Jump to content

3 ερωτήσεις αναζητούν 3 απαντήσεις


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Στις 13/04/09 έστειλα ένα θέμα (τίτλος ''Βοήθεια!! Πεθαίνουν ψαράκια'' :wub: ). Έκτοτε όλοι οι φίλοι εδώ με βοήθησαν με τις απαντήσεις τους και αλλάζοντας πολλά στο ενυδρείο μου (έβαλα μόνο ζωοτόκα: 5 Platy και 8 Guppy), μπορώ να πω ότι τα πράγματα πάνε πολύ καλύτερα. :P

Θα ήθελα να με βοηθήσετε, σας παρακαλώ, στις ακόλουθες ερωτήσεις που έχω:

1) Πριν από λίγες μέρες έγινα μπαμπάς. Λόγω της απειρίας μου, δεν μπορώ να καταλάβω αν τα ψαράκια που γεννήθηκαν είναι Guppy ή Platy. Έχουν απομείνει 2 (προφανώς γεννήθηκαν και άλλα ψαράκια, αλλά δυστυχώς φαγώθηκαν. Για να τα ταίσω το Pet Shop μου έδωσε την Mikrovit basic της Tropical. Διαβάζοντας όμως τις οδηγίες, είδα ότι αναφέρεται σε ωοτόκα και όχι ζωοτόκα που έχω εγώ. Τι λέτε; Είναι καλή;

2) Οι απαιτήσεις όσον αφορα την θερμοκρασία για τα Guppy είναι 18-28 C, ενώ για τα Platy είναι 20-25 C. Αυτό συμαίνει ότι μια κατάληλη τιμή θα ήταν γύρω στους 23 C;

3) Ένας φίλος μου έδωσε μια σκούπα βυθού για να καθαρίσω. Αυτός έχει μικρότερο ενυδρείο και χοντρό χαλίκι. Εγώ έχω μεγαλύτερο ενυδρείο και ψιλό χαλίκι στο βυθό. Επειδή έχω φυτέψει και άλλα φυτά (Egeria densa, Anubia, Echinodorus grisebachii, Microsorium pteropus, Cryptocoryne undulata), φοβάμαι μήπως ψιλοκαταστραφεί το όλο περιβάλλον.

4) Σε περίπτωση που βλέπω κίτρινα φύλλα από τα φυτά, θα πρέπει να τα κόβω άμεσα;

Ευχαριστώ θερμά

Link to comment
Share on other sites

1.Δεν πειραζει αν την τρωνε καλη ειναι.Μαλλον σκονη ειναι ετσι?

2.Βαλε σταθερη στους 25

3.Μην βαζεις σκουπα.Αν θες να βαλεις καντο επιφανιακα και με προσοχή.

4.Ναι μπορείς να τα κοβεις

Link to comment
Share on other sites

1.Δεν πειραζει αν την τρωνε καλη ειναι.Μαλλον σκονη ειναι ετσι?

2.Βαλε σταθερη στους 25

3.Μην βαζεις σκουπα.Αν θες να βαλεις καντο επιφανιακα και με προσοχή.

4.Ναι μπορείς να τα κοβεις

Ναι είναι πράγματι σκόνη. Όμως, ξέρεις, επειδή είναι πολύ μικρούλια, δεν είναι εύκολο να τα παρατηρείς συνέχεια, επειδή κρύβονται κιόλας, και δεν ξέρω αν πράγματι την τρώνε.

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Λογικα τωρα στην αρχη που ειναι μικρα θα την φανε.

Μετα απο καμια 10 μερουλες ταιζε τριμενα φυλαρακια η παρε μια τροφη για μικρα ζωοτοκα.

Εγω ταιζω με Sera mikropan ειδικη για μικρα ζωοτοκα.

Δεν κοστίζει πολυ γυρο στα 3,5€ κανει.Παρτην αν θες

Link to comment
Share on other sites

Λογικα τωρα στην αρχη που ειναι μικρα θα την φανε.

Μετα απο καμια 10 μερουλες ταιζε τριμενα φυλαρακια η παρε μια τροφη για μικρα ζωοτοκα.

Εγω ταιζω με Sera mikropan ειδικη για μικρα ζωοτοκα.

Δεν κοστίζει πολυ γυρο στα 3,5€ κανει.Παρτην αν θες

Επομένως σε λίγες μέρες ή τρίβω τα φυλαράκια-νιφάδες της βασικής τροφής της Sera που ήδη έχω, ή αγοράζω τη Sera Mikropan που μου είπες.

Ευχαριστώ φίλε Polidi

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις νιφαδες εισε Οκ και μπορεις να ταιζεις πολυ πολυ τριμενη.

Δεν χρειαζεται να κανεις αλλα εξοδα για τροφες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...