Jump to content

Βαση Δεδομενων Ψαριων


Recommended Posts

5.Vogias (αλλα μολις βρω λιγο χρονο γιατι αυτες τις μερες πνιγομαι)

Καταρχήν για να ξεδιαλύνουμε τα πράγματα με αφορμή τα λεγόμενα του Vogias.

Δεν έχουμε κάτεργα εδώ ούτε δουλεύουμε με ωράριο ούτε φυσικά είναι υποχρεωτική η καθημερινή μας συμμετοχή, ούτε διαγωνισμό θα έχουμε ποιος έγραψε τα περισσότερα προφίλ και ποιος τα λιγότερα, η ο τάδε έψαξε και βρήκε πιο πολλά ενώ ο άλλος όχι.

Ότι κάνουμε θα το κάνουμε χαλαρά αλλά υπεύθυνα, να έχουμε εμπιστοσύνη και να μπορούμε να στηριζόμαστε στα λεγόμενα του, πχ αν ο τάδε μας πει ότι διασταύρωσε της πληροφορίες να ξέρουμε ότι το έκανε αναμφισβήτητα.

Είναι λογικό να μην έχουμε κάθε φορά τον ίδιο χρόνο ούτε κάθε φορά την ίδια διάθεση, εθελοντές είμαστε όλοι που προσφέρουμε για το χόμπι κομμάτι από τον ελεύθερο χρόνο μας. Με βάση λοιπόν τον χρόνο και την διάθεση που διαθέτουμε θα εργαζόμαστε .

Όποιος μπει στην ομάδα δεν θα είναι για ένα δυο φεγγάρια αλλά θα παραμείνει.

Από την άλλη μην φανταστείτε ότι θα παραμείνετε στην ομάδα εάν αν μια φορά τον μήνα κάνετε ένα ποστ και μας πείτε ότι «βρήκα το ψάρι κουχου μουχου ότι ζει σε Ph 32» και μετά από έναν μήνα έρθετε πάλι και μας πείτε ότι «το ψάρι βουχου μούχου ζει μέσα στην σόδα»

Το λέω αυτό για κάποιους φιλόδοξους που θα ήθελαν να μπουν στην ομάδα μόνο και μόνο για το ψώνιο να δουν το ονόματος κάτω από το προφίλ του ψαριού. Προς θεού δεν λέω ότι υπάρχουν τέτοιοι αλλά εξηγούμε για να μην παρεξηγούμε.

το θέμα του προφίλ προσωρινά και για λίγο παγώνει έως ότου οργανωθούμε ποιο σωστά , να ξέρουμε ποιοι είμαστε πόσοι είμαστε και να βγάλουμε μετά ένα μεθοδικό πρόγραμμα εργασίας. Στο παρασκήνιο μπορείτε να δουλεύεται.

Και τέλος το σημαντικότερο όσοι τελικά δεν είναι στην ομάδα αυτή δεν πάει να πει ότι αποκλείονται από την προσφορά, μπορεί όποιος θέλει να δώσει πληροφορίες ή φωτογραφίες γιατί εκεί πιστεύω θα έχουμε μεγάλη έλλειψη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για ψάρια που έχω ήδη θα μπορούσα να κάνω τη δουλειά...οι έρευνες αυτές θα βοηθήσουν και τους κατόχους να μάθουν περισσότερα πράγματα για τα ψάρια τους...

LABIDOCHROMIS CAERULEUS

Nimbochromis venustus

Psedotropheus socolofi

Psedotropheus acei

Pseudotropheus estherae

Pundamilia nyererei

Synodontis eupterus

Pterygoplichtys gibiceps

Panaque sp. L204

Pterophylum scalare zebra angel

Paracheirodon axelrodi

Hemigrammus bleheri

Pterophylum scalare Black angel

Ottocinclus affinis

Botia macracanthus

Microgeophagus ramirezi

Botia lohachata

Ιδανικό θα είναι να μπορεί να υποστηριχτεί πλούσιο φωτογραφικό υλικό...

Link to comment
Share on other sites

Για τις photo (πέρα από το θέμα copyright) καλό θα ήταν να μπουν και κάποια standards ως προς τις διαστάσεις (ώστε να υπάρχει ομοιομορφία απεικόνισης) και ως προς το μέγεθος και το format (για την αποφυγή μεγάλου "φορτώματος" του server που φιλοξενεί το forum. Oι photo του Νίκου νομίζω είναι ένα καλό υπόδειγμα :

http://users.lak.sch.gr/xhras/uploads/aquazone/search.php

1. stormtrooper

2. Panos1990

3. Astra

4. sarevock

5.Vogias (αλλα μολις βρω λιγο χρονο γιατι αυτες τις μερες πνιγομαι)

6. chrisx

Link to comment
Share on other sites

@ Χρηστος:

Κατ'αρχην συμφωνω με αυτα που λες!Αυτο που θελω εγω ειναι να βοηθησω και δεν με ενδιαφερει να φαινεται το ονομα μου!Δεν εχω τετοιες βλεψεις, ουτε εχω αναγκη καταξιωσης!Ειπα μονο να ΒΟΗΘΗΣΩ οσο μπορω!!!Δεν εχω τεραστιες γνωσεις αλλα εχω ψαξει πολυ για καποια ψαρια "συγκεκριμενα" που μου αρεσουν και γι'αυτο θελησα να βοηθησω!Τωρα με αυτο που ειπα "(αλλα μολις βρω λιγο χρονο γιατι αυτες τις μερες πνιγομαι)" αυτη την στιγμη εχω ενα προγραμμα φουλ απ'το πρωι μεχρι το βραδυ γι'αυτο διευκρυνισα οτι δεν εχω και πολυ χρονο για να μην παρεξηγηθω αργοτερα!

Αυτα οσο αφορα εμενα!!!

Υ.Γ.Ελπιζω να μην παρεξηγηθω!Αλλα πιστευω πως συμμετοχη απο ολους θα βοηθησει για ενα καλυτερο αποτελεσμα!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ελα, μη το ξεχασουμε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ελα, μη το ξεχασουμε! ;)

Μην φοβάσαι δεν το ξεχάσαμε μαγειρεύεται ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβάσαι δεν το ξεχάσαμε μαγειρεύεται ακόμη.

;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...