Jump to content

Τρένο για Θεσσαλονίκη


Recommended Posts

Αύριο πάω να βγάλω τα 6 εισιτήρια .

Γιώργο εχεις το τηλέφωνο μου πάρε με το πρωί νωρίς .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αύριο πάω να βγάλω τα 6 εισιτήρια .

Γιώργο εχεις το τηλέφωνο μου πάρε με το πρωί νωρίς .

σταματη, κανε τα 7 (Συν το δικο μου). και να μην ερθω θα σου το πληρωσω 100%. ασε που θα ερθω. αν σου κοβουν φοιτητικο χωρις πασσο καλο θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ:

Η λίστα για την ώρα έχει ως εξής:

1. ΣΤΑΜΑΤΗΣ

2. FISHAKI

3. viciouscircle (+1)

4. Stormtrooper

5. Shadow_1

6. Husky_Jim

7. NAVY

8. dartman (πιθανότατα +1)

Αυτό σημαίνει 10 άτομα.

Παρουσιάστηκε πρόβλημα στο θέμα των εισιτηρίων. Μου αρέσει που εγώ ήμουν και σίγουρος πως θα μπορέσουμε να βρούμε τελευταία στιγμή. Τελικά εισιτήρια ΚΑΠΟΥΤ! Ούτε για δείγμα δεν υπάρχουν. Οπότε πλέον είναι σίγουρο πως θα ανέβουμε Θεσσαλονίκη, καθότι δεν υπάρχει κίνδυνος να μας πετάξουν έξω! Θα ανέβουμε με αμάξια! Για να γίνει άνετο το ταξίδι μας, θα χρειαστούμε 3 αμάξια με τον αριθμό των ατόμων που έχουμε μέχρι στιγμής.

Το ένα αμάξι θα είναι του Σταμάτη, το άλλο δικό μου και ψάχνουμε για το τρίτο. Παρακαλώ ενημέρωστε μέσα στο τόπικ για προσφορές. Απαραίτητη προϋπόθεση να είναι άνω των 2500 κυβικών και με τουλάχιστον 300 μουλάρια :bowdown:

Οπότε πλέον προτείνω να φύγουμε και λίγο νωρίτερα, ώστε να φτάσουμε και πριν τις 15:00. Μπορούμε να φύγουμε όλοι μαζί ή ανεξάρτητα... αυτό θα αποφασιστεί στην πορεία. Προτείνω να φύγουμε όλοι μαζί ή να βρεθούμε κάπου ώστε αν κάνουμε 1-2 στάσεις να είμαστε παρέα! Επίσης όσοι έχουν διπλώματα, αλλά δεν φέρουν αμάξι, ας έχουν τα διπλώματα μαζί τους! Κακό δεν είναι...

Αυτά τα νέα!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

παιδια γιατι δεν σκεφτεστε να ερθετε με ΚΤΕΛ?

Link to comment
Share on other sites

τελεια... διαθετω ενα εγω. αλλα ειναι λιγο μικροτερο. κανει?

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΤΕΛ αποκλείεται ως λύση καθότι υπάρχει πρόβλημα με τα πράγματα που θα κουβαλήσουμε πάνω.

Παιδιά, η πρόταση των αμαξιών είναι απλά μία πρόταση. Κύριος σκοπός είναι να μαζευτούμε όλοι μαζί στην Θεσσαλονίκη. Δυστυχώς ο δευτερεύον σκοπός του χαβαλέ στο τρένο αποκλείστηκε. Οπότε μπορεί ο καθένας να δηλώσει την όποια προτίμησή του.

Άλλες εναλλακτικές είναι Intercity (αν βρούμε εισιτήρια), ΚΤΕΛ (για όσους δεν κουβαλήσουν πράγματα), αεροπλάνο (για όσους τους περισσεύουν).

Επίσης θα ήθελα να δούμε και ποιο έχουν σκοπό να γυρίσουν την ίδια μέρα και ποιοι έχουν σκοπό να μείνουν. π.χ. Εγώ όπως και να έρθω, την Κυριακή το πρωί πρέπει να είμαι πίσω. Αν έρθω με αμάξι, θα πρέπει να υπάρχουν άλλα 2-3 άτομα που θα με ακολουθήσουν, αλλιώς θα δημιουργήσουν πρόβλημα στους υπόλοιπους!

Οπότε τα ερωτήματα έχουν ως εξής:

Προτίμηση με αμάξι:....

Προτίμηση με ΚΤΕΛ:....

Προτίμηση με αεροπλάνο:....

Επιστροφή την ίδια μέρα:....

Επιστροφή την επόμενη μέρα:....

@ fishaki

Γίνε λίγο πιο σαφής... Για τί αμάξι μιλάς? (δεν πιστεύω να εννοείς το λεωφορείο... :bowdown: )

Link to comment
Share on other sites

@ fishaki

Γίνε λίγο πιο σαφής... Για τί αμάξι μιλάς? (δεν πιστεύω να εννοείς το λεωφορείο... :bowdown: )

ρε δε νοικιάζεται ένα mini-bus... ?

τον οδηγό τον έχετε εξάλλου! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα φύγω την επόμενη ημέρα .

Έχω κλείσει που θα μείνω .

Link to comment
Share on other sites

άλλες ώρες καρβουνιαρης δεν παιζει?

Η εστω intercity πανε - καρβουνιαρης ελα ?

Link to comment
Share on other sites

να πω κατι? δεν ξερω, ισως ειναι πατατα.

για την επιστροφη πιστευω να βρουμε εισητιρια λογω ημερας και ωρας. γιατι να μην παμε με κτελ (τοσα πολλα πραγματα εχουμε?) ή αν υπαρχει τροπος με ανταποκριση με το τρενο? να δουμε και τη λυση του ιντερσιτι. ισως να στελναμε τα πραγματα με τρενο και να ταξιδευαμε με κτελ. με τα ιχ θα πληξουμε λιγο.

στορμ μιλαω για ιχ. αν φερω λεωφορειο στη πρωτη σταση που θα κανουμε θα βγητε 8αρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά νομίζω πως εγώ τείνω περισσότερο προς την λύση του:

Αναχώρηση από Αθήνα 7:50 Intercity Express με άφιξη στην Σαλόνικα κατά τις 12:10 το μεσημέρι.

Επιστροφή από Σαλόνικα 1:40 Intercity (απλό) με άφιξη στην Αθήνα κατά τις 7 το πρωί.

Συνολικό κόστος 77,60 (αν τα εισιτήρια βγούνε μαζί).

Διαθεσιμότητα για το Express υπάρχει αυτή τη στιγμή περί των 100 εισιτηρίων ενώ για της επιστροφής είναι πολύ πιο άνετα τα πράγματα.

Τί λέτε??

Link to comment
Share on other sites

σαν προγραμμα ειναι μια χαρα. πολυ κοστος ομως. εγω ειμαι μεσα οτι και να πειτε. το θεμα ειναι να βιατουμε λιγο να παρουμε αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ξεκινήσει να φορτώνω με πράγματα που θα φέρω μαζί μου .

Αν αποφασίσουμε για τρένο θα δυσκολέψει να τα μεταφέρω .

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε πόσοι είναι για επιστροφή αυθημερόν .

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα πράγματα:

Το αυτοκίνητο είναι πολύ καλή λύση από πολλές απόψεις, αλλά έχει και σημαντικά μειονεκτήματα. Κάποιοι θέλουν να γυρίσουν την ίδια μέρα και άλλοι θέλουν να μείνουν. Εγώ προσφέρθηκα για αμάξι, αλλά:

1) Πόσοι θα επιστρέψουν μαζί μου την ίδια μέρα? Αν δεν έρθει μαζί μου ο ίδιος αριθμός ατόμων με αυτόν που θα ανεβάσω, θα υπάρχει πρόβλημα στην επιστροφή με τους υπόλοιπους.

2) Θα είναι σκότωμα η επιστροφή.

3) Δεν θα μπορώ ούτε να πιω ούτε να φάω όπως θα ήθελα (δηλαδή ΠΟΛΥ).

Γι'αυτό και κάθομαι και ψάχνω εναλλακτικές.

Η μία είναι αυτή που πρότεινα πιο πάνω, δηλαδή:

Αναχώρηση από Αθήνα 7:50 Intercity Express με άφιξη στην Σαλόνικα κατά τις 12:10 το μεσημέρι.

Επιστροφή από Σαλόνικα 1:40 Intercity (απλό) με άφιξη στην Αθήνα κατά τις 7 το πρωί.

Συνολικό κόστος 77,60 (αν τα εισιτήρια βγούνε μαζί).

Υπάρχει άλλη συγκεκριμένη πρόταση??? Επίσης δεν θεωρώ αναγκαίο πλέον να πάμε όλοι μαζί (αν και θα ήταν το ιδανικότερο), αλλά από την άλλη μη πάει και ο καθένας χωριστά.

@ Σταμάτη

Δεν υπάρχει τρόπος να βοηθήσω κι εγώ ώστε να τα φορτώσεις/κουβαλήσεις σε τρένο? Δεν ξέρω πόσα έχεις και τί, απλά αν μπορώ να βοηθήσω με όποιον τρόπο, και φυσικά συμφωνήσουμε και στο κόστος (77,60) θα ήταν τέλειο!

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε πόσοι είναι για επιστροφή αυθημερόν .

σταματη μου, αν παμε με αυτοκινητο οσοι οδηγουν θα ειναι σκοτωμα εως αδυνατον να επιστρεψουν αυθημερον πισω. ταξιδια, φαγητο, ταλαιπωρια. αν παμε οδικως εγω θα καθησω, διαφορετικα θα επιστρεψω αυθημερον. εκτος αν εχω αντικαταστατη στην οδηγηση.

προτεινω να αποφασισουμε πρωτα με τι θα φυγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε πόσοι είναι για επιστροφή αυθημερόν .

...κι ας μη περιμένουμε να μπουν όλοι μέσα στο φόρουμ για να απαντήσουν. Αν κάποιοι από εμάς έχουν τηλέφωνα των ενδιαφερόμενων, ας κάνουν τις κινήσεις τους και ας γράψουν εδώ τί έμαθαν.

Ο Husky είναι μέσα σε ότι κι αν αποφασίσουμε και σε ότι βολεύει και εξυπηρετεί.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με στορμ. τρενακι και να βοηθησουμε το σταματακο να μεταφορτωσει τη προικα του στο τρενο. εγω παω στο σταθμο και δυο ωρες πριν για να γινει αυτο. και 3 και 4, ωσες χρειαστει.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με στορμ. τρενακι και να βοηθησουμε το σταματακο να μεταφορτωσει τη προικα του στο τρενο. εγω παω στο σταθμο και δυο ωρες πριν για να γινει αυτο. και 3 και 4, ωσες χρειαστει.

Άκου... Αν αρχίσουμε να συμφωνούμε εμείς οι 2 υπάρχει πρόβλημα. Τσάμπα βριζόμασταν στο άλλο τόπικ??? :bowdown:

Ακριβώς αυτό που είπε ο fishaki. 1000 φορές να θυσιάσουμε όλοι μας 1-2 ώρες ύπνου για να πάμε άνετα και όλοι μαζί. Επίσης, επειδή ίσως να υπάρχει και οικονομικό θέμα με κάποιους, προσωπικά βάζω 100 ευρώ σε "κοινό" ταμείο, ώστε να μαζέψουμε όσα μπορούμε για να βγάλουμε τα εισιτήρια που χρειάζονται. Άλλος μπορεί να βάλει 50, άλλος 80 ή τέλος πάντων ότι θέλει και μπορεί ο καθένας. ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ Η ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΛΑ!!!

(μου θυμίζει εποχές που βγάζαμε τα ψιλά μας για να δούμε πόσες μπύρες μπορούμε να πάρουμε για να τις πιούμε στα παγκάκια :bowdown: )

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Να δούμε πρώτα πόσοι ειναι για επιστροφή την ίδια ημέρα .

Νίκο θα έχεις και το ΤΑΝ οδηγό .

Ο Χασκυ δεν εχει χρόνο για να μπει και να γράψει , θα είναι μαζί μου και με εξουσιοδότησε οτι λέω να ισχύει και γι αυτόν .

Ο viciouscircle θα είναι δυο άτομα και έχει κλείσει ξενοδοχείο .

Ο NAVY θέλει να γυρίσει την ίδια μέρα , και αυτός οδηγός .

Άρα Νίκο 3 είσαστε για επιστροφή μέχρι τώρα με 3 οδηγούς , αν βρεθεί άλλος ένας γέμισες .

Link to comment
Share on other sites

να βοηθησουμε το σταματακο να μεταφορτωσει τη προικα του στο τρενο.

Μου άρεσε αυτό !

Τα βλέπουμε παιδιά ολα μεσα μπορούν να ειναι .

Και εγω συμφωνώ με οτι πει η ομάδα η παρέα παίζει ρόλο .

100 ευρώ βάζω και εγώ .

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε πρώτα πόσοι ειναι για επιστροφή την ίδια ημέρα .

Νίκο θα έχεις και το ΤΑΝ οδηγό .

Ο NAVY θέλει να γυρίσει την ίδια μέρα , και αυτός οδηγός .

Άρα Νίκο 3 είσαστε για επιστροφή μέχρι τώρα με 3 οδηγούς , αν βρεθεί άλλος ένας γέμισες .

Το πρόβλημα είναι πως όλοι θα έχουμε την ίδια κούραση... Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να φύγω νωρίς μόνο και μόνο επειδή θα με δεσμεύει η οδήγηση. Δεν είναι το πρόβλημα με ποιανού αμάξι θα γίνει το ταξίδι, αλλά πως όλοι οι πιθανοί οδηγοί θα είναι κομμάτια αν φύγουμε αργά, και προσωπικά δεν δέχομαι να φύγω νωρίς!

Άσε που νομίζω πως ούτε ο ΤΑΝ ούτε ο NAVY καπνίζουν... Θα με πετάξουν έξω από το αμάξι :bowdown:

Δεν ξέρω...

Θα ήθελα να ακούσω:

1) Πόσοι άλλοι είναι για επιστροφή την ίδια μέρα, αλλά μιλάω πάντα για αναχώρηση μετά τις 00:00.

2) Την γνώμη των NAVY και TAN απ'αυτών!

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστει και εγω αλλα 100.

Link to comment
Share on other sites

αν φυγουμε με τρενο εγω επιστρεφω με τους πολλους.

Άσε που νομίζω πως ούτε ο ΤΑΝ ούτε ο NAVY καπνίζουν... Θα με πετάξουν έξω από το αμάξι :bowdown:

μη σε ανυσηχει αυτο. αν παμε με ιχ, ελα στο δικο μου και θα δεις!!! κατι εχουμε αφησει στη μεση :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε αυτό !

Τα βλέπουμε παιδιά ολα μεσα μπορούν να ειναι .

Και εγω συμφωνώ με οτι πει η ομάδα η παρέα παίζει ρόλο .

100 ευρώ βάζω και εγώ .

:bowdown:

Επειδή κάποιοι μπορεί να μη θέλουν να δηλώσουν το πόσα χρήματα μπορούν να προσφέρουν, προσφέρομαι να συλλέγω τις προσφορές σας σε ΠΜ, εκτός κι αν θέλει ο Σταμάτης να το κάνει.

Κόστος διαδρομών αν τα πάρουμε χωρίς επιστροφή είναι:

Intercity Express: 48,50

Intercity απλό: 35,30

Αν βγουν μαζί υπάρχει έκπτωση όπως προανέφερα. Επίσης μπορούμε να βγάλουμε πχ 4 εισιτήρια με επιστροφή την ίδια μέρα και 7 με επιστροφή την επόμενη. Το κόστος θα είναι ίδιο και θα έχουμε και την έκπτωση.

Συμφωνούμε σε αυτό???

Ποις μπορεί να πάρει τηλέφωνο τον vicious?

Για την ώρα 300 ευρώ στο ταμείο. Αν υποθέσουμε πως θέλουμε 11 εισιτήρια (μαζί με του ΤΑΝ) χρειαζόμαστε άλλα 553,60 ευρώ. Ήδη με τρεις προσφορές καλύψαμε σημαντικό ποσό.

@ Σταμάτη

Τα 100 ευρώ είναι από εσένα μόνο ή είναι εις διπλούν? Ρωτάω γιατί κάτι είπες, πως ότι λες εκπροσωπεί και τον Husky :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...