Jump to content

Έχω γεμίσει σαλικάρια


Recommended Posts

Εκεί που μου πέθανε το apple snail ξαφνικά γέμισα σαλιγκάρια μικρά ακόμα. Προφανώς λαθρεπιβάτες από τα φυτά και δεν ξέρω και τι είδος είναι.Να τα δώσω τωρα ή να περιμένω να μεγαλώσουν λίγο?Έχω ζωοτόκα μέσα και νομίζω ότι τόσα σαλιγκάρια θα ρίξουν τη σκληρότητα του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Αν φροντίζει να μην πέφτει τροφή στο βυθό θα έχεις έναν σχετικά ελεγχόμενο αριθμό, επίσης τα συγκεκριμένα δεν επηρεάζουν και τόσο τη σκληρότητα, εκτός αν είναι τα κωνικά σαλιγκάρια που ζουν κυρίως μέσα στο χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που μου πέθανε το apple snail ξαφνικά γέμισα σαλιγκάρια μικρά ακόμα. Προφανώς λαθρεπιβάτες από τα φυτά και δεν ξέρω και τι είδος είναι.Να τα δώσω τωρα ή να περιμένω να μεγαλώσουν λίγο?Έχω ζωοτόκα μέσα και νομίζω ότι τόσα σαλιγκάρια θα ρίξουν τη σκληρότητα του νερού.

Αν μπορείς βγάλε μια φωτό για να γίνει η αναγνώριση ποιο σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Αστα.

Αν μπει σαλιγγαρι με τα φυτα μεσα δεν βγαινει με τπτ.

Παντα θα μενει καποιο και επειδη ειναι ερμαφροδιτα τα περισσοτερα, πολλαπλασιαζονται μονα τους οσο βρισκουν φαγητο που περισσευει.

Δεν ειναι κακο να υπαρχουν μαλιστα εγω το εχω και σαν δεικτη υγειας του νερου, αρκει να μη γινει "λιμος" απο σαλιγγαρια.

Αυτο θα σημαινει οτι ταιζεις υπερβολικα και δεν θα ειναι το προβλημα μονο ο υπερπληθυσμος των σαλιγγαροων αλλα οι τιμες του νερου.

Απεφυγε φαρμακα και ψαρια που τρωνε σαλιγγαρια, τα πρωτα γιατι κανουν αλλου κακο και τα δευτερα γιατι γινονται πολυ μεγαλα συνηθως.

Προσεχε αν καθαριζεις τα τζαμια με μαγνητακια, μη πιασεις κανενα σαλιγγαρι και γρατζουνισεις το τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

Ok τα αφήνω και βλέπω γιατί νομίζω ότι είναι και άλα μωρά σαλιγκάρια και βγαίνουν σιγά σιγά.Φωτογραφία δε φαίνεται καθαρά για να τη βάλω, είναι πολύ μικρά.Νομίζω ωστόσο ότι είναι τέτοια: http://www.aquazone.gr/forums/uploads/ramshorn.JPG

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα βασικα οπως σου ειπαν τα παιδια πιο πανω δεν σε πειραζουν και δεν κανουν τιποτα το κακο στο ενυδρειο σου.

Τωρα αν δεν τα γουσταρεις λογου αισθητικής πετα μεσα κανα 2-3 anentome helena(σαλιγκαρια ειναι) και θα σου τα καθαρισουν ολα.

Δεν θα αφήσουν ουτε για δήγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...