Jump to content

Recommended Posts

Δυστυχώς σήμερα απεβίωσε το σαλιγκάρι που είχα (1 apple snail gold). Αμμωνία μέτρησα ήταν εντάξει.Που μπορεί να οφείλεται,είναι τόσο ευαίσθητα τα σαλιγκάρια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ευαίσθητα αλλα πες τι αλλο εχεις μεσα στο ενυδρειο σου και οι αλλες μετρησεις σου πως ειναι??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα..

Για να μην ανοίξω νέο θέμα, αναφέρω εδω κ το δικό μου πρόβλημα..

Εδώ κ 1,5 χρόνο που "τρέχει" το ενυδρείο μου είχα Αpplesnails.

Eιναι 100αρι, με γκάπις, ξιφοφόρους και 2 πλεκακια.

Εδώ κ κανά μήνα, τα σαλιγκάρια μου ψόφησαν όλα, με ιδιαίτερο χαρηκτηριστικό στο κέλυφος, να φαίνεται σαν να είναι "διαβρωμένο"....

Απευθύνθηκα σε γνωστό pet-shop, και δεν ήξεραν να μου απαντήσουν με σιγουριά...

Αλλά το ότι βάζοντας αλάτι σε κάθε αλλαγή νερού (για τα γκάπις) θα ενισχυθεί και το κέλυφος των σαλιγκαριών....

Τεςπα, τώρα δεν έχει μείνει κανένα

Έχει κάποιος καμμία ιδέα??

TEMP:28-29

PH: 6,8

KH: 10

GH: >7

NO3: 10

THANKS

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει το kh=10 και pH=6,8 είναι σίγουρο αυτό? με τι μετράς?

Συνήθως τα σαλιγκάρια το παθαίνουν από έλλειψη αλάτων άρα και χαμηλό kh και gh...

Link to comment
Share on other sites

Το Ph με υγρό τεστ

Το Κh με stick, και ισως να είναι κ λίγο παραπάνω γιατί η κλίμακα δεν είναι ακριβής..

Link to comment
Share on other sites

Αλλά το ότι βάζοντας αλάτι σε κάθε αλλαγή νερού (για τα γκάπις) θα ενισχυθεί και το κέλυφος των σαλιγκαριών....

Γιατί εγώ νόμιζα οτι το αλάτι κανει κακό στα σαλιγκάρια? :angry2: Λαθος κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το "καβούκι" τους αποτελείται απο άλατα, όπως άλλωστε και π.χ. τα κοκκαλα του ανθρώπου. Γι'αυτό περαν του οτι κάνουν καλό τα άλλατα και τα ιχνοστοιχεία, τα σαλιγκάρια θελουν και ελαφρώς βασικό νερό για να μην διαβρώνετε το κέλυφος. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το πείραμα με το κοτοπουλο-κόκκαλο και την κοκα-κολα. Προφανώς δεν λέω οτι πρέπει να κανεις κάτι για να αυξήσεις το πε-χα σου γιατί θα διαταραχθεί η ισορροπία του συστήματός σου, και μπορεί να πεθάνουν τα ψάρια σου. Γενικά εκεί γύρω στο 7 είσαι καλά :)

Link to comment
Share on other sites

πόσο καιρό το είχες; Μήπως πέθανε στα βαριά γεράματα; Τι μέγεθος είναι το καβούκι του τώρα;

Link to comment
Share on other sites

πόσο καιρό το είχες; Μήπως πέθανε στα βαριά γεράματα; Τι μέγεθος είναι το καβούκι του τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς του περισσοτερους:

Σε τι αλατι αναφερεστε??

Να αναφερω μονο πως το αλατι κανει κακο στο σαλιγκαρι!!!

Το κοινο αλατι.

Εαν ριξετε αλατι σε ενα σαλιγκαρι θα δειτε οτι αρχιζει να αφριζει.... να το σκοτωνει... να το αποσυνθετει!!!!

Για το ενυδρειακο αλατι δε γνωριζω, όμως οπως λεει και ο γιωργος τα στοιχεια αυτα τα παιρνουνα απο το ΚΗ και GH.

Y.Γ. Οταν ήμουν μικρος, στου γυμνοσαλιαγκες στο χωριο εριχνα αλατι και ξερψ τι γινεται...

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνω πως δεν αναφέρομαι στο αλάτι, αλλα στα άλατα[b/]. Αλας εννοώ π.χ. ασβέστιο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα...

Εχω 4 applesnails, και εδω και 2 εβδομαδες είχαν αφήσει 2 "τσαμπιά" αυγα στο καπάκι εσωτερικά του ενυδρείου.

Προχτες είδα το 1 να εχει πεσει κάτω στον πάτο και σήμερα και το άλλο??

Που οφείλεται?

Μπορώ να κάνω κάτι τώρα να τα σώσω??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Εχω 4 applesnails, και εδω και 2 εβδομαδες είχαν αφήσει 2 "τσαμπιά" αυγα στο καπάκι εσωτερικά του ενυδρείου.

Προχτες είδα το 1 να εχει πεσει κάτω στον πάτο και σήμερα και το άλλο??

Που οφείλεται?

Μπορώ να κάνω κάτι τώρα να τα σώσω??

Ευχαριστώ

ANYONE??

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εμπειρια με τα σαλιγγαρια, αλλα αφου βιαζεσαι και δεν εχει δει το θεμα σου καποιος που ξερει να σου απαντησει, θα σου πω κατι για να μην αγχωνεσαι.

Αστα και δεν πειραζει αν πανε χαμενα, απο τη στιγμη που γεννησανε θα το ξανακανουν.

Εσυ ερευνησε γιατι ξεκολλησαν.

Ενας λογος ειναι οτι "στεγνωσαν".

Αν ηταν τοποθετημενα κοντα σε λαμπα ή μπαλαστ που βγαζει θερμοτητα, θα επρεπε να τα ραντιζεις καπου καπου με νερο απο το ενυδρειο.

Διαβσα και εδω τα παντα για το σαλιγγαρι σου, εχει και τετοιες πληροφοριες http://www.applesnail.net/

Πατα αριστερα εκει που λεει care, και κατεβα στη σελιδα που θα ανοιξει και κοιτα εκει που λεει Reproduction

Αν δεν ξερεις αγγλικα θα σε βοηθησει καπως αυτο http://www.google.com/dictionary?hl=el

και αυτο http://babelfish.yahoo.com/

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβαζει μερικα πραγματα, και τα "τσεκαρα" συχνα και ήταν αρκετά βρεγμένα και οχι ξερά..

Το καπακι μου κρατάει αρκετη υγρασία απο μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...