Jump to content

κατασκευη Sump


Recommended Posts

καλησπερα παιδια θα ηθελα την γνωμη σας σε κατί . Εχω ένα reef 750 λιτ και το δουλεύω με τρια φίλτρα.Ειναι έτοιμο και όχι κατασκευή,και θα ήθελα τις γνωμες σας πως μπορω στα δύο μεγάλα ντουλαπάκια που έχει να τοποθετήσω sump και με τι υπερχύληση. διαστάσεις ντουλαπιου 40χ40χ70 υψος.μπορω να κατασκευάσω 2 κομμάτια και να τα ενώσω με σωλήνα και να δουλεύουν .

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις διαστάσεις δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα και να έχεις ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Το 70 ύψος να μη το υπολογίζεις καθόλου διότι θα πρέπει να δουλεύεις την στάθμη του νερού στο σαμπ χαμηλά για να σου χωρέσει το νερό που θα σου κατεβάσει η υπερχείλιση μετά από διακοπή λειτουργιάς της αντλίας επιστροφής .

γιατί δουλεύεις τα 3 φίλτρα ?

Link to comment
Share on other sites

η δική μου γνώμη είναι ότι ακόμα και με 50 εκ υψος νερού ( γιατί υπάρχει ο περιορισμός που αναφέρει ο φίλος NAVY ) μπορείς να έχεις 160 λίτρα χώρο στο sump , αν επιχειρήσεις να κάνεις κλασσικό refugium τα 80 λίτρα θα είναι λίγα , για τις περισσότερες όμως δουλειές ( skimmer , θερμοστάτες κτλ ) ο χώρος επαρκεί ,

πιστεύω ακόμα και με το sump χωρισμένο έχεις αρκετές καλές επιλογές

, νομίζω ότι μπορεί να χωρέσει ότι μηχανήματα και αν χρειαστείς – εκτός του ψυκτικού –

υπάρχει μεγάλη ποικιλία εξοπλισμού και αρκετές διαφορετικές επιλογές για να εκμεταλλευτείς το χώρο σου

στη θέση σου θα σκεφτόμουν να βάλω μεγάλα πλαστικά δοχεία αντί για γυάλινες κατασκευές

Link to comment
Share on other sites

Το ενα φιλτρο το εχω συνδέσει κενο μονο με το ψυκτικο και στα άλλα δυο στο ένα εχω μονο χημεία και στο άλλο βιολογία μιας και ο βραχος ειναι μολις 8 μηνων.Φίλε spin όταν λες πλαστικά δοχεία τι εννοεις πως θα υπαρξουν τα διαχωριστικά,εαν πάρω χοντρο πολυκαρμπονικό λες να κάνω δουλειά.Βασικά θέλω το sump για το λόγω που λες θερμαντήρες,skimmer, calcium reactor αλγη κλπ.

Link to comment
Share on other sites

φρόντισε το πλαστικό δοχείο να είναι κατάλληλο για τρόφιμα ,

θα βρεις στην αγορά διάφορα δοχεία , κάποιο θα ταιριάζει στις διαστάσεις που θέλεις , πριν τα αγοράσεις κάνε έρευνα για τον υπόλοιπο εξοπλισμό που θα ταίριαζε σε αυτή τη περίπτωση , αν αυτά που βρίσκεις σε ικανοποιούν προχωράς ,

αν έχεις προσέξει ο κάθε ένας φτιάχνει το sump όπως τον βολεύει , συνήθως υπάρχουν κάποια χωρίσματα που σταματάνε τις φυσαλίδες του skimmer , αν βάλεις το skimmer στο πρώτο δοχείο δεν χρειάζεσαι τέτοια χωρίσματα , με λιγη επινοητικότητα θα βρεις μέρος με καλή ροή για να βάλεις τα υλικά του χημικού φίλτρου ,

κλασσικό φίλτρο άλγης δε χωράει , χωράει όμως φίλτρο , algae scrubber http://radio-media.com/fish/Tank.htm αν το αποφασίσεις

, μια άλλη ιδέα είναι να βάλεις όλο το εξοπλισμό στο πρώτο και στο δεύτερο να βάλεις 12-15 εκ άμμο μαζί με την αντλία επιστροφής

καλή συνέχεια

Έγινε επεξεργασία - spin
Link to comment
Share on other sites

μια άλλη ιδέα είναι να βάλεις όλο το εξοπλισμό στο πρώτο και στο δεύτερο να βάλεις 12-15 εκ άμμο μαζί με την αντλία επιστροφής

:bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...