Jump to content

γεννα γκαπυ


pateras

Recommended Posts

καλησπερα,

στο ενυδρειο μου εχω 14 γκαπυ και 10 πλατυ,

σημερα γυρισα απο ταξιδι και ειδα οτι ειχαμε την πρωτη γεννα !

το θεμα ειναι οτι επειδη δε ξερω ποτε ακριβως γεννησαν μεσα στη βδομαδα, δε ξερω ποσα περιπου ηταν και ποσα καταφεραν να επηζησουν , γιατι φανταζομαι σιγουρα θα φαγωθηκαν μερικα.....

τα μωρα που βλεπω ειναι περιπου 15 και ειναι γυρω στο 1 cm.

ποσο ειναι περιπου οταν γεννιουνται? ποιο μικρα? δηλ τα δικα μου μεγαλωσαν καθολου?

εριξα λιγο tetra min baby και εριξα και φυλαρακια για να χορτασουν τα μεγαλα .....

τι αλλο μπορω να κανω ?

ευχαριστω......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

στο ενυδρειο μου εχω 14 γκαπυ και 10 πλατυ,

σημερα γυρισα απο ταξιδι και ειδα οτι ειχαμε την πρωτη γεννα !

το θεμα ειναι οτι επειδη δε ξερω ποτε ακριβως γεννησαν μεσα στη βδομαδα, δε ξερω ποσα περιπου ηταν και ποσα καταφεραν να επηζησουν , γιατι φανταζομαι σιγουρα θα φαγωθηκαν μερικα.....

τα μωρα που βλεπω ειναι περιπου 15 και ειναι γυρω στο 1 cm.

ποσο ειναι περιπου οταν γεννιουνται? ποιο μικρα? δηλ τα δικα μου μεγαλωσαν καθολου?

εριξα λιγο tetra min baby και εριξα και φυλαρακια για να χορτασουν τα μεγαλα .....

τι αλλο μπορω να κανω ?

ευχαριστω......

Καλησπερα.Τα γκαμπυ ειναι μικρα ψαρια ,αρα και τα μωρα τους ειναι το πολυ 3χιλ οταν γενηθ. Βαλτα σε μια γενηστρα γιατι θα τα φανε τα υπολοιπα τα ψαρια μιας και ειναι η πρωτη σου γεννα.Η τροφη που τα δινεις ειναι καλη ,τη αλλο θες να μαθεις?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι αρκετα μεγαλο , φυτεμενο και πολυ δυσκολο να τα πιασω.................

αν γεννιουνται παντως γυρω στα 3mm οπως λες, μαλλον τα δικα μου μεγαλωσαν λιγο γιατι ειναι κοντα 1 cm

.......μαλλον θα αφησω αυτη τη φορα τα πραγματα οπως εχουν, και θα ετοιμαστω για την επομενη γεννα.

σε ευχαριστω πολυ, καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι αρκετα μεγαλο , φυτεμενο και πολυ δυσκολο να τα πιασω.................

αν γεννιουνται παντως γυρω στα 3mm οπως λες, μαλλον τα δικα μου μεγαλωσαν λιγο γιατι ειναι κοντα 1 cm

.......μαλλον θα αφησω αυτη τη φορα τα πραγματα οπως εχουν, και θα ετοιμαστω για την επομενη γεννα.

σε ευχαριστω πολυ, καλο βραδυ

Nα βαλεις φυτο κερατοφιλο που μεγαλονιι και στη επειφανια του νερου για να κρυβονται τα μωρα ,καλο βραδι

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα μην κανεις αστα ετσι και θα σου ζησουν τα περισσότερα αν εχεις αρκετα φυτα.

Ταιζε 3-4 φορες την ημερα(πολυ λιγο ομως) απο το tetra min baby και κανε καθε 2-3 μερες 20% αλλαγη νερου οσο εχεις νεογέννητα.

Αυτα που σου λενε για γεννηστρες απλος κλείσε τα αυτια η κανε τον κουφό.

Ασε την φυση να κανει την δουλεια της

Link to comment
Share on other sites

Αστα μεσα στο ενυδρειο σου και μην βαζεις γεννηστρες οπως σου ειπε και ο φιλος μας ποιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα μην κανεις αστα ετσι και θα σου ζησουν τα περισσότερα αν εχεις αρκετα φυτα.

Ταιζε 3-4 φορες την ημερα(πολυ λιγο ομως) απο το tetra min baby και κανε καθε 2-3 μερες 20% αλλαγη νερου οσο εχεις νεογέννητα.

Αυτα που σου λενε για γεννηστρες απλος κλείσε τα αυτια η κανε τον κουφό.

Ασε την φυση να κανει την δουλεια της

Eγω τον ειπα να τα βαλει σε γενηστρα επειδη ειναι τα πρωτα ψαρακια που βγαζει,γιατι να κλειση τα αυτια του,εσυ οταν μαθαινες τη εκανες οταν εβγαλες πρωτη φορα ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις...........

αυτη τη στιγμη βλεπω καμια 10-12 μικρα.....πρεπει μερικα να φαγωθηκαν, ή δε τα βλεπω γιατι το ενυδρειο ειναι αρκετα μεγαλο,.,,,,πριν λιγο ταισα, και ετριψα μερικα φυλαρακια,

τα μωρα αρχισαν να τρωνε αναμεσα στα μεγαλα και αυτα , με πολυ θρασος! θεωρω λοιπον οτι τα πραγματα ειναι σε καλο δρομο......

θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

Eγω τον ειπα να τα βαλει σε γενηστρα επειδη ειναι τα πρωτα ψαρακια που βγαζει,γιατι να κλειση τα αυτια του,εσυ οταν μαθαινες τη εκανες οταν εβγαλες πρωτη φορα ψαρακια?

Οσο και να σου φαίνεται παράξενο δεν εχω βαλει ακομα ψαρι σε γεννηστρα

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αφησε τα μεσα μην τα πειραξεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...