Jump to content

ΑΝΘΡΑΚΑΣ


Recommended Posts

Σ' αυτά, που λες έχεις απόλυτο δίκιο. Κι εγώ όσα είχα διαβάσει μέσα από το forum ακολουθούσα, αλλά ήταν μία άλλη άποψη και μάλιστα από άνθρωπο πτυχιούχο και είπα να την μοιραστώ με όλους.

Ο συγκεκριμένος δουλεύει σε ιχθυοκαλλιέργειες, αλλά όπως ειπώθηκε άλλα τα ψάρια για παραγωγή και κατανάλωση και άλλα για το χόμπι μας...

Πολλή καλά έκανες και τα μοιράστηκες μαζί μας, :P και αν ακούσης και άλλα κουφά εδώ ήμαστε έχω αδυναμία στα κουφά. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάζεις νερό από το βαρέλι σου και χρησιμοποιείς λιπάσματα για τα φυτά σου, δεν πρέπει να φοβάσαι το παραμικρό. Τα φυτά θα πάρουν με τα φύλλα τους το ποσοστό του λιπάσματος, που χρειάζονται και το υπόλοιπο αντί να μείνει μέσα στο νερό θα το καθαρίσει ο άνθρακας.

Ακόμη στην ερώτησή μου, αν υπάρχει πρόβλημα με το νερό από το βαρέλι, αφού θα έχει περάσει από τύρφη, μήπως χάσει τις ιδιότητες της τύρφης, ήταν καθησυχαστικός, ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί.

Μάλιστα μου ανέφερε, ότι ανάλογα πειράματα έκανε και ο ίδιος στη σχολή ως εξάσκηση και δεν υπήρχε πρόβλημα. :P:ninja::thumbup:

Νομίζω ότι θα διαφωνήσω πλήρως με την παραπάνω άποψη.

Δεν βλέπω λόγο να μαζέψω το "υπόλοιπο" λίπασμα με ενεργό άνθρακα εκτός ίσως από την πιθανή ανάπτυξη άλγης αλλά δεν νομίζω ότι ο άνθρακας θα περιμένει τα φυτά να πάρουν πρώτα τη "δόση" τους και μετά να "σκουπίσει" τα απομεινάρια.

Όσο για τις ιδιότητες του νερού περασμένου από την τύρφη και αν παραμένουν, επειδή είμαι άνθρωπος που σχετίζεται με επιστημονική έρευνα, πολύ θα ήθελα να δω την βιβλιογραφική προσέγγιση, μεθοδολογία, δεδομένα - μετρήσεις και (στατιστική) ανάλυση αποτελεσμάτων από τα παραπάνω "πειράματα" που έδειξαν ότι η προσθήκη άνθρακα στο φίλτρο δεν επηρεάζουν αρνητικά την συγκέντρωση χουμικών και τανινών στο νερό.

Αν είναι έτσι, τότε μάλλον καταρρίπτονται οι έρευνες τόσων και τόσων ερευνητών δεκαετίες τώρα.

Κια για του λόγου το αληθές, στην τύχη έκανα ένα ψάξιμο στο google scholar και τσιμπάω ένα μόνο σχετικό άρθρο εδώ (μεταξύ εκατοντάδων που ασχολούνται με τα θέματα αυτά). Χωρίς να είμαι ούτε βιολόγος ούτε σχετικός με χημεία, απλά διαβάζοντας μερικά από αυτά τα άρθρα, βλέπω ότι είναι ευρεία η χρήση του ενεργού άνθρακα για την απομάκρυνση χουμικών οξέων και γίνεται εκτεταμένη έρευνα ως προς την έκταση της απορρόφησης ανάλογα με τις συνθήκες και την παρουσία άλλων ουσιών.

Φιλικά

Ανδρέας

Edit:

Άσχετο, αλλά αυτό είναι το 500ό μου μήνυμα στο Aquazone.

Να είμαι καλά...να τα χιλιάσω ευχαριστώ :wub:

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια καλησπέρα,

επειδή υπάρχουν απορίες, αναφέρω απλώς, ότι αυτός, που μου το πρότεινε είναι ιχθυολόγος και μάλιστα με ένα δίπλωμα μισό στρέμμα.

Βέβαια δεν είναι βοτανολόγος, όπως αναφέρθηκε, αλλά η άποψή του είναι η εξής: Βάλε τον άνθρακα μόνιμα μέσα στο φίλτρο σου, προετοίμαζε το νερό σου σε ξεχωριστό βαρέλι με αντιχλώριο, θερμοστάτη, τύρφη και κυκλοφορητή.

Όταν αλλάζεις νερό από το βαρέλι σου και χρησιμοποιείς λιπάσματα για τα φυτά σου, δεν πρέπει να φοβάσαι το παραμικρό. Τα φυτά θα πάρουν με τα φύλλα τους το ποσοστό του λιπάσματος, που χρειάζονται και το υπόλοιπο αντί να μείνει μέσα στο νερό θα το καθαρίσει ο άνθρακας.

Ακόμη στην ερώτησή μου, αν υπάρχει πρόβλημα με το νερό από το βαρέλι, αφού θα έχει περάσει από τύρφη, μήπως χάσει τις ιδιότητες της τύρφης, ήταν καθησυχαστικός, ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί.

Μάλιστα μου ανέφερε, ότι ανάλογα πειράματα έκανε και ο ίδιος στη σχολή ως εξάσκηση και δεν υπήρχε πρόβλημα. :wub::P:ninja:

Τσεκουρατος speaking. Μηπως αυτο το μισο στρεμμα να το φυτεψει μαρουλια;

Link to comment
Share on other sites

Τσεκουρατος speaking. Μηπως αυτο το μισο στρεμμα να το φυτεψει μαρουλια;

Πραγματικά τσεκουράτος, όπως πάντα.

Για σκέψου όμως και το άλλο: Αν πάνω -κάτω αυτή είναι η άποψη των... "ειδικών" που εργάζονται και σε ιχθυοκαλλιέργειες, αλήθεια τι μας ταϊζουν;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψαρι τρωω ΜΟΝΟ απο τα χερακια μου!!!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψαρι τρωω ΜΟΝΟ απο τα χερακια μου!!!!! :wub:

Και εγώ όσο μπορώ.

Αλλά το καλοκαίρι πλησιάζει και οι ελπίδες μεγαλώνουν....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

up

μια αρκετά ενδιαφέρουσα συζήτηση χωρίς όμως να καταλήξει...

θα ήθελα να ακούσω αν υπάρχουν καινούρια δεδομένα

βασικά ενδιαφέρομαι να ακούσω απόψεις για μόνιμη χρήση άνθρακα σε αφρικάνικα ενυδρεία

Link to comment
Share on other sites

Την προσωπική μου άποψη περί άνθρακα την έχω αναφέρει πάρα πολλές φορες και θα το κάνω και ακόμα μια!

Ο άνθρακας είναι μια εξαιρετική πηγή χημικής φυλτρανσης (ένα στάδιο φυλτρανσης του νερού που δυστυχώς πολλοί παραλείπουν) πάντα όμως κάτω από τα πλαίσια της σωστής χρήσης του!

Ανεξάρτητα με την ιδιαιτερότητα του να απορροφά υπολείμματα φαρμάκου μετά από κάποια θεραπεία όπου εκεί κρίνετε αναγκαία η χρήση του προσφέρει και υψηλής ποιότητας διαύγεια στο νερό μας! Ένα ακόμα πολύ θετικό στοιχείο του άνθρακα είναι το ότι φιλτράρει το νερό μας κατακρατώντας βαρέα μέταλλα, χημικές ενώσεις, αιωρούμενα μικροσωματίδια και άλλα πολλά πράγμα που με την μηχανική φυλτρανση δεν μπορούμε να επιτύχουμε!

Λόγο λοιπόν της απορροφητικότητας του κρίνετε ταυτόχρονα και ακατάλληλος για χρήση σε φυτεμένα ενυδρεία αλλά σε ενυδρεία όπου επικρατεί το γυμνό τοπίο μόνο καλό θα μπορούσε να μας προσφέρει!

Μην ξεχνάμε ότι ο άνθρακας μετά από κάποιο διάστημα ανάλογα με την εταιρία και την ποιότητα του άνθρακα θέλει αλλαγή γιατί χάνει την ιδιότητα του στο να απορροφα και λειτούργει αντιστρόφως!

Προσωπικά, σε όσα ενυδρεία μου ήταν γυμνά από φυτά χρησιμοποιούσα κατά κόρων άνθρακα των οποίο και αντικαθιστούσα με φρέσκο σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού με τα αποτελέσματα να ειναι εντυπωσιακά!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...