Jump to content

Ωρες λειτουργιας της αεραντλιας?


Recommended Posts

Ποσες ωρες πρεπει να δουλευει η αεραντλια?Την ειχα συνεχεια να δουλευει,αλλα τωρα που εχω φυτεψει το ενυδρειο σκεφτομαι να την βαζω το βραδυ οταν κλεινει το φως λογο καταναλωσεις του οξυγονυ απο τα φυτα.Ειναι σωστη η σκεψη μου η να την αφησω συνεχεια να δουλευει? :wub:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκο αλλά μπορεί και να μην χρειάζεται καθόλου, το φίλτρο δεν κάνει ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού?

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανει το φιλτρο αναταραξη αλλα λεω να την εχω το βραδυ μηπως υπαρχει ελειψη οξυγονου. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ποσες ωρες πρεπει να δουλευει η αεραντλια?Την ειχα συνεχεια να δουλευει,αλλα τωρα που εχω φυτεψει το ενυδρειο σκεφτομαι να την βαζω το βραδυ οταν κλεινει το φως λογο καταναλωσεις του οξυγονυ απο τα φυτα.Ειναι σωστη η σκεψη μου η να την αφησω συνεχεια να δουλευει? :wub:

Εγώ θα επιμένω και όποτε μου δίνεται η ευκαιρία να το τονίζω ότι σε φυτεμένα ενυδρεία δεν χρειάζεται αεραντλία ούτε βράδυ ούτε πρωί.-

Μια φυσιολογική απλή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού είναι υπέρ αρκετή.

Όποιος δεν πιστεύει μπορεί να έρθει σπίτι μου να ξημερώσει κοντά στο ενυδρείο και να δει την ζούγκλα, να δει ότι η μπουκάλα βγάζει 120 φυσαλίδες CO2 το λεπτό και δεν κλίνει το βράδυ και τα ψάρια δεν έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανει το φιλτρο αναταραξη αλλα λεω να την εχω το βραδυ μηπως υπαρχει ελειψη οξυγονου. :wub:

Γεια χαρα. Εγω προσωπικα τις σταματησα και τα ενυδρεια μου ειναι <<κηποι>>.

Κανε τις μετρησεις σου και παρακολουθησετες σε σχεση με τον πινακα co2-kh-ph.

Οσο πιο μεγαλη αναταραξη επιφανειας εχεις τοσο πιο πολυ co2 χανεται με αποτελεσμα

την αυξηση του ph. :P

Link to comment
Share on other sites

Αν ριχνεις CO2 μεσα και δεν ξερεις ποσο εχεις στο νερο σου και εφόσον βλεπεις καποια ψαρια να ειναι στην επιφάνεια τοτε ναι καλο ειναι να την βαζεις το βραδυ αλλα οχι ολο το βραδυ.

3-4 ωρες ειναι Οκ.

Βαλε χρονοδιακόπτη.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες ωρες πρεπει να δουλευει η αεραντλια?Την ειχα συνεχεια να δουλευει,αλλα τωρα που εχω φυτεψει το ενυδρειο σκεφτομαι να την βαζω το βραδυ οταν κλεινει το φως λογο καταναλωσεις του οξυγονυ απο τα φυτα.Ειναι σωστη η σκεψη μου η να την αφησω συνεχεια να δουλευει? :bowdown:

Φιλε μου η σκεψη σου ειναι σωστη.Αυτο γινεται το βραδυ καταναλωση οξυγονου,Αν εχεις πολλα φυτα βαζε την ανλεια σου να δουλευη ,,οχι βεβαια οτι και αυτο που λενε και τα παιδια δεν ειναι σωστο ,αλλα τα βιβλια σχετικα με την αεραντλια αυτα γραφουν........αρα εκανες σωστη σκεψη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η σκεψη σου ειναι σωστη.Αυτο γινεται το βραδυ καταναλωση οξυγονου,Αν εχεις πολλα φυτα βαζε την ανλεια σου να δουλευη ,,οχι βεβαια οτι και αυτο που λενε και τα παιδια δεν ειναι σωστο ,αλλα τα βιβλια σχετικα με την αεραντλια αυτα γραφουν........αρα εκανες σωστη σκεψη.

Να ρωτήσω και εγώ που έχω ζωοτόκα σε φυτεμένο (κερατόφυλλο, ανούμπια και java moss) πρέπει την αεραντλία να την κλείνω κάποιες ώρες? Γιατί την έχω συνέχεια ανοιχτή.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ που έχω ζωοτόκα σε φυτεμένο (κερατόφυλλο, ανούμπια και java moss) πρέπει την αεραντλία να την κλείνω κάποιες ώρες? Γιατί την έχω συνέχεια ανοιχτή.

Βαζεις CO2 μεσα?

Αν ναι τοτε αστην μονο το βραδυ 3-4 ωρες.Αν δεν βαζεις δεν χρειαζεται να την εχεις συνεχεια σε λειτουργία.

Κανε λιγο αναταραξη απο το φιλτρο σου και εισε Οκ.

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις CO2 μεσα?

Αν ναι τοτε αστην μονο το βραδυ 3-4 ωρες.Αν δεν βαζεις δεν χρειαζεται να την εχεις συνεχεια σε λειτουργία.

Κανε λιγο αναταραξη απο το φιλτρο σου και εισε Οκ.

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ επί του θέματος; Εγώ δεν έχω ζωντανά φυτά το ενυδρείο μου είναι 60λιτ. η αεραντλία μου είναι βυθιζόμενη δλδ στέλνει από τον πάτο προς την επιφάνεια μπουρμπουλήθρες, co2 δεν ρίχνω, τώρα δουλεύει 24 ώρες πόσο πρέπει να τη βάζω να δουλεύει. Παρακαλώ αν μπορείτε να μου απαντήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ επί του θέματος; Εγώ δεν έχω ζωντανά φυτά το ενυδρείο μου είναι 60λιτ. η αεραντλία μου είναι βυθιζόμενη δλδ στέλνει από τον πάτο προς την επιφάνεια μπουρμπουλήθρες, co2 δεν ρίχνω, τώρα δουλεύει 24 ώρες πόσο πρέπει να τη βάζω να δουλεύει. Παρακαλώ αν μπορείτε να μου απαντήσετε.

Καθολου

Και αν δεις τα ψαρια να αναπνεουν απο την επιφανεια (οχι περιστασιακα αλλα πολυ συχνα και οχι σε ψαρια αναβαντιδες οπως μονομαχοι γκουραμια που το κανουν φυσιολογικα αυτο) τοτε βαζεις παλι.

Μη φοβασαι να βαλεις μερικα αληθινα φυτα αν ταιριαζουν με τα ψαρια σου, τραβανε τοξικες ουσιες απο το νερο και προσφερουν οξυγονο.

Διαλεξε ευκολα φυτα αργης αναπτυξης με μικρες απαιτησεις σε φως για να μη χρειαστεις διοξειδιο και λιπασματα και παραλληλα να μη κλαδευεις συχνα αν δεν εχεις πολυ χρονο για περιποιηση του ενυδρειου.

Ποσα τι ειδους και τι μεγεθος ειναι τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Καθολου

Και αν δεις τα ψαρια να αναπνεουν απο την επιφανεια (οχι περιστασιακα αλλα πολυ συχνα και οχι σε ψαρια αναβαντιδες οπως μονομαχοι γκουραμια που το κανουν φυσιολογικα αυτο) τοτε βαζεις παλι.

Μη φοβασαι να βαλεις μερικα αληθινα φυτα αν ταιριαζουν με τα ψαρια σου, τραβανε τοξικες ουσιες απο το νερο και προσφερουν οξυγονο.

Διαλεξε ευκολα φυτα αργης αναπτυξης με μικρες απαιτησεις σε φως για να μη χρειαστεις διοξειδιο και λιπασματα και παραλληλα να μη κλαδευεις συχνα αν δεν εχεις πολυ χρονο για περιποιηση του ενυδρειου.

Ποσα τι ειδους και τι μεγεθος ειναι τα ψαρια?

Έχω 5 ζεμπράκια και 2 γατόψαρα προς το παρόν και δύο σαλιγκάρια.

Αν κατάλαβα καλά μου λες κατά βάση να μη τη βάζω να δουλεύει, έτσι; Επειδή η αντλία ελαφρώς κάνει ένα μικρό θόρυβο όταν υπάρχει ησυχία αν τη βάζω να δουλέυει μόνο το βράδυ που κοιμόμαστε θα υπάρξει πρόβλημα; Ρωτάω γιατί στο κατάστημα μου λένε "ε, καλό είναι να δουλεύει όλη μέρα". βλέπω όμως σε άλλα ενυδρεία ότι δεν υπάρχει καν αεραντλία στο ενυδρείο. Παρακαλώ βοηθείστε!!!

Έγινε επεξεργασία - jean07
Link to comment
Share on other sites

Σου έχουν απαντήσει και ποιο πάνω, δεν σου χρειάζεται η αεραντλία καθόλου παό την στιγμή που το φίλτρο κάνει έστω και ελάχιστη ανατάραξη και δεν έχεις πολύ μεγάλη ιχθυοφόρτιση.

Από εκεί και πέρα στα φυτά σου κακό κάνει παρά καλό όταν δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...