Jump to content

Βραχος


Recommended Posts

εαν και δεν καταλαβα...οκ....πως μπορει να αντιμετοπιστει αυτο???τωρα πηρα ενα blenny... για λιγη βοηθεια...

θα προσπαθήσω να το πω αλλιώς

αν ο βράχος έχει να δώσει φωσφορικά , μόλις τον βάλεις σε καθαρό αλατόνερο τα φωσφορικά θα αρχίζουν σιγά σιγά να φεύγουν από το βράχο και να πηγαίνουν στο νερό , αυτή η κίνηση θα σταματήσει όταν τα φωσφορικά σε βράχο και νερό έρθουν σε ισορροπία

κάτι ανάλογο θα συμβεί αν το νερό έχει πιο πολλά φωσφορικά από αυτά που μπορεί να δώσει ο βράχος και σιγά σιγά πάλι ο βράχος θα αποκτήσει περισσότερα φωσφορικά από όσα είχε πριν

Έχεις κάνει μέτρηση φωσφορικών??

Τα ενυδρειακά τεστ μετρούν μόνο τον οργανικό φόσφωρο, έτσι σε περίπτωση μηδενικής ένδειξης δεν συνεπάγεται ότι δεν υπάρχουν ανόργανα φωσφορικά άλατα στο σύστημα.

Ένα καλό αντιφωσφορικό με βάση το σίδηρο, κατά τη γνώμη μου, στο χημικό σου φίλτρο θα βοηθούσε πολύ.

+1

ναι εχω κανει μετρηση φωσφορικων και δεν εχει καθολου μεσα....και αντιφωσφορικο εχω της seachem...

μηπως φταει το οτι εχω χαμηλο φωτισμο?????

ο φωτισμός με τα φωσφορικά σχετίζεται ( στο θέμα που μας ενδιαφέρει ) μόνο όταν μιλάμε για ανάπτυξη αλγης

χονδρικά ( γιατί κάθε ενυδρείο αντιδρά αλλιώς ) θα μπορούσαμε να πούμε ότι αν δεν υπάρχει φωτισμός δεν θα αναπτυχθούν οι αλγες ακόμα και αν το νερό έχει πολλά φωσφορικά

το φως δεν δημιουργεί φωσφορικά απλά τα κάνει εκμεταλλεύσιμα από φωτοσυνθετικούς οργανισμούς

μηπως θα μπορουσατε να μ πειτε που μπορω να αγορασω sump για 400λ??????????

αρχικά προσπάθησε να δεις φωτογραφίες και σχέδια από άλλα sump , μετά αποφάσισε τον εξοπλισμό και το set up που θέλεις – πιθανές αναβαθμίσεις και τότε αυτόματος θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις , είναι πιο απλό από όσο φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

η αλγη που εχει βγαλει πανω ειναι σταν γκαζων.....

το τραβαω με τιν τσιμπιδα και δεν βγαινει πανω απο τον βραχο.... ελεος

Link to comment
Share on other sites

κάνε δυνατή επίθεση στα φωσφορικά , ταχτικές αλλαγές νερού

και μόλις αποδυναμωθεί θα τη απομακρυνεις πολύ εύκολα

Link to comment
Share on other sites

η αλγη που εχει βγαλει πανω ειναι σταν γκαζων.....

το τραβαω με τιν τσιμπιδα και δεν βγαινει πανω απο τον βραχο.... ελεος

Δοκίμασε να τραβήξεις με το χέρι.

Έχεις κάποιο αλγοφάγο ψάρι στο ενυδρείο σου να σε βοηθήσει στην καταπολέμηση της;

Για φωτιστικό σου προτείνω να ψάξεις κάτι σε Τ5 λάμπες 80 watt που έχουν το μήκος του ενυδρείου σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...