Jump to content

Σκουληκια γης


Churu

Recommended Posts

Γεια σας και καλο βραδυ φιλοι. Απο τον κηπο μου στο χωριο μαζεψα λαχταριστα σκουληκια και τα εφερα για τα μωρα μου. Αυτο που ρωταω ειναι εμφανεις. Να τους τα δωσω?Το εχει κανει κανεις? Υπαρχει ο φοβος μεταφορας παρασιτων που ειναι ο μονος μου φοβος? Γιατι με τα bloodworms γινεται χαμος στο ισωμα και φανταζομαι οτι θα γινει 2 φορες χαμος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει κίνδυνος, που πολύ πιθανόν να υπάρχει, αλλά γιατί να ταϊσεις σκουλήκια; Υπάρχουν πιο σίγουρες τροφές όπως τα bloodworms, το οποία δεν είναι σκουλήκια αλλά λάρβες κουνουπιών.

Έγινε επεξεργασία - freezer
Link to comment
Share on other sites

Οι γεωσκώληκες είναι από τα πιό καθαρά πλάσματα από παθογόνα, επίσης είναι βασικό κριτήριο κατά την αξιολόγηση εδάφους για βιολογική καλλιέργεια αφού είναι δείκτης οτι δεν πέφτουν αγροχημικά και λιπάσματα.

Προσωπικά έχω ταΐσει ψάρια μου με γεωσκώληκα και τρελάθηκαν! Το θέμα είναι οτι έχουν πολύ πρωτεΐνη και δεν κάνει για όλα τα ψάρια, για τους δίσκους απ' όσο ξέρω είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, δες πιό πάνω, οι γεωσκώληκες είναι πολύ ευαίσθητοι και υπάρχουν μόνο σε αγνά εδάφη. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα φιλοι μου!!! Αυριο θα γινει χαμος!!!! :bowdown: Το περιβολι ειναι καθαρο μονο κοπρια......φυσικο λιπασματακι....... Σας ευχαριστω ολους σας. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, δες πιό πάνω, οι γεωσκώληκες είναι πολύ ευαίσθητοι και υπάρχουν μόνο σε αγνά εδάφη. :bowdown:

Αυτο ειναι γεωσκωληκας?

P5290190_resize.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !!! Σημερα το πρωι ταισα με γεωσκωληκες και εγινε η μαχη του Βατερλω. Τα εκοψα σε μικρα κομματακια τα επλυνα να φυγουν τα αιματα και μπλουμ. Στην αρχη ηταν διστακτικα αλλα μολις ο αρχηγος εκανε αρχη αλαφιαστηκαν με το λιλιπουτειο εδεσμα. Ωρε γλεντια τα δισκοπουλα μου!!!!!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι 3 τα είδη που συναντούμε στην Ελλάδα, το ένα είναι ο μεγάλος γεωσκώληκας με το σαμαράκι και τα άλλα 2 είδη είναι πιό μικρά (καλύτερα για δόλωμα :bowdown: )

Link to comment
Share on other sites

Μωρε λες να κατεβω στο εξοχικο και να ψαχνω μεσα στα παρτερια ?!? :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μωρε λες να κατεβω στο εξοχικο και να ψαχνω μεσα στα παρτερια ?!? :bowdown::bowdown:

(αρχαριος aquaristas -εμπειρος ψαρας) Περυσι που πηγαιναμε για ψαρεμα στο ποταμι δολωναμε ακροβατη ,μαυρο και μπικατινι ..το μπικατινι ειναι ποιο μικρο και λογικα δεν θα κανει ..ψαξτε και σε κανενα μαγαζι με ειδη αλιειας αν θελετε να εμπλουτισεται το διατολογειο των ψαριων σας ...φανταζομαι θα κανει ??..παντως τα ψαρια στιο ποταμι τσιμπαγαν σαν τρελα

Link to comment
Share on other sites

Ο ακροβάτης και το μαύρο είναι σκουλήκι του αλμυρού δεν ξέρω τη επιπτώσεις θα έχει στα ψάρια του γλυκού.

Επίσης το μπικατίνη είναι προνύμφες μύγας και δεν γνωρίζω αν εκεί που τα εκτρέφουν τηρούν της συνθήκες υγιεινής για τα ψάρια μας.

Γαιοσκώληκες για μεγάλα ψάρια είναι ιδανικό, και φρουτομύγες για τα μικρά ψάρια είναι μάνα εξ ουρανού τρελαίνονται. Κάθε καλοκαίρι εκτρέφω αυτές της μυγούλες όπως επίσης μπορούμε να εκτρέφουμε και γαιοσκώληκες και τα δυο πανεύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Απο οτι μου ελεγε ο πατερας μου οταν ειχε ενυδρειο το 70' περιπου δεν ειχαν τροφη και τα σκαλαρια του αν θυμαμαι καλα τα ταιζε μονο γεωσκοληκες που εβρισκε στον κηπο του αρα δεν πιστευω να υπαρχει λογος ανησυχιας αφου και εγω πολλες φορες οταν ειναι υγρο το εδαφος μαζευω μερικα σκουλικια και τα ψαρια τρελενονται (αλλωστε ειναι η φυσικη τους τροφη)

Φιλικα Γιαννης :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οι γεωσκώληκες είναι από τα πιό καθαρά πλάσματα από παθογόνα, επίσης είναι βασικό κριτήριο κατά την αξιολόγηση εδάφους για βιολογική καλλιέργεια αφού είναι δείκτης οτι δεν πέφτουν αγροχημικά και λιπάσματα.

Προσωπικά έχω ταΐσει ψάρια μου με γεωσκώληκα και τρελάθηκαν! Το θέμα είναι οτι έχουν πολύ πρωτεΐνη και δεν κάνει για όλα τα ψάρια, για τους δίσκους απ' όσο ξέρω είναι οκ.

Γιωργο μηπως ξερεις πανω κατω ποια ψαρια κανει να τρωνε γεωσκωληκες???Εχω στην αυλη παρα πολλους και τους ταιζα παλια στις κοτες που ειχαμε :bowdown: !Χημικα δεν εχουν πεσει ποτε στο χωμα!

Link to comment
Share on other sites

όπως επίσης μπορούμε να εκτρέφουμε και γαιοσκώληκες και τα δυο πανεύκολα.

Για πες για πες!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μηπως ξερεις πανω κατω ποια ψαρια κανει να τρωνε γεωσκωληκες???Εχω στην αυλη παρα πολλους και τους ταιζα παλια στις κοτες που ειχαμε :bowdown: !Χημικα δεν εχουν πεσει ποτε στο χωμα!

Πρέπει να βρεις τις διατροφικές συνήθειες σε κάθε ψάρι που έχεις γιατί κάποια φυτοφάγα δεν μπορούν να χωνέψουν την πρωτεΐνη και παρουσιάζουν συμπτώματα δυσπεψίας.

Βασικά το λύνουμε και επί τόπου, για πες τι ψαράκια έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν έχω χρόνο να γράψω αναλυτικά το βραδάκι όμως θα προσπαθήσω. Αν δώσω πληροφορίες τουλάχιστον να της δώσω ολοκληρωμένες και όχι βιαστικά μισόλογα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν έχω χρόνο να γράψω αναλυτικά το βραδάκι όμως θα προσπαθήσω. Αν δώσω πληροφορίες τουλάχιστον να της δώσω ολοκληρωμένες και όχι βιαστικά μισόλογα.

Δωσε και σωσε! :bowdown::bowdown::bowdown: χεχε

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν έχω χρόνο να γράψω αναλυτικά το βραδάκι όμως θα προσπαθήσω. Αν δώσω πληροφορίες τουλάχιστον να της δώσω ολοκληρωμένες και όχι βιαστικά μισόλογα.

Για αυτο σε παω! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λιπασματα και φαρμακα πεφτουν στον κηπο?

Σπύρο, δες πιό πάνω, οι γεωσκώληκες είναι πολύ ευαίσθητοι και υπάρχουν μόνο σε αγνά εδάφη. :bowdown:

Αυτο ειναι γεωσκωληκας?

Ναι, είναι 3 τα είδη που συναντούμε στην Ελλάδα, το ένα είναι ο μεγάλος γεωσκώληκας με το σαμαράκι και τα άλλα 2 είδη είναι πιό μικρά (καλύτερα για δόλωμα :bowdown: )

Τοτε ζουν και σε μη αγνα χωματα γιατι τον μαζεψα (μαζι και αλλους) απο χωμα με λιπασμα και φυτοφαρμακο. :bowdown:

Εγω παντως δεν τον εριξα στα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

[offtopic] ...και μετά με λένε εμένα "σίχαμα" που εκτρέφω σαλιγκάρια... [/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

Το ιντοπικ Νικο ειναι οτι

αν δεν ειμαστε σιγουροι 100% οτι το χωμα που ζει ο γεωσκωληκας ειναι χωρις λιπασματα και φυτοφαρμακα (και αυτο γινεται μονο σε χωμα ελεγχομενο απο εμας τους ιδιους μονο) δεν ταιζουμε τα ψαρια.

Αν θελουμε να ειμαστε σιγουροι για το τι ταιζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Από που το μάζεψες Σπύρο, όπως είπα αυτή η πληροφορία είναι από τον καθηγητή βιολογικής γεωργίας και για να καταλάβει κανείς αν κάποιο έδαφος είναι βεβαρυμένο αρχικά ψάχνει για γεωσκώληκες.

Link to comment
Share on other sites

Από που το μάζεψες Σπύρο, όπως είπα αυτή η πληροφορία είναι από τον καθηγητή βιολογικής γεωργίας και για να καταλάβει κανείς αν κάποιο έδαφος είναι βεβαρυμένο αρχικά ψάχνει για γεωσκώληκες.

Η αλήθεια είναι πως αυτό το έχω ακούσει κι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Από που το μάζεψες Σπύρο, όπως είπα αυτή η πληροφορία είναι από τον καθηγητή βιολογικής γεωργίας και για να καταλάβει κανείς αν κάποιο έδαφος είναι βεβαρυμένο αρχικά ψάχνει για γεωσκώληκες.

Απο μεγαλη γλαστρα στη βεραντα, με μεγαλο δενδρο φικο βενιαμιν, που ξερω οτι το χωμα της δεν ηταν "σκετο" αγνο χωμα.

Τωρα τι εννοει με τη λεξη "βαβαρυμενο" ο καθηγητης δεν ξερω.

Αν εννοει παντως λιπασματα και φαρμακα διακοσμητικων φυτων εξ. χωρου, δεν ειχε δικιο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...