Jump to content

Σκευασματα κατα της αλγης


Recommended Posts

Γεια χαρα προσφατα μπηκα σε μια γνωστη ιστοσελιδα που πουλουσε ενυδρεια κλπ και ειδα οτι υπηρχαν καποια ''φαρμακα'' κατα της αλγης ....οπως και ''φαρμακα'' που εκμιδενισζουν τα νιτρικα ποια η γνωμη σας για αυτα γενικα ..ειναι καλα ...η αλλιως τα συστηνεται για ενα ενυδρειο βελτιωνουν καθολου τα πραγματα? καταθεστε τις εμπειριεσας ευχαριστω πολυ! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - ghalepas
Link to comment
Share on other sites

Βασικό ειναι οχι να καταπολεμήσεις απλά την άλγη με φάρμακα, αλλά να βρεις τα αίτια εμφάνιση της...

Link to comment
Share on other sites

Σωστα,για βαλε το λινκ να το δουμε λιγακι.....

Link to comment
Share on other sites

Σωστα,για βαλε το λινκ να το δουμε λιγακι.....

κυριως στις ανουμπιες εχω κατι λιγα (μαυρη και καφε που με το χερι απομακρυνεται)θα βγαλω ακρη ..προκαλει καποια βλαβη στα ψαρια? γενικα τα επηρεαζει καθολου ? πχ σε ενα στρωμενο ενυδρειο απο καποιο εμπειρο με σωστες αλλαγες νερου δεν θα ειχε καποιος καλυτερα παοτελεσματα? (πληροφοριακα ρωτα γιατι τα ειδα και σε σχετικα χαμηλες τιμες περιπου 7 ευρω)

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια γευση...

α ευχαριστω πολυ παω να ριξω μια ματια! :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια γευση...

1)Βασικα με τα λιπασματα εχω ξανα ανοιξει αναλογο τοπικ και μου εχουν δωσει τις σωστες αναλογειες που πρπει να δινω για καλιο και σιδηρο

2)με το CO2 το βαζω μονο 8 ωρες την μερα (λιγες φυσαλιδες) χθες μαλιστα εβαλα τα τεστακια για το διξιδειο και μου εβγαλε ανεπαρκεις που συμανει οτι υο CO2 einai se xamhla epipeda

3)... δεν εχω ψαρια μεσα πρεπει να υπαρχουν μεσα κια καποια νιτρικα οποτε πεταω την εβδομαδα 2-3 μπαλιτσες χρυσοψαροτροφης

4)...αυτο που δεν μπορω να ελενξω ειναι το φως απο τα παραθυρα καθημερινα μπανοβγαινουν πχ οι δικοι μου το πρωι που ειμαι στην δουλεια ισσως απο εκει να ειναι και η αλγη μου

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια γευση...

ωραιο αρθρακι ειναι στα αγγλικα θα προσπαθισω να το μεταφρασω σιγα σιγα και μετα θα το ξεκοκαλισω! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...