Jump to content

Επιλογη εξωτερικου φιλτρου


karaman

Recommended Posts

Καλησπερα.Εχω ενα ενυδρειο Juwel 125L με ενσωματομενο εξωτερικο φιλτρο 400 L/h.Θα λθελα να μαθω αν μπορω να βαλω παραλληλα ενα εξωτερικο φιλτρο.Χρειαζεται?Θα εχω καλυτερη φιλτρανση του νερου?Υπαρχει περιπτωση η αυξηση της ροης του νερου να ενοχλησει τα ψαρια?

Επισησ θα ηθελα να μαθω αν μπορω να αντικαταστησω τον κυκλοφορητη που εχω ηδη με τον κυκλοφορητη της Juwel των 600L/h.Θα εφαρμοσει στο φιλτρο μου η εχει μεγαλυτερο μεγεθος?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα λαθος.Εννοουσα οτι εχω εσωτερικο ενσωματομενο φιλτρο 400L/h.

Link to comment
Share on other sites

οσο ποιο καλη φιλτρανση εχεις τοσο το καλυτερο κυριως ως προς τον καδο υλικων και οχι της ροης.για ποιο λογο να αλλαξεις τον κυκλοφορητη του φιλτρου σου?πρωσοπικα δεν βλεπω τον λογο.

Link to comment
Share on other sites

Το ειπα σαν δευτερη λυση αντι να βαλω εξωτερικο φιλτρο.Εχει να προτεινει κανεις εξωτερικο φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

eheim 2213 ή 2215

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Fluval 305. Αξιοπιστο, κατα πολυ φθηνοτερο και με μεγαλυτερο καδο για υλικα.

Εαν ψαξεις σε ξενα φορουμ θα διαπιστωσεις πως το 60-70% των Αμερικανων,Καναδων και Αυστραλων χρησιμοποιουν Fluval.

Link to comment
Share on other sites

...."οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια" :)

Link to comment
Share on other sites

Το ειπα σαν δευτερη λυση αντι να βαλω εξωτερικο φιλτρο.Εχει να προτεινει κανεις εξωτερικο φιλτρο?

Η καλη φιλτρανση δεν εχει να κανει τοσο με την δυναμη της αντλιας, αλλα με τη χωρητικοτητα του καδου του φιλτρου σε βιολογικα υλικα.

Η αντλια ειναι για την κυκλοφορια του νερου.

Θα ελεγα μαλιστα οτι η χαμηλη κυκλοφορια ευννοει την απονιτροποιηση, αρκει να μην υπαρχουν νεκρα σημεια απο κυκλοφορια στο ενυδρειο που αυτο φυσικα μπορει να ρυθμιστει και απο την εισοδο του νερου με spraybar κλπ

Εγω θα εβαζα για εξτρα φιλτρο ενα eheim 2213 με βιολογικο υλικο ομως (substrat pro, siporax κλπ, οχι μονο σφουγγαρια).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...