Jump to content

Recommended Posts

Και ότι παραπονιόμουν ότι καιρό έχω να δω κάτι περίεργο στα ενυδρεία μου...

Καθώς πήγα να ταΐσω, παρατήρησα στη βάση του ραχιαίου πτερύγιου του Panaque μου 2 μικρά άσπρα στίγματα. Τα κοιτάζω καλύτερα και βλέπω πως κινούνται. Δεν είχα παρατηρήσει έως τώρα κάποιο σύμπτωμα ξυσίματος ή κάτι αντίστοιχο. Με τα χίλια ζόρια κατάφερα και έβγαλα τον Panaque από το ενυδρείο και ιδού τα αποτελέσματα:

IMG_1868_resize.jpg

IMG_1872_resize.jpg

(ένα Panaque στο τέσσεραααααα.... Εφτασέέέέέέ...!!!)

IMG_1874_resize.jpg

IMG_1879_.jpg

(Alien 1)

IMG_1880_.jpg

(Alien 2 Η επιστροφή)

Ακολουθεί βίντεο με το τα τέρατα. Ίσως αν το βάλετε σε HQ να δείτε πως από το κάτω μέρος τους έχουν κάτι σαν ποδαράκια που κουνιούνται. Αν δεν τα δείτε... Τότε σας λέω πως από το κάτω μέρος τους έχουν κάτι σαν ποδαράκια που κουνιούνται :bowdown:

Έχει κανείς ιδέα τί μπορεί να είναι???

Πληροφοριακά, έχει να μπει νέο ψάρι σε αυτό το ενυδρείο πάνω από 4-5 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νίκο, τώρα έχεις και ψείρες: http://en.wikipedia.org/wiki/Branchiura, δεν ξέρω τι παίζει με ανθρώπους αλλά καλού-κακού σταμάτα τα λουσίματα με το νερό των αλλαγών. :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νίκο, τώρα έχεις και ψείρες: http://en.wikipedia.org/wiki/Branchiura, δεν ξέρω τι παίζει με ανθρώπους αλλά καλού-κακού σταμάτα τα λουσίματα με το νερό των αλλαγών. :bowdown::bowdown:

Ψείρες, ε??? Πρέπει να έχω ένα αντιψειρικό από τότε που πήγαινα σχολείο!

Πέραν της πλάκας...

Προσπαθώ να δω αν έχει πάει και σε άλλα ψάρια! Για την ώρα δεν βλέπω κάτι! Τρόποι αντιμετώπισης υπάρχουν εκτός από το να κάθομαι να ξεψειρίζω ένα ένα τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Βγαλτο απο το ψαρι Νικο και ριχτο παλι (το ψαρι βεβαια) στο ενυδρειο, argulus ειναι.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Βγαλτο απο το ψαρι Νικο και ριχτο παλι (το ψαρι βεβαια) στο ενυδρειο, argulus ειναι.-

Άργησες να κάνεις το edit και πέταξα το ψάρι και τις ψείρες τις έριξα στο ενυδρείο... :bowdown:

Διάβασα πως σε θερμοκρασία άνω των 20 βαθμών για καμιά 10αριά μέρες δύσκολα ζουν. Αυτή τη στιγμή έχω 26,3 βαθμούς. Προτείνεις να την ανεβάσω (την θερμοκρασία)???

http://www.fishdoc.co.uk/disease/argulus.htm

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να χαλαρωσεις!!!! :bowdown: Ολα σε σενα συμβαινουν ωρε; :bowdown::bowdown: Μας εχεις στειλει!!!!! :bowdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Για να μαθαίνουμε κι όλας:

Link to comment
Share on other sites

SeaBeast_2.jpg

Ειναι θεμα ...χρονου! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Εγω Νικο οφειλω να πω πως ειχα αρχισει να ανησυχω.Μ'αυτο το ποστ σου ομως ησυχασα........ :bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλά... γέλα Τριαντάφυλλε! Οι άλλοι θα έρθουν με τραίνο κι εγώ καβάλα στο "κατοικίδιό" μου!!!

Τώρα παρατήρησα πως η 2η φώτο έχει και ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα... :bowdown: Γι'αυτό και καλύφθηκαν :bowdown:

*edit* Η οποία κάλυψη για κάποιο λόγο αργεί να φανεί :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...