Jump to content

60ΛΙΤΡΟ


Recommended Posts

Θελω μαι χαρη.Θελω να μου πειτε μια συνθεση ψαριων για 60λ ενυδρειο(ποσα ψαρια και τι ειδος και να θελουν πανω κατω τις ιδιες τιμες σε νιτρικα νιτρωδη κτλ κτλ)δεν με ενδιαφερει το γουστο που θα εχει ο καθενας σας απλα εσεις τι θα βαζατε και δεν με ενδιαφερει αν τα ψαρια ειναι ομορφα ασχημα κτλ.Α θελετε σας παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

1 αρσενικό με 3 θηλυκά και σύντομα θα γεμίσει ο τόπος γκαπάκια :wub:

Link to comment
Share on other sites

Γκαπακια :thumbup::thumbup::hysterical:

ναι θα ειναι πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!!!

ps αγορασε απο τωρα γενιστρα :ninja::thumbup:

Μια ακομα επιλογη ειναι: 1 αρσενικο μονομαχο και 2 θυληκα... πιο δυσκολο αλλα κατα την γνωμη μου πιο

ομορφο!!! :wub::P

Link to comment
Share on other sites

Γκαπακια :thumbup::thumbup::hysterical:

ναι θα ειναι πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!!!

ps αγορασε απο τωρα γενιστρα :ninja::thumbup:

Μια ακομα επιλογη ειναι: 1 αρσενικο μονομαχο και 2 θυληκα... πιο δυσκολο αλλα κατα την γνωμη μου πιο

ομορφο!!! :wub::P

Διαφωνώ....

1) Στην γεννήστρα! Η γεννήστρα μόνο κακό μπορεί να κάνει! Με σωστή διακόσμηση φυτεμένου ενυδρείθου η γεννήστρα είναι άχρηστη!

2) Όχι μονομάχο με μονομαχίνες! Είναι τρομακτικά δύσκολο να πετύχει το "πείραμα" και τα λίτρα είναι απαγορευτικά γι'αυτόν τον συνδιασμό!

Άλλη επιλογή είναι είναι ένα όμορφο φυτεμένο με έναν αρσενικό μονομάχο και κανένα Ancistrus πλακάκι!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρκετα...

μπορεις να βαλεις απο ζωοτοκα (π ειναι ευκολα) Πλατυ, Ξυφοφορους κτλ..

αλλη λυση (θα σου πουν τα παιδια αν ειναι καλη) να βαλεις μικρα κοπαδοψαρα...

πχ ροδοστομους...

Link to comment
Share on other sites

Τα γκουραμι θελουν μεγαλο ενυδρειο?

Και τα γκουράμι και οι ξιφοφόροι θέλουν μεγαλύτερο ενυδρείο... αισθητά μεγαλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι ευχαριστω τωαρα μαλλον θα βαλουμε γκαπυ αν σας πεσει στο μυαλο κανενα αλλο ψαρι που να μπενει σε ομαδα των 3 ατομων ειδοποιηστε.Για οτι κανω πρωτα ρωταω εδω μεσα. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Για οτι κανω πρωτα ρωταω εδω μεσα. :wub:

Είπες μεγάλη κουβέντα και εύχομαι να την τηρήσεις! Απλά να σου πω πως πέραν τού τί μπορεί να μπει σε ένα 60L ενυδρείο, παίζει ρόλο και το τί νερό βρύσης έχεις και το κατά πόσο είσαι διατεθημένος να κάθεσαι να το "φτιάχνεις" για το κάθε είδος που επιλέξεις! Λογικά το νερό της βρύσης είναι ιδανικό για ζωοτόκα τύπου γκάπυ!

Αν θες ενημέρωσε για τις τιμές του νερού της βρύσης σου για να πούμε περισσότερα!

Link to comment
Share on other sites

...Απλά να σου πω πως πέραν τού τί μπορεί να μπει σε ένα 60L ενυδρείο, παίζει ρόλο και το τί νερό βρύσης έχεις και το κατά πόσο είσαι διατεθημένος να κάθεσαι να το "φτιάχνεις" ......

:wub::P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το ενυδρειο των 60λ δεν το εχω εγω το εχει ο κουνιαδος μου που σπουδαζει ξανθη.Συντομα θα σας στειλω και τιμες νερου.Δεν ξερει ομως τιποτα απο ενυδρεια.Εγω του εστειλα πως να στρωσει ενυδρειο κτλ κτλ.Επεισης θελει να βαλει και φυτα μεσα.Ποσα να βαλει και πλην φιλτρο και θερμοστατη και λαμπα που εχει τι αλλη συσκευη ειναι απαραιτητη να βαλει?Του προτεινα να βαλει γκαπυ δεν ειχε αντιρηση απλα ενα ειδος ψαριου σχετικα ευκολο θελει για να ξεκινησει για αρχη.Κρεμομαι απο τις γνωμες σας. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το ενυδρειο των 60λ δεν το εχω εγω το εχει ο κουνιαδος μου που σπουδαζει ξανθη.Συντομα θα σας στειλω και τιμες νερου.Δεν ξερει ομως τιποτα απο ενυδρεια.Εγω του εστειλα πως να στρωσει ενυδρειο κτλ κτλ.Επεισης θελει να βαλει και φυτα μεσα.Ποσα να βαλει και πλην φιλτρο και θερμοστατη και λαμπα που εχει τι αλλη συσκευη ειναι απαραιτητη να βαλει?Του προτεινα να βαλει γκαπυ δεν ειχε αντιρηση απλα ενα ειδος ψαριου σχετικα ευκολο θελει για να ξεκινησει για αρχη.Κρεμομαι απο τις γνωμες σας. :wub:

Τα γκαπάκια, και γενικά τα ζωοτόκα, είναι ιδανικά για αρχάριους! Εϊναι σχετικά ανθεκτικά και οι τιμές νερού στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας είναι ιδανικές γι'αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ειναι καλο οτι οι τιμες νερου στην Ελλαδα ειναι καλες για αυτα τα ψαρια απλα πριν να παρω τα ψαρια βλεπω ρωταω καλητερευω συνθηκες ενυδρειου εαν χρειαζεται και μετα αγοραζω γιατι απλα και μονο δεν θελω νεκρα ψαρια.Τα λεφτα τα χαλαλιζω αλλα γιατι κριμα δεν ειναι?Φυτα ποσα να βαλει?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το ενυδρειο των 60λ δεν το εχω εγω το εχει ο κουνιαδος μου που σπουδαζει ξανθη.Συντομα θα σας στειλω και τιμες νερου.Δεν ξερει ομως τιποτα απο ενυδρεια.Εγω του εστειλα πως να στρωσει ενυδρειο κτλ κτλ.Επεισης θελει να βαλει και φυτα μεσα.Ποσα να βαλει και πλην φιλτρο και θερμοστατη και λαμπα που εχει τι αλλη συσκευη ειναι απαραιτητη να βαλει?Του προτεινα να βαλει γκαπυ δεν ειχε αντιρηση απλα ενα ειδος ψαριου σχετικα ευκολο θελει για να ξεκινησει για αρχη.Κρεμομαι απο τις γνωμες σας. :wub:

Δεν του λες καλυτερα να μπει να διαβασει κανενα αρθρακι περι ενυδρειου? :P

Δεν υπαρχει περιορισμος σε αριθμο φυτων.

Απλα μη βαλει δυσκολα φυτα που εχουν απαιτησεις σε φως και λιπασματα, αν δεν θελει να μπλεξει με μπουκαλες CO2, εξτρα φωτισμο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ιντερνετ ο φουκαρας και ουτε φορητο και τρεχει για κατι δουλειες.Πειτε μου φυτα ευκολα που να μην θελουν απαιτησεις σε φως co2 και ποσα να βαλει σε 60λ?Και φυσικα τι χωμα για α φυτα που μου συστηνεται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ιντερνετ ο φουκαρας και ουτε φορητο και τρεχει για κατι δουλειες.Πειτε μου φυτα ευκολα που να μην θελουν απαιτησεις σε φως co2 και ποσα να βαλει σε 60λ?Και φυσικα τι χωμα για α φυτα που μου συστηνεται?

Στο Plant Index του φόρουμ μας μπορείς να βρεις ότι πληροφορίες θέλεις πάνω στα φυτά. Δεν μπορεί κανένας να σου προτείνει κάτι καθότι όλα είναι θέμα γούστου. Ψάξε τί σου αρέσει, δες τις απαιτήσεις και αν δημιουργηθεί κάποια απόρία πάνω σε αυτά που διαβάζεις εδώ είμαστε.

Στο θέμα "πόσα φυτά...?", όπως είπε και ο deltaΣ66 πιο πάνω δεν υπάρχει συγκεκριμένος περιορισμός. Το μόνο που πρέπει να έχει στα υπόψη του είναι πως τα φυτά μεγαλώνουν, οπότε ας μην το "πνίξει" το ενυδρείο εξ αρχής αφού από μόνα τους τα φυτά, μεγαλώνοντας, θα το γεμίσουν το ενυδρείο.

Η μοναδική πρόταση που μπορώ να σου κάνω είναι, εφόσον επιλεγούν ζωοτόκα ψάρια, να έχει και κερατόφυλλο το οποίο είναι τέλεια κρυψώνα για τα μωρά ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...