οnly στην αγ.παρασκευη...εμενα παντως χωρις να εχω κατι ιδιαιτερο με τα παιδια, :wub: οι τιμες ειναι αρκετα φτηνοτερες απο αλλα μαγαζια ενυδρειακου εξοπλισμου......

Link to comment
Share on other sites

Δεκτή η άποψη σου, αλλά όπως γράφω : προτείνω!

Αυτό σημαίνει με την δική μου κρίση, τσέπη, πρόβλεψη ιχθυοφόρτωσης και με τα δικά μου θέλω.

Προσωπικά αγόρασα το 2080 για το RIO 240. Η διαφορά στα χρήματα (από εκεί που το πήρα) δεν ήταν μεγάλη. Εάν θέλεις να ακολουθήσεις την ''οδηγία'' ότι το φίλτρο πρέπει να γυρίζει 3 φορές τα λίτρα σου και εάν η ιχθυοφόρτωση που έχεις είναι μικρή σίγουρα σου φαίνεται υπερβολή και το καταλαβαίνω.

Εγώ προχώρησα σε αυτή την αγορά διότι :

1. Το φίλτρο το κρατάμε πολλά χρόνια και το βλέπω ως επένδυση για το μέλλον που μπορεί να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο (νομίζω όλοι μας θέλουμε πάντα μεγαλύτερο)

2. Η διαφορά σε χρήματα (από εκεί που το αγόρασα) δεν ήταν μεγάλη (για μένα) περίπου 28% παραπάνω.

3. Όπως μου έχει πει ένας καλός φίλος όσο πιο μεγάλο κάδο και βιολογία έχει το φίλτρο τόσο το καλύτερο για άπειρους λόγους.

4. Θα μου δώσει την δυνατότητα μετά από περίπου 6-8 μήνες που θα είναι εντελώς στρωμένο να μεγαλώσω το διάστημα μεταξυ των αλλαγών νερού από εβδομαδιαία σε μηνιαία.

5. Θα μου δώσει την δυνατότητα να μεγαλώσω λίγο την ιχθυοφόρτωση μου.

6. Σε περίπτωση ασθένειας θα μπορώ να αφαιρέσω μέρος της βιολογίας πριν ρίξω τα φάρμακα ώστε να την προστατέψω.

και πολλά ακόμα ......

τα παραπάνω είναι απλά η γνώμη μου και όσα έχω συμπεράνει από συζητήσεις με άλλους φίλους.

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι έχω το αλλάνθαστο.

πάντα φιλικά!!! :wub:

Πολύ ωραία επιχειρήματα, δεκτά και χρήσιμα για κάθε νέο χρήστη :P:ninja:

Η δική μου άποψη πάντα τείνει ότι καλύτερα να έχω δύο φίλτρα και πάντα φυσικά όχι στα όρια των λίτρων

και της ιχθυοφόρτωσης αλλά τέτοια, που και το ένα μόνο του να αρκεί αξιοπρεπώς.

Έτσι καλύπτω όλα τα παραπάνω που ωραία περιγράφεις και επιπλέον... σε περίπτωση βλάβης είμαι καλυμμένος.

Νομίζω ότι πρακτικά δεν διαφωνούμε :thumbup:

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

για το 2080 αν παρω αφτο θα ειμαι οκ και με το παραπανο δηλαδη?Τα βιολογικα υλικα τα εχει μαζι η θα τα παρω χορια? :P

Αληθεια η τιμη του ποσο ειναι?Και στην Αγια παρασκευη που ειναι αφτο το μαγαζι?στην αγια ιοανου? γιατι μενω λιγο ποιο διπλα απο την αγια :ninja:

:thumbup:

:wub:

Link to comment
Share on other sites

για το 2080 αν παρω αφτο θα ειμαι οκ και με το παραπανο δηλαδη?Τα βιολογικα υλικα τα εχει μαζι η θα τα παρω χορια? :ninja:

Αληθεια η τιμη του ποσο ειναι?Και στην Αγια παρασκευη που ειναι αφτο το μαγαζι?στην αγια ιοανου? γιατι μενω λιγο ποιο διπλα απο την αγια :thumbup:

:thumbup:

:P

καλησπερα και παλι,

χωρις κανενα οφελος προτεινοντας το μαγαζι,σου λεω οτι ειναι πανω στη μεσογειων,που ειναι η εκκλησια της αγιας παρασκευης φαντασου οτι εισαι στην κατευθυνση προς αθηνα πανω στην μεσογειων γυρω στα 350 μετρα μετα..το τηλεφωνο τους ειναι 2106510415...καλος γνωστης του αντικειμενου και πανω απο ολα καλο παιδι ειναι ο μαρκος......εμενα παντως με εχουν βοηθησει πολυ σε πολλα ζητηματα...φαντασου μενω γαλατσι και εφτασα στο σημειο να πηγαινω εκει.... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μαθω ποιο φυλτρο ειναι καλο της Eheim για ενα ενυδριο RIO 300 :wub: ...

Δεν δινεις το πιο σημαντικο στοιχειο για να παρεις την πιο σωστη απαντηση.

Ποσα και ποια ψαρια θα εχει μεσα το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...