Jump to content

Κάθε αρχή και δύσκολη!


Recommended Posts

Γεια σας και ευχαριστώ για την φιλοξενία. Είμαι κάτοχος ενός ενυδρείου 96Lt. Το λειτουργώ 2 βδομάδες χωρίς ψάρια. Για στρώσιμο χρησιμοποιώ Sera Nitrivec. Φίλτρο εξωτερικό το EHEIM classic. Μια λάμπα Arcadia 25W.

Μετρήσεις με υγρά test της Tetra:

Νερό βρύσης PH=8

Ενυδρείο PH=8

GH=5

KH=4

ΝΟ2=<3mg/lt

Αμμωνία (υγρό test Api): 0mg/lt

Θερμοκτασία=25 C

Το πρόβλημα μου είναι το PH. Ενώ έβαλα νερό περίπου 50% από αντίστροφη όσμωση το PH δεν έπεσε καθόλου και παραμένει στο 8 παρόλο που η γενική και η ανθρακική σκληρότητα έπεσαν στο μισό δηλαδή πριν ήταν 10 και 8 αντίστοιχα.

Ψάρια δεν έχω βάλει ακόμα γιατί είμαι στο στρώσιμο αλλά έχω έξι ρίζες φυτά τα οποία δεν βλέπω να πηγαίνουν πολύ καλά. Για τα φυτά έβαλα υπόστρωμα 1cm και μετά 3cm χαλίκι της hobby. Χρησιμοποιώ Tetra Plantamin και έβαλα και 3 ταμπλέτες-λίπασμα της API

Επειδή σκέφτομαι για μονομάχους θέλω να ρίξω το ph στην τιμή 7-7,5.

Επίσης έχω συνδέσει έναν PH controller με ρελέ γιατί αργότερα θέλω να βάλω παροχή CO2 από μπουκάλα.

Πως μπορώ να ρίξω το PH? Με τύρφη στο φίλτρο θα πέσει αρκετά; Αν βάλω CO2 εμπειρικά πόσα δέκατα θα πέσει το PH;

Link to comment
Share on other sites

Καλοσήρθες στο φόρουμ. :bowdown:

Η αντίστροφη όσμωση δεν κατε βάζει το ph. παράγει νερό με σκληρότητες κοντά στο μηδεν. το ph τείνει προς αυτό του νέρου στο οποίου αναμιγνύεται. Θα έχεις ένα καλό αποτέλεσμα με προσθήκη τύρφης στο βαρέλι προετοιμασίας. η προσθήκη μπουκάλας διοξειδίου θα βοηθήσει επίσης στην πτώση του ph.

P.S : Τα συγκεκριμένα τέστ νερού έχουν κατηγορηθεί για λάθος μετρήσεις. Δοκίμασε κάποιο πιο αξιόπιστο τεστάκι(π.χ API).

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στο ΑΖ

Μήπως έχεις αεροπετρα με αεραντλία μέσα στο ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Το PH το μετράω επίσης με ηλεκτρονικό PH meter το οποίο το έχω καλιμπράρει πολύ πρόσφατα οπότε τουλάχιστον για το PH είναι διπλοτσεκαρισμένo στην τιμή 8 με 8.1

Αυτό που με απασχολεί είναι μήπως η EHEIM είναι πολύ δυνατή για το ενυδρείο μου. Είναι 8W με ικανότητα 440l/h και βλέπω ότι αναταράζει πολύ την επιφάνεια του νερού ενώ οι φυσαλίδες που δημιουργεί φθάνουν σε βάθος 15cm στο νερό. Αεραντλία με αερόπετρα χρησιμοποιώ μόνο την νύχτα και αφού κλείσει το φως.

Φίλε freezer τι ακριβώς να κάνω στην επόμενη αλλαγή νερού. Να ανακατέψω τύρφη (σε υγρή μορφή;) με νερό (βρύσης ή Α/Ο;) και μετά να το ρίξω μέσα;

Αν χρησιμοποιήσω χημικό PH down θα έχω επιπτώσεις-επιπλοκές;

Το άλλο που παρατηρώ αν ανατρέξω σε πίνακες είναι ότι με PH=8 και KH=4 έχω έλλειψη CO2.

Έγινε επεξεργασία - exerazor
Link to comment
Share on other sites

Τροφη για τα ετοιμα βακτηρια που βαζεις ριχνεις;

Link to comment
Share on other sites

Τροφή ρίχνω αραιά κάθε 3-4 ημέρες 2-3 φυλλαράκια της sera κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο.

Κάθε υπόδειξη για τον εξοπλισμό και την συντήρηση του ενυδρείου είναι δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γινεται PH 8.1 με ΚΗ4 ? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sarevock κι εμένα αυτό μου προκάλεσε εντύπωση στην αρχή για αυτό ξεκίνησα αυτό το post. Μήπως και κάποιος άλλος χομπίστας έχει συναντήσει το ίδιο. Μετρήσεις κάνω μέρα παρά μέρα. Για το PH=8 το έχω τσεκάρει με ηλεκτρονικό καλιμπραρισμένο PH meter και με υγρό test (διπλοτσεκαρισμένο).

Επίσης ΚΗ=4 μετράω το ίδιο κάθε μέρα με υγρά test της tetra. Μετρώντας κατευθείαν βρύση μου βγάζει ΚΗ=8 και επειδή έβαλα 50% Α/Ο το θεωρώ σωστό. Με το PH τι να κάνω όμως;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα λογικα αν ειναι τωρα στο ενυδρειο σου ΚΗ4 δεν επρεπε να τραβηξει μαζι του και το PH ? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις κατι μεσα εκτος απο φυτα που να σου ανεβαζει το ph??? καποια πετρα ασβεστολιθικη ισως....παντος και εμενα το 100 lit. την πρωτη εβδομαδα στρωσιματος ειχα 7.8ph και μολις μπολιαστικε απο το παλιο μου ενυδρειο μετα απο καποιες μερες μετρησα 7.2ph χωρις να αλλαξω τιποτα στο ενυδρειο και με το ιδιο τεστ ενοειται! μηπως πρεπει να γινει καλα ο κυκλος του στρωσιματος??? παντος με co2 θα κανεις καλη δουλεια!!!! δοκιμασμενο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από φυτά, υπόστρωμα και χαλίκι δεν έχω βάλει τίποτα άλλο. Ο κύκλος στρωσίματος δεν νομίζω ότι έχει ξεκινήσει γιατί την μία τελευταία βδομάδα άρχισα να βάζω τροφή. Για την μπουκάλα CO2 θα αργήσω κάνα μήνα. Μαζεύω τα υλικά σιγά-σιγά. Πήρα όμως να δοκιμάσω το Sera CO2 start σύστημα με τις ταμπλέτες και θα σας πω αν έχω αποτελέσματα.

Με την ευκαιρία που θα βρω στην Πάτρα ή Αθήνα μπουκάλα 2-3ΚG ;

Πήρα τηλέφωνο ΠΡΟΝΟΙΑ αλλά τώρα έχουν μόνο 5KG και μου φένεται μεγάλη για το σαλόνι.

Έγινε επεξεργασία - exerazor
Link to comment
Share on other sites

Φίλε freezer τι ακριβώς να κάνω στην επόμενη αλλαγή νερού. Να ανακατέψω τύρφη (σε υγρή μορφή:bowdown: με νερό (βρύσης ή Α/Ο:bowdown: και μετά να το ρίξω μέσα;

Αν χρησιμοποιήσω χημικό PH down θα έχω επιπτώσεις-επιπλοκές;

μπορείς μέσα στο βαρέλι (με νερό α/ο και ανάμιξη με νερό βρύσης) να βάλεις ένα μικρό φιλτράκι μόνο με τύρφη μέσα. και αφού πειραματιστείς αρκετά θα βρείς τη σωστή ρουτίνα για να κρατάς σταθερές τις παραμέτρους. Το σίγουρο είναι ότι θα πέσει το ph.

Δεν θα συνιστούσα buffer κανει περισσότερο κακό από ότι καλό.

Το άλλο που παρατηρώ αν ανατρέξω σε πίνακες είναι ότι με PH=8 και KH=4 έχω έλλειψη CO2.

Ρε παιδια γινεται PH 8.1 με ΚΗ4 ? :bowdown:

αυτό μπορεί να ωφείλεται στην μεγάλη ανατάραξη, όπως κατα τη γνώμη μου και το Ph πάνω από την τιμή του νερού της βρύσης. ανείχες κάτι ασβεστολιθικό μέσα το πιο πιθανό είναι να είχες και διαφορές στη σκληρότητα.

Έγινε επεξεργασία - freezer
Link to comment
Share on other sites

αυτό μπορεί να ωφείλεται στην μεγάλη ανατάραξη, όπως κατα τη γνώμη μου και το Ph πάνω από την τιμή του νερού της βρύσης. ανείχες κάτι ασβεστολιθικό μέσα το πιο πιθανό είναι να είχες και διαφορές στη σκληρότητα.

:bowdown:

Η χαμηλή σκληρότητα σημαίνει χαμηλή αντίσταση στη μεταβολή του έτσι αν σε μαλακό νερό ρίξουμε οξύ θα γίνει εύκολα όξινο, αν ρίξουμε βάση θα γίνει εύκολα βασικό.

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι να περιμενεις να κανει τον κυκλο του και μετα να δεις που βρισκεσαι σε μετρησεις. πιστευω πως ειναι πολυ νωρις να προσπαθησεις να μεταβαλεις κατι απο τις τιμες σου γιατι τα πραγματα ειναι πολυ ευθραστα τωρα στην αρχη. περιμενε να στρωθει μετρα και μετα αποφασισε τι μπορεις να βαλεις μεσα απο ψαρια. παντος καθε ειδους "ζουμια" μονο πονοκεφαλους πιστευω μπορουν να σου φερουν.....μετρησες το νερο τις βρυσης σου να δεις τιμες???

Link to comment
Share on other sites

Το νερό της βρύσης όπως γράφω και στην αρχή είναι ακριβώς στην ίδια τιμή PH=8

Link to comment
Share on other sites

Το νερό της βρύσης όπως γράφω και στην αρχή είναι ακριβώς στην ίδια τιμή PH=8

οκ,αλλα οι υπολοιπες μετρησεις...?GH-KH...?τι δειχνουν οι σκληροτητες στη βρυση σου...?
Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται να πέσει το PH εύκολα περιμένοντας το στρώσιμο μια και το PH της βρύσης είναι πολύ αλκαλικό . Μπορει να φταίει και το χαλίκι αλλά και τα βιολογικά υλικά του φίλτρου που θέλουν το χρόνο τους . Καλή λύση είναι τύρφη μέσα στο φίλτρο (σε τούλι)

Link to comment
Share on other sites

Τα γράφω όλα στην αρχή Νο1 post.

Το πρόβλημα μου είναι το PH. Ενώ έβαλα νερό περίπου 50% από αντίστροφη όσμωση το PH δεν έπεσε καθόλου και παραμένει στο 8 παρόλο που η γενική και η ανθρακική σκληρότητα έπεσαν στο μισό δηλαδή πριν ήταν 10 και 8 αντίστοιχα.

Άρα έχουμε:

1. Νερό ΒΡΥΣΗΣ

PH=8

GH=10

KH=8

2. Νερό ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

PH=8

GH=5

KH=4

Να σημειώσω ότι οι τιμές βρύσης είναι τιμές νερού Πάτρας. Επειδή χρησιμοποίησα όπως γράφω 50% αντίστροφη όσμωση στο ενυδρείο, θεωρώ απόλυτα λογικό να πέσει στο μισό η γενική και η ανθρακική σκληρότητα. Για το PH γίνεται όλη η φασαρία και γι αυτό ζητάω βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλή λύση είναι τύρφη μέσα στο φίλτρο (σε τούλι)

Αυτό μου το είπε ένα pet shop αλλά δεν τον πίστεψα πολύ, έμπορας είναι.
Link to comment
Share on other sites

- Η ΑΟ κατεβαζει και το pH εμμεσα.

- Ριχνε καθε μερα τροφη.

- Ανεβασε τη θερμοκρασια στους 27-28 (αν εχεις φυτα ευαισθητα οχι πιο πανω) για πιο γρηγορο στρωσιμο.

- Μετρα και με ενα τεστακι υγρο το πεχα καλου κακου.

- Αν βαλεις τυρφη οχι υγρη (δεν συμφερει), βαλε στερεα. Και οχι στο φιλτρο του ενυδρειου αλλα σε βαρελι προετοιμασιας οπου θα

μαζευεις το νερο της ΑΟ θα συμπληρωνεις το μισο απο τη βρυση και μετα απο μερικες μερες (μετρα να δεις τι τιμες φερνει) ριχνεις και αντιχλωριο για τα λιτρα της βρυσης που προσθεσες και κανεις αλλαγη.

Η τυρφη σε δυο καλτσες (οχι δυχτι και φευγει απο τις τρυπες) και αλλαγη εναλλαξ η καθε καλτσα καθε μηνα (ή ανλογα τις μετρησεις και τις απαιτησεις).

Ξεκινα με 150-200ml τυρφη για 50 λιτρα βαρελι και βλεπεις αν θελεις κι αλλο.

- Θα βαλεις μονομαχους??? Ποσους? Σου αρεσει να βλεπεις μονομαχιες και θανατους? :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

- Αν βαλεις τυρφη οχι υγρη (δεν συμφερει), βαλε στερεα. Και οχι στο φιλτρο του ενυδρειου αλλα σε βαρελι προετοιμασιας οπου θα

μαζευεις το νερο της ΑΟ θα συμπληρωνεις το μισο απο τη βρυση και μετα απο μερικες μερες (μετρα να δεις τι τιμες φερνει) ριχνεις και αντιχλωριο για τα λιτρα της βρυσης που προσθεσες και κανεις αλλαγη.

Η τυρφη σε δυο καλτσες (οχι δυχτι και φευγει απο τις τρυπες) και αλλαγη εναλλαξ η καθε καλτσα καθε μηνα (ή ανλογα τις μετρησεις και τις απαιτησεις).

Ξεκινα με 150-200ml τυρφη για 50 λιτρα βαρελι και βλεπεις αν θελεις κι αλλο.

- Θα βαλεις μονομαχους??? Ποσους? Σου αρεσει να βλεπεις μονομαχιες και θανατους?

-Αν βάλω μονομάχους θα βάλω μόνο ένα ζευγάρι αλλά οι μονομάχοι δεν είναι η τελική απόφαση.

-Δηλαδή η τύρφη σε στερεά μορφή μόνιμα μέσα στο βαρέλι?

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στο ΑΖ

Μήπως έχεις αεροπετρα με αεραντλία μέσα στο ενυδρείο σου;

Εδώ δεν απάντησες.

Εκτός αυτού από την στιγμή που έχεις μέσα φυτά και δεν υπάρχει κάποια πηγή CO2 λογικό είναι να σου καταναλώσουν και το ελάχιστο CO2 τα φυτά με αποτέλεσμα να ανέβει το Ph. Αν έχεις και έντονη ανατάραξη του νερού τότε ήρθε και έδεσε.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΘΕΣΗ(Χρήστος @ 06/05/2009, 23:23:46)

καλώς ήρθες στο ΑΖ

Μήπως έχεις αεροπετρα με αεραντλία μέσα στο ενυδρείο σου;

Εδώ δεν απάντησες.

Εκτός αυτού από την στιγμή που έχεις μέσα φυτά και δεν υπάρχει κάποια πηγή CO2 λογικό είναι να σου καταναλώσουν και το ελάχιστο CO2 τα φυτά με αποτέλεσμα να ανέβει το Ph. Αν έχεις και έντονη ανατάραξη του νερού τότε ήρθε και έδεσε.

Απάντησα και εδώ ακριβώς από κάτω!

Αεραντλία με αερόπετρα χρησιμοποιώ μόνο την νύχτα και αφού κλείσει το φως.
Η αεραντλία μπαίνει αυτόματα σε λειτουργεία όταν κλείσει το φως.

Έχω όμως νέα με τις ταμπλέτες CO2. Έβαλα το σύστημα της Sera CO2 και με το που ρίχνω την πρώτη ταμπλέτα το PH έπεσε αμέσως σε PH7,5.

Υπενθυμίζω ότι ήταν PH8. Μετά από περίπου μια ώρα γύρισε πάλι σε PH8.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε τη γίνεται, το νερό του δικτύου σου με βάση τα δεδομένα που μας δίνεις έχει ένα CO2 περίπου 2.

Το ενυδρείο σου έχει περίπου 1 CO2, γιατί θα σου πω αμέσως. Με την ανατάραξη που προκαλεί η έξοδος του φίλτρου φεύγει ένα ποσοστό CO2. Το μεγαλύτερο ποσοστό όμως το χάνεις από τα φυτά που το ρουφούν σαν σφουγγάρι, αλλά και το βράδυ με την αεραντλία σου. Ψάρια δεν έχεις ώστε αυτά να σου προσφέρουν με την σειρά τους CO2, στρωμένο δεν είναι το ενυδρείο ώστε να έχεις CO2 από της αποσυνθέσεις, οπότε εύκολα, το CO2 φτάνει κοντά στο 0. Με το που θα βάλεις στο ενυδρείο σου το φρέσκο νερό άντε να ανέβει για λίγο το CO2 με την ανατάραξη και τα φυτά θα έχει εξαφανιστεί στο άψε σβήσε

Η πρόταση μου είναι όχι τόσο έντονη ανατάραξη της επιφάνειας κόψιμο τελείως της αεραντλίας και τάισμα τα φυτά με CO2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...