Jump to content

κυριαρχία


antonis123

Recommended Posts

καλήσπερα σας

καταρχάς να συστηθώ,με λένε αντώνη και είμαι νέος στο άθλημα των ενυδρείων.Έχω ένα 120 λίτρα γλυκού απο το carefour και απλά ξεκίνησα με σκοπό τον πειραματισμό μιάς και με ενθουσιάζει ότι έχει να κάνει με την θάλασσα και με τα ψάρια.Ασχολούμε επαγγελματικά με υδατοκαλλιέργιες στο τομέα της ιχθυογενησης.

Στο ενυδρείο μου είχα δύο αγγελόψαρα αρκετά μεγάλα και δύο πολύ όμορφα κινέζικα κατά πάσα πιθανότητα Tanichthys albonubes απο ότι είδα στο δικό σας site απο φωτογραφίες.(Τα ψαρια τα πήρα όλα μαζί απο κατάστημα που του τα είχαν πασάρει και δέν ήξερε τι να τα κάνει) επίσης φιλοξενώ και ένα γλύφτη τεραστιών διαστάσεων.Επίσης το ένα αγγελόψαρο (Α male) είναι επίσης τεράστιο φτάνοντας τα πτερύγια του μία αντρική παλάμη.Γενικά το ενυδρείο είναι φυτεμένο αρκετά χωρίς να φτάσω σε σημείο να χρειάζομαι co2 έχει λίγο σκληρό νερό και πέρα απο κάποια προβλήματα με ich που έιχα και τα εντιμετώπισα όλα πάνε καλά.Γενικά μετά απο καιρό η ζωή στο ενυδρείο παρόλο που δέν αντιμετώπιζα κάποια προβλήματα είχε αρχίσει να γινεται βαρετή για εμένα και πιεστική για τα ψάρια.το κυριάρχο αγγελόψαρο δέν άφηνε τα ψάρια να κυκλοφορίσουν άνετα.Στην αρχη κυνηγούσε μόνο τα κινέζικα ενώ μετά απο την αρρώστια που χτύπησε το άλλο αγγελόψαρο άρχισε να παρενοχλέι και αυτό (ήτανε αδύνατο για κάποιο διάστημα) με αποτέλεσμα η ''περιοχή'' του συνεχώς να αυξάνει και τα υπόλοιπα ψάρια σε μόνιμη κατάσταση stress να είναι κρυμμένα μέσα στα φυτά και να βγένουν μόνο για τροφή.Τελικά αφόυ έδωσα το επιθετικό αγγελόψαρο απο τα επομενα κιόλας λεπτά η ζωή στο ενυδρείο βρήκε κανονικούς ρυθμούς.Απλά θα ήθελα συμπερασματικα να πώ (έχοντας εμπειρία βιομηχανικής παραγωγής και όχι ενυδρειακή) ότι ακόμα και άν το κυριάρχο ψάρι σε ένα ενυδρείο δέν καταπιέζει τα υπόλοιπα παρόλα αυτά άν κάτι δέν πηγαίνει καλά για παράδειγμα ελλειψη όρεξης, τότε ένας λόγως είναι και η τάση μιμιτισμού σε ένα κοπάδι.Δηλαδή εάν δέν τρώει το κυριάρχο για διάφορους λόγους τότε ενδεχομένος να μήν φάνε τα άλλα.βέβαια αν έχει πρόβλημα το κυριάρχο για διάστημα που κρίνει το κοπάδι ότι είναι αρκετό θα πάψει να είναι κυριάρχο και την θέση του θα πάρει ένα άλλο ψάρι.Ελπίζω να μήν κούρασα.Θα ήθελα να κλείσω με δύο ερωτήσεις:α)το αγγελόψαρο που έμεινα ζεί μόνο του ή πάνε σε κοπάδι αυτά μόνο? και τέλος αυτά τα κινέζικα που προανέφερα τί τρώνε? απο ότι βλέπω ανταποκρίνονται σε όλα τα έιδη τροφής αρτέμια σκουλίκια νυφάδες καθώς και τα πίο αδύναμα φύλα απο τα φυτά μου.

ευχαριστώ και συγχαρητήρια για την υπεροχη δουλειά που κάνετε εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας.

Στο ερώτημα σου για το σκαλάρι όχι δεν ζει μόνο του τουλάχιστον δεν θα σου ζήσει τα αναμενόμενα χρόνια (10+)

Τα σκαλάρια είναι ομαδικά ψάρια και από ότι κατάλαβες επιθετικά σε μικρό ενυδρείο. θα πρέπει να έχουμε 4-6 κομμάτια σε ένα ενυδρείο 200-300 λίτρα. Εξαίρεση στον κανόνα είναι αν έχουμε πιστοποιούμενο ζευγάρι τότε μπορούμε να κρατήσουμε μόνο το ζευγάρι σε λιγότερα λίτρα αλλά με το ανάλογο ύψος (50cm).

Για περισσότερα απεύθυνε τα ερωτήματα σου στην ανάλογη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Καλός όρισες φίλε Αντώνη και καλή διαμονή... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...