Jump to content

Μαστογραφία


Recommended Posts

Ένας μεσήλικας άντρας μπήκε σ’ ένα café και κάθισε. Προτού παραγγείλει, παρατήρησε ότι μια ομάδα νεαρών, οι οποίοι έπιναν το ποτό τους σ’ ένα γειτονικό τραπέζι, τον κοροϊδεύανε ...

Ο άντρας, για κάποιο συγκεκριμένο λόγο, είχε καρφιτσωμένο στο πίσω μέρος του σακακιού του ένα ροζ φιόγκο ...

Κοίταξε στα μάτια επίμονα έναν από τους νεαρούς και με τον δείκτη του χεριού έδειξε το πίσω μέρος του σακακιού λέγοντας: «Αυτό;».

Με την κίνησή του αυτή, όλη η παρέα των νεαρών ξέσπασε στα γέλια...

Ο νεαρός, στον οποίο απευθύνθηκε η ερώτηση, είπε :

- Συγγνώμη, αλλά λέγαμε πόσο αστείος γίνεσαι με αυτόν τον μικρό φιόγκο στη ράχη του σακακιού σου.

Με ένα ατάραχο νεύμα, ο μεσήλικας προσκάλεσε τον νεαρό να έλθει και να καθίσει στο τραπέζι του. Παρ’ όλο που ένιωθε λίγο άβολα, ο νεαρός πλησίασε και κάθισε στο τραπέζι.

Ο άντρας με ήρεμη φωνή του είπε:

- Φοράω αυτό τον φιόγκο για να τραβήξω την προσοχή για τον καρκίνο του μαστού. Τον φοράω προς τιμήν της μητέρας μου.

- Λυπάμαι πολύ, κύριέ μου, που η μητέρα σας πέθανε από καρκίνο του μαστού...

- Όχι. Εκείνη είναι μια χαρά, τα στήθη της με γαλούχησαν όταν ήμουν μωρό, και ήσαν το καταφύγιό μου όταν φοβόμουν και όταν ένιωθα μοναξιά στην παιδική μου ηλικία.

- Καταλαβαίνω, είπε ο νεαρός...

- Φοράω αυτόν τον φιόγκο επίσης προς τιμή της γυναίκας μου, συνέχισε ο μεσήλικας.

-Και εκείνη είναι επίσης καλά;

- Βεβαίως, τα στήθη της υπήρξαν πηγή έρωτος για όλους. Μ’ αυτά ανέθρεψε την θαυμάσια κόρη μας 23 ετών. Τους είμαι επίσης ευγνώμων για την υγεία τους.

- Βλέπω, και υποθέτω ότι φοράτε αυτό τον φιόγκο επίσης προς τιμή της κόρης σας.

- Όχι. Για την κόρη μου είναι πολύ αργά, πέθανε από καρκίνο του μαστού, προ μηνός....Φανταζόταν ότι ήταν πολύ νέα για να έχει καρκίνο, γι’ αυτό όταν παρατήρησε τυχαία μια σκληρία στον μαστό την αγνόησε.

Μουδιασμένος και ντροπιασμένος ο νεαρός του είπε:

-Είμαι συντετριμμένος, κύριε.

-Αλλά φοράω αυτό τον φιόγκο στην μνήμη της κόρης μου με υπερηφάνεια, είπε ο μεσήλικας. Αυτό μου δίνει την ευκαιρία να μιλώ με άλλους ανθρώπους. Όταν το βράδυ θα γυρίσεις σπίτι σου μίλησε σχετικά με την γυναίκα σου, τις κόρες σου, τις φίλες σου...

Κι έβγαλε από την τσέπη του ένα ροζ μικρό φιόγκο και του τον έδωσε. Ο νεαρός τον πήρε, τον κοίταξε, σήκωσε το κεφάλι του και είπε:

-Μπορείτε να με βοηθήσετε να τον καρφιτσώσω;

Εάν τις αγαπάς ΑΛΗΘΙΝΑ, ενθάρρυνε ΟΛΕΣ τις γυναίκες που γνωρίζεις να κάνουν τακτικά αυτοεξέταση και τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο μαστογραφία.

skourtis1_1.jpg

skourtis2_1.jpg

psilafisi1.jpg

psilpaisfi2.jpg

dxgjsdhgjhgshg8763587363.jpg

sadagshdgjjsasgdhgsdg876482.jpg

sdsgadhgashgasdhgasd7894623.jpg

Πηγη

Link to comment
Share on other sites

:bowdown::bowdown::bowdown:

Α να χαθείς!!!

Δάκρυσα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό.

Δυστυχώς, έχασα τη μητέρα μου μ' αυτόν τον τρόπο, επειδή δεν πήγε έγκαιρα να κάνει μαστογραφία.

Μακάρι να ήταν η τελευταία γυναίκα που χάνει τη ζωή της έτσι άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως πολλες γυναικες δεν ασχολουνται με αυτο σε νεαρη κιολας ηλικια!

Η ψηλαφιση ειναι αγνωστη γι αυτες!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως παρα πολλες γυναικες το αγνοουν και νομιζουν πως πρεπει να γινετε ελεγχος και μαστογραφια σε γυναικες που εχουν μπει στην εμμηνοπαυση και ειναι πανω απο 50 . Θα πρεπει να σκεφτουν πως καθε χρονο σχεδον, η ηλικια που πρεπει να γινετε μαστογραφια ολο και κατεβαινει.Αυτη τη στιγμη λενε πως πρεπει ολες πανω απ τα 35 να κανουν ελεγχο

Link to comment
Share on other sites

Χριαζεται σωστη ενυμερωση να εχουμε και ενδιαφερον για την υγεια μας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια για το θεμα! :bowdown: ειναι πολυ καλο οοοολοι να γνωριζουμε για αυτο και οι μεγαλες γυναικες να ξερουν πως να προφυλασσονται! :bowdown::hysterical::hysterical:

φιλικα,

Ιωαννα. :bowdown::bowdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήρια μου για το θέμα ,

Τριαντάφυλλε :bowdown::bowdown::bowdown:

Μπράβο :bowdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...