Jump to content

βοηθεια ...τι ειναι αυτο?????


Recommended Posts

παιδια οποιος μπορει ασ βοηθησει!!!!

μετα απο μια μερα απουσιας απο το σπιτι,,,,γυρισα και βρηκα τις ριζες στο ενυδρειο καλυμεννες με ενα στρωμα σαν λευκο ζελε,,,,,,εκανα κατευθειαν μετρησεις και εκει που ολα ηταν νορμαλ και θα πηγαινα σημερα να παρω τα πρωτα μου τροπικα ψαρακια μου βγηκαν κατι τρελλες μετρησεις σε NO2 NO3.....10 και 30 αντιστοιχα.......

τι να κανω???????μηπως να αλλαξω ολο το νερο????????/

post-12363-1242123254_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα, είναι η μούχλα που βγάζει ένα καινούριο ξύλο όταν το βάζουμε στο νερό, θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει, αν θέλεις μπορείς να την αφαιρέσεις με το χέρι για να μην το βλέπεις.

Προφανώς το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο, ΜΗ βάλεις ψάρια μέσα αν δεν στρώσει.

Διάβασε για τους τρόπους στρωσίματος

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,,,,σε αυτο το ενυδρειο ειχα τα χρυσοψαρα εδω και 6 μηνες ,,,τα εβγαλα εκανα μετρησεις και μου ειπαν οτι ειναι ηδη στρωμενο..απλα προσθεσα τα δυο ξυλα....παιζει να φταιει τιποτα αλλο?????/εκανα κατι λαθος?επισης να σας πω οτι μολις φυτεψα την ανουμπια,,,,εμφανιστικαν κατι σαν μικροσκοπικα σαλιγκαρακια,,,,μαλλον θα ειναι απο το φυτο,,,,,αυτο που ειδα επισης ειναι οτι ενω προχτες ηταν κανα 2,,,σημερα νομιζω οτι ειναι περισσοτερα,,,εκτος αν δεν τα χα προσεξει,,,,

και να πω ΠΑΛΙ,,οτι ευχαριστω ολα τα μελη που βοηθανε με τις γνωσεις τους τους''νεοωτερους''

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

Μυκητας ειναι. Και να το καθαρισεις θα εμφανιστει πιθανοτατα παλι. Παρουσιαστηκε και σε εμενα

παλαιοτερα. Κανονικα κανει τον κυκλο του και φευγει. Αν δεν μπορεις να το βλεπεις αλλαξε

απλα το ξυλο. Ασε που μυριζει ασχημα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

όπως προανέφερα η μούχλα σε καινούριο ξύλο είναι συνηθισμένο γεγονός και δεν είναι λόγος ανησυχίας.

Οι μετρήσεις σου όμως δεν είναι καλές, με τι τεστ μετράς; πόσα ψάρια έχεις σε πόσα λίτρα; κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού και πόσο;

Ξεκίνα να διαβάζεις και θα βρεις απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα σου

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια καλη αλλαγη νερου και σε μια ωρα ξανακανε μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εχω βαλει ψαρακια μεσα,,,,,,περιμενα να γινοθν ιδανικες οι συνθηκες και τωρα εμφανιστηκε αυτο,,,,,το ενυδρειακι ειναι 100 λιτρα,,,,,θα αλλαξω νερο και θα ξανακανω μετρησεις το βραδυ να δουμε τι θα γινει,,,,,

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εχω βαλει ψαρακια μεσα,,,,,,περιμενα να γινοθν ιδανικες οι συνθηκες και τωρα εμφανιστηκε αυτο,,,,,το ενυδρειακι ειναι 100 λιτρα,,,,,θα αλλαξω νερο και θα ξανακανω μετρησεις το βραδυ να δουμε τι θα γινει,,,,,

λοιπον,,,,,αλλαξα το 30%.....εβγαλα τα ξυλα τα επλυνα καλα με αφθονο νερακι,,,,και τα χω βαλει σε ενα κουβα προς το παρον,,,,,,οι τωρινες μετρησεις ειναι,,,,

ph 7.4 kh 7 d gh>7d no2 2 no3 25....μειωθηκαν τα νιτρικα,,,,,επισης να σας πω οτι η μουχλα εχει αφησει υπολοιματα τα οποια ειναι ακρως αντιαισθητικα στο ματι,,,,,για να δουμε πως θα παει,,,,εχω σκασει,,,, :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::hysterical::hysterical::hysterical:να προσθεσω οτι τα τεστ που εχω ειναι της jbl,,,,

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

Γεία σου φίλε μου.

Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο. Τα λάθος που πιθανόν έκανες είναι ότι αφού έβγαλες τα ψάρια σου από το ένυδρείο, ή δεν συντηρούσες με κάποιο τρόπο(π.χ με τροφή) την υπάρχουσα βιολογία σου με αποτέλεσμα να χαθεί, ή έπλυνες πολύ καλά και με νερό βρύσης τα υλικά του φίλτρου σου με το ίδιο αποτέλεσμα και πάλι. Τώρα άν οι μετρήσεις σου είναι σωστές, πρέπει να το ξαναστρώσεις από την αρχή.

Μετρήσεις αμωνίας έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Γεία σου φίλε μου.

Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο. Τα λάθος που πιθανόν έκανες είναι ότι αφού έβγαλες τα ψάρια σου από το ένυδρείο, ή δεν συντηρούσες με κάποιο τρόπο(π.χ με τροφή) την υπάρχουσα βιολογία σου με αποτέλεσμα να χαθεί, ή έπλυνες πολύ καλά και με νερό βρύσης τα υλικά του φίλτρου σου με το ίδιο αποτέλεσμα και πάλι. Τώρα άν οι μετρήσεις σου είναι σωστές, πρέπει να το ξαναστρώσεις από την αρχή.

Μετρήσεις αμωνίας έκανες;

εκανα και μετρησεις αμμωνιας,,,με ph 7.3 μου βγαζει,,ΝΗ4 0.3 mg/l kai NH3 0,007 mg/l....καλες δεν ειναι???η μηπως κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτο το ενυδρειο μου θα με τρελανει,,,,,οι τελευταιες 2 μετρησεις δειχνουν

ph 7.2

kh 6d

gh >7 d

no2 0

no3 0

μετρησεις αμμωνιας NH3 0.005 mg/l

,,,,τι προτεινετε?να βαλω ψαρακι η οχι????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...