Jump to content

γνωμες......


Recommended Posts

θελω να μου αναφερεται καποια φυτα κοντα που να μπορω να τα βαλω μπροστα και να μην ειναι δυσκολων απαιτησεων. να αναφερω οτι θα τα βαλω στο 100 lit. δεν εχω υποστρωμα, και φιλοξενο αυτην την στιγμη αρκετο κερατοφυλλο, 2 cαbomba, 2 egeria densa, και 1 anubia nana. τα φυτα πανε πολυ καλα εχω πολυ γρηγορη αναπτυξη ειδικα με το κερατοφυλλο εχω βαρεθει να το κλαδευω και να φανταστειτε οτι δεν εχω ουτε καν co2. σημερα ετοιμασα ενα 2λιτρο μπουκαλι diy και θα το βαλω εν λειτουργεια σε λιγο....

θελω να μου πειτε και αν υπαρχει καποιο φυτο ευκολο κοκκινο γιατι θελω να σπασω λιγο την πρασινιλα :bowdown:

καθε αποψη σεβαστη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για μπροστά...

1.cryptocoryne

2.Echinodorus

3.Anubia nana

4.Eleocharis

5.Lilaeopsis

Και Javamoos

Διαλέγεις και παίρνεις

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε polidi πολυ ωραιες επιλογες. θα βαλω σιγουρα javamoos και eleocharis. δεν ξερω ομως κατα ποσο θα τα βρω. στα συνικιακα pet shop δεν εχω βρει και πολλα. αν εξαιρεσεις κατι anubia και egeria δεν βρησκω κανενα αξιολογο φυτο. εχεις υποψιν σου για κανενα κοκκινο που να μπορει να συντηρηθει χωρις πολλα πολλα???

Link to comment
Share on other sites

Τα κόκκινα φιλε μου ειναι πολυ δυσκολα και απαιτητικά φυτα.

Εγω για να σου πω την εμπειρία μου πηρα Alternanthera sessilis και αναγκάστηκα να κανω DIY CO2 γιατι δεν πήγαινε.

Αν δεν εχεις CO2 άστο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα κοκκινα φυτα πιο ευκολο θεωρειται και ειναι η Ludwigia repens.

Για την Eleocharis και το Lileopsis ειμαι λιγο σκεπτικος κατα ποσο ειναι ευκολα..Μαλλον μετριας δυσκολιας θα τα ελεγα εγω.

Link to comment
Share on other sites

επισης, η eleocharis parvula γινεται καπως ψιλη.δεν ξερω το καθαρο υψος του ενυδρειου σου, αλλα σε εμενα φτανει ανετα τους 10+ ποντους. καποιοι υποστηριζουν οτι μπορεις να την κουρευεις σαν γκαζον,για να τη διατηρεις σε μικρο υψος. εμενα ομως αυτο δεν πετυχε γιατι το υπολοιπο του φυτου που εμενε στο τελος σαπιζε.

Link to comment
Share on other sites

επισης, η eleocharis parvula γινεται καπως ψιλη.δεν ξερω το καθαρο υψος του ενυδρειου σου, αλλα σε εμενα φτανει ανετα τους 10+ ποντους. καποιοι υποστηριζουν οτι μπορεις να την κουρευεις σαν γκαζον,για να τη διατηρεις σε μικρο υψος. εμενα ομως αυτο δεν πετυχε γιατι το υπολοιπο του φυτου που εμενε στο τελος σαπιζε.

+1

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι από Δράμα, θα σου πρότεινα να έρθεις ση συνάντηση καθώς θα φέρω κάμποσα κιλά Rotala rotundifolia, κατά τη δική μου εμπειρία, πολλά φυτά που θεωρούνται δύσκολα όπως αυτό, αν είναι σε καλή θρεπτική κατάσταση (θα είναι καρδαμωμένες... :bowdown: ) προσαρμόζεται και σε συνθήκες χαμηλότερου φωτισμό και διοξειδίου, προσωπικά δεν έχω καθόλου διοξείδιο και είναι κατακόκκινη και με γρήγορη ανάπτυξη, αλλά όχι εκνευριστικά γρήγορη που να θέλει κλάδεμα κάθε 3 μέρες.

Επίσης έχω παρατηρήσε επίσηςι οτι γίνεται πολύ περισότερο κόκκινη κάτω από χαμηλότερα κέλβιν, δηλαδή πιο κόκκινο φως (πχ arcadia plant-pro, sylvania gro-lux).

Link to comment
Share on other sites

Απο τα κοκκινα φυτα πιο ευκολο θεωρειται και ειναι η Ludwigia repens.

Για την Eleocharis και το Lileopsis ειμαι λιγο σκεπτικος κατα ποσο ειναι ευκολα..Μαλλον μετριας δυσκολιας θα τα ελεγα εγω.

Lilaeopsis brasiliensis

Υψος 4-7 cm

Πλατος 5+

Φωτισμος υψηλος-πολυ υψηλος

Αναπτυξη αργη

Αρκετα δυσκολο

Θερμοκρασια 15-26 C

GH 1-20

PH 6-8

Link to comment
Share on other sites

co2 diy εχω σημερα το εβαλα. υποστρωμα δεν εχω....συμπληρωνω υγρα λιπασματα και ταμπλετες "οταν" χρειαστει. μεχρι τωρα μια φορα εχω ριξει λιπασμα στους 3 μηνες λειτουργειας του ενυδρειου. ταμπλετα ριχνω 1 καθε μηνα και αυτη σε μικροτερη δοση απ οτι προτινουν.

η Ludwigia repens που την ειδα ειναι πολυ ωραια....επεισης η Tropica την δινει σαν ευκολο φυτο αλλα ψηλωνει αρκετα και δεν κανει για μπροστα....θα δοκιμασω να την βαλω στην μεση και με συχνο κλαδεμα να την κραταω στο επιθυμητο υψος.

γνωριζει καποιος να μου πει που θα βρω επιτελους ενα καταστημα στα δυτικα προαστια που μενω που να εχει πολλα φυτα??? ολα τα pet κοντα μου εχουν anubia και egeria αντε και στην καλυτερη κερατοφυλλο. δεν μπορω να βρω φυτα τις προκοπης.

Link to comment
Share on other sites

επισης, η eleocharis parvula γινεται καπως ψιλη.δεν ξερω το καθαρο υψος του ενυδρειου σου, αλλα σε εμενα φτανει ανετα τους 10+ ποντους. καποιοι υποστηριζουν οτι μπορεις να την κουρευεις σαν γκαζον,για να τη διατηρεις σε μικρο υψος. εμενα ομως αυτο δεν πετυχε γιατι το υπολοιπο του φυτου που εμενε στο τελος σαπιζε.

Εχω Eleocharis Acicularis Και την εχω μπροστά.

Δεν παει πανω απο 10 ποντους αλλα επειδή την εχω για τις γαριδες μου(Red cherry Τρελενονται εκει) την κουρεύω και δεν παθαίνει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...