Jump to content

Κρεμαστο Φωτιστικο!


sarevock

Recommended Posts

Guest aquarius

Θα μπορουσες να μας αναφερεις συνολικο κοστος και για τα 2 ?

Πήρα και διάφορα άλλα πράγματα μαζί με το Profilux II και δε θυμάμαι ακριβώς το κόστος... :bowdown:

Το φωτιστικό το πήρα ή 820€ ή 920€ μαζί με τις 6 λάμπες.

Διαβαζω οτι σηκωνει μεχρι 8 λαμπες ετσι?

Ο κατασκευαστής γράφει "8 channel illumination control for dimmable and non-dimmable lamps, herewith up to 8 lamps can be programmed separately". Δηλαδή, ''έλεγχος φωτισμού 8 καναλιών για dimmable και non-dimmable φωτιστικά". 'Οταν λένε "lamp" δεν εννοούν (τουλάχιστον οι Γερμανοί) τις λάμπες Τ5 (ή όποιες άλλες), αλλά ολόκληρο το φωτιστικό! Για την ακρίβεια, με 8 κανάλια μπορείς να έχεις ξεχωριστό έλεγχο σε μέχρι 8 dimm ή non-dimm ballasts.

Εγώ για παράδειγμα, έχω σε ένα κανάλι τις 4 λευκές Τ5 και σε άλλο κανάλι τις 2 μπλέ Τ5 (για reef). Ανάλογα με τη συνδεσμολογία μπορείς να έχεις απεριόριστες λάμπες. Π.χ. μπορείς να "οδηγήσεις" με το ίδιο κανάλι και 15 ballasts (dimm ή όχι) τα οποία όμως θα ανάβουν και θα σβήνουν όλα μαζί.

Οποτε ... μπορεις να κανεις custom κρεμαστο και να τις ελεχγεις απο το Profix Plus II ετσι?

Μπορείς. Η GHL πουλά μέχρι και ακροφύσια και ballasts!

Καλη φασηηηη....!!!!

Thanks! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Guest aquarius

Μπερδευτικα ομως λιγο, μπορει να κανει dim τις non-dimmable λαμπες? :bowdown:

Και γώ θα το'θελα πολύ, αλλά δυστυχώς δε κάνει θαύματα! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου να σαι καλα, με εσωσες απο τζαμπα σπαταλη! :bowdown:

Ελπιζω να μιλαμε για αυτο!

ballasts ?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ειδες?

...εστειλα mail χθες και περιμενω απαντηση, οταν την λαβω θα ενημερωσω! :bowdown:

εστειλα μυνημα αλλα δεν πηρα απαντηση ..ποιος ξερ? :bowdown:) παντως αξιζει να εχεις κατι τετοιο μεσα στο ενυδρειο :bowdown::bowdown::hysterical: ...λετε να εχει τιποτα παρομοιο το aquaristic.net? ..βασικα θα ριξω μια ματια και εκει

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχει διαφορα καλουδια http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/ba6...ce1b20.99118925 αλλα με τα ηλεκτρολογικα δεν τπ εχω! :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Φιλε μου να σαι καλα, με εσωσες απο τζαμπα σπαταλη! :bowdown:

Γιαυτό δεν είμαστε οι φίλοι? :bowdown:

Ελπιζω να μιλαμε για αυτο!

Εγώ το πήρα από τον Mrutzek που είναι φτηνότερος (σου έστειλα και το link σε προηγούμενο post). Αν το βρείς κάπου φτηνότερα, ο Mrutzek "τα βλέπει" :bowdown: (σου δίνει την ίδια τιμή) και είναι ταχύτατος. Εγώ είμαι ευχαριστημένος απ' αυτόν.

Τώρα, δες μήπως σε συμφέρει να πάρεις το σετάκι που δίνει σε καλή τιμή η GHL.

ballasts ?

Αυτό είναι μόνο για dimm, για να σβήνει τελείως τα φώτα (0%) το computer χωρίς να χρησιμοποιείς πρίζα δική του. Διαφορετικά πρέπει να τα σβήσεις μέσω πρίζας που ελέγχεται από το computer. Αν δε κατάλαβες, σου λέω ότι καλό είναι να το έχεις αν βάλεις dimm ballasts.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα πρώτα από όλα από ηλεκτρολογικά είμαι ... αστα!

Εγώ θέλω αυτό το σύστημα προς το παρόν μόνο για να προσομοιώσω μέρα/νύχτα... μόνο για φώτα δηλαδή!

οπότε αν μπορείς να μου γράψεις τι θα χρειαστώ ακριβώς (με κωδικούς αν μπορείς ή καλυτέρα Links, ζητώ πολλά ε? οποτε εχεις χρονο! :bowdown: )

1. ProfiLux Plus II

2. Ηδη εχω 4 Τ8 λαμπες

3. ...

Υπόχρεος! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Κοίτα πρώτα από όλα από ηλεκτρολογικά είμαι ... αστα!

Εγώ θέλω αυτό το σύστημα προς το παρόν μόνο για να προσομοιώσω μέρα/νύχτα... μόνο για φώτα δηλαδή!

οπότε αν μπορείς να μου γράψεις τι θα χρειαστώ ακριβώς (με κωδικούς αν μπορείς ή καλυτέρα Links, ζητώ πολλά ε? οποτε εχεις χρονο! :bowdown: )

Δυστυχώς, φίλε μου, αυτό δε μπορώ να το κάνω για πολλούς και διάφορους λόγους...

Αν χρειαστείς όμως βοήθεια και μπορώ να βοηθήσω, τότε ευχαρίστως! :bowdown:

1. ProfiLux Plus II

2. Ηδη εχω 4 Τ8 λαμπες

3. ...

Υπόχρεος! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

ΔΙΟΡΘΩΣΗ: το εξάρτημα αυτό χρησιμοποιείται για τη σύνδεση του dimm φωτιστικού με το computer.

Το εξάρτημα που περιέγραψα σε προηγούμενο post [για να σβήνει το φωτιστικό (0%)] είναι αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και οι παρακάτω επιλογές από aquaristic:

Ο ελεγκτής εδώ

Το ballast εδώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και οι παρακάτω επιλογές από aquaristic:

Ο ελεγκτής εδώ

Το ballast εδώ

Ευχαριστω πολυ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ας ανακεφαλαιωσουμε γιατι δεν το κατεχουμε το αθλημα :thumbup:

Για 4xΤ8 36W θα χρειαστώ:

1 Profilux Plus II

2. Ενα (δυο ? ) ηλεκτρονικό/ά μπαλαστ?

3...?

4...?

(μην αναφέρετε μαρκες αν θελετε, απλά τι ακριβώς θα χρειαστώ)

Thanks! ;)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Nα σε πω!

Οταν καταληξεις τι θες και το παρεις στειλε ενα πμ, για μου εβαλες καρβουνα παρα πολλα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πανο ψήνεσαι? :thumbup:

Λοιπόν θελω βοηθεια βασικα στην κατασκευή, με τις λαμπες που εχω σκέφτηκα αυτο:

(Κατασκευή μιας ξύλινης τάβλας)

post-9275-1242646203_thumb.jpg

Τι αλλες λύσεις προτείνεται? :D

και επισης ποιες λάμπες θα προτείνατε για "moonlight"...?

;)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Ας ανακεφαλαιωσουμε γιατι δεν το κατεχουμε το αθλημα :thumbup:

Για 4xΤ8 36W θα χρειαστώ:

1 Profilux Plus II

2. Ενα (δυο ? ) ηλεκτρονικό/ά μπαλαστ?

3...?

4...?

(μην αναφέρετε μαρκες αν θελετε, απλά τι ακριβώς θα χρειαστώ)

Thanks! ;)

Κοίτα, επειδή βλέπω ότι η ιδέα του Profilux σε έχει "φτιάξει" για τα καλά, θα σου πώ μόνο πώς δουλεύει το σύστημα. Εσύ, σαν ώριμος ενυδρειάκιας :D, θα πρέπει να κρίνεις, να αξιολογήσεις και να αναλάβεις τις ευθύνες σου! :D

Με τα ηλεκτρολογικά μη πανικοβάλλεσαι! Έχεις τελειώσει το Λύκειο? Αν ναί, δε θα έχεις πρόβλημα!

Λοιπόν, τα dimm ballast του εμπορίου δουλεύουν με δυό τρόπους (απ΄όσο γνωρίζω), για να αυξομειώσουν την ένταση της λάμπας: είτε αναλογικά (τάση 1-10Volt), είτε ψηφιακά με το πρότυπο DALI. Εμάς μας ενδιαφέρει το αναλογικό dimm ballast (1-10V). Τα ballast αυτά είναι ηλεκτρονικά και όχι μαγνητικά!

Λοιπόν, αυτά τα dimm ballast έχουν σαν αρχή λειτουργίας ένα σήμα χαμηλής τάσης (1-10V) το οποίο εφαρμόζεται στις ειδικές κλέμες (θέσεις) του dimm ballast, μέσω του Profilux ή οποιάσδήποτε συσκευής dimmer 1-10V. Άρα, το Profilux και οποιοδήποτε dimmer 1-10V παρέχει μόνο το σήμα ελέγχου (1-10V) του dim ballast.

Κατάλαβες μέχρι εδώ? (κουράστηκα να γράφω... :D )

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, επειδή βλέπω ότι η ιδέα του Profilux σε έχει "φτιάξει" για τα καλά, θα σου πώ μόνο πώς δουλεύει το σύστημα. Εσύ, σαν ώριμος ενυδρειάκιας ;), θα πρέπει να κρίνεις, να αξιολογήσεις και να αναλάβεις τις ευθύνες σου! :D

Με τα ηλεκτρολογικά μη πανικοβάλλεσαι! Έχεις τελειώσει το Λύκειο? Αν ναί, δε θα έχεις πρόβλημα!

Performance Art Studies εχω τελειωσει ο ανθρωπας, δεν ειχαμε σχεση με ... καλωδια! :thumbup:

Λοιπόν, τα dimm ballast του εμπορίου δουλεύουν με δυό τρόπους (απ΄όσο γνωρίζω), για να αυξομειώσουν την ένταση της λάμπας: είτε αναλογικά (τάση 1-10Volt), είτε ψηφιακά με το πρότυπο DALI. Εμάς μας ενδιαφέρει το αναλογικό dimm ballast (1-10V). Τα ballast αυτά είναι ηλεκτρονικά και όχι μαγνητικά!

Λοιπόν, αυτά τα dimm ballast έχουν σαν αρχή λειτουργίας ένα σήμα χαμηλής τάσης (1-10V) το οποίο εφαρμόζεται στις ειδικές κλέμες (θέσεις) του dimm ballast, μέσω του Profilux ή οποιάσδήποτε συσκευής dimmer 1-10V. Άρα, το Profilux και οποιοδήποτε dimmer 1-10V παρέχει μόνο το σήμα ελέγχου (1-10V) του dim ballast.

Κατάλαβες μέχρι εδώ? (κουράστηκα να γράφω... :D )

Ωραια, παμε παρακατω! Τονιζω πως αυτο που με νοιαζει ειναι να γινει προσωμοιωση μερας/νυχτας! (ακουγομαι γραφικος :D )

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Κοίτα, επειδή βλέπω ότι η ιδέα του Profilux σε έχει "φτιάξει" για τα καλά, θα σου πώ μόνο πώς δουλεύει το σύστημα. Εσύ, σαν ώριμος ενυδρειάκιας ;), θα πρέπει να κρίνεις, να αξιολογήσεις και να αναλάβεις τις ευθύνες σου! :D

Με τα ηλεκτρολογικά μη πανικοβάλλεσαι! Έχεις τελειώσει το Λύκειο? Αν ναί, δε θα έχεις πρόβλημα!

Performance Art Studies εχω τελειωσει ο ανθρωπας, δεν ειχαμε σχεση με ... καλωδια!

Εντάξει, δεν έκανες και κανένα έγκλημα! Μή ντρέπεσαι! :thumbup:

Λοιπόν, τα dimm ballast του εμπορίου δουλεύουν με δυό τρόπους (απ΄όσο γνωρίζω), για να αυξομειώσουν την ένταση της λάμπας: είτε αναλογικά (τάση 1-10Volt), είτε ψηφιακά με το πρότυπο DALI. Εμάς μας ενδιαφέρει το αναλογικό dimm ballast (1-10V). Τα ballast αυτά είναι ηλεκτρονικά και όχι μαγνητικά!

Λοιπόν, αυτά τα dimm ballast έχουν σαν αρχή λειτουργίας ένα σήμα χαμηλής τάσης (1-10V) το οποίο εφαρμόζεται στις ειδικές κλέμες (θέσεις) του dimm ballast, μέσω του Profilux ή οποιάσδήποτε συσκευής dimmer 1-10V. Άρα, το Profilux και οποιοδήποτε dimmer 1-10V παρέχει μόνο το σήμα ελέγχου (1-10V) του dim ballast.

Κατάλαβες μέχρι εδώ? (κουράστηκα να γράφω... :thumbup: )

Ωραια, παμε παρακατω! Τονιζω πως αυτο που με νοιαζει ειναι να γινει προσωμοιωση μερας/νυχτας! (ακουγομαι γραφικος )

Γραφικός δεν ακούγεσαι ...μάλλον "εκτός εμβέλειας"! :thumbup:

Τεσπά, θα συνεχίσω γιατί μπορεί να παρακολουθούν το πόστ και κάποιοι άλλοι φίλοι που ενδιαφέρονται να μάθουν σχετικά...

Λοιπόν, τα 8 ξεχωριστά κανάλια που δίνει το Profilux για τον έλεγχο του φωτισμού, είναι στην ουσία 8 ξεχωριστά dimmer 1-10V. Βέβαια, τα 8 κανάλια που αναφέρονται είναι το μέγιστο που επιτυγχάνεται με την έξτρα κάρτας επέκτασης. Από το εργοστάσιο το Profilux II plus έρχεται με 4 κανάλια 1-10V (not bad!)

Έτσι, για να επιτευχθεί η προσομοίωση ανατολής-δύσης (επιτέλους! :D ) μέσω του Profilux (και όχι μόνο), απαιτούνται καταρχήν ηλεκτρονικά dim ballast (Τ8 ή Τ5). Στην Ελλάδα κυκλοφορούν κυρίως ballast της OSRAM τα οποία δέχονται ένα ζευγάρι λάμπες (π.χ., 2x24W, 2x54W, κλπ) και ίσως κατόπιν παραγγελίας, να μπορεί κάποιος να αγοράσει για 4 λάμπες (π.χ., 4x54). Μπορεί κάποιος ωστόσο, να οδηγήσει περισσότερα του ενός ballast χρησιμοποιώντας το ίδιο σήμα 1-10V σε όλα τα ballast (παράλληλη σύνδεση).

Αφού πάρει στα χέρια του τα ballast και τα σχετικά καλώδια θα πρέπει να φτιάξει τη καλωδίωση που συνδέει τα ballast με τα ακροφύσια και τελικά με τις λάμπες. Οδηγίες μπορεί να πάρει κάποιος από το κατάστημα ηλεκτρολογικών, από το δίκτυο ή από ένα 10χρονο του ΑΝΤ1. :D

To Profilux έχει θύρες εξόδου RJ-45 (νομίζω) από τις οποίες έρχονται τα σήματα 1-10V. Κάθε θύρα RJ-45 μεταφέρει 2 κανάλια 1-10V. Για να συνδεθεί το(α) ballast με το Profilux χρειάζεται κάτι σαν αυτό.

Και για να μη μένει στο 1Volt το ballast αλλά να μηδενίζει και να σβήνουν οι λάμπες τελείως, χρειάζεται ένα ρελέ σαν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε φωτο-aquarius να σαι καλα! :thumbup:

Αν καταλαβα καλα η συνδεση στο τελος πρεπει να ειναι καπως ετσι? ;)

post-9275-1242663042_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Φιλε φωτο-aquarius να σαι καλα! :D

Αν καταλαβα καλα η συνδεση στο τελος πρεπει να ειναι καπως ετσι? :D

post-9275-1242663042_thumb.jpg

Μπράβο σου! Σχηματικά γίνεται πιό εύκολα κατανοητό. :D

Πρίν σχολιάσω το σχέδιο σου, θέλω να καταλάβεις καλά κάτι. Για να καταφέρουμε να dimmάρουμε τις λάμπες μας, χρειαζόμαστε δύο ειδών ρεύματα: α) τα ασθενή που είναι χαμηλής τάσης (δλδ, το 1-10V) και τα ισχυρά που είναι το γνωστό ρεύμα του σπιτιού μας (και όχι μόνο) με τάση στα 220V. Τα ασθενή ρεύματα λοιπόν στη περίπτωσή μας, είναι τα σήματα ελέγχου (control signals) του ballast και τα στέλνουμε εμείς, μέσω κάποιας εξωτερικής συσκευής dimmer, στο ballast. Πάνε, με άλλα λόγια, στην είδοδο του balast (input signals). Τα ισχυρά ρεύματα είναι η έξοδος του ballast προς τις λάμπες, για να ανάψουν.

Αυτό σημαίνει ότι όσο ανεβαίνει το control signal από το 1Volt προς τα 10Volt, τόσο περισσότερο ρεύμα δίνει στις λάμπες το ballast και έτσι στο 1volt μπορούμε να πούμε ότι οι λάμπες ανάβουν μόνο κατά 10%, στα 6Volt κατά 60% και ατα 10volt ανάβουν στο 100%. Δηλαδή Α Ν Α Λ Ο Γ Ι Κ Α.

Τώρα, στο σχέδιο σου τα έχεις μιά χαρά, εκτός του ότι αν βάλεις το ρελέ (το πρώτο εξάρτημα μετά το Profilux στο σχεδιο σου) δε χρειάζεται να αγοράσεις το άλλο εξάρτημα της σύνδεσης του ballast με το Profilux. Το ρελέ σου δίνει τη δυνατότητα να συνδέσεις πάνω σε αυτό και τα ασθενή και τα ισχυρά ρεύματα.

Να διορθώσω επίσης, ότι το βύσμα των 1-10V interfaces του Profilux ειναι το 4-pin RJ-11 και όχι το 8-pin RJ-45.

Επίσης, θα σου έλεγα να ρίξεις μιά ματιά και σε ένα νέο, πολύ ενδιαφέρον και οικονομικό "όλα-σε-ένα" σύστημα ή στο φθηνότερο απλό Profilux. Μπορεί κάποιο φθηνότερο να καλύπτει με άνεση τις ανάγκες σου.

Τέλος, είδα ότι ψάχνεσαι και για λάμπες...Ρίξε και μιά έρευνα στις T5 που θεωρούνται αποδοτικότερες και γενικά καλύτερες. :thumbup:

Καλή συνέχεια και αν χρειαστείς κάτι, εδώ είμαστε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι πεταμενα λεφτα.Αγορασε ενα ξεχωριστο moonlight.Πιο φθηνα θα σου ερθει.Οι metal halide ειναι χρησιμες μονο σε reef.Αυτο το φως πιο πολυ κακο παρα καλο θα κανει στα ψαρια σου

Κατι άλλο αδερφε που σκεφτομαι ειναι αν εινα εφικτο φυσικα ..να υπαρξει μια ομαδα απο δυο τρεις διαχειριστες και να ενημερωνει για τεχνικα θεματα πχ το τοπ 10 των ΦΙΛΤΡΩΝ η σε φωτιστισκα κλπ παραλληλα θα μπορουσε να βρισκει και καποιες προσφορες ..ειναι δυκολο λες αυτο να γινει? ετσι πχ αν καναμε μια μονιμη στιλη καθε μηνα πχ θα μπορουσα με να ειμαιστε 100% ενημεροι για το τι παιζει στην αγορα ??

Link to comment
Share on other sites

Τη τρίτη και φαρμακερή (και αφού "πέταξα" κάμποσα ευρά στο ντουλάπι), είπα να παω σε σοβαρή λύση γιατί ξεκίνησα να βάζω και SPS. Έψαξα από δώ... διάβασα από κεί... και κατέληξα να παραγγείλω φωτιστικό της ΑΤΙ με 6xΤ5 54W και dim ballasts. Το φωτιστικό (και όχι μόνο) το ελέγχει το GHL computer, το οποίο έχει απίστευτες δυνατότητες και επεκτάσεις.

Μετά από 10 περίπου μήνες λειτουργίας του όλου συστήματος, μπορώ να πώ ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (και ξέγνοιαστος :thumbup: )!

Τα συμπεράσματα δικά σας! ;)

Τιμες γι' αυτς εχουμε? ειναι ευκολα στο χειρισμο? : ))

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θα σου έλεγα να ρίξεις μιά ματιά και σε ένα νέο, πολύ ενδιαφέρον και οικονομικό "όλα-σε-ένα" σύστημα

Οταν λες "ολα σε ενα" εννοεις οτι το μονο που πρεπει να παρω ειναι τα ballast και τις λαμπες? ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Οταν λες "ολα σε ενα" εννοεις οτι το μονο που πρεπει να παρω ειναι τα ballast και τις λαμπες? :thumbup:

'Εχεις δίκιο. Το "ολα σε ενα" είναι κάπως παραπλανητικό.... :D

Εννοώ ότι computer και computer-controlled πολύπριζο, είναι μαζί στο ίδιο κουτί (integrated).

Ο κατάλογος γράφει για το συγκεκριμμένο προϊόν:

 Combination of controller and powerbar

 Suitable for control of light and temperature

 Not expandable

'Ομως, ίσως να είναι πρόβλημα στο μέλλον το ότι δεν είναι επεκτάσιμο...

Κατέβασε το κατάλογο και μελέτησε προσεκτικά τα συστήματα και τα διάφορα παρελκόμενα και εξαρτήματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το κατάλογο και μελέτησε προσεκτικά τα συστήματα και τα διάφορα παρελκόμενα και εξαρτήματα. :thumbup:

Thanks! :D

Θα τον κοιτάξω σπίτι και θα επανέλθω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία με τριγυρίζει η σκέψη για led πάνελ.Αν δεν κάνω λάθος ντιμάρονται εύκολα,εχουν χαμηλή κατανάλωση και λιγότερη θερμοκρασία.Τι λέτε γι΄αυτό σαν ιδέα;(κ αν θέλεις τα προσαρμόζεις και σε κρεμαστό φωτιστικό)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...