Jump to content

Recommended Posts

Έχει παρατηρηθεί ποτέ θάνατος ψαριού από πλανάρια?

Από όσο το έψαξα δεν είναι επικίνδυνα για τα ψάρια απλά είναι σημάδι επιβεβαρυμένου βυθού με τροφές.

Για να πω ανησύχησα για αυτό:

"Please note that Planarian worms can get into the gills of aquatic livestock and cause irritation, leading to fish etc. becoming jumpy and starting to scratch against the decor. I have witnessed this with Axolotls, and when a friend's Red Cap Oranda was constantly rubbing against the decor with no signs of a disease infection. We ultimately discovered that an abundance of Planaria in the tank had caused this problem."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερίζω και ξανά ανοίγω το θέμα μετά από πολύύύύύύύύ καιρό για να μην ανοίγουμε posts με το ίδιο θέμα.

Θα ήθελα να μάθω πώς εξελίχθηκε η υπόθεση των πλαναρίων του φίλου sarevock και πόσο του πήρε να τα εξαφανίσει (αν όντως έγινε αυτό). Αληθεύει ότι τα cory τα τρώνε και μειώνουν τον πληθυσμό τους αισθητά?

Παρατήρησα κι εγώ πλανάρια στο νέο μου ενυδρείο, που βρίσκεται σε φάση στρωσίματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω και ξανά ανοίγω το θέμα μετά από πολύύύύύύύύ καιρό για να μην ανοίγουμε posts με το ίδιο θέμα.

Θα ήθελα να μάθω πώς εξελίχθηκε η υπόθεση των πλαναρίων του φίλου sarevock και πόσο του πήρε να τα εξαφανίσει (αν όντως έγινε αυτό). Αληθεύει ότι τα cory τα τρώνε και μειώνουν τον πληθυσμό τους αισθητά?

Παρατήρησα κι εγώ πλανάρια στο νέο μου ενυδρείο, που βρίσκεται σε φάση στρωσίματος.

Κόψε το τάισμα για καμία εβδομάδα και θα μειωθούν/εξαφανιστούν!

Link to comment
Share on other sites

Κόψε το τάισμα για καμία εβδομάδα και θα μειωθούν/εξαφανιστούν!

Σ΄ευχαριστώ Νίκο! Το έχω κόψει ήδη. Αλλά πως εμφανίζονται, εκ του μηδενός δεν δημιουργείται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

δεν εξαφανισα τιποτα γιατι πολυ απλα ειναι ενα πολυ καλο μεζεδακι για τα λεπτοσωμα (μικρα-μεγαλα)! :D

Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχεις το κεφάλι σου σίγουρο όταν φεύγεις διακοπές :D Thank' s για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

παιδιά νέο ενυδρείο εδώ.. Όταν λέμε κόβουμε την τροφή εννοούμε για μια βδομάδα εντελώς;

Βέβαια αποτι έχω διαβάσει τα ψάρια αντέχουν αλλά τόσο πολύ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια. Το platy που έβαλα χθες στο ενυδρειο άρχισε να τσιμπαει τα πλαναρια!!! Καλο η κακό είναι δεν ξέρω. Αλλα μου τα εξαφανίζει σιγα σιγα. Οπότε συνεχίζω με αλλαγές νερου σύμφωνα με την ρουτίνα. Και κόβω τροφη κανά 2 μέρες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ πριν 3 μήνες είχα γεμίσει από αυτά κάπου είχα διαβάσει ότι αν ανέβαζες την θερμοκρασία πέθαναν έβαλα την θερμοκρασία στο 30 και μετά από κάνα δύο εβδομάδες δεν υπήρχαν

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην ανησυχειτε αφου τα ψαρια σας τα τρωνε επειδη ειναι καλος μεζες γι'αυτα....εγω εχω πλαναρια αλλα τα τρωνε πριν καν αυτα φτασουν στο τελικο μεγεθος....

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι που λέμε η ισσοροπία στην φύση... Όλαν έχουν το σκοπό τους... ακόμα και τα πλανάρια...

ανακαλύπτω απίστευτα πράγματα με την ενασχόληση με ένα μικρό ενυδρείο σαν το δικό μου... πραγματικά υπέροχο χόμπυ

Έγινε επεξεργασία - idnik
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι που λέμε η ισσοροπία στην φύση... Όλαν έχουν το σκοπό τους... ακόμα και τα πλανάρια...

ανακαλύπτω απίστευτα πράγματα με την ενασχόληση με ένα μικρό ενυδρείο σαν το δικό μου... πραγματικά υπέροχο χόμπυ

ειναι οντως υπεροχο.και εισαι και στην αρχη..ακομη δεν εχεις δει τιποτα....
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...