Jump to content

Φωτοβολταϊκά συστήματα και στις στέγες των σπιτιών


Recommended Posts

Αθήνα

Πρόγραμμα για την ενεργειακή αναβάθμιση των κτηρίων, το οποίο θα παρέχει κίνητρα για εξοικονόμηση ενέργειας, προανήγγειλε την Τρίτη ότι θα προκηρυχθεί τις επόμενες μέρες ο υπουργός Ανάπτυξης Κωστής Χατζηδάκης.

Ταυτόχρονα, προωθείται και η απόσυρση ηλεκτρικών συσκευών και η αντικατάσταση τους με πιο φιλικές για το περιβάλλον.

Επιπλέον, όπως ανέφερε ο υπουργός στην Επιτροπή Έρευνας και Τεχνολογίας της Βουλής, το ΥΠΑΝ προχωρά στην προώθηση και νέων ρυθμίσεων για τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας.

Ο κ. Χατζηδάκης ανακοίνωσε ότι τις επόμενες ημέρες θα υπογραφούν δύο υπουργικές αποφάσεις:

Η πρώτη θα αφορά στα φωτοβολταϊκά συστήματα στις στέγες των σπιτιών, προκειμένου όσοι επιθυμούν να καταστήσουν ενεργειακά αυτόνομα τα σπίτια τους, ενώ ταυτόχρονα θα δίνουν ενέργεια στο κεντρικό σύστημα.

«Πρόθεση του υπουργείου είναι να δοθεί προτεραιότητα στις μεγάλες επενδύσεις για να καλυφθεί το κενό, που υπάρχει στη χώρα μας. Θέλουμε να χωρίσουμε τις μικρές από τις μεγάλες επενδύσεις. Δεν πιστεύω ότι οι επενδύσεις του μισού μεγαβάτ πρέπει να περιμένουν στην ουρά με τις επενδύσεις των 50 και 100 μεγαβάτ» υπογράμμισε.

Σε ό,τι αφορά τη δεύτερη υπουργική απόφαση, ο κ. Χατζηδάκης διευκρίνισε πως με αυτή θα δίνεται η δυνατότητα, πέρα από τις γεωργικές καλλιέργειες, να χρησιμοποιείται η γεωθερμία και στα σπίτια.

Πηγή: Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

μια χαρα λεμε

οταν ξεκολησει η πολιτεια και γινει πιο φιλικη με την γραφειοκρατεια της

γιατι οχι;

τοσες ηλιολουστες ημερες εχουμε (και τα πανελ θα δουλευουν 100%)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα λεμε

οταν ξεκολησει η πολιτεια και γινει πιο φιλικη με την γραφειοκρατεια της

γιατι οχι;

τοσες ηλιολουστες ημερες εχουμε (και τα πανελ θα δουλευουν 100%)

...αμα γινει η 2η φαση που λενε τρυπιστε μου την μυτη! :bowdown: ...Εγω δεν θα περιμενα το κρατος για κατι τετοιο γιατι ως γνωστον πασχουμε ..εκτος και αν καποιοι απο μεσα ''βγαλουν'' κατι απο αυτο οποτε θα επιταχυνηθει και η διαδικασια! :bowdown: ..κατα τα αλλα ειναι πολυ καλη σαν λυση ναι μεν κοστιζει αλλα σιγουρα εχει πολλα οφελη ..σιγουρα οι επομενες γενειες θα μπορουν να προσεγκισουν τετοια τεχνολογια με μικροτερο κοστος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την ψάχνω για φωτοβολταΐκά πάνελ σε ένα κτήμα που έχουμε στην οικογένεια με τέλειο νότιο προσανατολισμό και ήλιο όλη μέρα, θα πάω βέβαια και από τον ΣΕΦ (σύνδεσμος εταιριών φωτοβολταικών) αλλά αν κάποιος το έχει επιχειρήσει ή έχει κάποιες γνώσεις θα ήθελα κάποια άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε μια εταιρία συμβούλων θα σε ενημερώσουν πλήρως. Όταν είχα πάει εγώ τα λίγα που θυμάμαι είναι

1. Αν υπάρχει επιδότηση ανάλογα την περιοχή είναι από 40% έως 60%

2. Δυνατότητα δανείου μέσω τράπεζας μέχρι 25%

3. Ιδία κεφάλαια 15% με 35%

4. Θα πρέπει να πάρεις άδεια από ΡΑΕ (αν υπάρχει δυνατότητα στην περιοχή σου)

Η συνολική επένδυση για ένα "μικρό" 100άρι πάρκο είναι περίπου 600.000 ευρώ

Καλή επιτυχία.

Υ.Γ. Εγώ τα παράτησα όταν έφτασε η υπόθεση στη ΡΑΕ

Link to comment
Share on other sites

Η συνολική επένδυση για ένα "μικρό" 100άρι πάρκο είναι περίπου 600.000 ευρώ

Ειπα και εγω, θα ειναι τπτ μεγαλο το ποσο...

πφφφφφφ... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν υπολογίσεις φίλε μου την επιδότηση και το δάνειο στην χειρότερη περίπτωση παίρνεις το 65% της επένδυσης ή αν θέλεις δεν χρειάζετε να έχεις αυτό το ποσό.

Δηλαδή θα πρέπει να διαθέσεις στην χειρότερη περίπτωση το 35% δηλαδή 210.000 ευρώ

Με την προϋπόθεση πάντα να πάρεις την πολυπόθητη άδεια από την ΡΑΕ

Link to comment
Share on other sites

Αν υπολογίσεις φίλε μου την επιδότηση και το δάνειο στην χειρότερη περίπτωση παίρνεις το 65% της επένδυσης ή αν θέλεις δεν χρειάζετε να έχεις αυτό το ποσό.

Δηλαδή θα πρέπει να διαθέσεις στην χειρότερη περίπτωση το 35% δηλαδή 210.000 ευρώ

Με την προϋπόθεση πάντα να πάρεις την πολυπόθητη άδεια από την ΡΑΕ

γεια ποσο μεγαλη εγκατασταση μιλαμε? ...αν καταλαβα καλα για οικιακη εγκατασταση δεν κουβεντιαζουμε ? ναι ΠΑΕ ενοεις εγκρισεις απο πολεοδομια κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπολογίσεις φίλε μου την επιδότηση και το δάνειο στην χειρότερη περίπτωση παίρνεις το 65% της επένδυσης ή αν θέλεις δεν χρειάζετε να έχεις αυτό το ποσό.

Δηλαδή θα πρέπει να διαθέσεις στην χειρότερη περίπτωση το 35% δηλαδή 210.000 ευρώ

Με την προϋπόθεση πάντα να πάρεις την πολυπόθητη άδεια από την ΡΑΕ

απλησιαστα ποσα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για μικρή έκταση, γύρω στα 3-4 στρέματα.

καλη σκεψη αν εχεις πχ ενα χωραφι και δεν θες να ''καθετε'' δεν εισαι ουτε πχ γεωργος ουτε τιποτα ..πιστευω αξιζει ! :bowdown: ..σε μερικα χρονια που η ΔΕΗ θα εχει παρει και τα πανω της πιστευω θα κανεις αποσβεση ..ψαξε ομως και τι παιζει με την συντιριση ολων αυτων πχ μαθε μετα απο ποσο καιρο θελουν τα μερεμετακια τους ..γιατι εδω στην ευβοια εχουμε κατι αιολικα παρκα ..που τελικα για καποιο λογο που δεν ξερω (μαλλον δεν συνεφερε) τα εχουν αφησει να σκουριασουν ..ρωτα μαθε και πες και σε μας! :bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλη σκεψη αν εχεις πχ ενα χωραφι και δεν θες να ''καθετε'' δεν εισαι ουτε πχ γεωργος ουτε τιποτα ..πιστευω αξιζει ! :bowdown: ..σε μερικα χρονια που η ΔΕΗ θα εχει παρει και τα πανω της πιστευω θα κανεις αποσβεση ..ψαξε ομως και τι παιζει με την συντιριση ολων αυτων πχ μαθε μετα απο ποσο καιρο θελουν τα μερεμετακια τους ..γιατι εδω στην ευβοια εχουμε κατι αιολικα παρκα ..που τελικα για καποιο λογο που δεν ξερω (μαλλον δεν συνεφερε) τα εχουν αφησει να σκουριασουν ..ρωτα μαθε και πες και σε μας! :bowdown::bowdown::bowdown:

To πιθανότερο ήταν να "ροκάνισαν" καμία επιδότηση και μετά να τα εγκατέλειψαν όπως κάνει κάθε Ελληνάρας πολιτικός που σέβεται τον εαυτό του. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

To πιθανότερο ήταν να "ροκάνισαν" καμία επιδότηση και μετά να τα εγκατέλειψαν όπως κάνει κάθε Ελληνάρας πολιτικός που σέβεται τον εαυτό του. :bowdown:

στην Ελλαδα δεν μπορει να συμβαινουν ολα αυτα γιατι το μαχαιρι ''μερικες'' φορες φτανει στο κοκαλο! :bowdown::bowdown::bowdown:

Υ.Γ. Παντως εγω τωρα τελιωσα την σχολη μου ειμαι μηχανικος και σκεφτομαι σοβαρα να εβαζα φοτοβολταικα στο σπιτι μου που θα φτιαξω ..παντως ενας που γνωριζω που εκανε τετοια δουλεια σε μικροτερη εκταση (παραγει ρευμα) τον τρεχουν οι γειτονες γιατι τους χαλαει λεει την αισθητικη και κανουν λενε πολυ θορυβο (μλκιες) ψαχτο πολυ αδερφε θελει πολυ προσοχη ..εδω sto ellada ο ενας σκαβει τον λακο του αλλου

Έγινε επεξεργασία - ghalepas
Link to comment
Share on other sites

..ψαξε ομως και τι παιζει με την συντιριση ολων αυτων πχ μαθε μετα απο ποσο καιρο θελουν τα μερεμετακια τους ..

Καπου ειχα διαβασει αν θυμαμαι καλα οτι καθε 10 χρονια περιπου θελουν αλλαγη τα panels... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

PAE = ????

Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας. Είναι η υπεύθυνη υπηρεσία για τις άδειες των φωτοβολταΙκών. www.rae.gr

Μιλάω για μικρή έκταση, γύρω στα 3-4 στρέματα.

Τόσο θέλει για ένα μικρό φωτοβολταϊκό πάρκο.

Τα παραπάνω δεν ισχύουν σε μικρή εγκατάσταση σε οικία αλλά μιλάμε καθαρά για παραγωγή.

Αυτή την στιγμή δεν υπάρχει νομικό πλαίισιο για εγκαταστάσεις σε οικίες.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας. Είναι η υπεύθυνη υπηρεσία για τις άδειες των φωτοβολταΙκών. www.rae.gr

Τόσο θέλει για ένα μικρό φωτοβολταϊκό πάρκο.

Τα παραπάνω δεν ισχύουν σε μικρή εγκατάσταση σε οικία αλλά μιλάμε καθαρά για παραγωγή.

Αυτή την στιγμή δεν υπάρχει νομικό πλαίισιο για εγκαταστάσεις σε οικίες.

ΠΑΕ εγω ενοω αλλο πραγμα ..εχει να κανει με εγκρισεις απο πολεοδομια απλα δεν διευκρινισες ποιο πανω που ρωτουσαν και δεν καταλαβα απο την αρχη τι λες ...ναι αλλα δεν σε περιοριζει και κανενας να κανεις στο σπιτι σου? ..εγω πιστευω οποιος κανει τετοιες κινισεις καλυτερα να συμβουλευτει αμεσα καποιον που εχει κανει αναλογο (ιδιωτη) νομιζω ετσι θα μαθει απο πρωτο χερι τι ακριβως συμβαινει με αυτη την διαδικασια χωρις θα πεσει σε παγιδες κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα διαβασει αν θυμαμαι καλα οτι καθε 10 χρονια περιπου θελουν αλλαγη τα panels... :bowdown:

Τριανταφυλε ειναι πολλα που θα πρεπει να ξερεις πχ

1)τι κοστη θα υπαρχουν για αυτες τις αλλαγες?

2)ποσο θα εχει προχορισει στην Ελλαδα αυτο το πραγμα απο εκει ισσως εξαρτηθουν και καποιες επιχορηγισεις και δανεια

3)ποσο μονοπολιακη κατασταση πχ θα υπαρχουν πολλες εταιριες που θα κανουν αυτη την δουλεια ? ..θα υπαρχει ανταγωνισμος πραγμα που συμαινει και χαμηλες τιμες σε παροχες υπηρεσιων ?

4)Ποσοι θα ακολουθησουν τον δικο σου δρομο και θα κανουν κατι αναλογο ? αλλο να εισα μονος σου και αλλο να υπχαρχουν πχ 1.000 10.000 παντως οι επομενοι απο εσενα θα εχουν χαμηλοτερες τιμες

Εσενα σε πρωτη φαση θα πρεπει σε πρωτη φαση να κανεις παοσβεση και να στην συνεχεια να εχεις και καποια οφελη απο αυτη την επενδυση ...εγω στο μελλον σιγουρα θα ασχοληθω με αυτα γαιτι θα μου αποκομισουν κερδος αλλα για σενα σαν ιδιωτης θελει ψαξιμο γιατι εξαρταια απο τι μετρα θα ψηφιστουν κλπ κλπ

εγω αν ειχα τα συγκεκριμενα τα συγκεκριμενα κεφαλαια αυτη την περιοδο πχ θα αγοραζα ακινητα και μετα θα τα μεταπολουσα

Αυτη ειναι η γνωμη μου καθαρα πρωσοπικη ελπιζω να μην παρεξηγιθω ..ευχαριστω για την υπομονη σας! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τριανταφυλε ειναι πολλα που θα πρεπει να ξερεις πχ

1)τι κοστη θα υπαρχουν για αυτες τις αλλαγες?

2)ποσο θα εχει προχορισει στην Ελλαδα αυτο το πραγμα απο εκει ισσως εξαρτηθουν και καποιες επιχορηγισεις και δανεια

3)ποσο μονοπολιακη κατασταση πχ θα υπαρχουν πολλες εταιριες που θα κανουν αυτη την δουλεια ? ..θα υπαρχει ανταγωνισμος πραγμα που συμαινει και χαμηλες τιμες σε παροχες υπηρεσιων ?

4)Ποσοι θα ακολουθησουν τον δικο σου δρομο και θα κανουν κατι αναλογο ? αλλο να εισα μονος σου και αλλο να υπχαρχουν πχ 1.000 10.000 παντως οι επομενοι απο εσενα θα εχουν χαμηλοτερες τιμες

Εσενα σε πρωτη φαση θα πρεπει σε πρωτη φαση να κανεις παοσβεση και να στην συνεχεια να εχεις και καποια οφελη απο αυτη την επενδυση ...εγω στο μελλον σιγουρα θα ασχοληθω με αυτα γαιτι θα μου αποκομισουν κερδος αλλα για σενα σαν ιδιωτης θελει ψαξιμο γιατι εξαρταια απο τι μετρα θα ψηφιστουν κλπ κλπ

εγω αν ειχα τα συγκεκριμενα τα συγκεκριμενα κεφαλαια αυτη την περιοδο πχ θα αγοραζα ακινητα και μετα θα τα μεταπολουσα

Αυτη ειναι η γνωμη μου καθαρα πρωσοπικη ελπιζω να μην παρεξηγιθω ..ευχαριστω για την υπομονη σας! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...