Jump to content

Κρεμαστο Φωτιστικο!


sarevock

Recommended Posts

Εδώ και καιρό μετάνιωσα την ώρα και στην στιγμή που έκανα χειροποίητο καπάκι στο ενυδρείο...

Από θέμα πρακτικής δεν βολεύει καθόλου για παράδειγμα στον καθαρισμό των συρρώμενων τζαμιών... είναι …αστα! Πρέπει να βγει ολόκληρο… :bowdown: και απαιτει τουλαχιστον 2 ατομα!

Έχει καιρό που σκέφτομαι ένα κρεμαστό φωτιστικό όπως αυτό εδώ...

giesemann_moonlight_1_p1.jpg

...κάτι καλό που να προσομοιώνει μέρα και νύχτα... αλλά το θέμα είναι ότι δεν χρειάζομαι όλα τα watt που προσφέρει αυτό το σύστημα...

Ήθελα να ρωτήσω αν το έχει κάποιος από εδώ μέσα, τις εντυπώσεις σας, γνώμες σας, και αν εφόσον λέει ότι είναι dim οι λάμπες μπορώ εγώ να ρυθμίζω τελικό αριθμό watt που χρειάζομαι (αυτό με καίει κυρίως)...

Ξέρω ότι τσούζει η τιμή του αλλά... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το συγκεκριμενο που δειχνεις ειναι με λαμπες metal halide.Ειναι αχρειαστο για τα αφρικανικα.Το χρησιμοποιουν στα reef για δυνατοτερο και εντονοτερο φωτισμο.Υπαρχουν ομως αντιστοιχα με λαμπες Τ5 με 2,4 η 6 λαμπες.Ψαχτο....................... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο που δειχνεις ειναι με λαμπες metal halide.Ειναι αχρειαστο για τα αφρικανικα.Το χρησιμοποιουν στα reef για δυνατοτερο και εντονοτερο φωτισμο.Υπαρχουν ομως αντιστοιχα με λαμπες Τ5 με 2,4 η 6 λαμπες.Ψαχτο....................... :bowdown:

Στρατο διαβαζοντας τα τεχνικα χαρακτηριστηκα εντοπισα αυτα: (με bold)

HIGHLIGHTS

- Combination of halide lamps and T-5 fluorescent lamps

- Integrated illuminated LCD

- Menu-driven control in 4 languages

- Microprocessor controlled

- Separate programmes for fluorescent lamps and

HQI bulbs

- Free time settings for moonrise or moonset

- Stepless height adjustment

- Storage of all data at failure

- Fault programme and indication of software status

- Integrated grille for heat reduction

- High performance reflectors made of polished aluminium,

- Fully reflective reflector surface

- dimmable T-5 lights

- Ballasts with digital ignition for HQI lamps

- Electronic ballasts for T-5 lamps

- Lamp body made of aluminium and magnesium alloy

- High gloss finished metallic paint applied in multi-layers

- Very easy replacement of the tubes and lamps

- Low energy Moonlight

- User-selectable moonlight times

- integrated moonlight lamp with near-natural light intensity

- Automatic 28-day cycle moon simulation

- Programmable cloud simulations

- LCD with status display

- Display of lamp replacement time

- Power failure protection and emergency program

The new Moonlight is available in 1200, 1500, 1800 mm, either with 150 Watt or 250 Watt metal halide bulbs

Αρα εχεις επιλογη στο να το δουλεψεις με Τ5 ή metal halide ? :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχει επανω δυο μεταλλου και 2 η 4 δε θυμαμαι,Τ5.Να δωσεις ενα σκασμο λεφτα,για να αναβεις μονο τις Τ5;

Δες το λινκ που σου εδωσα.Το εχει επανω στο ενυδρειο,αλλα μπαινει και κρεμαστο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχει επανω δυο μεταλλου και 2 η 4 δε θυμαμαι,Τ5.Να δωσεις ενα σκασμο λεφτα,για να αναβεις μονο τις Τ5;

Δες το λινκ που σου εδωσα.Το εχει επανω στο ενυδρειο,αλλα μπαινει και κρεμαστο.

Ναι εχεις δικαιο για τα χρηματα, αλλα αυτο που λες προσομοιώνει μέρα και νύχτα? :bowdown:

Για να το θέσω καλυτερα, ψαχνω προσομοιωτή...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικαιο για τα χρηματα, αλλα αυτο που λες προσομοιώνει μέρα και νύχτα? :bowdown:

Για να το θέσω καλυτερα, ψαχνω προσομοιωτή...

Δεν ξερω.Ψαξτο λιγο

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο που δειχνεις ειναι με λαμπες metal halide.Ειναι αχρειαστο για τα αφρικανικα.Το χρησιμοποιουν στα reef για δυνατοτερο και εντονοτερο φωτισμο.Υπαρχουν ομως αντιστοιχα με λαμπες Τ5 με 2,4 η 6 λαμπες.Ψαχτο....................... :bowdown:

Απο την στιγμη που λεει οτι ολα ειναι dimmable αν ντιμαρουμε τις metal halide να αναβουν σε μειωμενα watt ?

Τι λες? :bowdown:

(χωρίς να λάβουμε υπόψιν το κόστος, γιατι τέτοιο processor δεν βρήκα ακόμα, που σου εχει και ... σύννεφο επιλογή!!!)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι πεταμενα λεφτα.Αγορασε ενα ξεχωριστο moonlight.Πιο φθηνα θα σου ερθει.Οι metal halide ειναι χρησιμες μονο σε reef.Αυτο το φως πιο πολυ κακο παρα καλο θα κανει στα ψαρια σου

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... οποτε μαλλον θα παμε σε πατεντα... :bowdown:

παιζουν στο εμποριο αυτοματα dimmers?

Ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ sarevock σου παραθέτω δυο λίνκ μήπως πάρεις κάποιες ιδέες :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=16346 ,

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=10790,

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσουν αλλά ρίξε μια ματιά.

Φιλικά Σωκράτης :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσουν αλλά ρίξε μια ματιά.

Φιλικά Σωκράτης :bowdown:

Χμμμ... ενδιαφέροντα πραγματα!

http://www.istellas.gr/aquarium/my_equipme...ght-dimmer.html

Ευχαριστω! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... οποτε μαλλον θα παμε σε πατεντα... :bowdown:

παιζουν στο εμποριο αυτοματα dimmers?

Ξερει κανεις?

Έχει το κατάστημα azores κάποια σε καλή τιμή, κάνε μια ερώτηση! :bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Έχει το κατάστημα azores κάποια σε καλή τιμή, κάνε μια ερώτηση! :bowdown:

Να ρωτησω κατι.......

Αν προτεινω κι εγω καποιο μαγαζι,δεν θα κατηγορηθω οτι μεροληπτω επειδη ειμαι mod......; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο φωτιστικο το εχω στην εκδοση 2 x 150MH & 4x80w T5 είναι παρα πολυ καλο, δεν dimarονται η MH εκτος και αν αλλαξεις ballast, Dimarονται οι T5, και το Moonlight αναλογα με την φαση της σεληνης επισης εχει προσομοιωση για συννεφα κτλ κτλ. Γνωμη μου ειναι πως αν δεν παει για Reef θα δωσεις τσαμπα τα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

να επιβεβαιαωσω και εγω με τη σειρα μου πως ναι ,οι μεταλλου λαμπες ΔΕΝ ντιμαρωνται...

απο την αλλη γιατι δεν κοιτας καποιο κρεμαστο σε φωτιστικο μονο με λαμπες τ5,οπου και θα μπορεις και να ντιμαρεις και να ''παιξεις'' με διαφορετικα φασματα.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

να επιβεβαιαωσω και εγω με τη σειρα μου πως ναι ,οι μεταλλου λαμπες ΔΕΝ ντιμαρωνται...

απο την αλλη γιατι δεν κοιτας καποιο κρεμαστο σε φωτιστικο μονο με λαμπες τ5,οπου και θα μπορεις και να ντιμαρεις και να ''παιξεις'' με διαφορετικα φασματα.... :bowdown:

Κατι αλλο ελπιζω να μην σπαμαρω πειτε ενα μαγαζι που να πουλα το συτηματακι προσομοιωσης ημερα και νυχτας? ευχαριστω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο ελπιζω να μην σπαμαρω πειτε ενα μαγαζι που να πουλα το συτηματακι προσομοιωσης ημερα και νυχτας? ευχαριστω :bowdown:

μπορεις να κανεις αναζητηση στα καταστηματα που υπαρχουν και εχουν βημα εδω μεσα αναλογα βεβαια με την περιοχη σου.

TIP.για να κανεις δουλεια με το dim-controller,θα πρεπει να εχεις ballast dimmable ηλεκτρονικα και οχι απλα,καθως αλλιως το συστηματακι που ψαχνεις ΔΕΝ δουλευει. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να κανεις αναζητηση στα καταστηματα που υπαρχουν και εχουν βημα εδω μεσα αναλογα βεβαια με την περιοχη σου.

TIP.για να κανεις δουλεια με το dim-controller,θα πρεπει να εχεις ballast dimmable ηλεκτρονικα και οχι απλα,καθως αλλιως το συστηματακι που ψαχνεις ΔΕΝ δουλευει. :bowdown:

Εδω την Χαλκιδα δεν υπαρχει τετοιο μαραφετακι ..και δεν μπορω να το φτιαξω μου φαινετε φιλε μοθ Klaz καπως δυσκολο ..υπαρχει τιποτα σε κανενα καταστημα στο internet? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εδω την Χαλκιδα δεν υπαρχει τετοιο μαραφετακι ..και δεν μπορω να το φτιαξω μου φαινετε φιλε μοθ Klaz καπως δυσκολο ..υπαρχει τιποτα σε κανενα καταστημα στο internet? :bowdown:

Αυτο το ειδες?

...εστειλα mail χθες και περιμενω απαντηση, οταν την λαβω θα ενημερωσω! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Φίλοι "ενυδρειόπληκτοι" :bowdown: , θέλω να καταθέσω τη προσωπική μου εμπειρία με την εξομοιώση ανατολής-δύσης για ενυδρεία.

Ξεκίνησα την έρευνα μου για το ζήτημα πρίν περίπου ενάμιση χρόνο, αρχίζοντας από την ιστοσελίδα του Γιάννη Στέλλα (istellas) που με οδήγησε στο Σωτήρη Τομόπουλο (Netblues κατά το GAB), ο οποίος κατασκευάζει και πλασσάρει μιά ιδιοκατασκευή σε χομπίστες που ενδιαφέρονται, με κόστος γύρω στα 60€.

Πήρα, μετά από μακρόχρονη αναμονή, την πολυπόθητη κατασκευή και άρχισα να μοντάρω ένα αυτοσχέδιο φωτιστικό με λάμπες Τ5, ηλεκτρονικά μπάλαστ και στεγανά ακροφύσια (?) από το Κοντορήγα . Δυστυχώς δε το χάρηκα για πολύ, λόγω της ξάφνικής βλάβης του μάλλον εξαιτίας της υγρασίας... :hysterical:

Τηλεφώνησα πανικόβλητος στο "κατασκευαστή", γιατί είχα μείνει χωρίς φώτα, ο οποίος μου είπε να αποσυνδέσω το μαραφέτι από τα μπάλαστ για να μπορέσουν να ανάψουν οι λάμπες (στο 100%) και θα μου τηλεφωνούσε αργότερα γιατί βρισκόταν κάπου στο δρόμο. Ακόμα περιμένω τηλεφώνημα του... :hysterical:

Δυστυχώς το μαραφέτι αυτό δε ξαναδούλεψε παρότι το στέγνωσα και το έλεγξα για κομμένες κολλήσεις. Βέβαια και κατά τη διάρκεια που λειτούργησε δε με ικανοποίησε γιατί υπήρχε μιά "ολίσθηση" του timer του με αποτέλεσμα να κάνω (σχεδόν σε καθημερινή βάση) διορθώσεις με τα dip switches που διέθετε. 'Ετσι, αποφάσισα να το "γειώσω" στο ντουλάπι μου!

Η επόμενη "επαφή" ήταν με το sunriser μιάς Δανέζικης (νομίζω) εταιρίας. Φτηνό και απλό, αλλά όχι αξιόπιστο. Δυστυχώς και αυτό είχε απόκλιση στο timer με αποτέλεσμα να πρέπει τακτικά να διορθώνω χειροκίνητα την έναρξη και λήξη της εξομοίωσης. Και αυτό στο ντουλάπι! :bowdown:

Τη τρίτη και φαρμακερή (και αφού "πέταξα" κάμποσα ευρά στο ντουλάπι), είπα να παω σε σοβαρή λύση γιατί ξεκίνησα να βάζω και SPS. Έψαξα από δώ... διάβασα από κεί... και κατέληξα να παραγγείλω φωτιστικό της ΑΤΙ με 6xΤ5 54W και dim ballasts. Το φωτιστικό (και όχι μόνο) το ελέγχει το GHL computer, το οποίο έχει απίστευτες δυνατότητες και επεκτάσεις.

Μετά από 10 περίπου μήνες λειτουργίας του όλου συστήματος, μπορώ να πώ ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (και ξέγνοιαστος :bowdown: )!

Τα συμπεράσματα δικά σας! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τη τρίτη και φαρμακερή (και αφού "πέταξα" κάμποσα ευρά στο ντουλάπι), είπα να παω σε σοβαρή λύση γιατί ξεκίνησα να βάζω και SPS. Έψαξα από δώ... διάβασα από κεί... και κατέληξα να παραγγείλω φωτιστικό της ΑΤΙ με 6xΤ5 54W και dim ballasts. Το φωτιστικό (και όχι μόνο) το ελέγχει το GHL computer, το οποίο έχει απίστευτες δυνατότητες και επεκτάσεις.

Θα μπορουσες να μας αναφερεις συνολικο κοστος και για τα 2 ?

Διαβαζω οτι σηκωνει μεχρι 8 λαμπες ετσι? Οποτε ... μπορεις να κανεις custom κρεμαστο και να τις ελεχγεις απο το Profix Plus II ετσι?

Καλη φασηηηη....!!!!

Thanks! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτικα ομως λιγο, μπορει να κανει dim τις non-dimmable λαμπες? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...