Jump to content

10 μαθήματα από τον Heiko Bleher


viciouscircle

Recommended Posts

Στο 10ο μιλάει για το αξίδι του με τον nidal και για τις διαλέξεις του στην Ελλάδα (2007-2008), λέει πολλύ καλά λόγια για τους Έλληνες και το χόμπι εδώ. :wub:

Back from Central America I was invited to Greece, for 8 lectures, mainly on biotopes and it was incredible. Those Greeks (I had not been for 22 years) are fantastic, friendly and hospital (Natasha and I had to eat in several homes were they prepared gigantic food-plates for us…). There are approximately 1500 petshops now in Greece, between 200-

250 large aquarium shops with up to 200 aquariums and more each and plenty of fishes. The hobby is growing tremeduously and young people are particulary interested, eager to learn as much as possible. After my talks, everone wanted to make authentic biotopes… and the local (Greek) Club-magazine interviewed me for 5 hours…(see

also www.aquazone.gr).

---------------------------------------------------------------

Στην επιστροφή από την κεντρική Αμερική είχα πρόσκληση για την Ελλάδα για 8 διαλέξεις, κυρίως για τους βιότοπους και ήταν καταπληκτικά. Αυτοί οι Έλληνες (δεν είχα πάει για 22 χρόνια) είναι φανταστικοί, φιλικοί και φιλόξενοι (η Νατάσα και εγώ φάγαμε σε αρκετά σπίτια όπου μας έφτιαχναν γιγαντιαίες πιατέλες με φαγητά). Υπάρχουν περιπου 1500 petshops τώρα (δεκ. 2007) στην Ελλάδα, 200-250 μεγάλα ενυδρειακά καταστήματα με έως 200 ενυδρεία και αρκετά ψάρια. Το χόμπυ αναπτύσσεται τρομερά και οι νεότεροι ενδιαφέρονται ιδιέταιρα ανυπόμονα να μάθουν όσα περισσότερα μπορούν. Αφού είδαν τα ενυδρεία μου όλοι ήθελαν να δημιουργήσουν έναν αυθεντικό βιότοπο και το τοπικό περιοδικό μου πήρε συνέντευξη για 5 ώρες (δείτε επίσης: www.aquazone.gr)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει ας βοηθήσει να τα μεταφράσουμε σιγά-σιγά, μόλις τα τελείωσα και είναι πραγματικό ευαγγέλιο!!! :P

:wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορώ να αναλάβω να μεταφράσω 1-2 για αρχή και αν δεν υπάρξει ενδιαφέρον από άλλους σιγά σιγά να βγάλω και άλλα. Αν χρειαστείς βοήθεια στείλε π.μ. να συννενοηθούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δεν το έχω ξεχάσει :( σύντομα θα τα έχω τελειώσει όλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

1, 2 και 9 είναι σχεδόν έτοιμα από εμένα. :D

Link to comment
Share on other sites

Στο 5 κεφαλαιο που το διαλεξα κατα τυχη λεει κατι για τους αγριους .

Βαζοντας ολο το κειμενο το google εβγαλε αλλα για αλλα , εαν μπορει καποιος ας κανει μια μεταφραση .

Ευχαριστω .

And browns and blue discus (which includes all discus called like: semi royal; royal blues; gypsy; Alenquer; Manacapuru;
Jatapu=Uatumã; Nhamundá (not Heckel's from Rio Nhamundá – remember), Madeira= Canumã; Rio Içá; Purus;
etc.), are the most easy for our water parameters to keep. As they can take (and breed) around pH 7 (up to pH 7.5 and
even higher), and need not such low condoctivity: 30 μS/cm and higher is no problem to them. and they also take
temperatures up to 30 degrees Celcius without any damage. (No wonder that most of all the tank breed variants today
come from this latter species...).

Link to comment
Share on other sites

σύντομη μετάφραση:

...και οι καφέ και μπε δίσκοι (συμπεριλαμβανομένου όλους τους δίσκους του τύπου semi royal, royal blue, gypsy, Alenguer, Manacapuru, Jatapu=Uatuma, Nhamunda -όχι όμως τους δίσκους Heckel από το Rio Nhamunda, να το θυμάστε αυτό-, Madeira=Canuma, Rio Ica, Purus κλπ) είναι οι πιο εύκολοι να διατηρηθούν στις δικές μας παραμέτρους νερού. Και αυτό γιατί αντέχουν και μπορούν να αναπαραχθούν γύρω στο pH=7 (πάνε έως 7.5 μπορεί και παραπάνω) και δεν χρειάζονται τόσο χαμηλό conductivity: 30μS/cm και παραπάνω δεν είναι πρόβλημα για αυτούς. Επίσης αντέχουν σε θερμοκρασίες έως 30 βαθμούς C χωρίς να πάθουν τίποτα. (Δεν μας προκαλεί έκπληξη ότι σχεδόν όλες οι ποικιλίες που γεννιούνται σε αιχμαλωσία προέρχονται από αυτό το είδος.)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...