Jump to content

καλησπερα,,,τι ψαρακια να βαλω???


Recommended Posts

παιδια καλησπερα σας,,,,,αφου εκανα το βημα με τα χρυσοψαρα εδω και ενα χρονο και αφου κολλησα και στο ξαδερφο μου ενυδρειοφιλια και του χαρισα τα χρυσοψαρα μου κανω το επομενο βημα,,,,και παω σε τροπικα ψαρακια,,,,,,ειδα πολλα ενυδρεια μελων με αφρικανικες κιχλιδες και ξετρελαθηκα γενικα με τις πετρες και ολη την μαγεια του στησιματος,,,,ομως δεν θελω να παρω ψαρακια τετοιου μεγεθους γιατι πολυ απλα εχς μικρο ενυδρειο ,,,,,ειναι 100 λιτρα καθαρο,,,,,και ετσι μετα απο μελετη αποφασισα μαλλον να καταφυγω σε μικρα ψαρακια τyπου νεον και συναφων ειδων,,,

ομως και εδω εχω προβλημα,,,,,ακουσα και διαβασα οτι τα μικρα ειναι και πολυ πιο ευαισθητα....λογω του επαγγελματος μου(πολεμικο ναυτικο) φευγω αρκετες φορες για 15-20 μερες,,,με τα χρυσοψαρα δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα μιας και η αυτοματη ταιστρα και η αλλαγη 30% νερου πριν και μετα των''επαγγελματικων υποχρεωσεων'' ηταν επαρκεις για να συντηρησω το ενυδρειο μου,,,,επισης δεν θα ηθελα να βαλω αληθινα φυτα λογω του οταν λειπω αναγκαστικα δεν θα υπαρχει σωστος φωτισμος με αγνωστα αποτελεσματα,,,,,

αρα,,,ερχομαστε στο αποτελεσμα οσων σας ειπα,,,,,α)τι ψαρακια προτεινετε(αν ειναι δυνατον ποια ειναι τα πιο ανθεκτικα)β)με την σκεψη το οτι λειπω αρκετες μερες,,θα ηταν δυνατο να βαλω αληθινα φυτα?

και γ)θα πρεπει να βγαλω το νερο που ειχα τα χρυσοψαρα και να ξαναστηθει εκ νεου το ενυδρειο?τα εχω βγαλει εδω και 4 μερες εριξα βακτηρια εκανα αλλαγες νερου30% και μετα τα τεστ ειχα τα ακολουθα αποτελεσματα

ph =7.2 kh= 6d gh= >7d no2=0 no3=05

σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων,,,,,,,,με φιλικους χαιρετισμους Θανος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου πω πολλα αλλα για τα φυτα απο αποψη φωτισμου δεν θα υπαρχει προβλημα...Θα αγωρασεις εναν χρονοδιακοπτη και εισαι οκ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

λπν φυτα μπορεις να βαλεις αλλα να ειναι "ευκολα" οπως κερατοφυλο, καποια ιδη moss, Vallisneria κτλ...

για ψαρια τωρα εγω λεω να βαλεις ζωοτοκα και πιο συγκεκριμενα πλατυ.. για τα λιτρα σου ειναι μια χαρα.. ειναι

ομορφα και μικρα ψαρια "δυνατα" και δεν εχουν πολλες απαιτησεις...

Οριστε και μια φωτο για να δεις πως ειναι..

http://www.americanaquariumproducts.com/images/graphics/platydisplay3.jpg

αυτα απο μενα.. good luck..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες,,,,,,,,,,,,,,

Γεια σου και απο μενα.να σου και λιγα και μετα εσυ θα κρινης .ΦΥΤΑ που αντεψουν πολυ ειναι ηAnubias barteri var. angustifolia ("afzelii")

Anubias barteri var. caladiifolia ''1705''Ακομα αντεχουν ηCeratopteris thalictroides,,,,και ηVallisneria americana .ΨΑΡΙΑ γκαμπυ μολυ ζεβρακια ξιφοφοροι ,το ενυδρειο σου δεν χρειαζεται να αλαξεις το νερο του ειναι ειδη στρωμενο ....Τωρα ολα ειναι στην δικια σου κριση.Πυστευω να σε βοηθεισα λιγο .....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο μενα.να σου και λιγα και μετα εσυ θα κρινης .ΦΥΤΑ που αντεψουν πολυ ειναι ηAnubias barteri var. angustifolia ("afzelii")

Anubias barteri var. caladiifolia ''1705''Ακομα αντεχουν ηCeratopteris thalictroides,,,,και ηVallisneria americana .ΨΑΡΙΑ γκαμπυ μολυ ζεβρακια ξιφοφοροι ,το ενυδρειο σου δεν χρειαζεται να αλαξεις το νερο του ειναι ειδη στρωμενο ....Τωρα ολα ειναι στην δικια σου κριση.Πυστευω να σε βοηθεισα λιγο .....

να σαι καλα παναγιωτη,,,,,,,,,ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα παναγιωτη,,,,,,,,,ευχαριστω πολυ

Nα εισαι καλα.Οτι χρειαστεις εδω ειμαι .να στελνεις ΠΜ....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστέυω ότι με τα ζωοτόκα θα έχεις ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. προσοχή με τις αναπαραγωγές!! στην αρχή θα ενθουσιαστείς αλλα μετα δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις. καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Στη συναντηση του φορουμ το Σαββατο θα βρεις αρκετα φυτα και δωρεαν. Σκεψου το γιατι ειναι και μια καλη ευκαιρια να γνωρισεις τον κοσμο του φορουμ και να συζητησεις πολυ πιο ανετα τις αποριες σου.- :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

θα ερθω...αλλα δεν εχω ουτε ενα γνωστο ρε παιδια,,,,,,,,,,,,, :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

θα ερθω...αλλα δεν εχω ουτε ενα γνωστο ρε παιδια,,,,,,,,,,,,, :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ηρθες, εκτος κι αν δεν συστηθηκες.- :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...