Jump to content

πρασινιζει το νερο


Recommended Posts

και η ειρωνια ειναι οτι το φεβρουαριο αλλαξα το νερο του ενυδρειου καθε 6 μηνες το αλλαζω αλλα τωρα γιατι ετσι δεν μπορω να καταλαβω :wub:

Οταν λες το αλλαζεις ....ποσο νερο σε ποσα λιτρα;

2. Οι αλλαγες νερου ΔΕΝ γινονται καθε 6 μηνες, αλλα καθε εβδομαδα. Γραψε λεπτομερειες, για να σου δωθουν απαντησεις.

3. Πρεπει να δεις το θεμα με την συμβατοτητα των ψαριων σου αμμεσα.-

Link to comment
Share on other sites

καθε 6 μηνες αλλαζω ολο το νερο του ενυδρειου και μονο το 20% κραταω απο το προηγουμενο..

και καθε μηνα αλλαζω το 20% τα ψαρια δεν τα περνουν ουτε με σφαιρες :P δηθεν οτι ειναι πολυ ευαλωτα στιε ασθενειες :ninja: και το φιλτρο οπως ξαναειπα ειναι εσωτερικο με σφουγγαρι μεσα..επισης το οτι χρειαζεται υπομονη αυτο εννοειται..το θεμα ειναι να προνοουμε πριν συμβει κατι και τα αποτελεσματα να ειναι ανεπιστρεπτά :wub:

Link to comment
Share on other sites

καθε 6 μηνες αλλαζω ολο το νερο του ενυδρειου και μονο το 20% κραταω απο το προηγουμενο..

και καθε μηνα αλλαζω το 20% τα ψαρια δεν τα περνουν ουτε με σφαιρες :P δηθεν οτι ειναι πολυ ευαλωτα στιε ασθενειες :thumbup: και το φιλτρο οπως ξαναειπα ειναι εσωτερικο με σφουγγαρι μεσα..επισης το οτι χρειαζεται υπομονη αυτο εννοειται..το θεμα ειναι να προνοουμε πριν συμβει κατι και τα αποτελεσματα να ειναι ανεπιστρεπτά :wub:

Πρεπει να μιλαμε την ιδια γλωσσα για να καταλαβαινομαστε.

1. Αν αλλαζεις ΟΛΟ το νερο πως κρατας το 20% ; Μηπως εννοεις οτι βγαζεις το 80% ; Ειναι ΛΑΘΟΣ οπως και να εχει.-

2. Η αλλαγη νερου οπως σου εγραψα πιο πανω ειναι καθε εβδομαδα 25-30% (χονδρικα), ΟΧΙ καθε μηνα.

3. Θα με αναγκασεις να γραψω δημοσια πραγματα που δεν θελω, γι'αυτο συνοπτικα .........

1. Τα ψαρια που σου ΠΟΥΛΗΣΕ θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου. Επομενο λοιπον ειναι να ....πεθανουν καποια απο αυτα. Αυτο δεν φροντισε να στο πει.

2. Το αν ειναι ευαισθητα, επρεπε να στο πει πριν τα ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ.

3. Εγω ισως τον ρωταγα αν στην επομενη επισκεψη μου θα ηθελε να εχω μαζι μου αστυνομικο και δικηγορο.- :ninja:

Link to comment
Share on other sites

το νερο του ενυδρειου συνολικα καθε ποτε πρεπει να αλλαζεται δηλαδη? :wub: γιατι θα ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε... :P

Link to comment
Share on other sites

:wub: γιατι θα ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε... :P

Vice-versa

Link to comment
Share on other sites

το νερο του ενυδρειου συνολικα καθε ποτε πρεπει να αλλαζεται δηλαδη? :wub: γιατι θα ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε... :P

Ποτέ γιατί αλλάζουν όλα απότομα και τα παίζουν τα ψάρια, όσο πιο συχνές και μικρές οι αλλαγές τόσο καλύτερα, απλά ένας καλός κανόνας είναι 15-40% εβδομαδιαίως ανάλογα με το ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

και η ειρωνια ειναι οτι το φεβρουαριο αλλαξα το νερο του ενυδρειου καθε 6 μηνες το αλλαζω αλλα τωρα γιατι ετσι δεν μπορω να καταλαβω :wub:

Φίλε μου δυστυχώς δεν έκανες λάθος μόνο στη σύνθεση των ψαριών του ενυδρείου σου αλλά κάνεις λάθος και στη συντήρηση του. Οι αλλαγές του νερού είναι από τις σημαντικότερες (αν όχι η σημαντικότερη) διαδικασίες συντήρησης ενός κλειστού συστήματος όπως είναι ένα ενυδρείο. Πρέπει να γίνονται σε εβδομαδιαία βάση και σε μικρό ποοστό 15-30%. Δεν πρέπει να αμελούνται για κανένα λόγο. Το ότι κάνεις αλλαγές νερού κάθε εξάμηνο, πράγμα τραγικό, είναι η αιτία όλων των κακών. Διάβασε πολύ καλά την κατηγορία των αρχαρίων. Θα βρεις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες για να συνεχίσεις σωστα το χόμπυ. Όμως εφ' όσον τώρα ξεκινάς, καλό θα ήταν να ακολουθείς τις συμβουλές που σου δίνονται από τα μέλη του forum γιατι έχουν περισσότερη εμπείρια από τους πετσοπάδες και πάνω από όλα να ξέρεις ότι όλοι εδώ θέλουμε το καλύτερο για το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

το εκτιμω αφανταστα οτι αφιερωνεται χρονο για το ερωτημα μου...αλλα μπορω να πω οτι με απογοητευσατε :wub:

να κανω δηλαδη μερικες αλλαγες νερου 25% εβδομαδιαια..τοσον καιρο ηταν μεγαλη δουλεια να τα βγαλεις ολα τα ψαρια απο το ενυδρειο να καθαρισεις ολο το ενυδρειο να το ξαναγεμισεις να περιμενεις οσοτου περασουν μερικες ωρες και μετα να τα ξαναβαλεις μεσα...και στρεφομαι ξανα στους πετσοπαδες γιατι δεν ειχα ενημερωθει απο πουθενα αλλου κ δεν ειχα κ ιντερνετ αλλα βλεπω οτι ολες οι διαδικασιες ειναι εντελως διαφορετικες απο εκεινες που ειχα μαθει

Link to comment
Share on other sites

το εκτιμω αφανταστα οτι αφιερωνεται χρονο για το ερωτημα μου...αλλα μπορω να πω οτι με απογοητευσατε :wub:

να κανω δηλαδη μερικες αλλαγες νερου 25% εβδομαδιαια..τοσον καιρο ηταν μεγαλη δουλεια να τα βγαλεις ολα τα ψαρια απο το ενυδρειο να καθαρισεις ολο το ενυδρειο να το ξαναγεμισεις να περιμενεις οσοτου περασουν μερικες ωρες και μετα να τα ξαναβαλεις μεσα...και στρεφομαι ξανα στους πετσοπαδες γιατι δεν ειχα ενημερωθει απο πουθενα αλλου κ δεν ειχα κ ιντερνετ αλλα βλεπω οτι ολες οι διαδικασιες ειναι εντελως διαφορετικες απο εκεινες που ειχα μαθει

...εγώ απογοητεύομαι περισσότερο φίλε μου βλέποντας πόσο πίσω είναι τα μυαλά ορισμένων "επαγγελματιών", είσαι πολύ τυχερός που έχεις internet, συτό σου λέω μόνο...

Link to comment
Share on other sites

...εγώ απογοητεύομαι περισσότερο φίλε μου βλέποντας πόσο πίσω είναι τα μυαλά ορισμένων "επαγγελματιών", είσαι πολύ τυχερός που έχεις internet, συτό σου λέω μόνο...

+1

Link to comment
Share on other sites

Ο "χωρος" που βρισκεσαι ειναι σχετικα μικρος. Στα "κλειστα" μερη τα νεα ταξιδευουν πολυ πιο γρηγορα. Για κυκλοφοριστε μεταξυ σας το "νεο" για το συγκεκριμενο μαγαζι και θα δεις ποσο γρηγορα οτι τυπος θα κανει τον "αγροτη" για να βγαλει τα προς το ζειν. Μη του δινετε σεντς, αφου δεν το αξιζει. Φτηνοτερα θα σου ερθουν με μια παραγγελια απο το διαδυκτιο. Μαθε για τα ψαρια σου (διαβασε στο φορουμ) και αφου επιλεξεις τι θα κρατησεις, κατα προτιμηση κοντα στις συνθηκες του νερου της περιοχης σου για να μην ταλαιπωρηθεις πολυ μεχρι να μαθεις τα βασικα, βαλε αγγελια για οσα δεν ταιριαζουν, ωστε να τα δωσεις σε αλλους που θα τα θελουν. ΜΗΝ ΞΑΝΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ με αυτον τον απαραδεκτο που σου αδειαζει την τσεπη.- :wub:

:P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: ευχαρηστω παιδια να στε καλα :bowdown: πως λενε καλλιο αργα παρα ποτε..εμαθα πολλα παντως απο το φορουμ...συνεχιστε ετσι πατριωτες! :bowdown:
Link to comment
Share on other sites

το εκτιμω αφανταστα οτι αφιερωνεται χρονο για το ερωτημα μου...αλλα μπορω να πω οτι με απογοητευσατε :bowdown:

να κανω δηλαδη μερικες αλλαγες νερου 25% εβδομαδιαια..τοσον καιρο ηταν μεγαλη δουλεια να τα βγαλεις ολα τα ψαρια απο το ενυδρειο να καθαρισεις ολο το ενυδρειο να το ξαναγεμισεις να περιμενεις οσοτου περασουν μερικες ωρες και μετα να τα ξαναβαλεις μεσα...και στρεφομαι ξανα στους πετσοπαδες γιατι δεν ειχα ενημερωθει απο πουθενα αλλου κ δεν ειχα κ ιντερνετ αλλα βλεπω οτι ολες οι διαδικασιες ειναι εντελως διαφορετικες απο εκεινες που ειχα μαθει

Για να αλλαξεις το 15-30% του νερου δε βγαζεις τα ψαρια απ το ενυδρειο.

Παρε ενα δοχειο που να χωραει το 15-30% των λιτρων του ενυδρειου και προετοιμασε

το νεο νερο με αντιχλωριο. Αφου εχεις βγαλει το ποσοστο που θελεις μετα

προσθεσε το φρεσκο νερο. :bowdown: (η θερμοκρασια του νερου να μην εχει μεγαλη διαφορα)

Link to comment
Share on other sites

δε βγαζεις τα ψαρια απ το ενυδρειο.

Παρε ενα δοχειο που να χωραει το 15-30% των λιτρων του ενυδρειου και προετοιμασε

το νεο νερο με αντιχλωριο.

αυτο εννοειται αφου δεν θα αλλαζω ολο το νερο, τα ψαρια θα ειναι μεσα...ενταξει παιδια καταλαβα εις το επανηδειν!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...