Jump to content

Μονομάχος με αιμάτωμα στα βράγχια


Recommended Posts

Έκανα αναβάθμιση στον μονομαχάκο μου από τα 20 στα 45 λίτρα αλλά έκανα και μια βλακεία, δεν περίμενα να κάτσει η σκόνη που σηκώθηκε από το νέο χαλικάκι και ήταν προφανές οτι τα "έπαιξε" από αυτό, εδώ και 2-3 μέρες δεν τρώει, είναι ζαβλακωμένος και παρατήρησα οτι είχαν διογκωθεί τα βράγχιά του στο κάτω μέρος τους σαν την μεμβράνη που πετάει όταν νευριάζει.

Τον έπιασα στο χέρι μου για να δω τι παίζει και είδα οτι αιμορραγούσε κανονικά, μου άφησε και αίμα στο χέρι.

Γιατί αιμορραγεί?

Τι προτείνετε?

Σκέφτομαι Melafix για βοήθεια στη επούλωση και Ektozon για προστασία από παθογόνα.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι Melafix για βοήθεια στη επούλωση και Ektozon για προστασία από παθογόνα.

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ διαβάζοντας το ποστ σου και πάντα υπό την προϋπόθεση πως το νερό πλέον είναι ΑΨΟΓΟ!

Βέβαια επειδή έχουμε να κάνουμε με αίμα, δεν ξέρω μήπως υπάρχει καλύτερη πρόταση...

ΥΓ: Θέλω να πιστεύω πως οι παράμετροι του νερού είναι σωστές :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι συνδεδεμένο με το 200άρι Αμαζονίου με kH=0-1 και pH=6-6.5, οι αζωτούχες ενώσεις είναι μηδενικές με κάτι νιτρικά κοντά στο 10, θερμοκρασία 25-26.

Φυσικά κατά την θεραπεία θα αποσυνδεθούν τα ενυδρεία και θα γίνονται μόνο αλλαγές νερού από το μεγάλο για σταθερότητα τιμών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλα καλά με το ψαράκι! :thumbup:

Ξεθόλωσε το νερό, έβαλαν κάτι καινούρια ξύλα που έβγαλαν μπόλικες τανίνες και ίσιωσε, τρώει, κινείται κλπ...

Τελικά δεν ξέρω αν έκαναν οι τανίνες τη δουλειά... αλλά αν ναι, το έκαναν πολύ γρήγορα, 3-4 μέρες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...